Wątek Rowerowy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez mp0011 » sobota 13 kwietnia 2019, 12:24

Dlaczego smutne? To najlepsza wiadomość, jaką dziś przeczytałem ;)

Bo obecnie nie jest problemem wpaść na pijanego Sebę jadącego 30km na hulajnodze bez prawdziwych, skutecznych hamulców i możliwości wskazywania kierunku przy takiej prędkości, z górki, z pasażerem, gadającego przez telefon... i robiącego to - zdaniem wielu - legalnie.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez gumik » sobota 13 kwietnia 2019, 13:42

Oczywiście zgrywałem się. To dla mnie też najlepsza wiadomość dnia. Do tej pory myślałem, że "hulajnogarze" są traktowani jak piesi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez mp0011 » sobota 13 kwietnia 2019, 14:10

OK... Ale, o ile ja mogę pogonić hulajnogę z chodnika lub DdR (bo nie jest rowerzystą lub pieszym), czy kierowca może pogonić ją z jezdni? W sensie, musiałby założyć brak przeglądu i dokumentów, a także zażądać ich okazania, do czego uprawnień nie ma...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez gumik » sobota 13 kwietnia 2019, 16:04

Pogonić sobie może zawsze. Ciekawe, czy jest jakakolwiek stacja, która zrobiłaby przegląd hulajnogi. 8)

Btw. Czyli jedynym elektrycznym wynalazkiem, który może poruszać się legalnie po chodniku jest to coś?

Obrazek
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez waw » sobota 13 kwietnia 2019, 20:33

Weźcie pod uwagę, że stanowisko ZDM nie jest dla nikogo wiążące, zwłaszcza dla policji, która zakazy może egzekwować. Zwłaszcza że pracownicy tej instytucji już niejednokrotnie wykazali się nieznajomością przepisów.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez Cyryl » niedziela 14 kwietnia 2019, 16:12

dzisiaj byłem na wycieczce i na wiosce droga (mało uczęszczana) z pierwszeństwem, którą jechałem przebiegała lekko na lewo skos. zaś z prawej dochodziła droga podporządkowana, co sprawiało, że droga podporządkowana przechodziła w drogę z pierwszeństwem na wprost, bez zakrętów, ukosów.
trzeba dodać, że przed skrzyżowaniem po prawej jest umieszczony budynek, co ogranicza widoczność.
ja jechałem bez pośpiechu, po pierwsze wycieczka, nikt nie pogania, po drugie do obiadu jeszcze sporo czasu, więc nawet spowalniałem.

jakież było moje zdziwienie, gdy z podporządkowanej tuż przede mnie wyjechał mały peleton kolarzy szosowych (żadnej imprezy tam nie było).
było ich 6 albo 7. jechali bez zwalniania, , ale żaden z nich nawet nie spojrzał w drogę z pierwszeństwem. nie wiem czy nawet mnie zauważyli.
patrząc na ich szybkość i sprzęt profesjonaliści pełną gębą.
fajnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez mp0011 » niedziela 14 kwietnia 2019, 20:19

Pierwszy zobaczył że zwalniasz, obliczył że z taką prędkością nie mną zagrożenia, a jakby co się zmieścisz przy osi jezdni, dał reszcie sygnał że wolna droga... oni ćwiczą właśnie zaufanie do lidera grupy...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez Cyryl » poniedziałek 15 kwietnia 2019, 08:38

żaden z nich nawet nie popatrzył w kierunku drogi z pierwszeństwem, równie dobrze tą drogą mogłoby biec stado tyranozaurów.

jak chcą ćwiczyć zaufanie do lidera, niech mu zapiszą majątek i zobaczymy, czy za miesiąc odda darowiznę?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez waw » poniedziałek 15 kwietnia 2019, 22:01

Czasami ćwiczenie zaufania do lidera wygląda tak:
https://www.youtube.com/watch?v=h1wezL7NWTU
Jazda pod prąd i uciekanie z czołowego zderzenia.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez mp0011 » środa 17 kwietnia 2019, 23:52

waw napisał(a):Weźcie pod uwagę, że stanowisko ZDM nie jest dla nikogo wiążące, zwłaszcza dla policji, która zakazy może egzekwować. Zwłaszcza że pracownicy tej instytucji już niejednokrotnie wykazali się nieznajomością przepisów.


https://tvnwarszawa.tvn24.pl/informacje ... 88970.html

Witki opadają :/

Teraz pytanie. Czy pięciolatek może legalnie - według policji - poruszać się taką hulajnogą 25km/h? Skoro nie uznała tego za pojazd...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez szerszon » czwartek 18 kwietnia 2019, 08:01

Potrzebna nowelizacja PoRD.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez waw » czwartek 18 kwietnia 2019, 15:06

Jeszcze kiedyś mówienie o wypadku pieszo-pieszym było wyłącznie żartem i nie ustalano zasad pierwszeństwa między pieszymi bo nie było takiej potrzeby.
Dzisiaj gdzie "pieszym" jest zarówno 9,5 latek zapraszamy*** na górskim rowerze jak i hulajnogarz jadący 25km/h może być to konieczne.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez mp0011 » czwartek 18 kwietnia 2019, 15:29

Z kolei w czwartek przed południem przekazał więcej szczegółów. Jak stwierdził, piesza "nagle zmieniła pozycję". - Wtedy doszło do zderzenia. Policjanci na miejscu podjęli decyzję, że to wina około 49-letniej kobiety i ukarali ją mandatem w wysokości 50 złotych - powiedział.

Z kolei zapytany o konkretny przepis, który miała złamać piesza, Florczak wskazał na artykuł 86, paragraf 1: "Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu, nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym, podlega karze grzywny".


Znacie jeszcze jakieś ciekawe artykuły, pod które pieszy, który przecież nie musi znać przepisów, może nieświadomie podpaść?

Proponuję mandaty dla pieszych za zawracanie na moście. Nie ma w artykule 22.6 słowa, że dotyczy kierujących pojazdami.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez waw » sobota 20 kwietnia 2019, 20:06

Niezachowanie ostrożności to zarzut o tyle wygodny dla służb że pozwala wskazać jako winnego dowolnego uczestnika zdarzenia drogowego bez względu na to czy i jakie przepisy złamał. Dobrze, że tak się stało bo mamy jaskrawy tego przykład. Gdy np. policja próbuje uznać kierowcę za winnego wtargnięcia pieszego to nikt się tym nie przejmie. Potrąceniem pieszego na chodniku może tak.
Nie twierdzę, że decyzja policji była prawidłowa, nawet jeśli hulajnogarz jest pieszym.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wątek Rowerowy

Postprzez yorki » niedziela 05 maja 2019, 21:53

Od niedawna w Paryżu, obowiązuje zakaz poruszania się hulajnogą elektryczną po chodnikach.
(Od lipca zakaz obowiązywać będzie prawdopodobnie w całej Francji).
Dotyczy to również wszelkich urządzeń typu hoverboards. Wobec zagrożenia karą 135€ użytkownicy tych "pojazdów" przeniosą się prawdopodobnie na ścieżki rowerowe, a tam, gdzie ich nie ma, na jezdnie.
Jeżeli do tego dołączą rolkarze, to dopiero będzie ciekawie.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości