Mandat uzależniony od dochodów

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez Cyberix » wtorek 23 listopada 2010, 12:30

Bardzo ciekawy artykuł http://moto.wp.pl/kat,23681,title,Rekordowe-mandaty-za-predkosc,wid,12670089,wiadomosc.html. Ciekawe co by się stało gdyby tak w Polsce wprowadzono taki system naliczania mandatów?
Cyberix
 
Posty: 2071
Dołączył(a): poniedziałek 22 lutego 2010, 19:49

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez ks-rider » wtorek 23 listopada 2010, 12:45

Dobre 15 lat temu przekroczylem w Finlandi o 20 km/h, Policjant spytal o zone ? Dzieci ? Nie spytal tylko czy maja sie dobrze ? :mrgreen: ( wtedy bylem bezdzietnym kawalerem ). Oczywiscie podalem, ze zone mam, co do dzieci chwilowo wachalem sie czy powiedziec, ze mam piatke, ostatecznie przyznalem sie do 4 - ki ( obawiajac sie, ze i tak to przekret :mrgreen: ). Policjant poszukal w taryfikatorze ( na oko z 400 - 500 stron ) i ustalil wysokosc mandatu uwzgledniajac zone i czworke dzieci :mrgreen: Jako kawaler zaplacilbym znaaaaacznie wiecej :mrgreen:

Podejrzewam, ze niektore osoby byly by z tego baaaaaardzo niezadowolone.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez cman » wtorek 23 listopada 2010, 12:55

Mnie się tradycyjnie podoba początek artykułu:
WP napisał(a):Polska policja cały czas boryka się z przekraczającymi prędkość piratami drogowymi. Jak mówią statystyki, to oni są najczęstszymi sprawcami wypadków na naszych drogach.

Kiedy wreszcie do tych ludzi dotrze prawda...

A bardziej w temacie, jestem oczywiście jak najbardziej za, ale za prawdziwe wykroczenia, a nie przekroczenia dopuszczalnych prędkości.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez piotrekbdg » wtorek 23 listopada 2010, 14:11

Nie chce mi się ponownie przerabiać tego tematu


Pamiętam twoją opinię, wszystkich karać równo najlepiej po 100 zł. Wtedy społeczeństwo nabierze szacunku do przepisów.
piotrekbdg
 
Posty: 2139
Dołączył(a): wtorek 18 sierpnia 2009, 00:18

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez Borys68 » wtorek 23 listopada 2010, 14:17

Ahoj!

Wszystkich karac równo - owszem, takie jest moje zdanie. A przynajmniej za pierwszym razem.

Najlepiej po 100 zł - wydaje mi się, że przypisujesz mi coś, czego nie napisałem.

Borys

post edytowany przez moderatora (regulamin, pkt 8.)
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez cman » wtorek 23 listopada 2010, 14:30

No, to tak jak też wtedy pisałem: równo - po 20% dochodów. Dla każdego dokładnie taka sama kara: 20%.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez sankila » wtorek 23 listopada 2010, 18:35

cman napisał(a):Dla każdego dokładnie taka sama kara: 20%.
To ile to będzie dla bezrobotnego, na utrzymaniu matki - emerytki? Bezpłatny abonament na cały rok?

Mandat powinien być karą za wykroczenia; za dochody to karze Urząd Skarbowy, ściągając podatki.

Według mnie, sensowne byłoby ustalanie mandatów: taryfikator x liczba wykroczeń. Np.
- przekroczenie prędkości (20 km) - 100 zł;
- przekroczenie prędkości + niedostosowanie się do znaku (np uwaga, szkoła) = (100 + 50) x 2 = 300 zł
- przekroczenie prędkości + linia ciągła + wyprzedzanie na pasach = (100 + 200 (?) + 500) x 3 = 2400 zł
I wtedy kara byłaby adekwatna do przewinienia.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez cman » wtorek 23 listopada 2010, 18:55

sankila napisał(a):To ile to będzie dla bezrobotnego, na utrzymaniu matki - emerytki? Bezpłatny abonament na cały rok?

Już o tym kiedyś dyskutowaliśmy, to są szczegóły techniczne. Np. 20% dochodu, ale niemniej niż 500 zł.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez BOReK » wtorek 23 listopada 2010, 20:20

Ja mam taką skromną propozycję dla osób, które nie chcą ponownie przerabiać tego tematu - niech go po prostu nie przerabiają.

Poza tym tak jak pisze Cman - procent, ale nie mniej niż. Kij z tym, że wiele osób nie będzie się przyznawało do realnych dochodów albo będzie wszystko ukrywało. Na odpowiedniej kontroli straci się więcej, niż zyska. Te minimalne kwoty też oczywiście nie powinny być zbyt niskie, żeby tak czy owak kara była dotkliwa.
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez piotrekbdg » wtorek 23 listopada 2010, 20:32

Poza tym tak jak pisze Cman - procent, ale nie mniej niż. Kij z tym, że wiele osób nie będzie się przyznawało do realnych dochodów albo będzie wszystko ukrywało.


W tych krajach jak np Finlandia gdzie taki taryfikator obowiązuje, osoba na którą został nałożony mandat nie musi się do niczego przyznawać, policja otrzymuje informacje o jej przychodach od skarbówki i na podstawie zeznania podatkowego nakłada odpowiednią karę dla danego przedziału majątkowego.
piotrekbdg
 
Posty: 2139
Dołączył(a): wtorek 18 sierpnia 2009, 00:18

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez sankila » wtorek 23 listopada 2010, 21:53

BOReK napisał(a):Te minimalne kwoty też oczywiście nie powinny być zbyt niskie, żeby tak czy owak kara była dotkliwa.
Jaka "nie niska, ale dotkliwa" będzie kwota dla uczącego się 18-latka, bez dochodów?

Policja otrzymuje informacje o jej przychodach od skarbówki i na podstawie zeznania podatkowego nakłada odpowiednią karę dla danego przedziału majątkowego.
W krajach, gdzie uczciwe płacenie podatków jest normą, takie rozwiązanie może się sprawdzić. Ale nie widzę powodu, żeby premiować polską szarą strefę niższymi mandatami.

BTW - jak na razie, takie uzależnienie zasądzonej kwoty od dochodów to mamy w alimentach. I na tej podstawie twierdzę, że to wyjątkowo gów.... pomysł.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez qwer0 » wtorek 23 listopada 2010, 22:01

A bardziej w temacie, jestem oczywiście jak najbardziej za, ale za prawdziwe wykroczenia,

... ale przede wszystkim to za bycie kaleka umyslowym na drodze. Wrrrrr... codziennie musze spotkac na drodze jakiegos pajaca, przez ktorego albo robi sie 2 razy mniejsza przepustowosc niz jest normalnie, albo przez ktorego musze odbimbac 2 razy czerwone, gdy spokojnie daloby sie na jednym itd itd.
Jaka "nie niska, ale dotkliwa" będzie kwota dla uczącego się 18-latka, bez dochodów?

Toz wyraznie napisal, ze
Np. 20% dochodu, ale niemniej niż 500 zł.



BTW - jak na razie, takie uzależnienie zasądzonej kwoty od dochodów to mamy w alimentach. I na tej podstawie twierdzę, że to wyjątkowo gów.... pomysł.

Tak z ciekawosci, to z jakiego punktu widzenia? Tzn, placisz, czy dostajesz?? :P
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez BOReK » czwartek 25 listopada 2010, 14:15

Sankila, skoro jest za mało wyliczeń, to można jeszcze uzależnić mandat od wieku, stażu za kółkiem, rodziny i karty chorób, a także listy popełnionych już wykroczeń. Przeczytaj ponownie post Ks-ridera, napisał o co go pytali. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez sankila » piątek 26 listopada 2010, 02:14

Przeczytałam i uzasadniłam, dlaczego ten system nie przejdzie w naszych warunkach - inny poziom świadomosci społecznej, czego najlepszym dowodem jest choćby zachowanie ks-ridera. Najpierw wpoić uczciwość jako normę, później opierać o nią przepisy.

Konsekwentnie uważam, że mandat powinien zależeć od wykroczenia i związanego z nim ryzyka. Natomiast za stworzenie szczególnego zagrożenia bądź uciążliwości (a tu mam na myśli tych, co sobie zaparkują na torach tramwajowych albo się bawią w uniemożliwianie wyprzedzania, itp.), nie cackać się z mandatami, tylko kierować sprawę do sądu, który określi stosowną do dochodów karę i nawiązkę.
To jest głos w dyskusji a nie: "zaśmiecanie forum, wprowadzanie bałaganu, kłótnia, prowokacja".
Avatar użytkownika
sankila
 
Posty: 2378
Dołączył(a): środa 25 lutego 2009, 01:56
Lokalizacja: Wrocław

Re: Mandat uzależniony od dochodów

Postprzez BOReK » piątek 26 listopada 2010, 12:36

O właśnie, tu jest gwóźdź - "nieuczciwość dewizą Polaka". Poprzez wychodzenie z takiego właśnie założenia mamy nadmiar biurokracji w państwie, które zresztą przez taka biurokrację zmusza ludzi do naciągania faktów. Jak ktoś jest uczciwy, urzędnicy go zwyczajnie zjedzą.

Przykładowo w USA zakłada się, że owszem, jakiś tam odsetek obywateli będzie zawsze oszukiwał. Tym niemniej uważa się, że zwyczajnie nie warto nękać kontrolami i spisami wszystkich tylko po to, by tych kilkunastu nieuczciwych na stu złapać - bo i tak się poza tym to nie uda. A nasi nie, muszą walczyć z wiatrakami... Co notabene pięknie odbija się na całej gospodarce.

Poza tym nie wiemy, jak Finlandia traktuje swoich obywateli, może też ma na nich teczki. Ks-rider był dla nich obcy, nie mieliby skąd wyciągnąć danych o nim, więc go po prostu zapytali - jedyna opcja. Nie wyobrażasz sobie chyba wpakowania za kratki do wyjaśnienia obywatela obcego państwa, bo może ściemnia? Przypominam, że mur berliński i żelazna kurtyna zniknęły 20 lat temu. ;)
Avatar użytkownika
BOReK
 
Posty: 3051
Dołączył(a): niedziela 25 lutego 2007, 13:02

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 72 gości