Biało-czerwone słupki.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Biało-czerwone słupki.

Postprzez Grisza011 » piątek 05 stycznia 2007, 18:44

Mam pytanie.
Czasem widzę np. na drodze dwukierunkowej z 2 ma pasami ruchu w każdą stronę czerwono- białe pionowe cienkie słupki oddzielające brzeg prawego pasa od chodnika ( w terenie zabudowanym ) . Są one co 2 metry około ustawione około i mogą być np. na odcinku 20 metrów. Co oznaczają te słupki –bo nigdzie w Kodeksie nie znalazłem tego. I czy przy takich słupkach można się zatrzymywać-bo kiedyś w teście widziałem taką sytuację i tam prawidłową odpowiedzią było, że nie wolno się zatrzymywać, a ogólnie jeśli wziąć przepisy kodeksu drogowego to raczej nie obowiązuje zakaz zatrzymywania w takiej sytuacji( no chyba żeby była linia ciągła przy prawym brzegu prawego pasa lub przerywana a tam nie było żadnej linii tylko te słupki) Więc czy te słupki powodują ,że jest zakaz zatrzymywania się?
Grisza011
 
Posty: 17
Dołączył(a): piątek 05 stycznia 2007, 11:47
Lokalizacja: Lublin

Postprzez adalberthus » sobota 06 stycznia 2007, 12:47

Hmmm. Przypuszczam, że chodzi Ci o słupki podobne do tych na przejazdach kolejowych, ale ze skośnymi, na przemian białymi i czerwonymi pasami.
Takie słupki ustawiane są przy brzegu jezdni, gdzie jest tak zwana mała skrajnia.
Znaczy to, że w miejscu ustawienia tychże słupków, infrastruktura istniejąca po za krawędzią jezdni, niebezpiecznie zbliża się do niej. Np. rosnące drzewo, budynek itp.
jak chceta to jedźta, ale nie jedźta jak chceta
Avatar użytkownika
adalberthus
 
Posty: 512
Dołączył(a): czwartek 11 sierpnia 2005, 14:04
Lokalizacja: toruń

Postprzez invx » sobota 06 stycznia 2007, 13:45

jemu chodzi o takie rurki ustawione zaraz za kraweznikiem na chodniku - pomiedzy nimi jest zazwyczaj rozpiety lancuch :)
invx
 
Posty: 495
Dołączył(a): poniedziałek 17 lipca 2006, 20:40

Postprzez Radwan » sobota 06 stycznia 2007, 14:43

Witam. Są to słupki oddzielające drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni w szczególnie niebezpiecznych miejscach - w pobliżu szkół, skrzyżowań, wzdłuż niektórych ciągów komunikacyjnych, na przystankach komunikacji publicznej z wysepkami oraz w innych miejscach. Zgodnie z art. 14. pkt. 7 pord przechodzenie przez jezdnię w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda (słupki) oddzielają drogę dla pieszych albo chodnik od jezdni, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują - jest zabronione. Same słupki nie zabraniają zatrzymywania lub postoju, ale po co, jeżeli przejście na chodnik jest zabronione. Najczęściej są w tych miejscach również linie ciągłe lub znaki zabraniające zatrzymywania. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez fibi » sobota 06 stycznia 2007, 15:12

hmm wydaje mi się, że te slupki to nei są dla pieszych. U mnie w mieście takie słupki są postawione przy małych, równorzędnych skrzyżowaniach (slupek stoi wtedy na rogu skrzyżowania)- one ostrzegają o tym, że w danym miejscu jest skrzyżowanie więc pewnie trzeba zwolnić i przepuścić tych z prawej. W moim mieście gdyby nie te słupki to trudno by zauważyć w ogóle, że zbliżasz się do jakiegokolwiek skrzyżowania. Pzdr
fibi
 
Posty: 163
Dołączył(a): czwartek 07 grudnia 2006, 13:52

Postprzez Ad_aM » sobota 06 stycznia 2007, 15:53

Raczej chodzi o to, aby populacja nie przełaziła na skos przez skrzyżowanie :wink: Te słupki mogą też blokować parkowanie na chodniku... ale samego parkowania nie zabraniają
Kat. B 21 IV 2006 -> Zdane za pierwszym podejściem :)
Kat. C -> może zrobię? :)

Daewoo Nexia :)
Ad_aM
 
Posty: 851
Dołączył(a): piątek 21 kwietnia 2006, 15:22
Lokalizacja: Łódź

Postprzez scorpio44 » niedziela 07 stycznia 2007, 01:52

Radwan napisał(a):Same słupki nie zabraniają zatrzymywania lub postoju, ale po co, jeżeli przejście na chodnik jest zabronione

To, że kierowca się zatrzyma, nie musi wcale znaczyć, że zamierza wysiąść z auta, czy nawet wysadzić pasażera. ;) Może być 1000 innych powodów.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » niedziela 07 stycznia 2007, 15:03

Obrazek

Jeżeli chodzi o takie słupki to są słupki blokujące u-12c
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kwito » niedziela 07 stycznia 2007, 17:30

Ad_aM napisał(a):Raczej chodzi o to, aby populacja nie przełaziła na skos przez skrzyżowanie :wink: Te słupki mogą też blokować parkowanie na chodniku... ale samego parkowania nie zabraniają

dokładnie tak.
u mnie w mieście też np na jednym skrzyżowaniu są takowe na łuku, a to dlatego, że przejście dla pieszych jest ze względów technicznych przesunięte kilkanaście metrów dalej, a większośc skracała sobie idąc dokładnie przed siebie co ze względu na słabą widoczność w tym miejscu było b. niebezpieczne.
Także jak stoją same słupki to najprawdopodobniej był tam też łańcuch, ale ktoś wziął go widocznie na złom ;D wystarczy zobaczyć czy zostały na nich haczyki po łańcuchu :P
Obrazek
kat. B - zdane za pierwszym razem 10.03.2006
od 24.02.2008 jeżdżę Trampkiem i jestem z niego dumny :P
Avatar użytkownika
kwito
 
Posty: 517
Dołączył(a): piątek 02 grudnia 2005, 00:32
Lokalizacja: Elbląg / Gdańsk


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości