Droga jednokierunkowa- kiedy z ktorego pasa

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Droga jednokierunkowa- kiedy z ktorego pasa

Postprzez blizz » czwartek 22 lutego 2007, 00:27

Kurs mam za sobą, egzamin zaliczony pozytywnie tez, ale do tej pory nie mam 100% pewności jak to jest drogami jednokierunkowymi, chodzi mi dokładnie o wykonanie na nich manewru skrętu w lewo..

Standardowo gdy jesteśmy na drodze jednokierunkowej wykonujemy z lewego pasa skręt w lewo a z prawego w prawo bądz z obu na wprost, natomiast KIEDY z prawego pasa skręcamy w lewo ? Wiem, że chodzi tu o takie skrzyżowanie gdzie na drodze z przeciwka jest ruch dwukierunkowy (albo też inne?) .. ale prosze o dokładne wytlumaczenie, rozrysowanie..

Proszę o uwzględnienie także przypadków gdy są linie i ich nie ma.

Z góry dziękuje o jak najdokładniejsze wytłumaczenie.
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez cyrkiel » czwartek 22 lutego 2007, 01:05

Wyjeżdżając z drogi jednokierunkowej w lewo, zawsze jedziemy lewym pasem. Droga dwukierunkowa naprzeciwko nie ma tutaj żadnego znaczenia (znam kilka takich skrzyżowań). Jeśli przed skrzyżowaniem są namalowane znaki poziome, stosujemy się właśnie do nich.

gogle 1. wynik: http://www.google.pl/search?hl=pl&q=skr ... Google&lr=
cyrkiel
 
Posty: 7
Dołączył(a): niedziela 07 stycznia 2007, 17:53
Lokalizacja: Lublin

Postprzez scorpio44 » czwartek 22 lutego 2007, 01:44

Jedynym wyjątkiem, kiedy można skręcać z dowolnej pozycji (i w prawo, i w lewo, i na jednokierunkowej, i na dwukierunkowej), to sytuacja, kiedy jazda jest dozwolona wyłącznie w jednym kierunku (nakaz/zakaz skrętu).
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez blizz » czwartek 22 lutego 2007, 13:37

My jestesmy autkiem z dołu.. i skręcamy w lewo, jak wynika z waszych wypowiedzi z lewego pasa powinnismy jechać, ale jak pojedziemy z lewego to zablokujemy autko jadace z przeciwka.. lub jadące z prawej i chcące zawrócić...

http://img475.imageshack.us/my.php?imag ... 713pl4.jpg
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez Ad_aM » czwartek 22 lutego 2007, 15:05

Szczerze mówiąc nie spodziewałbym się takiego rozwiązania przez projektantów tej drogi :wink:
Kat. B 21 IV 2006 -> Zdane za pierwszym podejściem :)
Kat. C -> może zrobię? :)

Daewoo Nexia :)
Ad_aM
 
Posty: 851
Dołączył(a): piątek 21 kwietnia 2006, 15:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez blizz » czwartek 22 lutego 2007, 18:07

A widzisz! A u nas na tej drodze widac praktycznie co drugi egzamin -word bytom.

Nadal czekam na poprawne wytlumaczenie :)
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez ania18 » czwartek 22 lutego 2007, 19:50

blizz napisał(a):A widzisz! A u nas na tej drodze widac praktycznie co drugi egzamin -word bytom.

Podejrzewam że chodzi Ci o skrzyżowanie woźniaka z aleją legionów. Zgadza się?
W momencie kiedy skręcamy w lewo ustawiamy się do lewej, ponieważ droga ta jest dalej jednokierunkową, włącznie z tą wysepką. Pojazd który jedzie z naprzeciwka przejeżdza z naszej prawej strony. Natomiast samochód który chciałby zawrócić niemoże w tym miejscu, ponieważ jest tam zakaz skrętu w lewo(jeśli mowa tutaj o aleji legionow). Ot i cala filozofia :]
Mam już dość myślenia o prawku
ania18
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela 07 maja 2006, 17:10
Lokalizacja: Bytom

Postprzez blizz » czwartek 22 lutego 2007, 23:02

Tak al.legionow niestety nie wiem czy to akurat z woźniaka, co do tego co piszesz to niestety do drogi jednokierunkowej nie zaliczasz wysepki- wysepka jest częścią drogi głównej(z pierwszenstwem) czyli w naszym przypadku poprzecznej.A to co piszesz ze pojazd przejezdza z prawej strony to tez nie prawda bo ta droga u gory na rysunku to droga juz DWUKIERUNKOWA. wiec nie moze przejechac po prawej. Co do zakazu zawracania nie dalbym sobie niczego uciąć, ale wiem ze tam się zawraca. Może nie od tej strony co ja narysowałem, ale od przeciwnej. Tak jak na zalaczonym rysunku.
Jeszcze dodam, że samochod numer 2 znajdujac sie na tym pasie miedzy jezdniami musi oczywiscie ustapic pierwszenstwa samochodowi 1 i MUSI tak stanac bo jakby sie 1 zmiescila do zawracania? Dlatego logiczne jest ze wyjezdzajac z drogi jednokierunkowej tej na dole mimo ze skrecasz w lewo musisz stanac wpierw po prawej stronie na pasie miedzyjezdniami bo jadac z lewej staniesz po lewej stronie i dojdzie do kolizji.
http://img182.imageshack.us/my.php?imag ... 138su5.jpg
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez kopan » piątek 23 lutego 2007, 01:39

A to ciekawe??
Jeśli to wygląda tak jak na tym rysunku to jest to bubel komunikacyjny.

(Pierwotny układ poprzeczny – dwukierunkowy beztrosko zamieniono jedną dwukierunkową na jednokierunkową)
Jeśli co drugi egzaminy się tam pojawia to świadczy o tym ze egzaminy odbywają się w miejscach źle oznakowanych.
Co za tym idzie egzaminatorom zależy na ulaniu egzaminowanego a choćby stosując chwyty poniżej pasa.
Pojedziesz w lewo od lewej źle.
Pojedziesz w lewo od środka też niedobrze
Obojętnie jak pojedziesz dla ośrodka egzaminowania bardzo dobrze – taaaaka kasa. :wow:
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez blizz » piątek 23 lutego 2007, 01:53

No niestety tak to jest zrobione, jeszcze przed egzaminem wykupilem sobie 2h u b. doswiadczonego instruktora i jechalem tą jednokierunkową chcialem od lewej ale pokazal mi co by sie stalo:D. poza tym nie wierze ze nie ma podobnych skrzyzowan, przeciez droga moze byc jednokierunkowa a ze dochodzi ona do takiego skrzyzowania gdzie ruch jest tak zrobiony?
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez Ad_aM » piątek 23 lutego 2007, 10:08

Powinno być zwężenie na jednokierunkowej w tym miejscu. A tak najpoprawniej powinna być wyprofilowana wysepka (oraz przesunięcie wzgl siebie dwóch wlotów ulic) tak aby ruch odbywał się jak najmniej kolizyjnie lub też postawić zakaz skrętu w lewo z jednokierunkowej (prościej się nie da) :wink:
Kat. B 21 IV 2006 -> Zdane za pierwszym podejściem :)
Kat. C -> może zrobię? :)

Daewoo Nexia :)
Ad_aM
 
Posty: 851
Dołączył(a): piątek 21 kwietnia 2006, 15:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez Sławek_18 » piątek 23 lutego 2007, 10:21

aD_aM Bardzo dobrze prawi, powinna być tam wysepka (zwężenie na lewym pasie) i wtedy sprawa wyjasniona, powinno się to gdzieś zgłosić bo jest niespotykany / niepoprawny układ.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez ella » piątek 23 lutego 2007, 11:50

Wystarczyłoby wymalowanie pasów do bezkolizyjnego skrętu w lewo dla tych na jednokierunkowej ( z lewego pasa) i dla tych z góry.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez blizz » piątek 23 lutego 2007, 14:25

No cóż, myślałem, że takie skrzyżowania są na porządku dziennym, dzieki za informacje.
blizz
 
Posty: 44
Dołączył(a): sobota 27 stycznia 2007, 15:35

Postprzez ania18 » piątek 23 lutego 2007, 18:51

blizz napisał(a):co do tego co piszesz to niestety do drogi jednokierunkowej nie zaliczasz wysepki- wysepka jest częścią drogi głównej(z pierwszenstwem) czyli w naszym przypadku poprzecznej.A to co piszesz ze pojazd przejezdza z prawej strony to tez nie prawda bo ta droga u gory na rysunku to droga juz DWUKIERUNKOWA. wiec nie moze przejechac po prawej. Co do zakazu zawracania nie dalbym sobie niczego uciąć, ale wiem ze tam się zawraca. Może nie od tej strony co ja narysowałem, ale od przeciwnej. Tak jak na zalaczonym rysunku.
Jeszcze dodam, że samochod numer 2 znajdujac sie na tym pasie miedzy jezdniami musi oczywiscie ustapic pierwszenstwa samochodowi 1 i MUSI tak stanac bo jakby sie 1 zmiescila do zawracania? Dlatego logiczne jest ze wyjezdzajac z drogi jednokierunkowej tej na dole mimo ze skrecasz w lewomusisz stanac wpierw po prawej stronie na pasie miedzyjezdniami bo jadac z lewej staniesz po lewej stronie i dojdzie do kolizji.

No i co z tego ze jest u gory dwukierunkowa, ale wlasnie w momencie kiedy sie "kryjesz" za pasem zieleni robi sie jednokierunkowa, dlatego dwojka jedzie jak najblizej lewej strony(naszej prawej).
Poza tym sami mowiliście(moze nie ty dokladnie, ale cala brygada forowiczow) , ze nalezy zawracac bezkolizyjnie wiec w tym wypadku samochod zawracajacy musi sie trzymac jak najblizej krawedzi przelaczki a nie tak jak to ty narysowales. Rowniez samochod ktorym my jedziemy trzyma sie lewej strony. W ten sposob nikt nikomu nieprzeszkadza. Potwierdza to zakaz skretu w lewo dla samochodu ktory chcialby wykonac zawracanie na drodze glownej(tak jak to bylo na pierwszym rysunku).

blizz napisał(a):jeszcze przed egzaminem wykupilem sobie 2h u b. doswiadczonego instruktora i jechalem tą jednokierunkową chcialem od lewej ale pokazal mi co by sie stalo:D.

A moj instruktor z koleji kazal mi jechac do lewej strony. Mozna wiedziec z jakiej to szkoly dorwales tego instruktora?
Mam już dość myślenia o prawku
ania18
 
Posty: 157
Dołączył(a): niedziela 07 maja 2006, 17:10
Lokalizacja: Bytom

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości