uprawnienie do kierowania

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

uprawnienie do kierowania

Postprzez Nowy89 » niedziela 24 kwietnia 2011, 12:04

Witam. Mam takie zapytanko: mam uprawnienia na kombajn zbozowy i czy musze zawsze miec przy sobie , w czasie jazdy ten swistek tzn. ten dokument uprawniajacy mnie do kierowania tym pojazdem. Jest on w formacie a4 i jest problem z wlozenie go do portfela a mam obawy gdy mni zlapie policja moze sobie to zarzadac do kontroli lub by sprawdzic czymam takie uprawnienia. jest obowiazek zeby miec to przy sobie czy oge zostawic w domu?
Nowy89
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 21:03

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez BOLEKlodz » niedziela 24 kwietnia 2011, 15:57

Musisz posiadać je przy sobie. Swoją drogą, to co to za dokument, że jest w formacie A4? Jeżeli to nie jest uprawnienie do kierowania, tylko świadectwo ukończenia kursu, czy coś podobnego, to nie możesz wyjeżdżać na drogi publiczne.
BOLEKlodz
 
Posty: 326
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 17:11

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 18:14

cytat:
"Jeżeli to nie jest uprawnienie do kierowania, tylko świadectwo ukończenia kursu...."

Jesli martwi się że policja może złapać Go na drodze publicznej to pewnie ma prawo jazdy kat. B więc ono chyba uprawnia do kierowania pojazdem wolnobieżnym?
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez Nowy89 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 18:47

tak to jest zaswiadczenie ukonczenia kursu i mam prawko na "B" i czy mage jezdzic po drogach publicznych tym kombajnem? i czy wkoncu trzeba miec przy sobie to zaswiadczenie cz nie?
Nowy89
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 21:03

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:00

prawo jazdy kategorii B uprawnia do prowadzenia pojazdu wolnobieżnego po drogach publicznych a ukończony kurs uprawnia do wykonywaniu pracy na urządzeniu technicznym zamontowanym na danym pojeździe,czyli wszystko możesz tym kombajnem. Nie musisz okazywać świadectwa ukończenia kursu w momencie jak tylko kombajnem kierujesz. Musiałbyś mieć sporo pecha żeby na szczerym polu skontrolował Cię jakiś zbłąkany organ Państwowy.
Ostatnio zmieniony poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:08 przez szofer80, łącznie zmieniany 1 raz
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez Nowy89 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:07

ok dzieki juz wszystko wiem tylko mam jeszcze pytanie posiadam prawko tylko na kategorie b i czy moge jezdzic po drogach publicznych traktorem z prasa do slomy na jednej osi?
Nowy89
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 21:03

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:11

Jeśli to co ciągniesz jest z urządzeniem technicznym zamontowanym na stałe to jest to chyba traktowane jako maszyna rolnicza a nie przyczepka i powinno starczyć samo B ale może niech ktoś bardziej obeznany się jeszcze wypowie i ewentualnie to potwierdzi a jak ma masę mniejszą niż 750kg to na pewno możesz ciągnąć.
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez Nowy89 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:17

no na stale to prasa nie jest zamontowana co najwyzej to moze byc ladowacz czolowy zamontowany ale slyszalem ze na "b" mozna jezdzic ciagnikiem z maszynami zawieszanymi i przyczepka jednoosiowa a prasa jest na jednej osi?
Nowy89
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 10 kwietnia 2011, 21:03

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » poniedziałek 25 kwietnia 2011, 19:20

tak jak napisałem poczekać aż ktoś bardziej obeznany się wypowie i potwierdzi może zacznie sypać paragrafami wtedy będzie na 100% wiadomo
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez mk61 » wtorek 26 kwietnia 2011, 10:47

Przyczepka może mieć nawet 15 osi. Ważne, żeby jej dopuszczalna masa całkowita nie przekraczała 750kg. Jeśli jest cięższa - potrzebujesz BE lub T.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » wtorek 26 kwietnia 2011, 13:21

Jak pracujesz na roli to lepiej pójdź na prawko T dla własnego dobra, pojeździsz z dużą przyczepą a nie jakimś maluchem poniżej 750kg a i będziesz miał tą kategorię wbitą w prawie jazdy, za granicą będzie honorowana,bo możesz pójść na kurs przyczepki BE ale T będzie Ci przysługiwać "umownie" na terytorium RP, BE robią tylko "laweciarze" bo tak to ta kategoria na niewiele się zdaje
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez cman » wtorek 26 kwietnia 2011, 13:40

szofer80 napisał(a):...i będziesz miał tą kategorię wbitą w prawie jazdy, za granicą będzie honorowana,bo możesz pójść na kurs przyczepki BE ale T będzie Ci przysługiwać "umownie" na terytorium RP...

Podstawa prawna?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez szofer80 » wtorek 26 kwietnia 2011, 13:49

Jaka podstawa prawna jest w wielu krajach świata to ja nie wiem natomiast mając BE kat T nie jest wbijana do prawa jazdy, zapewne nie bez powodu.Ojciec ma CE a kat T nie ma wbitej. Na podobnej zasadzie wielu wracało z Niemiec z mandatem ciągnąc przyczepkę ciężką na samo B a nie przekraczając dmc 3,5t
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 816
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez cman » wtorek 26 kwietnia 2011, 13:56

To uściślę pytanie:
szofer80 napisał(a):...za granicą będzie honorowana...

Podstawa prawna?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: uprawnienie do kierowania

Postprzez BOLEKlodz » wtorek 26 kwietnia 2011, 14:21

Co do prasy, to jest chyba traktowana jako maszyna, więc samo B wystarczy. Tak samo jest np. z rozrzutnikiem, którego możesz używać jako przyczepy, ale jest maszyną rolniczą. Co do dokumentów, to prawko masz po to żeby jeżdzić po drogach kombajnem, a to świadectwo, to raczej, jakbyś szukał pracy jako kombajnista i to pokazyjesz pracodawcy. Nie wozisz tego przy sobię, bo na drodze publicznej nie będziesz chyba młocić.
Co do honorowania za granicą, to chyba chodziło o to, że w PL prawko B uprawnia też do T, a za granicą może nie być takiego przepisu.
BOLEKlodz
 
Posty: 326
Dołączył(a): środa 19 stycznia 2011, 17:11

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości