Sytuacja na rondzie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Sytuacja na rondzie

Postprzez Stillo » niedziela 08 kwietnia 2007, 13:39

Witam
Od jakiegoś czasu dręczy mnie pewna sytuacja na rondzie. Na poniższym obrazku dwa samochody jadą sobie obok siebie na rondzie z czego pomarańczowy planuje skęcić w prawo, natomiast niebieski chce jechać na wprost. I teraz pytanie, które auto ma pierwszeństwo ?
Pozdrawiam
Ps. sorry za jakość obrazka :roll:

[img=http://img207.imageshack.us/img207/4209/rondomz3.th.gif]
Stillo
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 08 kwietnia 2007, 13:30

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 13:47

jeżeli wszytsko dobrze narysowałeś, no to odpowiedź jest prosta.

Obydwa pojazdy znajdują się w ruchu okrężnym, pojazd niebieski nie zmienia ani pasa ani kierunku jazdy ( i nie ma żadnych znaków ograniczających pierwszeństwo) wiec jedzie dalej normalnie do przodu, natomiast pojazd czerwony chcąc skręcić w prawo zmienia pas i kierunek ruchu i musi w tym celu ustapić pierwszeństwa wszystkim znajdującym się na pasie na którym znajduje się pojazd niebieski.

Czyli podsumowując:

Pierwszy jedzie niebieski, a potem czerwony.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez adalberthus » niedziela 08 kwietnia 2007, 18:07

Sytuacja jest prostsza niż metr sznurka w kieszeni.
Pojazd czerwony nie może wykonać tego manewru, ponieważ : 1.NIE WYŁĄCZYŁ SIĘ wcześniej na prawy pas ruchu. 2. Na ruchu okrężnym wyprzedzanie dozwolone jest TYLKO z prawej strony, tak więc pojad czerwony zmieniając pas ruchu wykonuje 1 fazę wyprzedzania. 3. Ze względu na pkt. 1 musi wykonać jeszcze jedno okrążenie. I to by było na tyle.
Świątecze pozdrowienia.
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez cman » niedziela 08 kwietnia 2007, 18:16

adalberthus napisał(a):2. Na ruchu okrężnym wyprzedzanie dozwolone jest TYLKO z prawej strony...

:shock: Słucham?
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 18:18

ja w sumie to jakos wogole całej wypowiedzi adalberthus'a nie zakapowałem :/
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez scorpio44 » niedziela 08 kwietnia 2007, 18:19

Ja również pierwsze słyszę. :D Adalberthus chyba przesadził przy świątecznym obiedzie. :P
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez nokeyb » niedziela 08 kwietnia 2007, 19:03

Czy na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zjazd z niego jest możliwy tylko z prawego pasa ?
Avatar użytkownika
nokeyb
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek 23 stycznia 2007, 16:12

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 19:06

nokeyb napisał(a):Czy na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zjazd z niego jest możliwy tylko z prawego pasa ?


mowiąc ogolnie to mozna zjechać nie tylko z prawego pasa. Są różne rodzaje skrzyżowań o ruchu okrężnym i nie kiedy np. są dwa pasy do skrętu w prawo
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez ella » niedziela 08 kwietnia 2007, 19:11

Na poniższym obrazku dwa samochody jadą sobie obok siebie na rondzie z czego pomarańczowy planuje skęcić w prawo, natomiast niebieski chce jechać na wprost. I teraz pytanie, które auto ma pierwszeństwo ?

Art. 22.
4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, ........
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Stillo » niedziela 08 kwietnia 2007, 19:49

nokeyb napisał(a):Czy na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym zjazd z niego jest możliwy tylko z prawego pasa ?

na tym rondzie, które narysowałem można skręcać z obu pasów w prawo, bo jest tam dwupasmówka w prawo.

Dzięki za wypowiedzi, chciałem się upewnić czy dobrze myśle .
Pozdr.
Stillo
 
Posty: 2
Dołączył(a): niedziela 08 kwietnia 2007, 13:30

Postprzez jjaacc » niedziela 08 kwietnia 2007, 22:47

ja piernicze toż to bzdury. kierujący zamierzając skręcić w prawo powinien zająć prawy pas PRZED SKRZYŻOWANIEM. rondo nie jast jakimś nie zwykłym skrzyżowaniem, ale jak najbardziej zwykłym. i jak najbardziej zwykłe przepisy do tego pasują, a nie jakieś nie zwykłe!!!
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez disaster » niedziela 08 kwietnia 2007, 23:27

Czyli Twoim zdaniem wewnętrzny pas na rondzie służy tylko i wyłącznie do jazdy w kółko?
Avatar użytkownika
disaster
 
Posty: 937
Dołączył(a): wtorek 17 października 2006, 16:41

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 23:31

tylko nie wiem czy mi sie nie wydaje, ale rysunek jest chyba nie poprawnie narysowany, bo jezeli dozwolone jest skrecanie z 2-óch pasów, to ten po prawej moze tylko skrecic w prawo natomiast ten co znajduje sie na lewym pasie, moze jechac albo w prawo, albo na wprost, albo zawrócic.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez bruno666 » niedziela 08 kwietnia 2007, 23:37

Mniejsza z tym. Ten na lewym pasie chce tak czy siak przejechać przez pas, na którym znajduje się inny pojazd i ella dała juz wykładnie.

A tak swoja drogą to to rondo ma tylko jeden wjazd/wyjazd. :D



disaster napisał(a):Czyli Twoim zdaniem wewnętrzny pas na rondzie służy tylko i wyłącznie do jazdy w kółko?

Znam takie ronda, gdzie wewnętrzny pas służy TYLKO i wyłacznie do jeżdżenia w kółko. Jak jest na tym to niewiadomo, bo rysunek nieprecyzyjny.
Ostatnio zmieniony niedziela 08 kwietnia 2007, 23:39 przez bruno666, łącznie zmieniany 1 raz
bruno666
 
Posty: 886
Dołączył(a): czwartek 07 września 2006, 23:01

Postprzez pcuryllo » niedziela 08 kwietnia 2007, 23:39

ja sie w 100% zgadzam z ellą, sam też tak na początku pisałem :P, tylko nie do końca wiem co miał na myśli jjaacc.
Pozdrawiam,
Piotr Curyłło

http://kierowca-zawodowy.pl
Avatar użytkownika
pcuryllo
 
Posty: 211
Dołączył(a): czwartek 05 kwietnia 2007, 22:24
Lokalizacja: Tarnów

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 24 gości