CB Radio

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Postprzez tom9 » sobota 11 lipca 2009, 17:34

aha :?
no to nie za ciekawie... hm...
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Postprzez mk61 » sobota 11 lipca 2009, 18:27

Poczytaj instrukcję obsługi radia i dowiedz się jak posługiwać się pokrętłami Squelch i RF Gain. :)

Sprawdź jeszcze, czy czasem nie masz włączonej opcji "Local". Jeśli jest ona włączona, to właśnie słychać tylko te najczystsze rozmowy.
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez modzel » niedziela 12 lipca 2009, 01:33

1. szumi bo takie radio wybrałeś.
2. strojenie trochę pomoże, pamiętaj ze antenę stroi się do konkretnego miejsca w samochodzie.
3. spróbuj sq na godz ~10-11, rf-g na 13-14 później popraw tylko sq

a dalej szumi dlatego ze polska ma stare AM
modzel
 
Posty: 543
Dołączył(a): poniedziałek 24 marca 2008, 13:25
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez qwer0 » niedziela 12 lipca 2009, 11:14

Czy strojenie anteny da tak dużo, że z tragicznego odbioru będzie idealny?

Nie da nic.
Co do strojenia i odbioru.
Odbierac mozesz i na kawalku drutu - nic sie nie stanie.
Zestrojenie anteny nie ma nic do odbioru.
Malo tego - mozna powiedziec, ze niezestrojony, ale na maxa wysuniety bat bedzie lepiej odbieral - bo liczy sie dlugosc. Im wiekszy bat, tym wiekszy zasieg.
Nie dotyczy to oczywiscie nadawania, tutaj znaczenie ma zestrojony bat, a na kawalku drutu nie pogadasz ;]

ogolnie mało co słychać, usłyszałem jednych że się przenoszą na 22 kanał, przełączyłem i słyszałem ich idealnie - tak jak sobie to wyobrazalem.

Jesli testowales radio w jakiejs wiekszej aglomeracji, to mozesz sie zdziwic, ale problemem moze byc zbyt dobry bat ;)
Po prostu zbiera on zbyt duzo, zbyt odleglych sygnalow, ktore odbierasz w postaci szumow.
Pobaw sie pokretlami, powinno pomoc.
To jest blok tekstu, który może być dodawany do Twoich postów. Ma limit 255 znaków
Avatar użytkownika
qwer0
 
Posty: 2422
Dołączył(a): poniedziałek 21 kwietnia 2008, 20:36
Lokalizacja: Lublin

Postprzez tom9 » niedziela 12 lipca 2009, 12:07

hm no to ja juz sam nie wiem :roll:
znajomy ma unidena 520 xl z sirio to sobie pojade w ktorys dzien zobacze czy jest roznica czy ja jestem za bardzo wrazliwy.
moze tez weekend robi swoje ? ciagle cisza, ludzie o sciezke pytaja po 2-3 razy.

Poczytaj instrukcję obsługi radia i dowiedz się jak posługiwać się pokrętłami Squelch i RF Gain.


czytalem, bawilem sie i chyba srednio mi idzie.
sq to szumy
rf moc nadwania

moze mi ktos podac przyklad np jak ustawia na trasia, jak na miescie (oczywiscie wiem ze to zalezy od wielu rzeczy, nawet pogody) ale tak przykladowo.

Sprawdź jeszcze, czy czasem nie masz włączonej opcji "Local". Jeśli jest ona włączona, to właśnie słychać tylko te najczystsze rozmowy.


bawiłem sie i na locak i na dx

1. szumi bo takie radio wybrałeś.


wielu bardzo poleca, trudno wybrac radio ktore bedzie polecane przez wszystkich, czytalem opinie i wiekszosc byla bardzo zadowolona w przeciwienstwie np do alana

2. strojenie trochę pomoże, pamiętaj ze antenę stroi się do konkretnego miejsca w samochodzie.


tak wiem, antene mam caly czas w tym samym miejscu.

3. spróbuj sq na godz ~10-11, rf-g na 13-14 później popraw tylko sq


u mnie nie ma skali albo mi sie wydaje.

a dalej szumi dlatego ze polska ma stare AM


na wyswietlaczu mam PL i FM, zle dobrze?

Nie dotyczy to oczywiscie nadawania, tutaj znaczenie ma zestrojony bat, a na kawalku drutu nie pogadasz ;]


to juz chyba znam przyczyne dlaczego nikt mi nie odpowiada.


edit: własnie wyczytalem ze mam miec AM, jade na trase przetestować.
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Postprzez mk61 » niedziela 12 lipca 2009, 12:56

No i sam doszedłeś do rozwiązania problemu. :)
A RF, to nie jest moc nadawania, tylko czułość odbiornika. Czasem wystarczy pokręcić RF'em, niż od razu ucinać Squelch'em. Pobaw się też przełącznikiem ANL i sam oceń, czy Ci on pomaga, czy nie. Ja mam włączony ANL i dzięki temu nie muszę bawić się pokrętłami, gdy wjeżdżam z trasy na miasto, lub odwrotnie, bo po prostu nic mi nie szumi. A jeśli jestem w mieście wyjątkowo "zasyfionym w eterze", to włączam Local i żyję szczęśliwie. ;)

Jeśli chodzi o ustawienie pokręteł trasa-miasto, to musisz samemu poszukać. Ja zazwyczaj ustawiam SQ na skraju szumów i do tego podkręcam RF o kilka stopni, żeby mnie czasem nie zaskoczyły. ;)

Poza tym, zgadzam się z Qwer0, ale dodam jeszcze, że szumy w miastach, to nie tylko jakieś dalsze sygnały, tylko wszystko, co jest na prąd. Tramwaje, jakieś elektryczne bajery, duże reklamowe ekrany LED, a nawet systemy zabezpieczeń banków. W trasie kiedyś się natknąłem na szumy spowodowane pracą wiatraków prądotwórczych. :)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez tom9 » niedziela 12 lipca 2009, 21:22

mk61 ja ustawilem pokretla na polowe (sq i rf)
ogolnie na AM duza poprawa.
czy istnieje mozliwosc ze pytam kogos o sciezke, ktos mnie slyszy odpowiada a ja juz tego kogos nie ?

mozliwe ze np przez 2-3 minuty moze byc cisza, nikt nic nie mowi ?
bo mi sie wydawalo ze na cb to ciagle cos gadaja...

Pozdrawiam
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Postprzez mk61 » niedziela 12 lipca 2009, 21:54

1. Istnieje taka możliwość. Odpowiadający może mieć za słabą antenę, czyli Ty do niego doleciałeś, on usłyszał, ale jego odpowiedź już do Ciebie nie doleci.
2. Możliwe. Nawet bardzo. Szczególnie w trasie. CB jest od tego głównie, żeby zapytać "jak ścieżka?", zapytać, jak dojechać do jakiegoś miejsca, lub pozdrowić znajomego, z którym właśnie się mijamy. :) Więc, jeśli każdy będzie "zaspokojony", to nie ma powodu, żeby nawijać do gruchy. ;) Polecam jednak słuchanie CB w korkach, lub na trasie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto się będzie bardzo nudzić i poopowiada różne ciekawe historie, lub dowcipy. ;)

Faktem jest, że w większych miastach rzadko słychać ciszę, ale nie jest to jednak takie dziwne. :)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez Pinhead » poniedziałek 13 lipca 2009, 12:00

mk61 napisał(a):1Polecam jednak słuchanie CB w korkach, lub na trasie. Zawsze znajdzie się ktoś, kto się będzie bardzo nudzić i poopowiada różne ciekawe historie, lub dowcipy. ;)


Zawsze znajdzie się również jakiś cham co popsuje humor innym. Już nawet w reklamach nabijają się z prostactwa jakie panuje w eterze http://www.youtube.com/watch?v=VWr16echOn8 (zawiera wulgaryzmy)

Gdyby nie ta wada CB uważał bym za coś niezbędnego, w obecnym samochodzie zrezygnowałem z CB. Wole używać nawigacji i słuchać sobie w spokoju muzyki niż co pare minut szumów przeplatanych z ryczeniem jakiegoś cepa co mu słoma z butów wystaje i prostego zdania nie potrafi złożyć.
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez mk61 » poniedziałek 13 lipca 2009, 13:32

Piszesz, jakby każdy z CB tak robił, a tak nie jest. ;)
Zawsze można ściszyć radio, lub po prostu zwrócić delikwentowi uwagę na jego "francuski". Zapewniam, że jeśli do chama uderzy się kulturą, to na pewno ten się uspokoi. ;)
Pozdrawiam. Marcin.
All Rights Reserved. Ÿ
Nobody is perfect. I am nobody.
rusel napisał(a):realne to jest skur-wy-syństwo żeby wymagać od kogoś więcej niż wymaga się od siebie.
Avatar użytkownika
mk61
 
Posty: 2850
Dołączył(a): środa 09 kwietnia 2008, 14:09
Lokalizacja: Gdziekolwiek

Postprzez Pinhead » poniedziałek 13 lipca 2009, 13:50

Pewnie że nie każdy na CB to cham i prostak ale to właśnie chamstwo i prostactwo najbardziej wyróżnia się z tłumu. Zwracanie uwagi na kulture to jak walenie głową w mur, nie nauczysz dorosłego człowieka kurtury przez radio. Jak się jedzie z kimś (znajomi, rodzina, dzieci) to wstyd CB włączać bo oczywiste jest że za chwile bedziemy słuchać "dyskusji" jak u meneli z pod monopolowego. Za to spora część normalnych rozmów ogranicza się do "jak dróżka na..." i "sprawdzam radyjko jak mnie słychać".
Avatar użytkownika
Pinhead
 
Posty: 1320
Dołączył(a): poniedziałek 20 listopada 2006, 07:34

Postprzez tom9 » wtorek 14 lipca 2009, 14:09

to napisze troche jak sie CB sprawuje.
Ogolnie chyba nie jest zle, moze ja sobie to inaczej wyobrazalem.
sq i rf mam skrecone caly czas na polowe.
niby dowiedzialem sie wczoraj o korku na sosnowiec, o zamknietym tunelu, o wypadku na A4, dzisiaj o miskach na 40 i 70. Ale to chyba jednak nie to.

przyklad... jest droga taki maly odcienek 8 km przez las. jestem oddalony od wjazdu do tej drogi o jakies 3-4 km i nikt mi nie odpowie jak wyglada tam sciezka tj czy sie korkuje. musze podjechac do wyjazdu (a mojego wjazdu) tej drogi to dopiero dostane jakies info.

czesto sie zdarza ze na tyle mobili nikt nie odpowiada. ja staram sie jak tylko goscia dobrze slysze odpowiedziec.

w centrum cb chyba malo przydatne jest, jak slysze komunikaty to i tak dotyczace trasy, malo kto pyta jak wygladaja ulice w miescie itp.

caly czas mam wrazenie ze gdy sie z kims porozumiewam slysze go bardzo dobrze to jest oddalony ode mnie o pareset metrow.

no nic zobacze jak bardzo bedzie przydatne te cb czy zostawie czy wywale.
Pozdrawiam
[b]Kierowca[/b] z prawem jazdy kategorii "B" i "C" 8)

[i]specyficzne podejście do życia[/i]
Avatar użytkownika
tom9
 
Posty: 1444
Dołączył(a): piątek 27 lipca 2007, 22:24
Lokalizacja: Miasto sypialni

Poprzednia strona

Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 43 gości