Krwotok

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Krwotok

Postprzez tenemu » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 15:03

mam pytanie zwiazane z pytaniem w testach, ktore dotyczy postepowania w przypadku krwotoku.Prawidlowe odp sa 2, jedna, ze nalezy podniesc konczyny do gory(z czym sie zgadam)i druga, ze nalezy zalozyc opatrunek uciskowy na rane(z tym potrosze tez), ale mam watpliwosc czemu 3 odp.jest zla, a mianowicie, mowi ona, ze nalezy zalozyc ucisk ponizej miejsca krwawienia, dlaczego ona jest bledna?, mnie zawsze uczono, ze nalezy ograniczyc naplyw krwi do rany, przez zalozenie takiego ucisku.....niech mi ktos wyjasni....(moze zle czytam to pytanie?) :roll:
tenemu
 
Posty: 1
Dołączył(a): poniedziałek 30 sierpnia 2004, 14:51
Lokalizacja: Łódź

Postprzez gabi121 » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 16:51

wyobraz sobie taka sytuacje:
jestes ranny w reke na wysokosci lokcia. gdybys zalozyl ucisk powyzej rany nic by to nie dalo!!!wykrwawilbys sie na smiersc. prawidlowa odpowiedz by byla gdybys zakladal opatrunek od strony serca, tak aby zmniejszyc krwotok. to serce pompuje krew a nie konczyna!!! w wypadku rany lokcia musisz zacisnac powyzej tej rany!!!
gabi
Avatar użytkownika
gabi121
 
Posty: 155
Dołączył(a): czwartek 12 sierpnia 2004, 16:40
Lokalizacja: Chrzanów

Postprzez bialy » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 16:56

gabi121 napisał(a):gdybys zalozyl ucisk powyzej rany nic by to nie dalo!!!wykrwawilbys sie na smiersc. (...) gdybys zakladal opatrunek od strony serca, tak aby zmniejszyc krwotok. to serce pompuje krew a nie konczyna!!! w wypadku rany lokcia musisz zacisnac powyzej tej rany!!!
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez gabi121 » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 17:13

no tak przejezyczylam sie. chodzialo mi w pierwszym zdaniu o slowo ponizej

ps. bialy chwytasz za slowka:)
gabi
Avatar użytkownika
gabi121
 
Posty: 155
Dołączył(a): czwartek 12 sierpnia 2004, 16:40
Lokalizacja: Chrzanów

Postprzez bialy » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 17:17

Nudzi mi sie :wink:
bialy
 
Posty: 573
Dołączył(a): czwartek 27 listopada 2003, 19:55

Postprzez Bumer » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 17:54

a mnie uczono tak jak jest w odp. 2 ze na rane opatrunek, aby powstrzymac krwotok, ale nie tamowac doplywu krwi do dalszej czesci konczyny
Bumer
 
Posty: 80
Dołączył(a): poniedziałek 05 lipca 2004, 18:41
Lokalizacja: Toruń

Postprzez emka » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 20:40

Bo taki ucisk zakładamy tylko wtedy gdy krwotok jest wielki i nie da sie go zatamować kolejnymi opatrunkami uciskowymi. Ucisk należy co kilka minut poluzować by krew dopływała do innych częsci kończyny! Chodzi w tym tylko o to by pacjent nie wykrwawił sie do przyjazdu karetki no i tym samym by nie doprowadzic do martwicy, więc taki ucisk stosujemy tylko wtedy, gdy juz nie ma innej możliwości!
W udzielaniu pierwszej pomocy zawsze wybiera sie mniejsze zło!!! :D
"Pytając kobietę o drogę w końcu zabłądzisz razem z nią"
Avatar użytkownika
emka
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela 18 lipca 2004, 14:01
Lokalizacja: Śląsk, Katowice

Postprzez gabi121 » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 20:54

bialy napisał(a):Nudzi mi sie :wink:


mi tez:) znaczy jzu nie:)
gabi
Avatar użytkownika
gabi121
 
Posty: 155
Dołączył(a): czwartek 12 sierpnia 2004, 16:40
Lokalizacja: Chrzanów

Postprzez Ar » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 20:56

Bumer napisał(a):a mnie uczono tak jak jest w odp. 2 ze na rane opatrunek, aby powstrzymac krwotok, ale nie tamowac doplywu krwi do dalszej czesci konczyny

Mnie uczyli tak samo.
Jesli opatrunek na rane nic nie daje mozna polozyc na miejsce krwawienia np. zwiniety bandarz i docisnac go przez owinac drugim - dzieki temu jest duze prawdopodobienstwo, ze krwawienie ustanie.

Opatrunek uciskowy ponizej miejsca krwawienia juz wyszedl z uzycia wlasnie ze wzgledu na mozliwosc doprowadzenia do obumarcia komorek w dalszej czesci konczyny i stosuje sie go tylko w tak makabrycznych przypadkach jak zmiazdrzenia czy amputacje...
Avatar użytkownika
Ar
 
Posty: 155
Dołączył(a): piątek 11 czerwca 2004, 18:33
Lokalizacja: Wlkp

Postprzez emka » poniedziałek 30 sierpnia 2004, 21:02

Ale my tu nie rozmawiamy o opatrunku uciskowym, ani o opasce uciskowej tylko o ucisku nad miejscem krwawienia (?) - to trzy rózne sprawy.
"Pytając kobietę o drogę w końcu zabłądzisz razem z nią"
Avatar użytkownika
emka
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela 18 lipca 2004, 14:01
Lokalizacja: Śląsk, Katowice

Postprzez emka » wtorek 31 sierpnia 2004, 16:03

<Więc> :!: w testach jest wszystko OK!!!
"Pytając kobietę o drogę w końcu zabłądzisz razem z nią"
Avatar użytkownika
emka
 
Posty: 164
Dołączył(a): niedziela 18 lipca 2004, 14:01
Lokalizacja: Śląsk, Katowice


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 33 gości