CO GROZI Z JAZDĘ BEZ PRAWKA ??????

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

CO GROZI Z JAZDĘ BEZ PRAWKA ??????

Postprzez corner » poniedziałek 07 czerwca 2004, 18:37

mam 17 lat. Powiedzmy jakie kary może zastosować policja, (przy zwyczajnej kontroli, bez wykroczenia) Czy mają taką możliwość odroczenia mi prawka na jakiś okres czasu ??? piszcie !!
corner
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 07 czerwca 2004, 18:33

Postprzez ezka » poniedziałek 07 czerwca 2004, 18:45

http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=615

temat zaczyna sie prosic od dodanie do "najczesciej zadawanych pytan"
Avatar użytkownika
ezka
 
Posty: 266
Dołączył(a): piątek 12 grudnia 2003, 22:35
Lokalizacja: N 49°48' E 22°47'

Postprzez corner » poniedziałek 07 czerwca 2004, 22:08

KONKRETNE PYTANIE: CZY POLICJA OPRÓCZ MANDATU ( ZGODNIE Z TERYFIKATOREM 500ZŁ) MOZE ZASTOSOWAC KARY TYPU ODROCZENIE PRAWA JAZDY NA PEWIEN OKRES CZASU (LUB INNE) ???
corner
 
Posty: 4
Dołączył(a): poniedziałek 07 czerwca 2004, 18:33

Postprzez bialy » poniedziałek 07 czerwca 2004, 22:24

czlowieku, po co zadajesz dwa razy to samo pytanie :?:

http://www.prawojazdy.com.pl/forum/viewtopic.php?t=615&start=15
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez Snuj ze Szczecina » wtorek 08 czerwca 2004, 14:48

Warto wyjaśnić pare rzeczy :

Poruszanie się samochodem bez wymaganego dokumentu, który uprawnia do kierowania pojazdem jest wykroczeniem, gdy kierowca DE FACTO dokumenty posiada, ale w czasie użytkowania pojazdu, dokumentów tych zapomniał.W przypadku kontroli drogowej, funkcjonariusz Policji, wystawia mandat kredytowany w wysokości 50 zł.Za brak każdego następnego dokumentu 50 zł, ale nie więcej jak 250 zł.Na koszt właściciela pojazdu pojazd jest holowany na najbliższy parking policyjny, który również jest płatny.Pojazd zostanie właścicielowi wydatny, tylko wtedy, gdy okaże on dokument właściwemu organowi.Kwestia auta, zależy od Policjanta - sprawę można grzecznościowo załatwić, np."zaraz żona dowiezie prawko" - ponieważ Bez posiadanego przy sobie dokumentu NIE WOLNO nam jechać.

Poruszanie się samochodem bez wymaganego dokumentu, który uprawnia do kierowania pojazdem, bez DE FACTO posiadanych uprawnień do kierowania samochodem, jest rażącym wykroczeniem i wykroczenie takie jest surowo karane.Kierujący DE FACTO nie posiada uprawnień do kierowania pojazdem, występuje duże zagrożenie Bezpieczeństwa ruchu drogowego, oraz kierujący naraża życie i zdrowie innych użytkowników drogi.

W tej sytuacji Policjant :

1.Wystawia mandat kredytowany dla kierującego w wysokości 500 zł.
2.Wystawia mandat kredytowany dla właściciela pojazdu, (jeżeli jest nim inna osoba) za dopuszczenie do kierowania pojazdem na drodze publicznej osobie bez uprawnień w wysokości 300 zł.
3) Wzywa "Holowanie" (w przypadku nieobecności właściciela pojazdu), po czym pojazd zostaje Odholowywany na najbliższy parking policyjny.

Gdzie właściciel pojazdu ( o ile nim nie jest sam kierujący ), może go odebrać po zapłaceniu pewnych należności : mandatu w wysokości 300 zł, opłaty za holowanie(...), oraz opłaty za postój pojazdu na parkingu policyjnym, który również jest płatny.

Oficer sekcji ruchu drogowego, który zatrzymał kierowcę bez stosownych uprawnień, kieruje sprawe do sądu grodzkiego.

1.Sprawa zostaje skierowana do sądu grodzkiego, gdzie prokuratura wszczyna postępowanie przygotowawcze, po czym przygotowuje wniosek oskarżenia.Kierujący bez Uprawnienia do kierowania, zostaje postawiony przed sądem, który orzeka o karze grzywny do 5000 zł.


Sąd Grodzki, nie ma podstaw do zastosowania kary pozbawienia wolności i kary Zakazu Prowadzenia Pojazdu na czas określony, ponieważ nie widzi on podstaw do takiego postępowania.Kierujący faktycznie spowodował zagrożenie BRD, ale bezpieczeństwa tego nie utrudnił i mu nie zaszkodził.Zatem sąd wymierza jedynie grzywnę do 5000 zł, za popełnione wykroczenie.Sąd nie ograniczy Zakazu prowadzenia pojazdów, ponieważ prawo o postępowaniu w takich przypadkach NIC nie mówi.Z racji tego, że wykroczenie to jest faktycznym wykroczeniem, a nie przestępstwem.Zatem jeśli ktoś kieruje pojazdem bez uprawnień, nie musi się bać takiego karania, ponieważ nie zostanie ono zastosowane.
Zupełnie inaczej wygląda sprawa, gdy kierujący pojazdem bez uprawnień, jechał po spożyciu alkoholu, spowodował wypadek drogowy, uciekał przed policją, poruszał się skradzionym pojazdem, posługiwał się fałszywym dokumentem prawa jazdy, wtedy można już mówić o przestępstwie i w takich wypadkach, sąd znajduje realny sens działania ograniczającego z racji popełnienia przestępstwa.Taki Zakaz Prowadzenia Pojazdu, musi mieć także realny sens.Postanowienie sądu grodzkiego dotyczącego postanowionego zakazu prowadzenia pojazdu, musi być podyktowane logicznym orzeczeniem, wyjaśnieniem i uzasadnieniem.
Np."kierujący w dalszym stopniu zagraża BRD (Uzasadnienie),"kierujący nie posiada predyspozycji do kierowania pojazdem",itp.W takich wypadkach sąd wydaje orzeczenie ZAKAZU prowadzenia pojazdów na czas określony/nieokreślony.Wysokość grzywny, jaką wymierza sąd zależy od wielu czynników: "wiek kierującego, jaki status materialny, status materialny opiekunów prawnych, czy pracuje, jakie są dochody, czy kierujący jechał sam, czy z doświadczonym kierowcą, gdzie został zatrzymany, z jaką prędkością się poruszał, jakie są jego umiejętności itp.Zazwyczaj Sąd przy wymierzaniu kary grzywny bierze pod uwagę dosłownie wszystko.Grzywny w wysokości (4000-5000 zł), są wymierzane kierującym, którym sąd udowodni, że w sposób rażący kierujący naraził na utratę życia i zdrowia innych użytkowników drogi, np.w przypadku braku widocznych predyspozycji, umiejętności.Osoba ukarana otrzymuje stosowny wpis do AKT.

Sytuacja jest podobna, jeśli kierujemy pojazdem po drodze publicznej bez uprawnień z właścicielem w środku ( np.ojciec siedzi na siedzeniu pasażera).To nie ma znaczenia," że tata w środku".Procedura jest podobna, tylko samochód zostaje w rękach właściciela pojazdu.A jeżeli POLICJA złapie kierującego bez uprawnień w czasie popełnionego wypadku, popełnionej stłuczki, to żaden ubezpieczyciel nie pokryje kosztów, niezależnie od winy, a w razie rannych, zabitych, sąd orzeka Dodatkowo ZAKAZ Prowadzenia pojazdów, oraz kare pozbawienia wolności.

Kierujący pojazdem bez DE FACTO posiadanych uprawnień, nie jest kierowcą, ponieważ kierowca to taka osoba, która posiada uprawnienia do kierowania pojazdem.Kierowcą, nie jest ten, kto używa pojazdu, nim kieruje, ale kierowcą jest ten, który posiada uprawnienia, aby nim kierować.Dlaczego taka definicja? - Ponieważ kierowca bez uprawnienia do kierowania, nie może posiadać umiejętności do jego kierowania.Nie został nauczony, jak nim prawidłowo i niezagrażający innym, się poruszać.Jego umiejętności nie zostały poprawnie zweryfikowane egzaminem.Zatem kierowca taki nie posiada umiejętności do kierowania pojazdem.A kierowca bez umiejętności, nie może poruszać się pojazdem, ponieważ nie jest do tego uprawniony.Stąd taka definicja kierowcy.Policji nie będą obchodziły tłumaczenia "tyle lat jeżdżę, umiem to i tamto" - nie ma uprawnień, nie ma umiejętności.


Jeszcze coś mnie zaciekawiło:

Poza tym, znam wielu, którzy robią podobnie. Zastanów się ile razy zatrzymała Cię policja Albo Twoich znajomych, rozdziców Są ludzie, którzy przez 20 lat jeźdżą spokojnie bez żadnej kontroli. To nie jest tak, że za każym rogiem stoją chłopcy-radarowcy. No a wpaść można zawsze. Choć uważam, że w moim przypadku ryzyko nie było aż takie duże.


Wypada zadać małe pytanie :

Dlaczego ludzie mając świadomość konsekwencji swojego postępowania, jeżdżą po drogach bez uprawnień, czy w stanie nietrzeźwym.Dlaczego oni jeżdżą i wsiadają do samochodu, skoro wiedzą i zdają sobie sprawe z KARY, jaka ich może spotkać?

Ponieważ każdy taki osobnik myśli podobnie "ee tam złapią, ryzyko nieduże, szybko uda mi się przejechać, przez X lat żadnej kontroli, co tam...".Taki tok myślenia jest naiwny,nierozsądny i jeszcze trzeba umieć realnie pewne sytuacje przewidywać.Jednak mimo tego POLICJA w Szczecinie zatrzymuje codziennie po kilkanaście nietrzeźwych kierowców, ciągle są zatrzymywane osoby bez uprawnień do kierowania.Cóż - Nie udało im się przejechać do celu, myśleli że im się uda, a przecież jak to możliwe że ich zatrzymano, przecież niektórzy przez 20 lat nie mieli żadnej kontroli :idea: :?:

Pozdrawiam Serdecznie
Snuj ze Szczecina
Użytkownik Forum Dyskusyjnego
http://www.prawojazdy.com.pl/forum
Pozdrawiam Serdecznie
Avatar użytkownika
Snuj ze Szczecina
 
Posty: 375
Dołączył(a): sobota 10 kwietnia 2004, 19:35
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez Tola » wtorek 08 czerwca 2004, 19:25

niepoważne pytanie. A do Snuja - nie chciałabym sprawdzać twojej matury - długa być musiała. :lol:
Nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej....
Avatar użytkownika
Tola
 
Posty: 64
Dołączył(a): niedziela 23 listopada 2003, 18:56

Postprzez Colin is the best » wtorek 08 czerwca 2004, 20:40

Snuj ze Szczecina napisał(a):Dlaczego ludzie mając świadomość konsekwencji swojego postępowania, jeżdżą po drogach bez uprawnień, czy w stanie nietrzeźwym.Dlaczego oni jeżdżą i wsiadają do samochodu, skoro wiedzą i zdają sobie sprawe z KARY, jaka ich może spotkać?

Ja jeżdżę czasem bez uprawnień, bo po prostu muszę. Sytuacja tego wymaga. Każdy w jakiś tam sposób łamie prawo, nawet przechodząc przez jezdnię w niedozwolonym miejscu. I też jest teorytycznie świadomy..
A nietrzeźwi :?: Albo są tak pijani, że nie wiedzą, co robią, albo myślą, ze jeszcze są trzeźwi, albo myślą, ze nikt ich nie zatrzyman. Jednak dużo łatwiej zauważyć pijnego kierowcę niż kierowcę bez uprawnień.
Avatar użytkownika
Colin is the best
 
Posty: 318
Dołączył(a): wtorek 10 lutego 2004, 16:59

Postprzez Pawlak » niedziela 18 września 2005, 18:16

Wiem, ze to "dosc" stary temat, bo sporo sie naszukalem zeby go znalezc.
Snuju bardzo dobrze wyjasnil sprawe... od jakiegos czasu nurtuje mnie jednak jedna sprawa:

Majac 16lat (nieskonczone), jezdzilem z bratem (posiadal wtedy prawo jazdy) samochodem po drodze publicznej. Pech chcial, ze policja widzac malolata za kierownica nas zatrzymala. Zabrali mnie na komisariat. Brat z policjantem pojechali za radiowozem.

Brat dostal mandat (300zł, to bylo jak sie okazalo pare dni po wprowadzeniu jednolitej tabeli kar, dkladnie w WIGILIE 2003), zostalem przesluchany w pokoiku (oczywiscie przy rodzicach, ktorzy musieli po mnie przyjechac). Pytania lekko smieszne. :Jak to sie stalo?" "Czy ktos Cie do tego zmusil" itp. Sprawa bylaby zakonczone, gdyby nie to, ze policjant ktory nas zatrzymal powiedzial conajmniej "kilka" razy, ze nie bede mogl zdawac prawa jazdy/prowadzic samochodu do 21roku zycia/przez ladnych pare lat (powtarzal to na zmiane) i ze w ciagu paru tygodni przyjdzie do domu wezwanie do sadu

Coz, zbliza sie 18stka, chce niedlugo zdawac prawo jazdy. Zadne wezwania do sadu nie przyszlo, rodzice nie zostali poinformowani o ew. konsekwencji mojego czynu. NIE MIALEM ukonczonych 16 lat (nie podlegalem nawet mandatowaniu).

Czy ktos z Was sie orientuje, czy cos mi w zwiazku z tym grozi?
Czy slowa policjanta byly tylko dla postrachu, czy niosly ze soba jakas moc prawna?
Czy bez problemow bede mogl po 18stce isc, zdac prawko i swobodnie kierowac samochodem?

Z gory dziekuje...
Pawlak
 
Posty: 25
Dołączył(a): niedziela 18 września 2005, 17:56
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez abrover » niedziela 18 września 2005, 18:50

Skoro minęły już dwa lata to na pewno darowali ci to i spokojnie mozesz zdawac prawko. Zobaczyli ze jezdziles z bratem, nie byles pijany i np. podczas przesłuchania wyuraziłeś szczerzą skruchę to w takich przypadkach czesto odpuszczaja.
abrover
 
Posty: 62
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 13:58

Postprzez Jerzyk » niedziela 18 września 2005, 22:02

temat zaczyna sie prosic od dodanie do "najczesciej zadawanych pytan"

zgadzam sie :) nawet jesli pytanie Pawlaka bylo nieco inne niz pozostale.

a Pawlakowi jesli nie przyslali do domu pisemka dot. odroczenia mozliwosci zdobywania PJ na 3 lata, to znaczy ze takowe odroczenie nie mialo miejsca ;)

Ps. warto dodac, iz jesli pojazd kierowany przez osobe bez uprawnien wezmie udzial w wypadku, nawet zupelnie niezawinionym, w razie jakichkolwiek ofiar kierujacy odpowiada za CELOWE spowodowanie uszczerbku na zdrowiu, czy tez smierci...
Z błękitnym niebem :!: 8)

-- B od lutego 2005, C w drodze --
Avatar użytkownika
Jerzyk
 
Posty: 94
Dołączył(a): poniedziałek 03 stycznia 2005, 09:11
Lokalizacja: Gdańsk

Postprzez MotoRider350 » poniedziałek 14 maja 2007, 19:22

a powiedzcie mi jak wygląda taka sprawa..

kumpel jezdzil motocyklem o pojemnosci 350 (jawą) na prawku A1 i B, niestety uczestniczyl w wypadku drogowym nie z jego winy, kobieta wymusila mu pierwszenstwo i nie zdazyl wyhamowac, mowi ze policja wziela dokumenty i prawko i mieli przyjechac do szpitala w miejscowosci w ktorym ten wypadek mial miejsce ( Będzin) ale karetka zawiozla go do Siemianowic no i policja do siemianowic nie przyjechala

Nie wiecie jak dalej sprawa wyglada?? czy dostanie odszkodowanie i czy nie zabiora mu prawka ? kiedy policja bedzie sie kontaktowala w tej sprawie?
MotoRider350
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2007, 19:14

Postprzez Pinhead » poniedziałek 14 maja 2007, 19:50

O odszkodowaniu może zapomnieć.
Pozdrawiam
Pinhead
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez anom » poniedziałek 14 maja 2007, 21:06

Pinhead napisał(a):O odszkodowaniu może zapomnieć.


A tu byś się zdziwił. Znajomy jeździł motocyklem bez uprawnień. Też uczestniczył w wypadku(nie z jego winy) i dostał odszkodowanie. A od policji 500zł mandatu.
anom
 
Posty: 51
Dołączył(a): środa 25 kwietnia 2007, 17:26
Lokalizacja: Gdynia

sprawa w sądzie

Postprzez radzio21992 » wtorek 19 maja 2009, 19:59

Witam mam pytanie Jutro mam sprawę w sądzie bo jechałem bez prawka miałem (16lat) teraz mam nieskończone 17 gdy odroczą mnie od prawka a wsiądę do samochodu i będę znów jeździł i jak mnie policja złapie to co mi za to grozi?? Paka??
radzio21992
 
Posty: 3
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 19:56

Postprzez BOReK » wtorek 19 maja 2009, 20:30

To wtedy będzie recydywa. Pogratulować takiego wpisu w akta w tak młodym wieku. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 36 gości