Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » niedziela 28 listopada 2010, 15:51

Abstrahując w tym momencie od ogólnej wysokości mandatów i tego czy generalnie powinny być bez zmian, niższe, wyższe, zależne od dochodu itd. Jeżeliby podzielić wykroczenia drogowe na trzy grupy: naruszające porządek ruchu, naruszające bezpieczeństwo ruchu i przekroczenia dopuszczalnych prędkości, to jakie średnie poziomy kar powinny być za wykroczenia z poszczególnych grup i dlaczego? Oczywiście interesuje mnie w szczególności ta ostatnia grupa.
Jak wiemy, obecnie poziom kar dla każdego z tych rodzajów wykroczeń jest dość zbliżony, aczkolwiek dla wykroczeń naruszających porządek ruchu są to zasadniczo kwoty mniejsze, dla naruszających bezpieczeństwo ruchu kwoty większe, a dla przekroczeń dopuszczalnych prędkości kwoty mniejsze, średnie lub większe w zależności od przekroczenia.

Dla pełnej jasności, przedstawiciele tych grup:

Wykroczenia naruszające porządek ruchu - zajmowanie więcej niż jednego wyznaczonego pasa ruchu, hamowanie w sposób powodujący utrudnienie ruchu, jazda z prędkością utrudniającą ruch innym kierującym, jazda wzdłuż po chodniku lub przejściu dla pieszych, używanie sygnału dźwiękowego na obszarze zabudowanym, niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru - generalnie wszystkie te zachowania, które nie są jakoś szczególnie niebezpieczne, ale utrudniają przede wszystkim życie innym.

Wykroczenia naruszające bezpieczeństwo ruchu - wchodzenie na jezdnię bezpośrednio przed jadący pojazd, nieustąpienie pierwszeństwa (jakiekolwiek), hamowanie w sposób powodujący zagrożenie bezpieczeństwa, niedozwolone wyprzedzanie (jakiekolwiek), przekroczenie prędkości zapewniającej panowanie nad pojazdem - generalnie wszystkie te zachowania, które są niebezpieczne i prędzej czy później doprowadzają do poważnego wypadku.

Przekroczenia dopuszczalnej prędkości - czyli wiadomo, jazda z prędkością większą niż określona w art. 20 PRD lub na znakach drogowych - generalnie takie zachowanie, które nie jest jakoś szczególnie niebezpieczne (przez 8 miesięcy nikt nie był w stanie podać choćby jednego przykładu wypadku spowodowanego tylko tym wykroczeniem) i które może w pewnym sensie i w pewnym stopniu utrudniać życie innym (subiektywne odczucie mniejszego komfortu uczestniczenia w ruchu drogowym, konieczność dłuższego oczekiwania na drodze podporządkowanej lub użycia mocy silnika itp.).

Ocena poziomu wysokości kar najlepsza byłaby cyfrowa, w skali od 0 do 10, gdzie 0 oznacza brak kar, 1 bardzo niskie kary, ..., ... i 10 bardzo wysokie kary.

Więc czekam na odpowiedzi i podkreślam najistotniejszą część mojego pytania: "dlaczego".
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez lith » niedziela 28 listopada 2010, 16:00

imo przy obecnym istnieniu większości ograniczeń 'z *upy' ciężko cokolwiek powiedzieć jeżeli musimy w ten sam sposób traktować osiedlową drogę gdzie zza każdego samochodu może wyjechać dziecko na deskorolce, kilkupasmową, dwujezdniową drogę w centrum, czy teren pseudozabudowany gdzie jedynym zabudowaniem jest tabliczka o tym informująca... i jak w przypadku pierwszego przekroczenie prędkości o 50 km/h powinno mieć w tej skali całkiem sporo 7/10?, tak ostatniego wcale (0/10)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » niedziela 28 listopada 2010, 16:37

Droga publiczna, nawet osiedlowa, to nie jest miejsce do zabaw. Od tego jest plac zabaw, a jeśli już droga, to strefa zamieszkania - tam ze względu na szczególną ochronę pieszych, możliwa prędkość będzie niewielka, bo w przeciwnym przypadku byłaby przekroczona prędkość zapewniająca panowanie nad pojazdem.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez scorpio44 » niedziela 28 listopada 2010, 18:36

Cman ==> mógłbyś trochę rozjaśnić, co tym ostatnim postem chciałeś wnieść do tematu?
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez Cyberix » niedziela 28 listopada 2010, 18:41

Wiec ja proponuje:
- wykroczenia w terenie zabudowanym x2
- wykroczenia poza terenem zabudowanym x1 (czyli normalnie)

Dlaczego:
Wykroczenie w terenie zabudowanym statystycznie jest niebezpieczniejsze ponieważ rośnie prawdopodobieństwo zdarzenia drogowego z udziałem pieszego a niestety tego typu zdarzenia są z zasady dużo bardziej niebezpieczne.

Dodatkowy komentarz:
- Należałoby wprowadzić rewizję terenów zabudowanych, czasami znaki teren zabudowany wstawione są w miejscach gdzie jakoś tych zabudowań nie widać.
- Rozróżniłbym 2 rodzaje terenu zabudowanego:
1) Teren zabudowany z infrastrukturą dla pieszych (chodniki, przejścia, krawężniki) jako bardziej bezpieczny gdzie prędkość mogłaby być odpowiednio większa
2) Teren zabudowany bez infrastruktury dla pieszych (pieszy idzie nieutwardzonym chodnikiem lub po jezdni) - prędkość ograniczona (i tutaj właśnie kary x2).

Przypominam także, że pieszy jest także uczestnikiem ruchu a nie jakimś obcym z innej planety. I jako uczestnikowi ruchu należą mu się pewne prawa (i obowiązki).
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » niedziela 28 listopada 2010, 19:00

A ja przypominam, że pieszy nie jest pępkiem ruchu drogowego, tylko jego (podobno) równoprawnym uczestnikiem. Co do obszarów, to pomimo, że mniej jak 30% wypadków zdarzyło się poza obszarem zabudowanym, ponad 50% zabitych było właśnie w wypadkach poza obszarem zabudowanym. Tak czy owak, ogólnie nie widzę specjalnego związku z moim pytaniem.


scorpio44 napisał(a):Cman ==> mógłbyś trochę rozjaśnić, co tym ostatnim postem chciałeś wnieść do tematu?

To, że dziecko na deskorolce na drodze publicznej nie jest żadnym wytłumaczeniem dla jazdy z jakąkolwiek prędkością, a tym bardziej jej ograniczania. Zresztą wyjaśniłem to właśnie w tamtym poście - nie bardzo wiem co w nim jest niejasnego.



A przede wszystkim chciałbym, żebyśmy się mogli skupić jednak na moim pytaniu, a nie rozpoczynaniu dyskusji od offtopowania, przypomnę: Jakie średnie poziomy kar powinny być za wykroczenia z poszczególnych grup i dlaczego?

Może dla ułatwienia - odpowiedź powinna wyglądać na przykład tak:

"Porządek - 1
Bezpieczeństwo - 3
Prędkość - 5

Uważam, że..., ponieważ..., uważam też..."
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez ks-rider » niedziela 28 listopada 2010, 20:16

cman napisał(a):Droga publiczna, nawet osiedlowa, to nie jest miejsce do zabaw. Od tego jest plac zabaw.


Zdajesz sobie sprawe z faktu, ile jest w PL miejsc, gdzie tych placow zabaw niema ?

Na osiedlach dzieci bawia sie w miejscach roznych, pytanie tylko czy dziecku wytlumaczysz na tyle aby zrozumialo, ze w danym miejscu bawic sie nie wolno, pytaniem innym, komu bezdie latwiej zrozumiec, dziecku czy doroslemu ktory prowadzi pojazd i ktory powinien wiedziec, ze dzieci w tych czy innych miejscach po prostu sie bawia.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez lith » niedziela 28 listopada 2010, 20:31

To w takim razie:
-utrudnienia porządku 1-5 w zależności w jakim stopniu zakłócają porządek
-bezpieczeństwo 3-10 w zależności w jakim stopniu zagrażają bezpieczeństwu
-prędkość 0-7 (w zależności w jakim stopniu utrudnia ruch/ zagraża bezpieczeństwu o ile w ogóle)
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » niedziela 28 listopada 2010, 20:53

ks-rider napisał(a):Zdajesz sobie sprawe z faktu, ile jest w PL miejsc, gdzie tych placow zabaw niema ?

No to są jakieś inne miejsca: trawniki, parki, alejki spacerowe... Dlaczego akurat drogi?

ks-rider napisał(a):Na osiedlach dzieci bawia sie w miejscach roznych, pytanie tylko czy dziecku wytlumaczysz na tyle aby zrozumialo, ze w danym miejscu bawic sie nie wolno, pytaniem innym, komu bezdie latwiej zrozumiec, dziecku czy doroslemu ktory prowadzi pojazd i ktory powinien wiedziec, ze dzieci w tych czy innych miejscach po prostu sie bawia.

Strefy zamieszkania. I niech się bawią do woli, jeśli już nawet muszą na drogach. Na pewno jest wiele dzieci, mieszkających nieopodal autostrad, a raczej się na nich nie bawią, więc jednak coś się im da wytłumaczyć.
I umówmy się, akurat osiedla są raczej najmniejszym problemem, jako że przebywa się tam dość krótko, więc tam akurat można się powstrzymać z prędkością, nawet gdyby nie miało to specjalnego uzasadnienia.


lith napisał(a):To w takim razie:
-utrudnienia porządku 1-5 w zależności w jakim stopniu zakłócają porządek
-bezpieczeństwo 3-10 w zależności w jakim stopniu zagrażają bezpieczeństwu
-prędkość 0-7 (w zależności w jakim stopniu utrudnia ruch/ zagraża bezpieczeństwu o ile w ogóle)

To może być tylko jedna liczba. Chodzi o ogólny poziom, a nie możliwą rozpiętość.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez lith » niedziela 28 listopada 2010, 20:58

Jak równy poziom jeżeli według mnie niektóre przewinienia dot. utrudnienia ruchu powinny być karane bardziej niż niektóre powodujące zagrożenie bezpieczeństwa, nie mówiąc już o prędkości...

ale ok to biorąc mediany tych wartości wychodzi:
utrudnianie 3
bezpieczeństwo 6,5
prędkość 3,5
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » niedziela 28 listopada 2010, 21:05

lith napisał(a):Jak równy poziom jeżeli według mnie niektóre przewinienia dot. utrudnienia ruchu powinny być karane bardziej niż niektóre powodujące zagrożenie bezpieczeństwa...

Nie bardzo w sumie rozumiem, jak można, za coś co tylko może utrudniać ruch, karać bardziej, niż za coś co może doprowadzić do wypadku z rannymi lub zabitymi.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez sankila » poniedziałek 29 listopada 2010, 21:18

cman napisał(a):Nie bardzo w sumie rozumiem, jak można, za coś co tylko może utrudniać ruch, karać bardziej, niż za coś co może doprowadzić do wypadku z rannymi lub zabitymi.
Pewnie dlatego, że Twój podział jest cokolwiek od śmigła... Jeśli już, to wyróżniamy wykroczenia:
- naruszające porządek ruchu,
- naruszające porządek i bezpieczeństwo ruchu.
Przekroczenie dopuszczalnej prędkości kwalifikuje się - zależnie od okoliczności - do jednego z powyższych.
I dalej:
- niesygnalizowanie lub błędne sygnalizowanie manewru -wg mnie narusza bezpieczeństwo ruchu, bo często kończy się zajechaniem drogi.
- nieustąpienie pierwszeństwa, niedozwolone wyprzedzanie - nie zawsze stwarza zagrożenie; jeśli mam czas, żeby zwolnić albo się zatrzymać, to tylko utrudnienie ruchu.
przez 8 miesięcy nikt nie był w stanie podać choćby jednego przykładu wypadku spowodowanego tylko tym wykroczeniem

i nikt nie poda, bo jeśli doszło do wypadku, mówi się o przekroczeniu prędkości, zapewniającej panowanie nad pojazdem.

Zapomniałabym...
naruszające porządek - 5
naruszające porządek i bezpieczeństwo - 10
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez cman » poniedziałek 29 listopada 2010, 21:29

sankila napisał(a):Jeśli już, to wyróżniamy wykroczenia:

Ja wiem co wyróżniamy w kodeksie wykroczeń, natomiast w moim wątku wyróżniamy to, co ja napisałem.

sankila napisał(a):Przekroczenie dopuszczalnej prędkości kwalifikuje się - zależnie od okoliczności - do jednego z powyższych.

W jakich okolicznościach przekroczenie tylko dopuszczalnej prędkości narusza bezpieczeństwo ruchu drogowego?

sankila napisał(a):i nikt nie poda, bo jeśli doszło do wypadku, mówi się o przekroczeniu prędkości, zapewniającej panowanie nad pojazdem.

A to oznacza, że przekroczenie tylko dopuszczalnej prędkości nie stanowi przyczyny wypadków. Jednocześnie sporo osób tutaj na forum, mimo wszystko nadal uparcie utrzymuje, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości może stanowić jakiekolwiek zagrożenie i powinno być karane. Dlatego też założyłem ten temat, który mam nadzieje pomoże mi zrozumieć ten fenomen.

sankila napisał(a):Zapomniałabym...
naruszające porządek - 5
naruszające porządek i bezpieczeństwo - 10

To nie jest według mojego podziału.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez Cyberix » poniedziałek 29 listopada 2010, 22:08

cman napisał(a):Jednocześnie sporo osób tutaj na forum, mimo wszystko nadal uparcie utrzymuje, że przekroczenie dopuszczalnej prędkości może stanowić jakiekolwiek zagrożenie i powinno być karane.

Obrazek

Droga zatrzymania samochodu jadącego 50 km/h - 30 metrów
Droga zatrzymania samochodu jadącego 90 km/h - 75 metrów

Możesz sobie dorysować więcej autek na obrazku jakbyś miał te dwa za mało. W każdym razie:

1) pojazd jadący 50km/h wchodzi w zakręt, zauważa stojące samochód(y) i hamuje przed przeszkodą.

2) pojazd jadący 90 km/h wchodzi w zakręt, zauważa stojące samochód(y), i brakuje mu miejsca do wyhamowania, powoduje kolizje (wypadek).

Co wg ciebie było przyczyną kolizji (wypadku) w pkt 2? (wszystkie inne stałe i zmienne, poza prędkością są takie same).
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Kara za przekroczenie dopuszczalnej prędkości

Postprzez dylek » poniedziałek 29 listopada 2010, 22:09

cman napisał(a):W jakich okolicznościach przekroczenie tylko dopuszczalnej prędkości narusza bezpieczeństwo ruchu drogowego?

cman- pamietasz niedawną dyskusję nad niemieckim filmikiem o motocykliście i merolku skręcającym przed nim w lewo ??
No to masz odpowiedź na twoje pytanie ;)
Lewoskręcający nie ma nic z naprzeciwka.... robi lewoskręt... a tu kamikadze boski wiatr wpada na niego. Gdyby kamikadze jechało przepisowo to albo lewoskręcający by poczekał, albo by zdążył zjechać.
Grzanie prędkością ponad dopuszczalną stworzyło zagrożenie BRD.

Inna sytuacja - zakręt na szczycie wzniesienia z ograniczeniem np. 50km/h. Ale przecież na lajcie go można nawet matizem przejść 90km/h ... Niby bezpiecznie, a ponad dopuszczalną...
I zonk - za zakrętem PGR z którego traktóry muszą codziennie wyjeżdżać... I znak postawiono, bo traktorzysta choćby na uszach stawał, to jak mu ktoś wypadnie szybciej jak 50km/h to się wpakowuje pod niego.... Było kilka takich zdarzeń... postawiono więc ograniczenie. Przekroczenie zagraża BRD, choć nie wiąże się z przekroczeniem prędkości bezpiecznej czy to dla zakrętu, czy to szczytu wzniesienia....

W obu przypadkach przyjedzie policja i niestety orzeknie, że sprawcą nie jest przekraczający prędkość. Ale wg mnie to właśnie to przekroczenie stworzyło zagrożenie BRD - bez przekroczenia druga strona miałaby szansę na uniknięcie kolizji/wypadku. A tak winny bez szans na uniknięcie winy.
To oczywiście moje zdanie i masz prawo się nie zgodzić ;).
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości