Ograniczenia w 1 roku posiadnia prawa jazdy

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Ograniczenia w 1 roku posiadnia prawa jazdy

Postprzez ja » piątek 29 października 2004, 16:59

witam!
chcialem sie dowiedziec jakie sa ograniczenia dla kierowcy ktory prawo jazdy posiada pierwszy rok.

z tego co slyszalem sa to:
- Limit 20 punktow karnych (w przypadku kierowcow, ktorzy maja dluzej prawko limit wynosi 25).
- Nie mozna przechodzic platnego szkolenia dzieki ktoremu odejmowane sa punkty karne
- W razie odebrania prawa jazdy za punkty karne trzeba robic od nowa kurs (w przypadku kierowcow posiadajacych dluzej niz rok prawko wystarczy zapisac sie na egzamin - oczywiscie jesli prawko odebrane zostalo za punkty)
- Slyszalem (ale wydaje mi sie to bzdurne i nie wiem czy jest to prawda) ze kierowcy majacemu prawko 1 rok w przypadku gdy policja zlapie go jadacego autem bez dokumentu przy sobie, odbierane jest prawo jazdy

Chcialbym sie upewnic czy mam dobre wiadomosci i czy jest tego wiecej.
Pozdrawiam
ja
 
Posty: 29
Dołączył(a): niedziela 25 kwietnia 2004, 01:10
Lokalizacja: Katowice/Gliwice

Postprzez ja » piątek 29 października 2004, 17:00

aha jeszcze przy okazji pytanie nie zwiazane z tematem - jesli posiadam prawo jazdy kat. b i na egzaminie na kat. a obleje teorie zabierane jest mi prawko z kat. b?
ja
 
Posty: 29
Dołączył(a): niedziela 25 kwietnia 2004, 01:10
Lokalizacja: Katowice/Gliwice

Postprzez resecik » piątek 29 października 2004, 17:56

wszystkie punkty sa poprawne, chyba oprocz tego ze zabieraja prawko jak nie masz przy sobie. Pierwsze slysze o czyms takim. Co innego jak zdales ale jeszcze nie odebrales/wyrobiles, wtedy odroczenie na 3 lata i nowy egzamin.

Aha i "normalny" kierowca moze miec 24 a nie 25 punktow

A co do egzaminow to nie moga ci zabrac. Mimo ze pytania sa podobne to jednak to jest calkiem inna kategoria. Nie musisz znac teori jazdy autem jezdzac motocyklem i na odwrot. Z tego co mi sie wydaje to polaczony egzamin A+B ma tez osobna teotrie.
Prawo jazdy kat. B
zdane: 22.10.2004
odebrane: 29.11.2004
podejscia: 2
Avatar użytkownika
resecik
 
Posty: 50
Dołączył(a): piątek 10 września 2004, 11:24
Lokalizacja: Tychy

Postprzez Karol_es » piątek 29 października 2004, 18:51

resecik napisał(a): Z tego co mi sie wydaje to polaczony egzamin A+B ma tez osobna teotrie.

Niezupełnie. Są 24 pytania, z tego co wiem 12 ogólnych, 6 na samochód i 6 na motor, ale można zrobić 4 błędy.
resecik napisał(a):Nie musisz znac teori jazdy autem jezdzac motocyklem i na odwrot.

Ale musisz znać zasady poruszania się po drogach (pierszeństwa itp., które przecież tak samo obowiązują dla samochodu jak i dla motoru). Ale z tego co mi wiadomo, po oblaniu teorii na inną kategorię gdy masz się już prawko, to i tak nikt Ci go nie zabierze.
Karol_es
 
Posty: 24
Dołączył(a): środa 11 sierpnia 2004, 14:26

Postprzez ella » piątek 29 października 2004, 21:38

jesli posiadam prawo jazdy kat. b i na egzaminie na kat. a obleje teorie zabierane jest mi prawko z kat. b?

W jednym z ostatnich numerów MOTORU w dziale Porady prawne, opisany był podobny przypadek. Facet miał prawko na B i robił na C. W części teoretycznej zrobił kilka błędów i zagrozili mu odebraniem posiadanego juz prawa jazdy.
Exspert odpowiedział, że to prawda.
Ustawa o Ruchu drogowym w art. 114 przewiduje taką możliwość. Na wniosek starosty mogą zostać odebrane uprawnienia osobie co do, której są uzasadnione zastrzeżenia co do jej kwalifikacji. A popełnienie dużej ilości błedów podczas egzaminu teoretycznego na inną kategorie prawa jazdy, może byc podstawą takich zastrzeżeń.

Art. 114. 1. Kontrolnemu sprawdzeniu kwalifikacji podlega:

1) osoba posiadająca uprawnienie do kierowania pojazdem, skierowana decyzją starosty:

a) w razie uzasadnionych zastrzeżeń co do jej kwalifikacji,
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 49 gości