Jakie okulary do samochodu?

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Jakie okulary do samochodu?

Postprzez Altruista86 » czwartek 01 kwietnia 2010, 15:12

Witam :)

Jak chyba wszyscy widzą zaczęła się wiosna.
Słońce daje po oczach i tu zaczyna się moje pytanie jakie kupić okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia auta?
Na co zwracać uwagę? W zeszłym roku używałem tych "klapek" w samochodzie (chwilowo zapomniałem jak to się fachowo nazywa), ale to jest czasem niewygodne.
Nienawidzę Golfów II
Avatar użytkownika
Altruista86
 
Posty: 87
Dołączył(a): niedziela 14 lutego 2010, 21:29

Postprzez lith » czwartek 01 kwietnia 2010, 15:27

Oczywiście wygodne muszą być :D IMO ważne, żeby były polaryzacyjne (oczywiście sprawdzić, a nie wierzyć nalepce, bo w rzeczywistości różnie bywa). nie mniej ważna dla mnie była cena (dostałem je za 16 zł na stacji benzynowej), musiały jakoś wyglądać. niestety moje są trochę ciemne (w południe wybierałem :P), jak będę brał następne to poszukam jaśniejszych. W sumie można jeszcze na na filtr UV popatrzeć... ale ja w swoich nawet nie sprawdzałem tego czy rzeczywiście go mają (ze względu na ich cenę to nalepce jakoś nie ufam :D).
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez WOJO » czwartek 01 kwietnia 2010, 18:25

Altruista86 napisał(a):Witam :)
Słońce daje po oczach i tu zaczyna się moje pytanie jakie kupić okulary przeciwsłoneczne do prowadzenia auta?
Na co zwracać uwagę? W zeszłym roku używałem tych "klapek" w samochodzie (chwilowo zapomniałem jak to się fachowo nazywa), ale to jest czasem niewygodne.

Ja zbierałem się kilka lat z decyzją, ale pod koniec zeszłego roku podczas wymiany okularów korekcyjnych (stare się zużyły), zaszalałem i zakupiłem drugą parę ciemnych. Obie pary są okularami korekcyjnymi, tylko jedna z nich ma dodatkowo ciemne szkła. Obie pary mają antyrefleks i filtr UV. Muszę przyznać, że nie sądziłem, że będzie taka różnica w prowadzeniu, zwłaszcza, jak rano jadę do pracy w kierunku wschodnim, a po południu wracam w zachodnim :) Szkła mam przyciemnione w 90%. Na poczatku myślałem, że trochę dużo (nie widziałem niektórych przełączników w ciemnych miejscach samochodu), jednak optyk wyraźnie powiedział, że da się je w razie potrzeby rozjaśnić w każdej chwili. Obecnie już się tak do nich przekonałem, że nie wyobrażam sobie bez nich jazdy. Testowałem je także w zimie i doskonale się sprawdzają na długich wycieczkach po śniegu.
WOJO
 
Posty: 182
Dołączył(a): wtorek 08 grudnia 2009, 18:19

Postprzez ks-rider » czwartek 01 kwietnia 2010, 21:25

Po pierwsze

czy nosisz okulary korekcyjne ?

czy tez potrzebujesz jedynie okulary przeciwsloneczne.

Jezeli tylko przeciwsloneczne to z filtrem UV ( maja praktycznie kazde ). Radzilbym pofatygowac sie do optyka aby kupic dobre - bez "znieksztalcania obrazu" plastik moze to robic, zwlaszcza ten tani. Szklo jest generalnie najlepszym rozwiazaniem w kolorze

szarym
brazowym
G15 ( ciemnozielony )

Jezeli chodzi o okulary korekcyjne to najlepiej je odlustrzyc ( tak to sie chyba nazywa ), sa bodajrze 3 rozne stopnie. Do tego fotochrom ( zciemnia sie w zaleznosci od naslonecznienia.

Mozna rowniez zafundowac sobie sloneczne z korekta ( tak jak okulary korekcyjne. Z regoly sa dwa rodzaje szkiel ( przepustowosci )

1. 70 %
2. 85 %

Osobiscie ma dwie pary ostatnich ktore uzywam w zaleznosci od pory roku i netezenia slonecznego.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Postprzez athlon » czwartek 01 kwietnia 2010, 23:04

Polaryzacyjne, z filtrem UVA, UVB i podczerwieni :]

Moje są firmy Decathhlon, z zewnątrz szkła są czarne od wewnątrz lekko ściemnione, wrażenia z jazdy bezcenne, praktycznie non stoper w nich jeżdże, no chyba ze obecnie po 21wszej godzinie to już zdejmuje (nie widac rowerzystów)

Zalezy jaką masz kwote do wydania i czy potrzebujesz okularów do jazdy w dzień czy w nocy.
Avatar użytkownika
athlon
 
Posty: 1184
Dołączył(a): środa 05 sierpnia 2009, 01:20
Lokalizacja: Francja, St-Brieuc

Postprzez lupus » piątek 02 kwietnia 2010, 09:04

Okulary z filtrami UV i koniecznie z polaryzatorem. Ja używam szkieł brązowych,(szkieł w cudzysłowie, są plastikowe;) ściemniają one w małym stopniu ale bardzo poprawiają kontrast no i przede wszystkim znakomicie eliminują refleksy np od asfaltu. Korzystałem też z pomarańczowych - te są znakomite na jazdę w złych warunkach pogodowych - deszcz, zmierzch itd ponieważ rozjaśniają obraz. Zwróć również uwagę na oprawkę, żeby niepotrzebnie nie zawężała ci pola widzenia w okolicy nosa i na zewnątrz. Najlepiej chyba się sprawdzą sportowe okulary, z bardzo cienką oprawką, bez ramki na dole okularów.
Avatar użytkownika
lupus
 
Posty: 102
Dołączył(a): czwartek 25 września 2008, 11:05
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Altruista86 » piątek 02 kwietnia 2010, 12:33

okulary tak do 60zł :) (może jakaś promocja się trafi).
Okulary tylko w dzień w nocy rzadko jeżdżę. Wady wzroku nie posiadam :] Dzięki za rady na pewno coś znajdę odpowiedniego.
Nienawidzę Golfów II
Avatar użytkownika
Altruista86
 
Posty: 87
Dołączył(a): niedziela 14 lutego 2010, 21:29

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez Easy_Star » środa 30 kwietnia 2014, 11:20

możliwie najlepsze, żeby zachować ostrość widzenia na drodze, ja postawiłam na te http://www.jzo.com.pl/pl/pages/content/ ... owcow.html specjalne okulary dla kierowców i bardzo dobrze się sprawują
Easy_Star
 
Posty: 2
Dołączył(a): piątek 29 października 2010, 14:51

Re:

Postprzez oskbelfer » piątek 02 maja 2014, 11:23

Do tego fotochrom (zciemnia sie w zaleznosci od naslonecznienia.)



Fotochrom w samochodzie ma niby się zciemnić ?

Fotochrom ściemnia się pod wpływem UV, a w samochodzie szyby zatrzymują UV więc szkło fotochromowe nie sprawdzi się jako przeciwsłoneczne :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez Makabra » piątek 02 maja 2014, 12:08

To jakim cudem w autach montuje się lusterko wsteczne samościemniające? Ono działa na innej zasadzie?
Avatar użytkownika
Makabra
 
Posty: 2168
Dołączył(a): wtorek 19 maja 2009, 23:00

Re: Re:

Postprzez dylek » piątek 02 maja 2014, 20:53

oskbelfer napisał(a):
Do tego fotochrom (zciemnia sie w zaleznosci od naslonecznienia.)



Fotochrom w samochodzie ma niby się zciemnić ?

Fotochrom ściemnia się pod wpływem UV, a w samochodzie szyby zatrzymują UV więc szkło fotochromowe nie sprawdzi się jako przeciwsłoneczne :)


oskbelfer - ściemni, ściemni.... mój ojczulek nosi fotochromy i często-gęsto zostawiał je na nosie jak siadał za kółko...
Przestał, jak kiedyś po dłuższej jeździe w słońcu wjechało mu się w tunel :D
Mówi, że jeszcze nigdy tak szybko nie zrywał okularów z nosa, jak nagle przestał widzieć cokolwiek za kółkiem :D

Ja zainwestowałem w blueblockery
Obrazek

Szkła wycinają ze światła ultrafiolet - obraz widoczny przez nie jest żółtawy, ale wyraźniejszy, jaśniejszy, z lepszym kontrastem.
Idealne do jazdy w nocy, rewelacja w pochmurny dzień czy we mgle, a jak słonecznie, to obraz - mimo, że jasny, to nie razi i nie męczy oczu.
Pozdrawiam z prawego fotela "eLki" :D
Avatar użytkownika
dylek
Moderator
 
Posty: 4648
Dołączył(a): czwartek 01 marca 2007, 22:39
Lokalizacja: Lublin

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez lith » niedziela 04 maja 2014, 03:26

Makabra napisał(a):To jakim cudem w autach montuje się lusterko wsteczne samościemniające? Ono działa na innej zasadzie?


Pewnie jest różnie w różnych samochodach, też nie raz słyszałem, że szyba samochodowa i tak hamuje UV (dlatego jadąc samochodem się nie opalisz). U mnie lusterko po prostu posiada elektroniczny czujnik, a nie jest to typowy chemiczny fotochrom, nie wiem jak w innych.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Re: Re:

Postprzez oskbelfer » niedziela 04 maja 2014, 14:10

dylek napisał(a):
oskbelfer - ściemni, ściemni.... mój ojczulek nosi fotochromy i często-gęsto zostawiał je na nosie jak siadał za kółko...
Przestał, jak kiedyś po dłuższej jeździe w słońcu wjechało mu się w tunel :D
Mówi, że jeszcze nigdy tak szybko nie zrywał okularów z nosa, jak nagle przestał widzieć cokolwiek za kółkiem :D


Czy pewny byłeś że to były fotochromy ...?

Ja stwierdzam z autopisji że moje fotochromy w moich samochodach rozjaśniają się po wejściu z zewnątrz do autka..

Autka były różne podobnie jak 3 pary fotochromów...

Polecam opalanie przez szybę :) jak ktoś się oplali to dostanie Nobla w tej dziedzinie.... nie mylić z paleniem papierosów :)

Lusterka wsteczne w autach to nie fotochromy....jak można coś takiego wymyślić ...bosze :)
sorry taki mamy klimat....sorry - na autostradach nie ma skrzyżowań, am sorry
N'attendez pas le Jugement dernier. Il a lieu tous les jours.
Avatar użytkownika
oskbelfer
 
Posty: 3596
Dołączył(a): czwartek 18 września 2008, 19:17
Lokalizacja: Polska

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez jasper1 » niedziela 04 maja 2014, 17:12

Dla mnie, ze względu na rodzaj wady wzroku, tylko przeciwsłoneczne korekcyjne.

Co do fotochromów, to część moich znajomych używa ich wersji typu drivewear.
Szkła mają już wyjściowo 50% barwienia, a pod wpływem UV w przestrzeni otwartej barwią się o następne 45 - 50%, a w samochodzie o 30 - 35%. Podobno mają zwiększoną wrażliwość na UV.
Opinie na ich temat słyszałam różne, część osób nie jest zadowolona ze względu na długi czas - 2 minuty i więcej - odbarwiania do poziomu 50%.
Strach przed porażką, przed wyjściem na głupka to główna przeszkoda w uczeniu się
Genius is one percent inspiration and ninety-nine percent perspiration
jasper1
 
Posty: 2233
Dołączył(a): wtorek 12 lutego 2013, 00:04

Re: Jakie okulary do samochodu?

Postprzez lith » niedziela 04 maja 2014, 17:28

Ja tam wychodziłem z założenia, że skoro i tak UV zostaje na szybie to do samochodu akurat starczą pierwsze lepsze polaryzacyjne, które zawsze jakiś filtr też mają. Teraz i tak mam okulary korekcyjne 'za gruby hajs' i do nich w zestawie nakładkę, więc chcąc nie chcąc jest markowa... i szczerze mówiąc różnicy nie czuję.

Do innych, bardziej sportowych zastosowań mam niekorekcyjne fotochromy, ale nie przyszło mi do głowy korzystanie z nich w samochodzie.
Avatar użytkownika
lith
 
Posty: 7569
Dołączył(a): niedziela 17 maja 2009, 21:09
Lokalizacja: E-g/Gda

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości