Ach te testy!

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Ach te testy!

Postprzez wiruswww » wtorek 21 września 2004, 23:49

Nie pasują mi troche dwa pytania w testach odnośnie pierwszej pomocy:

Pozycja bezpieczna powinna być zastosowana:
A: u nieprzytomnych ofiarach wypadku, dławiących się wymicinami, krwią, lub śluzem
B: u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku, z wyjątkiem osób z podejrzeniem urazu kręgosłupa
C: u wszystkich przytomnych ofiar wypadku
Poprawne odpowiedzi to AB

Drugie pytanie to:

Uraz kręgosłupa należy podejrzewać:
A: u ofiar wypadków, które skarzą się na ból szyi i głowy
B: u kierowców i pasażerów po zderzeniu pojazdów
C: u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku
Poprawne odpowiedzi to: ABC

Konkretnie chodzi mi o relacje między odpowiedziami B w pierwszym pytaniu a C w drugim pytaniu, skoro uraz kręgosłupa należy podejrzewać u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku to u jakich ofiar stosować pozycję bezpieczną :?: Według mnie jest to trochę bezsensu ale może się myle.
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez scorpio44 » środa 22 września 2004, 00:15

Nie mylisz się. Jak się zastanowić, to faktycznie jest to trochę bez sensu. Ale Ty masz się nauczyć testów, a nie szukać relacji między odpowiedzią B z jednego pytania, a odpowiedzią C z drugiego! :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiruswww » środa 22 września 2004, 14:37

Scorpio, to prawda mam sie nauczyć testów ale chyba lepiej będzie jeżli jeszcze zrozumiem sytuacje w nich przedstawione, a zarazem zrozumiem same testy. Takie zakuwanie testów na pamięć też jest bezsensowne. Nie szukam relacji między odpowiedziami tylko staram się zrozumieć pytania odnośnie pierwszej pomocy.
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez Morton » środa 22 września 2004, 15:32

To wcale nie jest bezsensowne. Jedna z pierwszych rzeczy ktore robisz gdy sa ranni to ogledziny - w tym upewnienie sie, ze poszkodowany nie ma urazu kregoslupa. Jezeli ma taki uraz to wogole go nie ruszasz - chyba ze sytuacja tego wymaga (samochod sie pali, grozi wybuchem, itd).
pozdrawiam
Morton
IRC: #prawojazdy (wroclaw.ircx.net.pl)
Morton
 
Posty: 81
Dołączył(a): środa 22 września 2004, 10:56
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez scorpio44 » środa 22 września 2004, 15:41

Morton, ale Wirusowi chodzi o to, że tu się robi koło. Pozycje bezpieczną mamy stosować u nieprzytomnych ofiar wypadku z wyjątkiem tych, u których jest podejrzenie urazu kręgosłupa, a jednocześnie ów uraz mamy podejrzewać u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Morton » środa 22 września 2004, 16:02

Tu chodzi raczej o kolejnosc postepowania.
podejrzewasz => sprawdzasz => (brak urazu) pozycja bezpieczna
(jest uraz) nie ruszasz ofiary
pozdrawiam
Morton
IRC: #prawojazdy (wroclaw.ircx.net.pl)
Morton
 
Posty: 81
Dołączył(a): środa 22 września 2004, 10:56
Lokalizacja: Siedlce

Postprzez scorpio44 » środa 22 września 2004, 16:12

W takim razie w pierwszym pytaniu w odpowiedzi B powinna być mowa o stwiedzeniu urazu, a nie podejrzeniu.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiruswww » środa 22 września 2004, 16:47

scorpio44 napisał(a):Morton, ale Wirusowi chodzi o to, że tu się robi koło. Pozycje bezpieczną mamy stosować u nieprzytomnych ofiar wypadku z wyjątkiem tych, u których jest podejrzenie urazu kręgosłupa, a jednocześnie ów uraz mamy podejrzewać u wszystkich nieprzytomnych ofiar wypadku.


Dokładnie oto mi chodzi, jest zamknięte koło i niewiadomo co robić. Już mniejsza z testami ale jak się wkońcu należy zachować gdy faktycznie już zaistnieje taka sytuacja :?: Zgodnie z testami należy stać i zastanawiać się czy ofiara ma uraz kręgosłupa czy nie.
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez ella » środa 22 września 2004, 16:54

Zgodnie z testami należy stać i zastanawiać się czy ofiara ma uraz kręgosłupa czy nie.

Nie stój i nie zastanawiaj się czy nieprzytomny ma uraz czy nie tylko zakładaj zawsze, że mogą coś mieć kręgosłupem. Wtedy im na pewno nie zaszkodzisz. Inaczej możesz im tylko pogorszyć.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » środa 22 września 2004, 17:04

No tak, tylko że wtedy wyjdzie, że pozycja bezpieczna to tylko fikcja, bo nie ma komu jej zastosować. :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » środa 22 września 2004, 17:11

u nieprzytomnych ofiarach wypadku, dławiących się wymicinami, krwią, lub śluzem

Wtedy bym zastosowała. Inaczej się uduszą :(
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » środa 22 września 2004, 17:24

A jeżeli u tych dławiących się podejrzewamy uraz kręgosłupa? :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiruswww » środa 22 września 2004, 18:36

scorpio44 napisał(a):A jeżeli u tych dławiących się podejrzewamy uraz kręgosłupa? :D


No właśnie, co wtedy robić :?: Chyba mniejsze zło trzeba wybrać, tylko co jest bardziej szkodliwe :?:
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Postprzez Bumer » środa 22 września 2004, 18:38

Moim zdaniem tu akurat nie ma bledu w odp.
jezeli podejrzewasz uraz kregoslupa to nie stosujesz pozycji bezpiecznej, jezeli podejrzewasz u wszystkich to nie stosujesz poz. bezp. u zadnej, za wyjatkiem osob dławiących się wymicinami, krwią, lub śluzem, bo jak sie udusza to po co im zdrowy kregoslup?
Bumer
 
Posty: 80
Dołączył(a): poniedziałek 05 lipca 2004, 18:41
Lokalizacja: Toruń

Postprzez wiruswww » środa 22 września 2004, 18:50

Bumer napisał(a):Moim zdaniem tu akurat nie ma bledu w odp.


Ja wcale nie mówiłem że jest błąd, twierdze tylko że są nieścisłości.

Bumer napisał(a):jezeli podejrzewasz u wszystkich to nie stosujesz poz. bezp. u zadnej, za wyjatkiem osob dławiących się wymicinami, krwią, lub śluzem, bo jak sie udusza to po co im zdrowy kregoslup?


Czyli żeby było jasno pozycję bezpieczną stosuje się jedynie u osób dławiących się wymiocinami...

Tak jak wspomniałem są nieścisłości w testach, podejrzewam że to nie jedyny przykład.
Czasami mam dość tej całej techniki. Przez tą całą technologie ludzie oduczyli się rozmawiać twarzą w twarz :( I to jest naprawde smutne.
Avatar użytkownika
wiruswww
 
Posty: 553
Dołączył(a): niedziela 29 sierpnia 2004, 13:35
Lokalizacja: Podlasie

Następna strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 38 gości