"Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Czy przepis dający kierowcom kat. B możliwość prowadzenia motocykla o poj. 125ccm z ASB jest dobry?

tak
19
51%
nie
14
38%
nie wiem
4
11%
 
Liczba głosów : 37

"Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » czwartek 24 kwietnia 2014, 18:33

Nie wiem czy czasem nie było, ale chyba nie ;)

http://www.tvn24.pl/wiadomosci-z-kraju,3/rewolucja-w-przepisach-na-motocykl-wystarczy-kat-b,421402.html

Jakieś opinie na temat tego pomysłu? Bo ja powiem że jestem na tak, chociaż mój ostatni kontakt z jednośladami miał miejsce za dzieciaka jak Simsonem S51 się szalało po wsi 80km/h :twisted:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez szofer80 » czwartek 24 kwietnia 2014, 19:57

nie na motocykl tylko na motocykl do 125ccm ,11kW a to duża różnica. Pomysł jak najbardziej trafiony to co poruszałem dawno temu z jednym wyjątkiem ,powinno być w takim motocyklu "jakieś tam" ograniczenie prędkości dla osób które się na to załapią. 60-70km/h
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » czwartek 24 kwietnia 2014, 20:29

szofer80 napisał(a):nie na motocykl tylko na motocykl do 125ccm ,11kW a to duża różnica.
Tytuł wątku = tytuł artykułu, a treść pytania do ankiety ma ograniczenie do 100 znaków, więc tak na logikę sądziłem że każdy przeczyta najpierw artykuł, a potem będzie odpowiadał ;)

szofer80 napisał(a):Pomysł jak najbardziej trafiony to co poruszałem dawno temu z jednym wyjątkiem ,powinno być w takim motocyklu "jakieś tam" ograniczenie prędkości dla osób które się na to załapią. 60-70km/h
Rzecz w tym, że zmiana przepisów miała na celu właśnie zwiększenie prędkości z jaką można się poruszać jednośladem. Ograniczenia prędkości jakie mamy w PL wszyscy wiemy, zatem spokojnie do jazdy wystarczy "naturalna" prędkość maksymalna tego typu pojazdów - co do zasady nieco ponad 100km/h.

Dla tych którzy twierdzą że to za dużo, mam informację: popularne Simsony S50/S51 bez modyfikacji latają po 80km/h, współczesne markowe skutery (50ccm) po odblokowaniu również osiągają do 100km/h, i jakoś nie słychać żeby ludzie masowo na nich ginęli z powodu nieopanowania pojazdu.

Wystarczy chyba ten zapis ze skrzynią automatyczną - po prostu coś takiego będzie nieatrakcyjne dla "młodych gniewnych i głupich", bo nie da się na tym żadnej popisówki zrobić. Zatem czysto teoretycznie - przepis jest skierowany do ludzi ułożonych, którzy traktują pojazd jako środek transportu, a nie zabawkę czy przedłużenie ptaszka ;)
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez szofer80 » czwartek 24 kwietnia 2014, 21:15

młodzi ,gniewni w wieku 16 lat nie mają z reguły prawka kat B więc dla nich pozostaje kurs A1.

W ogóle kurs i egzamin na motocykl powinien być jeden (od razu na pełnoprawnym motocyklu kat A niezależnie w jakim wieku się zdaje,do niedawna na egzaminie był to nawet motocykl kat A1 do 125ccm) a w kolejne kategorie prawa jazdy na motocykl powinno się wchodzić wraz z wiekiem, czyli 16 latek zdaje na motocyklu kat A a jeździ przez dwa lata na motocyklu A1, w wieku 18 lat jeździ na motocyklu A2 a w wieku 20 lat jeździ motocyklem kat A, nie ma najmniejszego sensu wielokrotne egzaminowanie z umiejętności panowania nad motocyklem tylko dlatego że komuś się dobrze na tym zarabia.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez ks-rider » czwartek 24 kwietnia 2014, 21:52

Debile siedza u koryta i tyle.

Szofer80

wez mi powiedz w jakim celu chcialbys ograniczac predkosc do 60 - 70 km/h ? ? ?

Nie prosciej bylo by podwyzszyc limit predkosci dla motorowerow o pojemnosci do 50 ccm do 60 km/h ? ? ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez szofer80 » czwartek 24 kwietnia 2014, 23:01

tu powinno chodzić głównie o lepsze przyspieszenie pojazdu dla osoby dorosłej (ważącej więcej od dziecka dla którego przeznaczony jest motorower),a nie o prędkość maksymalną która powinna być zwiększona ale nie do 100km/h
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » piątek 25 kwietnia 2014, 01:58

Yhym, tak samo jak motorowery mają max. 45km/h... To ciekawe czemu "eLki" jadące w mieście 50km/h były i są wyprzedzane (i to wcale nie z niewielką różnicą prędkości) przez gówniarzy na odkurzaczach?

Nie róbmy z siebie idiotów, bo wszyscy dobrze wiedzą jak to u nas jest z ograniczeniami prędkości - to byłby całkowicie martwy przepis, w żaden sposób niemożliwy do wyegzekwowania. Pomijając już fakt, że zwyczajnie durny, traktujący ludzi jak upośledzonych umysłowo...

"Nie wolno ci jeździć szybciej, bo zrobisz sobie krzywdę"... ale jak sam będziesz przestrzegał ograniczeń, a mimo to walniesz dzwona bo było np. ślisko, to każdy jeden zapytany o przyczynę powie z głupią miną że nie dostosowałeś prędkości do warunków. Otóż ja zawsze dostosowuję prędkość do warunków, tylko nie wiem czemu chcą mnie karać wtedy kiedy jadę stosownie do warunków, a ktoś tam jakieś ograniczenie dał... taki trochę brak konsekwencji, isn't it?
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Adiii » piątek 25 kwietnia 2014, 10:06

furby napisał(a):@Radhezzz: wiele eLek nie jezdzi po 50 km/h.

Co to ma do rzeczy? Kto u nas w PL jeździ motorowerem na blokadach? Kto to sprawdza ? Jesteśmy sto lat za murzynami w porównaniu do Niemiec, gdzie policja organizuje łapanki na 2oo i sprawdza skutery za pomocą przenośnej hamowni. Ba, nie tylko skutery a nawet motocykle zdławione na kat A2, bo u nich jest to dość popularne.
U nas bez problemu można zarejestrować 125/50 czy chociażby ostatnio widziałem gs500/ 50 - wiele osób wychodzi z założenia, że tego i tak nikt nie sprawdzi, a przegląd załatwią sobie za flaszke.

Uważam, że udostępnienie 125cc na B to fajna opcja, ale nie z naszą mentalnością... I dlaczego z automatyczną skrzynią biegów? Ktoś napisał "żeby odstraszyć gówniarzy". Wydaje mi się, że bardziej manual odstraszy gówniarzy jak nie będą umieli tym ruszyć.
I kolejna sprawa - skoro były wałki z rejestracją gs500 na motorower, to bez problemu pojawią się lada chwila ogłoszenia typu "R1 na kat B".
Adiii
 
Posty: 101
Dołączył(a): poniedziałek 10 października 2011, 21:56

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez furby » piątek 25 kwietnia 2014, 10:59

@Adiii: W PL tworzy sie prawo aby je obejsc. Natomiast instytucje nic z tym nie robia.
furby
 

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » piątek 25 kwietnia 2014, 12:09

furby napisał(a):@Adiii: W PL tworzy sie prawo aby je obejsc. Natomiast instytucje nic z tym nie robia.
No niestety, tak to jest jak się tworzy prawo (i do tego dziurawe jak diabli) pod konkretne grupy interesów... Nie będę wnikał, bo nie raz już pisałem co myślę o tej całej "kwalifikacji wstępnej" czy nowych przepisach dot. kierowców pojazdów uprzywilejowanych (chociaż to drugie akurat mnie ominęło, bo papier miałem zanim weszły zmiany).

Adiii napisał(a):Kto u nas w PL jeździ motorowerem na blokadach? Kto to sprawdza ? Jesteśmy sto lat za murzynami w porównaniu do Niemiec, gdzie policja organizuje łapanki na 2oo i sprawdza skutery za pomocą przenośnej hamowni. Ba, nie tylko skutery a nawet motocykle zdławione na kat A2, bo u nich jest to dość popularne.
W Niemczech mają mobilne hamownie, mobilne stacje kontroli pojazdów, a sprzęt do sprawdzania składu spalin na nikim wrażenia nie robi. U nas pierwszych dwóch się nie spotyka w ogóle, a analizator spalin to kiedyś była taka rzadkość, że jeździło to tylko na specjalnych radiowozach ETDiE (Ekip Techniki Drogowej i Ekologii). Dzisiaj czasem wrzuca się taki sprzęt na Ambulanse Pogotowia Ruchu Drogowego (APRD), których to jest chyba nawet mniej niż jeden na powiat, a z reguły i tak jeżdżą do wypadków.

Czemu tak? Bo ten sprzęt kosztuje, a zysków nie przynosi... Lepiej inwestować miliony (miliardy?) w fotoradary, systemy odcinkowego pomiaru prędkości, radiowozy z wideorejestratorami... One się zwracają dość szybko.

W ten sposób nikt nie jest zainteresowany poprawą bezpieczeństwa, przez inwestycje w infrastrukturę drogową, bo i po co? Im gorsze drogi, tym więcej ograniczeń i okazji do koszenia frajerów.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez ks-rider » piątek 25 kwietnia 2014, 22:51

szofer80 napisał(a):tu powinno chodzić głównie o lepsze przyspieszenie pojazdu dla osoby dorosłej (ważącej więcej od dziecka dla którego przeznaczony jest motorower),a nie o prędkość maksymalną która powinna być zwiększona ale nie do 100km/h


To teraz wytlumacz mi Anomalie dgy dorosly wazy 60 kg a 15 latni dzieciak 125 kg ? ? ?

Znajomosc przepisow i zdanie egzaminu niema nic wspolnego z wiekiem czy waga, z plcia notabene tez nie.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » sobota 26 kwietnia 2014, 00:12

Dziwnie ta dyskusja się toczy... w sumie to mi to wisi - mogą to tak przegłosować żeby uprawnienia A1 (taki skrót myślowy) dostawał każdy z kat. C lub D z automatu skoro ludzi z kat. B (w tym również samych siebie :lol: ) uważacie za idiotów niezdolnych do opanowania wiedzy tajemnej prowadzenia większego motoroweru :mrgreen:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez ks-rider » sobota 26 kwietnia 2014, 09:58

Radhezz napisał(a):Dziwnie ta dyskusja się toczy... w sumie to mi to wisi - mogą to tak przegłosować żeby uprawnienia A1 (taki skrót myślowy) dostawał każdy z kat. C lub D z automatu skoro ludzi z kat. B (w tym również samych siebie :lol: ) uważacie za idiotów niezdolnych do opanowania wiedzy tajemnej prowadzenia większego motoroweru :mrgreen:


To teraz wytlumacz mi w ktorym miejscu kierujacy z Kat. C lub D bedzie roznil sie od kierujacych z kat. B ?

Czlowiek to taka bestia, ze wszystkiego moze se nauczyc, tylko checi trzeba miec i troche kasy.

Nasz przypadki w ktorych komus ze wszystkimi kategoriami PJ zostala przyznana licencja pilotazu szybowca czy patentu z zakresu jednostek plywajacych ?

JAkos nie slyszalem aby ktorykolwiek Pilot skarzyl sie, ze z patentem szybowcowym nie wolno mu latac Jumbo Jet'em ( chos sztuka sama w sobie jest podobno trudniejsza ) w przypadku jednostek plywajacych jest podobnie, tylko ci kierowcy jakos mniej jateligentniejsi sa :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez Radhezz » sobota 26 kwietnia 2014, 11:54

ks-rider napisał(a):To teraz wytlumacz mi w ktorym miejscu kierujacy z Kat. C lub D bedzie roznil sie od kierujacych z kat. B ?
Pod jakim względem jeszcze doprecyzuj, bo przypuszczam że z zewnątrz są do ludzi podobni :mrgreen:

Ale trochę statystyki: w 2011 roku kierowcy ciężarówek spowodowali 7,3% ogółu wypadków spowodowanych przez kierujących. Nawet gdyby drugie tyle wypadków było z winy "autobusiarzy" - co jest oczywistym przegięciem - to oznacza że rowerzyści, motorowerzyści i kierowcy AMATORZY spowodowali pozostałe 85,4% wypadków... Czemu tak mało tych wypadków, czy są jakimiś nadludźmi? A może z mlekiem matki wysysają doświadczenie i nieomylność?

A może dlatego że poruszanie się po drodze 40-tonowym zestawem lub autobusem pełnym ludzi wymaga dojrzałości, odpowiedzialności, stabilności psychicznej, kontrolowania otoczenia, a przede wszystkim myślenia - za siebie i za innych.

Ale żeby nie było - i tak sądzę że kierowca z 3-letnim stażem na B powinien mieć możliwość skorzystania z nowych uprawnień.


ks-rider napisał(a):Czlowiek to taka bestia, ze wszystkiego moze se nauczyc, tylko checi trzeba miec i troche kasy.
Dokładnie taka dewiza przyświeca rządzącym, którzy pod konkretne grupy interesów tworzą przepisy szkoleniowe i certyfikacyjne - wszystko ładnie wrzucone do wora z napisem "bezpieczeństwo" :mrgreen: Tak więc wcale nie dziwi nie opór ze strony środowisk OSK czy WORD-ów, bo to dodatkowe utracone pieniążki :lol: Tym niemniej żądanie dodatkowych kursów i uprawnień na takie zabawki, przypomina mi "bul" egzystencji w tym kraju: skończyłem technikum elektryczne, mam zdany egzamin zawodowy i tytuł technika, a mimo to muszę co 5 lat wydawać kasę na egzamin i uprawnienia SEP - inaczej nie mam prawa pracować przy czymkolwiek elektrycznym :lol: Dla porównania - koledzy ze szkoły nieco porozjeżdżali się po świecie - w Austrii czy Niemczech pracują jako elektrycy na budowach i w zakładach nawet nie na dyplom technika, ale na świadectwo szkolne gdzie jest wpisany kierunek zawodowy... :lol: :lol: :lol:

I pomyśleć że kiedyś było tak samo - masz prawko odpowiedniej kategorii, znaczy że umiesz jeździć i możesz pracować jako kierowca. Potem do sprawy dobrali się biurokraci pod wpływem lobbingu pewnych środowisk i dobre czasy się skończyły :mrgreen:

ks-rider napisał(a):Nasz przypadki w ktorych komus ze wszystkimi kategoriami PJ zostala przyznana licencja pilotazu szybowca czy patentu z zakresu jednostek plywajacych ?
Motocykl ma przynajmniej 3 koła, czyli jest wybrakowanym samochodem, który sam z siebie nie potrafi stać :mrgreen: Jednostki pływające kół nie mają, więc fail z tym porównaniem ;)

ks-rider napisał(a):JAkos nie slyszalem aby ktorykolwiek Pilot skarzyl sie, ze z patentem szybowcowym nie wolno mu latac Jumbo Jet'em ( chos sztuka sama w sobie jest podobno trudniejsza ) w przypadku jednostek plywajacych jest podobnie, tylko ci kierowcy jakos mniej jateligentniejsi sa :mrgreen:

:wink:
Grupy prawa jazdy są poukładane wg. pewnej kolejności A=>B=>C=>D, każda kolejna to coraz większy pojazd i/lub odpowiedzialność. To że zrezygnowano z obowiązkowego przejścia przez C do D to kwestia chyba ekonomiczna, prostowana dodatkowymi godzinami jazdy na kursie. Natomiast A jest kategorią samodzielną z powodu innej techniki jazdy? Wymuszonej często większym stosunkiem mocy do masy... I tutaj niespodzianka: porównywanie motocykla z autem powinno się odbywać z uwzględnieniem parametrów obu maszyn... Z tego prostego względu że "osobówkami" w zależności od typu i mocy też się inaczej jeździ, a nie ma osobnych kategorii "do 100KM", "do 200KM", itd.

Przykład z szybowcem i Jumbo ma się tak jak 14-letni koleś AM z aspiracjami na zestaw C+E, a w tą stronę to na pewno nie będzie działać :mrgreen:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: "Rewolucja w przepisach. Na motocykl wystarczy kat. B?"

Postprzez szofer80 » sobota 26 kwietnia 2014, 15:16

cytat:

"Yhym, tak samo jak motorowery mają max. 45km/h... To ciekawe czemu "eLki" jadące w mieście 50km/h były i są wyprzedzane (i to wcale nie z niewielką różnicą prędkości) przez gówniarzy na odkurzaczach?"

to jest problem egzekwowania prawa, tego czy policjanci wolą raczej odespać swoje w radiowozie na uboczu czy wziąść się za tak mało szlachetną robotę jak sprawdzenie czy "gimbusiarnia" ma pozakładane blokady na motorowery.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 813
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 55 gości