Rondo - Radom

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Postprzez Tomek_ » czwartek 14 grudnia 2006, 21:58

Mimo, ze tam nie ma strzalek to moim zdaniem wciaz pierwszenstwo ma czerwony.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » piątek 15 grudnia 2006, 00:13

Gdybym miał odpowiedzieć na pytanie, czego chciałbym dożyć i za życia uświadczyć, to jedną z rzeczy, które bym wymienił, byłaby taka: chciałbym doczekać w PoRD obszernego rozdziału pod tytułem "skrzyżowania o ruchu okrężnym", w którym byłyby jednoznacznie i bardzo szczegółowo objaśnione wszelkie obowiązujące tam zasady: i pierwszeństwa, i doboru pasa, i używania kierunkowskazów itp. itd. ;) Ci lubiący iść na łatwiznę mówią: przecież na rondach obowiązują takie same zasady jak na każdym innym skrzyżowaniu (tu niestety w świetle przepisów, a może chciałoby się powiedzieć: ich braku, mają rację) i wystarczy je stosować, a wszystko będzie jasne i oczywiste i nie będzie pozostawiało żadnych wątpliwości. W tym drugim już niestety mniej owej racji, biorąc pod uwagę chociażby różnice zdań między instruktorami, egzaminatorami, policjantami, specjalistami z zakresu ruchu drogowego i full nierozstrzygniętych tak do końca dyskusji na ten temat na naszym forum. W sumie i w tym można by się doszukiwać i pozytywnych stron - przynajmniej mamy o czym dyskutować i dzięki różnicy zdań większość dyskusji na temat rond jest po prostu ciekawych. ;) I niestety, póki nie zostanie to wszystko prawnie jednoznacznie uregulowane, to dalej będzie właśnie tak, jak jest.
Dziękuję za uwagę. :D
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez jjaacc » piątek 15 grudnia 2006, 01:30

Uważam, że to nie jest jakieś nie zwykłe rondo w Słupsku jest takich kilka, i są osoby które jeżdżą z prawego pasa w lewo przecinając drogę tym co jadą z lewego prosto, moim zdaniem i zresztą wszystkich egzaminatorów i instruktorów w moim mieście, no chyba, że są jacyś o których nie słyszałem, przed wykonaniem manewru w lewo na skrzyżowaniu konieczne jest zajęcie lewego pasa, chyba, że znaki dopuszczają inne rozwiązanie, całe nieporozumienie bierze się stąd, że niektórzy kierowcy skręcając na rondach w lewo, uważają, że skręcają w prawo a później zjeżdżają ze skrzyżowania drugim zjazdem co jest bzdurą totalną. Jednym słowem przychylam się do zdania Tomka i Wieśniaka oraz absolutnie nie zgadzam się ze Sławkiem, możemy podyskutować na ten temat przepisami prawa, które w tej kwestii są dla mnie jasne i nie wymagają dodatkowego uzupełnienia, jedynie braki znajomości przepisów wielu, wielu kierowców przyczyniają się do powstawania dziwnych sytuacji, ba nie tylko kierowców, ale i specjalistów.
Avatar użytkownika
jjaacc
 
Posty: 748
Dołączył(a): poniedziałek 18 lipca 2005, 23:16
Lokalizacja: SŁUPSK

Postprzez Sławek_18 » piątek 22 grudnia 2006, 14:11

Kolega ctl83źle narysował te rondo. Przed rondem SĄ znaki poziome (byłem wczoraj w Radomiu "przelotem") mowiące z którego pasa gdzie można jechać. z prawego prosto/prawo z lewego prosto/lewo.
Wiec sprawa jest oczywista i jasna.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez ctl83 » poniedziałek 26 marca 2007, 09:44

Pozwolę sobie odgrzać ten temat. Byłem wczoraj w Radomiu i poczyniłem pewne obserwacje. Zawsze myślałem tak: gdy nie ma znaków w prawo wolno jechać tylko z prawego pasa, więc zjeżdżałem z ronda z pasa zewnętrznego. To działa na rondach, gdzie wjazdy są wąskie i nie ma wątpliwości że zjeżdżając skręcamy. A na tym rondzie np. zjazd w stronę Krakowa jest bardzo szeroki i mam wątpliwości, czy ten który zjeżdża czasem nie jedzie na wprost.
ctl83
 
Posty: 27
Dołączył(a): piątek 20 października 2006, 14:19

Postprzez paciorkowa » niedziela 26 października 2008, 14:25

PRD jasno okresla, że w takim przypadku można opuścić skrzyzowanie z każdego pasa, bo nei ma wyznaczonych kierunków na pasach. Pojazd czerwony może opuścić skrzyżowanie nawet jadąc tym pasem, którym jedzie, jednak powinien zasygnalizowac prawym kierunkowskazem zamiar opuszczenia ronda, tym samym dając do zrozumienia kierującemu pojazdem zielonym, że musi mu ustapić pierwszeństwa i umożliwić zjazd z ronda. Oczywiście w sytuacji przedstawionej na rysunku pojazd zielony powinien mieć włączone lewe kierunki, co informuje kierującego pojazdem czerwonym i innych uczestników ruchu na rondzie, że zielony nie opuszcza jeszcze skrzyżowania. Jesli nei ma włączonego lewego kierunkowskazu, pojazd czerwony ma prawo przypuszczać, że ma włączone prawe kierunki, a więc równiez opuszcza skrzyzowanie. Kolizja gotowa.
Gdyby oba pojazdy opuszczały skrzyzowanie oba musza mieć włączone kierunki prawe i w takiej sytuacji kierujący pojazdami swobodnie opuszczają rondo bezkolizyjnie każdy swoim prasem ruchu. Gdyby nei było wyznaczonych pasów ruchu do jazdy z ronda, pierwszeńśtwo wyboru pasa miałby pojazd zielony, gdyż jest po prawej stronei pojazdu czerwonego, i dipiero po zjeździe pojazdu zielonego pojazd czerwony mogłby opuścić rondo.
Nie ulega wątpliowści, że kierujący pojazdem zielonym złamał przepis o tym, że skręcając w lewo powinien jechać pasem wewnętrznym, zachowując się w ten sposób utrudnia ruch innym kierowcom i jego zachowanie stwarza ryzyko kolizji.
paciorkowa
 
Posty: 15
Dołączył(a): niedziela 26 października 2008, 14:14

Postprzez HakirimJP » niedziela 26 października 2008, 15:19

Zielony jedzie nieprawidłowo, bo gdy nie ma oznaczonych pasów ruchu, ani znakami poziomymi ani pionowymi, to skręcić w lewo lub zawrócić możemy tylko ze skrajnego lewego, a tutaj zielony chce sobie pojechać z prawego w lewo? ;O
Nielogiczne. Więc w świetle przepisów do takiej sytuacji na tym rondzie nie może dojść. Taka sytuacja jest niedopuszczalna, bo na ruchu okrężnym wszystko ma odbywać się płynnie, a tu jeszcze jakieś zatrzymanie na środku jezdni na rondzie? I odrazu blokowanie ruchu, więc, takiej sytuacji nie powinno być. A swoją drogą, też niewierzę, że nie ma tam jakoś wyznaczonych pasów ruchu.
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Sławek_18 » niedziela 26 października 2008, 20:04

to moja wiedza legła w gruzach,
według mojej nikłej wiedzy na rondzie można się kręcić dookoła po zewnętrznym pasie i jest to prawidłowe i ma się pierwszeństwo (choć niekoniecznie bezpieczne)
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez HakirimJP » poniedziałek 27 października 2008, 17:23

Sławek_18 napisał(a):na rondzie można się kręcić dookoła

Nie można się kręcić, do okoła bo to jest utrudnianie/blokowanie ruchu.
Sławek_18 napisał(a):po zewnętrznym pasie i jest to prawidłowe i ma się pierwszeństwo (choć niekoniecznie bezpieczne)

Możesz to poprzeć jakimś przepisem?
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Sławek_18 » poniedziałek 27 października 2008, 23:57

Rondo jest skrzyżowaniem o ruchu okrężnym, jeśli niema wymalowanych kierunków na pasach to skręcający w lewo samochód z prawego pasa ma pierwszeństwo przed tym na wewnętrznym, ponieważ zjeżdżając z wewnętrznego zmieniasz pas ruchu.


HakirimJP napisał(a):Nie można się kręcić, do okoła bo to jest utrudnianie/blokowanie ruchu.

Przecież napisałem:
i jest to prawidłowe i ma się pierwszeństwo (choć niekoniecznie bezpieczne)
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez HakirimJP » wtorek 28 października 2008, 15:05

Sławek_18 napisał(a):jeśli niema wymalowanych kierunków na pasach to skręcający w lewo samochód z prawego pasa ma pierwszeństwo przed tym na wewnętrznym, ponieważ zjeżdżając z wewnętrznego zmieniasz pas ruchu.

Dokładnie tak jak napisałeś.
Ale najpierw trzeba zadać pytanie, od kiedy jeździmy z pasa prawego w lewo? Nawet jeśli nie są wymalowane pasy i kierunki na nich, to mamy obowiązek jeździć w lewo tylko i wyłącznie z lewego pasa skrajnego. Więc teoretycznie do takiej sytuacji nie powinno dojść.

Pozdrawiam, Hakirim
22.12.2008r. WORD Chełm: teoria (+) placyk (+) miasto (+)
Ja w różowym swetrze nadal będę mężczyzną, a pi*da ze złotą ketą nadal jest pi*dą.
Avatar użytkownika
HakirimJP
 
Posty: 277
Dołączył(a): piątek 03 października 2008, 10:47
Lokalizacja: CHełm

Postprzez Sławek_18 » środa 29 października 2008, 00:23

Na rondzie nie skręcamy w lewo tylko jeździmy cały czas prosto po ruchu okrężnym :P
Jest wiele sytuacji gdzie spotkamy chcącego wyjechać(zmienić pas) z ronda w prawo z wewnętrznego pasa a koleś jadący będzie dalej poruszał się ruchem okrężnym.

Dobra dla mnie EOD
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Re: Rondo - Radom

Postprzez pawel507 » sobota 16 marca 2013, 19:29

Witam. dołączę się do postu miałem kolizje na tym rodzie w podobnej sytuacji mowa o Rondo ONZ Radom. zielonym pojazd kierowany przeze mnie, czerwonym ciężarówka i taka sama sytuacja ja zjeżdżałem z ronda (wewnętrznym pasem) a ciężarówka chciała wykonać manewr skrętu z zewnętrznego pasa w lewo no i niestety wjechał w mój bok. nie obeszło się bez policji. kierujący ciężarówka za spowodowanie kolizji dostał 500 zł i 6 pk. za nie ustąpienie pierwszeństwa przy zmianie pasa ruchu.
pawel507
 
Posty: 1
Dołączył(a): sobota 16 marca 2013, 19:09

Re: Rondo - Radom

Postprzez RossoneriDevil » sobota 16 marca 2013, 19:59

nie mogę znaleźć ronda o nazwie onz w radomiu na google map....
RossoneriDevil
 
Posty: 1053
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Rondo - Radom

Postprzez szymon1977 » sobota 16 marca 2013, 23:10

Kodeks napisał(a):Art. 22.4. Kierujący pojazdem, zmieniając zajmowany pas ruchu, jest obowiązany ustąpić pierwszeństwa pojazdowi jadącemu po pasie ruchu, na który zamierza wjechać, oraz pojazdowi wjeżdżającemu na ten pas z prawej strony.
Jak komuś nie pasuje to proszę wykazać, że zielony zajmowanego pasa ruchu nie zmienia (dla szukających dziury w całym podpowiedź: nie da się tego wykazać).

Temat do zamknięcia.
"Proszę podchodzić do wypowiedzi usera szymon1977 z dużą dozą wątpliwości i nieufności." - user Szerszon.
Avatar użytkownika
szymon1977
 
Posty: 6572
Dołączył(a): sobota 18 czerwca 2011, 22:06

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 31 gości