Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez halix02 » środa 19 października 2011, 20:46

Witam. Jestem nowy na forum i mam problem. Dziś odebrałem prawo jazdy z nowa kat. czyli D, bo wcześniej miałem tylko B a teraz mam B i D. Czy ktoś mi powie czy nie majac jeszcze badań lekarskich i psychotechnicznych oraz kwalifikacji wstepnej moge jechać autobusem na tzw. próbe lub do najbliższej stacji kontroli pojazdów jezeli jestem w tej firmie zatrudniony jako pracownik fizyczny. I jeszcze drugie pytanie... :
Czy majac te kat. ktore podałem powyżej czyli B i D moge jechać ciagnikiem rolniczym o masie własnej powyżej 3.5 tony z pługiem do odsniezania dróg?
halix02
 
Posty: 1
Dołączył(a): środa 19 października 2011, 20:21

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez Borys68 » czwartek 20 października 2011, 12:35

Co do drugiego pytania.
Niestety nie, nie możesz. Musisz mieć C.
Za to kurs na C masz skrócony do 20h praktyki ...

Sprawdzę odpowiedź na pierwsze.

DODANO:
http://prawo.legeo.pl/prawo/ustawa-z-dn ... -drogowym/


Art. 39a. 1. Przedsiębiorca lub inny podmiot wykonujący przewóz drogowy może zatrudnić kierowcę, jeżeli osoba ta:

1) ukończyła:

a) 18 lat — w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:

— C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,

— C1 lub C1 + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

b) 21 lat — w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii:

— C lub C + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

— D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną,


— D1 lub D1 + E, o ile przewóz wykonywany jest na liniach regularnych, których trasa nie przekracza 50 km i o ile kierowca uzyskał odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną,

c) 23 lata — w przypadku kierowcy prowadzącego pojazd samochodowy, dla którego wymagane jest posiadanie prawa jazdy kategorii D lub D + E, o ile uzyskał on odpowiednią kwalifikację wstępną przyśpieszoną;

2) posiada odpowiednie uprawnienie do kierowania pojazdem samochodowym, określone w ustawie z dnia 20 czerwca 1997 r. — Prawo o ruchu drogowym;

3) nie ma przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;

4) nie ma przeciwwskazań psychologicznych do wykonywania pracy na stanowisku kierowcy;

5) zyskała kwalifikację wstępną lub kwalifikację wstępną przyśpieszoną, zwane dalej „kwalifikacją”;

6) ukończyła szkolenie okresowe.

ale

3. Wymagań, o których mowa w ust. 1 pkt 1, 5 i 6, nie stosuje się do kierowcy pojazdu:

1) do kierowania którego wymagane jest prawo jazdy kategorii A1, A, B1, B lub B+E;

2) którego konstrukcja ogranicza prędkość do 45 km/h;

3) wykorzystywanego przez siły zbrojne;

4) obrony cywilnej, jednostek ochrony przeciwpożarowej lub jednostek odpowiedzialnych za utrzymanie bezpieczeństwa lub porządku publicznego;

5) poddawanego testom drogowym do celów rozwoju technicznego przez producentów, jednostki badawczo-rozwojowe lub szkoły wyższe;

6) odbywającego przejazd bez osób lub ładunku:

a) w celu dokonania jego naprawy lub konserwacji,


b) z miejsca zakupu lub odbioru;

7) używanego w sytuacjach zagrożenia lub przeznaczonego do akcji ratunkowych;

8) wykorzystywanego do:

a) nauki jazdy osób ubiegających się o prawo jazdy,

b) szkolenia osób posiadających prawo jazdy,

c) przeprowadzania państwowego egzaminu osób ubiegających się o prawo jazdy;

9) wykorzystywanego do użytku osobistego w przewozie drogowym osób lub rzeczy;

10) wykorzystywanego do przewozu materiałów lub urządzeń niezbędnych kierowcy do jego pracy, pod warunkiem że prowadzenie pojazdu nie jest jego podstawowym zajęciem.


Ciebie zdaje sie dotyczy punkt 6a.

Borys
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez szofer80 » czwartek 20 października 2011, 14:22

jakbyś żył np. w kanadzie to prawko na autobus jest równoważne z prawkiem na ciężarówkę ale w polsce byłoby za pieknie :)
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 809
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez cman » czwartek 20 października 2011, 14:24

Borys68 napisał(a):Co do drugiego pytania.
Niestety nie, nie możesz. Musisz mieć C.

Czemu? Ciągnik rolniczy może mieć dowolną masę przy kat. B.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez ks-rider » czwartek 20 października 2011, 14:24

szofer80 napisał(a):jakbyś żył w kanadzie to prawko na autobus jest równoważne z prawkiem na ciężarówkę ale w polsce byłoby za pieknie :)


Jakbys zyl Etiopi, Czadzie czy innym afrykanskim lub dalekjowschodnim mocarstwie to wogole bys tego prawa jazdy nie potrzebowal ! :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3785
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez szofer80 » czwartek 20 października 2011, 14:28

podając przykład kierowałem się zasadą podania jakiegoś cywilizowanego kraju. należy równać się do lepszych nie do gorszych. Warto wiedzieć jakie przepisy drogowe panują w kraju o łącznym terytorium trzydziestu polsk :)

Class D: Any truck or motor vehicle combination exceeding 11,000 kg provided the towed vehicle is not over 4,600 kg. Can also operate vehicles in Class 'G'
Class C: Any regular bus with designed seating capacity for more than 24 passengers. Can also operate vehicles in Class 'D', 'F' and 'G'

Reasumując jak się ma prawko na autobus to też ma się prawko na ciężarówkę ale tylko w tą stronę na odwrót nie działa.

W Polsce mając prawko B,D spokojnie możnaby też posiadać kat conajmniej C1
Ostatnio zmieniony czwartek 20 października 2011, 15:17 przez szofer80, łącznie zmieniany 2 razy
Kategorie: A,B,C,D,E,T
szofer80
 
Posty: 809
Dołączył(a): poniedziałek 20 grudnia 2010, 21:10

Re: Prawo jazdy kat. D do czego upoważnia???

Postprzez Borys68 » czwartek 20 października 2011, 14:45

cman napisał(a):
Borys68 napisał(a):Co do drugiego pytania.
Niestety nie, nie możesz. Musisz mieć C.

Czemu? Ciągnik rolniczy może mieć dowolną masę przy kat. B.

Przepraszam, coś mi się poplątało ...

szofer80 napisał(a):W Polsce mając prawko B,D spokojnie możnaby też posiadać kat conajmniej C1

C1? W zasadzie czemu nie. Po 60h jazdy autobusem ciężarówka do 7,5 ton to ciężaróweczka ... :)
Choć tu mogą dochodzić nieznane mi sprawy związane z masą itp.
Borys
Ostatnio zmieniony czwartek 20 października 2011, 14:49 przez Borys68, łącznie zmieniany 1 raz
PJ ("1.06"; "78") odebrane 4.V.2009
Borys68
 
Posty: 1057
Dołączył(a): czwartek 23 kwietnia 2009, 06:22
Lokalizacja: Warszawa-Bielany, Rzeczpospolita Polska


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 92 gości