* Zaloguj się   * Zarejestruj się * FAQ    * Szukaj

Dzisiaj jest czw lip 24, 2014 20:53

Strefa czasowa UTC+1godz.

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 
Autor Wiadomość
PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 15:35 

Witam otóż mam pytanie dotyczące prawa jazdy kat. C+E. Obecnie posiadam kat. B od 13.01.2012. Mam 19 lat.
Ojciec pracuje jako kierowca zawodowy od 12 lat na międzynarodówce, i miałbym z nim jeździć, nie w celach
zarobkowych! nie podpisywałbym umowy z jego pracodawcą, po prostu w podwójnej obsadzie), lecz mam kilka pytań:

1. Czy w moim wieku mogę rozpocząć kursy na prawo jazdy kat. C+E uwzględniając obecne prawo?
2. Jakie kursy muszę przejść (dla danego wieku)?

Z góry przepraszam jeśli napisałem w złym dziale. Pozdrawiam, Przem4S.

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 16:44 
Awatar użytkownika

Przem4S pisze:
Ojciec pracuje jako kierowca zawodowy od 12 lat na międzynarodówce, i miałbym z nim jeździć, nie w celach
zarobkowych!

To są właśnie cele zarobkowe, skoro jesteś czyimś zmiennikiem.
Przem4S pisze:
1. Czy w moim wieku mogę rozpocząć kursy na prawo jazdy kat. C+E uwzględniając obecne prawo?

Tak. Jednak do egzaminu nie zostaniesz dopuszczony z powodu zmian 19 stycznia.
Przem4S pisze:
2. Jakie kursy muszę przejść (dla danego wieku)?

Pełna kwalifikacja wstępna (280 godzin). Po jej uzyskaniu będziesz mógł zdawać egzamin CE w wieku 18-21 lat. Bez niej tylko po 21 roku życia.

rusel pisze:
realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 16:55 

A po 21 roku życia muszę kwalifikację wstępną przyspieszoną robic czy już nie?

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 18:02 
Awatar użytkownika

Jeśli zrobisz teraz pełną, to co 5 lat tylko szkolenie okresowe, jeśli chcesz jeździć zawodowo.
Jeśli teraz nie zrobisz żadnej, to po 21 robisz przyśpieszoną tylko, jeśli chcesz jeździć zawodowo.
Jeśli nie chcesz jeździć zawodowo, to po 21 będziesz mógł zdać egzamin CE bez żadnych kwalifikacji.

rusel pisze:
realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 18:42 

Właśnie nie chcę jeździć zawodowo, nie mam zamiaru nawet podpisywać umowy o pracę z pracodawcą ojca, po prostu z nim pojeździć rok-dwa (chcę odłożyć kasę na samochód (osobowy)) z ojcem w podwójnej (on zarabia), w takim wypadku mam dwa wyjścia robić szkolenie pełne (duży koszt) lub czekać 2 lata i zrobić po prostu CE?

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 20:11 
Moderator
Awatar użytkownika

Musisz zrobić najpierw kategorię C

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 20:40 

Bez kwalifikacji z tego co wiem możesz jeździć tylko na potrzeby własne, więc nie będziesz miał się w razie czego jak wytłumaczyć jak złapie was (a raczej Ciebie za kółkiem) inspekcja na trasie samochodem pracodawcy twojego ojca z ładunkiem.

PostZamieszczono: pt lis 23, 2012 21:59 
Awatar użytkownika

Przem4S pisze:
Właśnie nie chcę jeździć zawodowo, nie mam zamiaru nawet podpisywać umowy o pracę z pracodawcą ojca, po prostu z nim pojeździć rok-dwa (chcę odłożyć kasę na samochód (osobowy)) z ojcem w podwójnej (on zarabia), w takim wypadku mam dwa wyjścia robić szkolenie pełne (duży koszt) lub czekać 2 lata i zrobić po prostu CE?

Nikogo nie interesuje Twoja umowa o pracę. Firma wykonuje usługi transportowe, ładunek przemieszcza się z miejsca na miejsce i jeśli te przemieszczanie jest wykonywane przez Ciebie, to musisz mieć odpowiednie uprawnienia. Skoro ojciec jeździ, to jego zapytaj, jak to widzi i czym to grozi.

rusel pisze:

PostZamieszczono: sob gru 01, 2012 21:18 

Witam.
Jeśli mam 18 lat i mam Kat. B i nowe przepisy nie wejdą to czy mogę zdać prawo jazdy kat. C bez żadnych kwalifikacji? i będą mógł jeździć na własne potrzeby?

PostZamieszczono: ndz gru 02, 2012 01:59 
Awatar użytkownika

Jeśli nie wejdą, to będziesz mógł zdać.
Co do potrzeb własnych, to już ustawa o transporcie drogowym, ponieważ nie ma jednoznacznej odpowiedzi na te pytanie.

rusel pisze:

PostZamieszczono: ndz gru 02, 2012 11:36 

Od stycznia na kurs kategori C i kat D będzie trzeba miec 21 i 24 lata ukończone, wchodzi to w życie czy jeszcze nie jest pewne, szukam i cos nie znajduje odpowiedzi.

PostZamieszczono: ndz gru 02, 2012 12:02 

Kiedy można robić kwalifikację wstępną lub wstępną przyśpieszoną, po zdanym egzaminie, w trakcie trwania kursu? Czy jak to jest?

PostZamieszczono: ndz gru 02, 2012 23:10 
Awatar użytkownika

rocko19 pisze:
Od stycznia na kurs kategori C i kat D będzie trzeba miec 21 i 24 lata ukończone, wchodzi to w życie czy jeszcze nie jest pewne, szukam i cos nie znajduje odpowiedzi.

Teoretycznie wchodzi. Ale poprzednia ustawa opóźniająca wejście była podpisana tydzień przed wejściem, więc wszystko się może zdarzyć.
kedar006 pisze:
Kiedy można robić kwalifikację wstępną lub wstępną przyśpieszoną, po zdanym egzaminie, w trakcie trwania kursu? Czy jak to jest?

Żaden przepis nie zabrania Ci zrobienia kwalifikacji nawet bez prawa jazdy. Jednak do poruszania się po drogach bez uprawnień upoważniona jest tylko nauka jazdy, a kwalifikacja nauką jazdy nie jest, więc według przepisów nie możesz jechać, a co za tym idzie, instruktor nie może Ci zaliczyć szkolenia praktycznego. Tyle przepisy, a ministerstwo transportu interpretuje to inaczej i pozwala na jazdę (o tym tutaj: http://www.wagaciezka.com/viewtopic.php ... 86#p507486 ). Jednak ministerstwo ministerstwem, a sąd sądem i żadne ministerstwo nie może na niego wpłynąć. To w razie jakiegoś nieszczęścia, albo przynajmniej stanowczego policjanta/inspektora.

rusel pisze:

Nowy temat Odpowiedz w temacie  [ Posty: 13 ] 

Strefa czasowa UTC+1godz.