Czy to jest wymuszenie pierwszeństwa?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Czy to jest wymuszenie pierwszeństwa?

Postprzez asfalt » niedziela 04 lutego 2007, 12:51

Witam ponownie. Mam pytanie dot. załączonej sytuacji. Pojazd nr 3 jest na drodze z pierwszeństwem, a pojazdy 2 i 1 muszą ustąpić. Jednak pojazd trzeci skręca w prawo, drugi w lewo, a pierwszy jedzie prosto, co widać.

I teraz pojazd nr 1 musi czekać, aż zielony skręci, bo musi go przepuścić. Ale pojazd nr 2 może spokojnie wyjechać, gdyż nie koliduje w praktyce z żadnym pojazdem, jednak czy teoretycznie nie będzie to wymuszenie pierwszeństwa przed jedynką?

Obrazek
Avatar użytkownika
asfalt
 
Posty: 50
Dołączył(a): sobota 29 lipca 2006, 16:19

Postprzez ella » niedziela 04 lutego 2007, 13:03

Oczywiście, że będzie to wymuszenie pierwszeństwa jeżeli 2 przejedzie przed 1.
Pojzad nr jeden nie musi czekać przed skrzyżowaniem aż 3 skręci w prawo. Może spokojnie dojechać do środka skrzyżowania i tam czekać na dalszą wolną drogę. A 2 jedzie na końcu.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » niedziela 04 lutego 2007, 16:15

Na forum była już burzliwa dyskusja odnośnie do tego typu sytuacji, z której wynikło PRZYNAJMNIEJ tyle, że to, co napisała Ella, wcale nie jest takie oczywiste. ;) A wynika z to po pierwsze z definicji ustąpienia pierwszeństwa (a z niej można wywnioskować, czym jest wymuszenie), a po drugie - z braku w przepisach jakiejkolwiek wzmianki o "kolejności przejazdu przez skrzyżowanie" (mowa jest tylko o ustępowaniu pierwszeństwa - a to się wiąże z pierwszym). ;) Asfalt, jeżeli nie czytałeś, to poszukaj.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » niedziela 04 lutego 2007, 16:22

a po drugie - z braku w przepisach jakiejkolwiek wzmianki o "kolejności przejazdu przez skrzyżowanie"

O jakim braku przepisów piszesz?

sytuacja moim zdaniem jest tutaj bardzo klarowna. Bo nikt tu nikogo nie musi przepuszczać, żeby przejechać. Trójka jest na drodze głównej więc jedzie pierwsza a reszta jedzie też tak jak jak mówią przepisy "zasada prawej strony"
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kopan » niedziela 04 lutego 2007, 16:35

Może to być wymuszenie ale nie musi.
Przyczyną powstrzymania się od ruchu pojazdu 1 jest pojazd 3.
Jeśli przed zniknięciem tej przyczyny przejedzie pojazd 2 to wymuszenia nie ma.
Wynika to bezpośrednio z definicji ustąpienia pierwszeństwa.
Bo czy pojazd 2 stoi czy jedzie to nie on jest przyczyną zatrzymania pojazdu 1.

Ela z tym wjechaniem to można się zgodzić jeśli pojazdy jeden i dwa poruszałyby się po drodze z pierwszeństwem to wtedy do centrum skrzyżowania podjeżdża pojazd 2 i czeka.

W przypadku z rysunku takie wjechanie pojazdu 1 do centrum kończy się wymuszeniem pierwszeństwa na pojeździe 3. i jest niedozwolone.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez ella » niedziela 04 lutego 2007, 16:44

W przypadku z rysunku takie wjechanie pojazdu 1 do centrum kończy się wymuszeniem pierwszeństwa na pojeździe 3. i jest niedozwolone

Przecież pojazd 3 nie jedzie lewym pasem pod prąd a 1 też nie wjeżdza na pas 3 więc jakie wymuszenie pierwszeństwa?
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez mirinda » niedziela 04 lutego 2007, 20:50

scorpio44 napisał(a):Na forum była już burzliwa dyskusja odnośnie do tego typu sytuacji, z której wynikło PRZYNAJMNIEJ tyle, że to, co napisała Ella, wcale nie jest takie oczywiste. ;) A wynika z to po pierwsze z definicji ustąpienia pierwszeństwa (a z niej można wywnioskować, czym jest wymuszenie), a po drugie - z braku w przepisach jakiejkolwiek wzmianki o "kolejności przejazdu przez skrzyżowanie" (mowa jest tylko o ustępowaniu pierwszeństwa - a to się wiąże z pierwszym). ;) Asfalt, jeżeli nie czytałeś, to poszukaj.

Oczywiście popieram ellę, wynika to jasno z przepisów.A o jakim braku przepisów
kolega pisze?
Avatar użytkownika
mirinda
 
Posty: 56
Dołączył(a): sobota 06 listopada 2004, 22:26

Postprzez wiesniak » niedziela 04 lutego 2007, 22:21

No nie ma w przepisach czegoś takiego jak "kolejność przejazdu przez skrzyżowanie", tylko jest "ustąpienie pierwszeństwa". Może to oznaczać to samo, ale wcale nie musi, wszystko zależy od interpretacji. Nie ma w przepisach też takiego pojęcia "wymuszenie pierwszeństwa", więc przyjmuje się, że jest to to samo, co "nieustąpienie pierwszeństwa", a moim zdaniem to też nie jest wcale takie oczywiste.

Przecież pojazd 3 nie jedzie lewym pasem pod prąd a 1 też nie wjeżdza na pas 3 więc jakie wymuszenie pierwszeństwa?


Jakbym był na miejscu pojazdu 3 i zobaczyłbym, że ktoś mi wyjeżdża z podporządkowanej, to na pewno bym istotnie zmienił prędkość :). Zatem byłoby to nieustąpienie pierwszeństwa :wink: .
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez kopan » niedziela 04 lutego 2007, 23:42

Słusznie Wieśniak kombinuje bo o takie wymuszenie mi chodziło.
Gość jedzie z podporządkowanej wiec ja 3 zmniejszam prędkość.

A teraz inaczej ja jestem 1 i widzę ze 2 wjeżdża przede mną w lewoskręcie.
Więc się uśmiecham bo mnie on nie przeszkadza bo i tak czekam aż 3 przejdzie.
Sprytny kierowiec wymuszenia nie ma. 8)
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 05 lutego 2007, 02:47

Ella i Mirinda, czytajcie uważnie. ;) Nie napisałem o żadnym "braku przepisów", tylko o braku w przepisach sformułowania "kolejność przejazdu przez skrzyżowanie". Resztę wyjaśnił Wieśniak.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » poniedziałek 05 lutego 2007, 09:47

tylko o braku w przepisach sformułowania "kolejność przejazdu przez skrzyżowanie".

Może warto dokładniej zajrzeć do przepisów. To, że nie ma dokładnie takiego sformłowania nie znaczy, że kodeks nie określa sposobu poruszania się na skrzyżowaniach. Jezeli ty jeździsz na czuja to współczuję.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez BoGo » poniedziałek 05 lutego 2007, 10:09

Święta racja Ellu.
Do twojego opisu dodam tylko, ze pojazd 2 może również wjechać na skrzyżowani ale musi poczekac na przejazd pojazdu 1.

Jezeli pojazd 2 przejedzie przed 1 to będzie wymuszenie czyli nie ustapienie pierwszeństwa przejazdu.

Uważam, że takie kombinowanie i interpretowanie przepisów nie służy racjonalnemu rozumieniu zasad ruchu drogowego a wręcz odwrotnie.
Zastanówcie sie Panowie nad tym co piszecie. Burzę mózgu można zrobić tylko po co?
Wprowadzacie w błąd młodych kierowców.
Pozdrawiam.
Avatar użytkownika
BoGo
 
Posty: 58
Dołączył(a): wtorek 20 grudnia 2005, 13:31

Postprzez cman » poniedziałek 05 lutego 2007, 11:09

Burzę mózgów robi się, bo po to jest forum, a przyszły kierowca ma swój rozum oraz swoje oczy i chyba potrafi skonfrontować to co jest tu napisane, ze swoją własną wiedzą.

Wracając do tematu, zadam pytanie zwolennikom jednej teorii: czy pojazd nr 2, wjeżdżając przed pojazd nr 1 zmusza go do:
a) zmiany kierunku
b) zmiany pasa ruchu
c) istotnej zmiany prędkości
Można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.

Mogę również trochę zmienić pytanie, dla interpretujących nieco inaczej: czy pojazd nr 2 wjeżdżając przed pojazd nr 1, mógłby swoim ruchem zmusić go do:
a) zmiany kierunku
b) zmiany pasa ruchu
c) istotnej zmiany prędkości
Można zaznaczyć więcej niż jedną odpowiedź.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez wiesniak » poniedziałek 05 lutego 2007, 14:31

Ja też nie zgadzam się z tym, że byłoby to wymuszenie jako takie, jednak byłaby to sytuacja co najmniej hmm... niejasna. Np. będąc na miejscu 3-ki i widząc, że 2-ka wyjeżdża, chyba nie wiedziałbym do końca co się dzieje. 1-ka by chyba też nie wiedziała. Dlatego moim zdaniem powinno się w takim przypadku zachować ową "kolejność przejazdu przez skrzyżowanie", o której nie ma nic w przepisach, choćby po to, żeby nie robić niepotrzebnego zamieszania. Chyba, że ktoś na miejscu 2-ki się mocno spieszy :).
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez scorpio44 » poniedziałek 05 lutego 2007, 16:20

ella napisał(a):Może warto dokładniej zajrzeć do przepisów. To, że nie ma dokładnie takiego sformłowania nie znaczy, że kodeks nie określa sposobu poruszania się na skrzyżowaniach. Jezeli ty jeździsz na czuja to współczuję.

Obawiam się, że właśnie nieporozumienie polega na tym, że ja (a ze mną przynajmniej Kopan, Cman i Wieśniak) zajrzeliśmy ZBYT dokładnie. ;) :D Ja nie jeżdżę po skrzyżowaniach na czuja, jeżdżę (a przynajmniej się staram) jeździć zgodnie z przepisami. Nie powiedziałem też, że kodeks nie określa sposobu poruszania się po skrzyżowaniach. Owszem, określa. Ale tylko pod kątem ustępowania pierwszeństwa, a nie kolejności przejazdu przez skrzyżowanie. Nieustąpienie pierwszeństwa jest wymuszeniem, a więc z wymuszeniem mamy do czynienia wtedy, jeżeli nasza jazda zmusi innego kierującego do zmiany kierunku, zmiany pasa lub istotnej zmiany prędkości. Ponawiam więc pytanie, które w sposób rozwleklejszy zadał Cman: czy dwójka jadąca przed jedynką zmusza jedynkę do którejś z tych 3 pogrubionych przeze mnie czynności? Nie? Więc nie jest to wymuszenie!
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 78 gości