Fotelik dla dziecka

Wszystko co nie mieści się w powyższych kategoriach.

Moderatorzy: ella, klebek

Fotelik dla dziecka

Postprzez jaga__ » wtorek 27 kwietnia 2004, 08:46

Witam wszystkich po raz pierwszy na tym forum :)

No i od razu zwracam się z pytaniem:
Stałam się posiadaczką Poloneza Caro 1.5 rok.prod.: 1992.
Auto to nigdy nie miało zamontowanych pasów bezpieczeństwa na tylnym siedzeniu. W związku z tym gdzie i w jaki sposób powinnam przewozić moje 3-letnie dziecko. Bo spotkałam się z różnymi opiniami:
- mogę je wozić bez fotelika na tylnym siedzeniu,
- mogę je wozić na przednim siedzeniu w foteliku (oczywiście przypięte pasami),
- muszę zamontować z tyłu pasy bezpieczeństwa i wtedy mogę przewozić dziecko bezpiecznie w foteliku.

No i bądź tu mądry człowieku :?

Bardzo proszę szanowne grono ekspertów o rozstrzygnięcie dylematu :D
jaga__
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 27 kwietnia 2004, 08:36

Re: Fotelik dla dziecka

Postprzez mostom » wtorek 27 kwietnia 2004, 09:04

jaga__ napisał(a):1. - mogę je wozić bez fotelika na tylnym siedzeniu,
2. - mogę je wozić na przednim siedzeniu w foteliku (oczywiście przypięte pasami),
3. - muszę zamontować z tyłu pasy bezpieczeństwa i wtedy mogę przewozić dziecko bezpiecznie w foteliku.


ad. 1 Nie możesz
ad. 2 Możesz - a nawet powinnaś (oczywiście jeżeli samochód nie ma poduszki powietrznej dla pasażera - a raczej nie ma).
ad. 3 Jeżeli chcesz wozić z tyłu to musisz zamontować pasy.
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jaga__ » wtorek 27 kwietnia 2004, 13:49

Dziękuję za wyjaśnienie wątpliwości :)
jaga__
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 27 kwietnia 2004, 08:36

Postprzez miros » wtorek 27 kwietnia 2004, 15:07

jeszcze tylko do drugiego punktu. jak bedzie przewozone z przodu, to w foteliku i tylem do kierunku jazdy.
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez ella » wtorek 27 kwietnia 2004, 17:04

Nowelizacja Kodeksu Drogowego
Od 1 stycznia 2002 roku obowiązuje znowelizowana ustawa z dnia 6 września 2001 roku Prawo o ruchu drogowym
(Dz.U. z 2001 roku Nr 129, poz.1444)

Najważniejsze zmiany:

PRZEWÓZ DZIECI NA PRZEDNIM SIEDZENIU

Od 1 stycznia 2002 r. podniesiona została dolna granica wieku, od której można przewozić dziecko na przednim siedzeniu pojazdu samochodowego.
Dzieci poniżej 12 lat można przewozić z przodu tylko w fotelikach ochronnych (na przednim siedzeniu nie można: stosować innych urządzeń ochronnych niż foteliki, przewozić dziecka tyłem do kierunku jazdy jeżeli pojazd wyposażony jest w poduszkę pasażera).

jeszcze tylko do drugiego punktu. jak bedzie przewozone z przodu, to w foteliku i tylem do kierunku jazdy.


Tyłem do kierunku jazdy tylko wtedy gdy nie ma poduszki powietrznej. Z poduszka musi byc przewozone przodem do kierunku jazdy.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez miros » wtorek 27 kwietnia 2004, 18:58

no tak oczywiscie ze jak nie ma poduszki powietrznej, ale to juz bylo powiedziane w poprzednich postach, wiec ja tylko dorzucilem ze powinno byc przewozone tylem do kierunku jazdy w foteliku.
Avatar użytkownika
miros
 
Posty: 2049
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:55
Lokalizacja: warszawa

Postprzez jaga__ » środa 28 kwietnia 2004, 07:23

hmmmmm :?

Ale jak to zrobić, żeby przewieźć 3-letnie dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy??????
Jakoś wydaje mi się to niemożliwe :? :( Fotelik wchodziłby na szybę a kierowca to juz nic by nie widział w prawym lusterku...................... :?

I co z tym fantem zrobić?
jaga__
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 27 kwietnia 2004, 08:36

Postprzez mostom » środa 28 kwietnia 2004, 07:48

jaga__ napisał(a):hmmmmm :?

Ale jak to zrobić, żeby przewieźć 3-letnie dziecko w foteliku na przednim siedzeniu tyłem do kierunku jazdy??????
Jakoś wydaje mi się to niemożliwe :? :( Fotelik wchodziłby na szybę a kierowca to juz nic by nie widział w prawym lusterku...................... :?

I co z tym fantem zrobić?

3- letnie dziecko to już lepiej wozić przodem do kierunku jazdy. Jeżeli chodzi o przewożenie dziecka tyłem do kierunku to stosuje się to zazwyczaj jak dziecko jest małe - niemowlak - żeby widzieć czy się na przykład nie dusi albo tym podobne sprawy - stosuje się wtedy małe foteliki, które nie zasłaniają widoczności. No i oczywiście wtedy nie może mieć samochód poduszki dla pasażera - ewentualnie trzeba ją na czas przewożenia dziecka tyłem wyłączyć (większość samochodów ma taką możliwość). Dziecko 3 letnie to nawet nie będzie chciało tyłem jechać :) - wiem z doświadczenia.
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jaga__ » środa 28 kwietnia 2004, 09:35

No to chyba mam już jasność w tym temacie :D

Rzeczywiście - nie da się przewieźć 3-latka na przednim siedzeniu i to na dużym foteliku tyłem do kierunku jazdy :D :D

A oczywiście w polonezie z 1992r nie ma z przodu poduszki powietrznej, dlatego córcia moja będzie sobie podróżowała obok taty kierowcy na przednim fotelu. I mam nadzieję, że panowie policjanci z drogówki nie będą się czepiać :lol:
Hehheeee dopóki nie zamontujemy z tyłu pasów :lol:
jaga__
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 27 kwietnia 2004, 08:36

Postprzez mostom » środa 28 kwietnia 2004, 09:48

jaga__ napisał(a):No to chyba mam już jasność w tym temacie :D

Rzeczywiście - nie da się przewieźć 3-latka na przednim siedzeniu i to na dużym foteliku tyłem do kierunku jazdy :D :D

A oczywiście w polonezie z 1992r nie ma z przodu poduszki powietrznej, dlatego córcia moja będzie sobie podróżowała obok taty kierowcy na przednim fotelu. I mam nadzieję, że panowie policjanci z drogówki nie będą się czepiać :lol:
Hehheeee dopóki nie zamontujemy z tyłu pasów :lol:

Dokładnie. jak zamontujesz z tyłu pasy to woź dziecko za fotelem kierowcy - bezpieczniej niż za fotelem pasażera. Można dokupić takie małe lustereczko w którym widać co dziecko robi - przyczepia je się do prawej osłony przeciwsłonecznej albo przedniej szyby - polecam na prawdę dobra sprawa.
mostom
Avatar użytkownika
mostom
 
Posty: 234
Dołączył(a): piątek 21 listopada 2003, 08:57
Lokalizacja: Szczecin

Postprzez jaga__ » środa 28 kwietnia 2004, 09:56

Piękne dzięki za wszystkie porady :D
jaga__
 
Posty: 5
Dołączył(a): wtorek 27 kwietnia 2004, 08:36


Powrót do Luźna gadka

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 61 gości