Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez MiHao » piątek 02 listopada 2012, 14:15

Czy ktoś wie kiedy zmiany wchodzą w życie?
W word Katowice i Warszawa nie słyszeli o niczym. Ministerstwo Transportu coś wie ale odsyła od Ministerstwa Sprawiedliwości ...

Na jednej ze stron czytam:
Do tej pory, aby udzielać praktycznych lekcji jazdy samochodem, wymagane było posiadanie prawa jazdy od minimum trzech lat. Od 2013 roku będą wystarczyły tylko dwa. Zmiany dotyczące czasu posiadania prawa jazdy dotyczą instruktorów uczących prowadzenia pojazdów w danej kategorii. Oznacza to, że jeśli osoba udziela lekcji prowadzenia na kategorię B, sama musi mieć takie uprawnienia od nie mniej niż dwóch lat.

Do tej pory, aby zostać instruktorem, trzeba także było spełniać warunek średniego wykształcenia, dobrego stanu zdrowia, czystej kartoteki karnej, ukończenia kursu kwalifikacyjnego i wpisania do ewidencji. Dyrektywa 2006/126/WE Parlamentu Europejskiego i Rady z 20 grudnia 2006 r. w sprawie praw jazdy, spowodowała zniesienie wymagania dotyczącego wykształcenia. Reszta warunków pozostanie bez zmian.

Zmiany dotyczą także zawodu egzaminatora. Zamiast wymaganego wykształcenia wyższego wprowadzono wykształcenie średnie oraz skrócono z sześciu do trzech lat konieczność posiadania prawa jazdy danej kategorii. Dodatkowo, aby zostać egzaminatorem ,trzeba mieć ukończone min. 23 lata. Kolejne warunki to dobry stan zdrowia poświadczony orzeczeniem lekarskim, niekaralność, zdany egzamin i rzetelność.

Przedstawione zmiany wynikają z nowelizacji kodeksu drogowego i zostaną wprowadzone 19 stycznia 2013 r.
MiHao
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 08 października 2009, 17:54

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez dragons » sobota 03 listopada 2012, 00:12

23 lata i już egzaminator? Trochę chore moim zdaniem
dragons
 
Posty: 14
Dołączył(a): piątek 29 czerwca 2012, 20:15
Lokalizacja: Piotrków Tryb.

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez karol199 » sobota 03 listopada 2012, 01:14

MiHao napisał(a):Zamiast wymaganego wykształcenia wyższego wprowadzono wykształcenie średnie oraz skrócono z sześciu do trzech lat konieczność posiadania prawa jazdy danej kategorii. Dodatkowo, aby zostać egzaminatorem ,trzeba mieć ukończone min. 23 lata. Kolejne warunki to dobry stan zdrowia poświadczony orzeczeniem lekarskim, niekaralność, zdany egzamin i rzetelność.

Co do wykształcenia, propozycja jak najbardziej do zaakceptowania, natomiast ukończenie 23lat to już do indywidualnej oceny. Natomiast nie należy wszystkich "wrzucać" do jednego worka. Jest różnica między kimś ktoś jeździ 3 lata zawodowo zestawem, a osobą posiadającą 6lat plastik, który przydaje się do wyjazdu na zakupy czy do kościoła.


Tutaj pisemko dyrektora Word W-wa: http://www.ksdword.pl/files/pismo_05042012.pdf
Nie wiem dlaczego boi się jak ognia egzaminatorów ze średnim ?
Wątpię w różnicę wiedzy między osobą ze średnim, a licencjatem z zarządzania czy marketingu.
To samo się tyczy instruktorów z zawodowym/podstawowym. Dla mnie nie ma kompletnej różnicy nawet jakby instruktor robił błędy ortograficzne. Jeśli w odpowiedni sposób przekazuje wiedzę to w czym problem ?
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez MiHao » sobota 03 listopada 2012, 12:04

Racja.
Wiek to troszkę nieodpowiedzialne posunięcie, lecz nie mam z tym problemu. Raczej chodzi mi o wykształcenie. Prawo jazdy mam od 10 lat, C od 3, E od 2.
Szukam informacji czy i kiedy wejdą nowe wymogi.
MiHao
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 08 października 2009, 17:54

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez kadziunt » niedziela 04 listopada 2012, 20:49

Już kiedyś poruszyłem ten temat i czytający strasznie się na mnie oburzyli :mrgreen:
Moim skromnym zdaniem wymóg wyższego wykształcenia był bardzo dobry :wow:
podstawą jest to aby egzaminator coś sobą reprezentował. kultura sposób bycia ale również jest to zawód który wymusza ciągłe, powtarzam ciągłe siedzenie w książkach, ustawach i rozporządzeniach. Mylicie się niestety sądząc że egzaminator wykonuje 'egekucje' :twisted: według swojego widzi mi się, to absolutnie nie prawda. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego przeglądnijcie sobie temat; Dyskusje egzaminatorów i szkoleniowców. Zazwyczaj aby brać w nich udział i merytorycznie się wypowiadać należy posiadać potężną wiedzę z przepisów, wiedzę której nie zdobędzie się niestety siedząc za kółkiem nawet 100 lat. mówiąc w prost trzeba siedzieć w ustawach poprostu :eek2:
Poza tym już sam pomysł robienia uprawnień do egzaminowania nie do końca ma rację bytu ( szkoda pieniędzy)
W Polsce (mogę się nieznacznie mylić, bo nie chce mi się szukać dokładnych danych,) jest 4000 egzaminatorów. 2000 ma pracę a 2000 stara się o nią bezskutecznie, w tym ja :lol: Dodatkowo na egzaminy weryfikacyjne, czyli już prawie egzaminatorów jeździ też ok 2000 osób :? co daje 6000 ludzi i 2000 miejsc :wow: Nie mylić z 2000 etatów, bo większość zatrudniona jest na 1/4 :lol:
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez szerszon » niedziela 04 listopada 2012, 23:24

Chodzę na kurs dla kandydatów na egzaminatorów wcale nie z 100% zamiarem zostania egzaminatorem.
Jak sie da to czemu nie, ale podniesienie kwalifikacji ( a raczej inny punkt spojrzenia) da mi przewage na rynku instruktorów.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez karol199 » poniedziałek 05 listopada 2012, 00:31

kadziunt napisał(a):Już kiedyś poruszyłem ten temat i czytający strasznie się na mnie oburzyli :mrgreen:
Moim skromnym zdaniem wymóg wyższego wykształcenia był bardzo dobry :wow:
podstawą jest to aby egzaminator coś sobą reprezentował. kultura sposób bycia ale również jest to zawód który wymusza ciągłe, powtarzam ciągłe siedzenie w książkach, ustawach i rozporządzeniach. Mylicie się niestety sądząc że egzaminator wykonuje 'egekucje' :twisted: według swojego widzi mi się, to absolutnie nie prawda. Jeżeli ktoś ma wątpliwości co do tego przeglądnijcie sobie temat; Dyskusje egzaminatorów i szkoleniowców. Zazwyczaj aby brać w nich udział i merytorycznie się wypowiadać należy posiadać potężną wiedzę z przepisów, wiedzę której nie zdobędzie się niestety siedząc za kółkiem nawet 100 lat. mówiąc w prost trzeba siedzieć w ustawach poprostu :eek2:
Poza tym już sam pomysł robienia uprawnień do egzaminowania nie do końca ma rację bytu ( szkoda pieniędzy)
W Polsce (mogę się nieznacznie mylić, bo nie chce mi się szukać dokładnych danych,) jest 4000 egzaminatorów. 2000 ma pracę a 2000 stara się o nią bezskutecznie, w tym ja :lol: Dodatkowo na egzaminy weryfikacyjne, czyli już prawie egzaminatorów jeździ też ok 2000 osób :? co daje 6000 ludzi i 2000 miejsc :wow: Nie mylić z 2000 etatów, bo większość zatrudniona jest na 1/4 :lol:


Zrobię zaocznie marketing i zarządzanie na prywatnej uczelni, gdzie pojawię się raz na miesiąc po wpis. Czy wtedy będzie dla Ciebie wszystko ok z moim wykształceniem, by zostać egzaminatorem ? :lol:
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez szerszon » poniedziałek 05 listopada 2012, 00:45

Przecież jest mowa o wyższym wykształceniu , a nie o "uczelniach" na upartego sprzedających dyplom.
5 lat zaiwaniania dzień w dzień plus magisterka to nie jest bytność w murach uczelni raz na miesiąc i napisanie ( przepisanie z neta) prezentacji czy opracowania.
Jak przypomne sobie ilość literatury, która musiałem przeczytać i skorzystac do napisania pracy magisterskiej ( ok 130 stron) to .... :evil:
Tu chodzi o sposób uczenia się i rozwiązywania problemów, a nie o papierek.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez karol199 » poniedziałek 05 listopada 2012, 01:32

szerszon napisał(a):Przecież jest mowa o wyższym wykształceniu , a nie o "uczelniach" na upartego sprzedających dyplom.
5 lat zaiwaniania dzień w dzień plus magisterka to nie jest bytność w murach uczelni raz na miesiąc i napisanie ( przepisanie z neta) prezentacji czy opracowania.
Jak przypomne sobie ilość literatury, która musiałem przeczytać i skorzystac do napisania pracy magisterskiej ( ok 130 stron) to .... :evil:
Tu chodzi o sposób uczenia się i rozwiązywania problemów, a nie o papierek.


Nigdzie nie jest napisane, że egzaminator oprócz tego że musi mieć wyższe wykształcenie to musi też być bardzo "wydedukowanym" człowiekiem. Ja pisze tylko i wyłącznie w kwestii posiadania papierka, który bardzo często NIC nie znaczy. :)
Obecnie zdobycie takiego papierka (gdzie jest nawet wstyd się nim pochwalić) nie jest żadnym problemem, ale skoro tak się upierają przy wyższym to widocznie mają kompleks :)
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez MiHao » poniedziałek 05 listopada 2012, 17:14

Skoro chcą wprowadzić zmiany musi to coś oznaczać.
Na dodatek nie są to małe zmiany, obniżając wiek, długość posiadania prawa jazdy danej kategorii oraz wykształcenie.
Pytanie czy ustawa wejdzie w życie i kiedy. Ktoś posiada takowe informacje?
MiHao
 
Posty: 10
Dołączył(a): czwartek 08 października 2009, 17:54

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez kadziunt » poniedziałek 05 listopada 2012, 21:22

Skoro to nie problem aby zdobyć wykształcenie to po co obniżać, jak ktoś chce niech zdobywa na uczelniach krzakach. Według Ciebie w takim razie wyższe do niczego nie jest potrzebne jak rozumiem? Po co mam chodzić na budownictwo 5 lat ( albo ze 7;p) jak mogę na Ukrainie zamówić papierek, szerszon zdaje się rozumie o co mi chodzi ale to zapewne dlatego że ma wyższe i to ciężko wypracowane co według mnie powinno promować go do wykonywania zawodu bardziej niż technika żywienia albo kogoś po lo ;p
kadziunt
 
Posty: 159
Dołączył(a): środa 31 października 2012, 18:27

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez karol199 » poniedziałek 05 listopada 2012, 23:16

kadziunt napisał(a):Skoro to nie problem aby zdobyć wykształcenie to po co obniżać, jak ktoś chce niech zdobywa na uczelniach krzakach. Według Ciebie w takim razie wyższe do niczego nie jest potrzebne jak rozumiem? Po co mam chodzić na budownictwo 5 lat ( albo ze 7;p) jak mogę na Ukrainie zamówić papierek, szerszon zdaje się rozumie o co mi chodzi ale to zapewne dlatego że ma wyższe i to ciężko wypracowane co według mnie powinno promować go do wykonywania zawodu bardziej niż technika żywienia albo kogoś po lo ;p



Bo wyraźnie dajecie do zrozumienia, że ludzie ze średnim to niższa warstwa społeczna, same tuki i nieuki. Połowa mgr to w obecnych czasach sama ŻENADA :)

Jeżeli tak bardzo wymagają wyższego to niech dotyczy on wyłącznie kierunków technicznych/specjalistycznych, a nie magistrów od zarządzania czy filozofów
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez szerszon » wtorek 06 listopada 2012, 00:05

karol199 napisał(a):

Bo wyraźnie dajecie do zrozumienia, że ludzie ze średnim to niższa warstwa społeczna, same tuki i nieuki.
Ależ nic z tych rzeczy !!!
Widać, że kurs to tylko zasygnalizowanie problemów, a uczyć sie trzeba samemu.
Jak ktoś skonczył studia , takie normalne to powinien dać sobie radę, bo wie jak sie w to bawić.
Nauka na niższym szczeblu polega na podawaniu wiadomości, które pózniej trzeba zapamiętać i powtórzyc przed nauczycielem.
Na studiach np. pisanie pracy magisterskiej polega na samodzielnym wyszukiwaniu.
Moje studia skońzcyły się ładnych parę lat temu, ale metodyka uczenia się pozostała.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez karol199 » wtorek 06 listopada 2012, 01:56

szerszon napisał(a):
karol199 napisał(a):

Bo wyraźnie dajecie do zrozumienia, że ludzie ze średnim to niższa warstwa społeczna, same tuki i nieuki.
Ależ nic z tych rzeczy !!!
Widać, że kurs to tylko zasygnalizowanie problemów, a uczyć sie trzeba samemu.
Jak ktoś skonczył studia , takie normalne to powinien dać sobie radę, bo wie jak sie w to bawić.
Nauka na niższym szczeblu polega na podawaniu wiadomości, które pózniej trzeba zapamiętać i powtórzyc przed nauczycielem.
Na studiach np. pisanie pracy magisterskiej polega na samodzielnym wyszukiwaniu.
Moje studia skońzcyły się ładnych parę lat temu, ale metodyka uczenia się pozostała.


Twoje tłumaczenie wymogu wykształcenia jest co najmniej dziwne. Osoby po średnim nie potrafią niczego się nauczyć... są osłami dla których PoRD to cel nie osiągalny :hmm:
Osoby z wyższym opanowują przepisy w mig ..... ehe
Kat. A - 2010
Kat. B - 2009
Kat. C - 2011
Kat. D - 2012
karol199
 
Posty: 142
Dołączył(a): poniedziałek 31 sierpnia 2009, 15:09

Re: Nowe wymogi dotyczące egzaminatorów prawa jazdy

Postprzez szerszon » wtorek 06 listopada 2012, 07:41

Uwierz mi, to nie tylko PoRD co mnie tez lekko niepokoi w swietle egzaminu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości