pytanie na temat skretu w lewo prosze o odpowiedz

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

pytanie na temat skretu w lewo prosze o odpowiedz

Postprzez haja1 » piątek 27 października 2006, 17:46

Witam!

Mam pytanie, a mianowicie chodzi mi o udowodnienie ze mam racje bo dochodzimy sie z kolegami w pracy o taki przepis mianowicie stoimy na swiatłach i mamy zamiar skrecic w lewo czekamy na zielone swiatło a chodzi dokładnie o to jaki pas powinno sie zajac po wykonaniu manewru (oczywiscie mamy dwa pasy lewy i prawy dalej bedziemy jechac prosta) ja cały czas mówie ze powinien zajac prawy pas i to jest zgodne z przepisami a oni cały czas upieraja sie ze nie tylko lewy na kursach uczono mnie ze prawy lub pierwszy wolny jesli juz jestem na lewym powinienem zjechac na prawy jak jest wolny.

Dodam, że chodzi o zakład . Mam prawojazdy kat. (B,C,C+E) , ale chciałem im udowodnic jak jest zgodnie z przepisami. Czy tak jak ja mówię czy inaczej.
Znalzałem juz podobny temat ale on po przeczytaniu i przedstawieniu im praw z kodeksu drogowego mowia ze sam sobie zaprzeczam.

Mile widziana podstawa prawna.
Ostatnio zmieniony piątek 27 października 2006, 18:59 przez haja1, łącznie zmieniany 1 raz
haja1
 
Posty: 19
Dołączył(a): wtorek 23 sierpnia 2005, 16:08
Lokalizacja: Jędrzejów

Postprzez as » piątek 27 października 2006, 17:57

cóż ekspertem nie jestem.... dopiero co zdałam egzamin, ale wydaje mi się, że masz rację, przynajmniej ja zajmowałam zawsze prawy (o ile był wolny) na kursie i na egzaminie... ani instruktor ani egzaminator nie mieli żadnego "ale"...
przyjaciel to ten, który wie o tobie wszystko.... i nadal cię kocha;)
Avatar użytkownika
as
 
Posty: 93
Dołączył(a): piątek 21 lipca 2006, 19:10
Lokalizacja: Zamość

Postprzez Cycu » piątek 27 października 2006, 18:08

O tym którym pasem powinno się jeździć-prawym czy lewym-był już osobny temat.
W opisanej sytuacji możesz być pewny tylko tego, że możesz zająć prawy lub lewy pas (jeśli np. oznakowanie poziome na to zezwala). Nie ma obowiązku zajmowania wyłącznie lewego pasa.
Punkt widzenia zależy od punktu siedzenia :D :D :D
Avatar użytkownika
Cycu
 
Posty: 507
Dołączył(a): piątek 03 marca 2006, 18:37
Lokalizacja: Kielce/Warszawa

Postprzez haja1 » piątek 27 października 2006, 18:13

Cycu napisał(a):O tym którym pasem powinno się jeździć-prawym czy lewym-był już osobny temat.
W opisanej sytuacji możesz być pewny tylko tego, że możesz zająć prawy lub lewy pas (jeśli np. oznakowanie poziome na to zezwala). Nie ma obowiązku zajmowania wyłącznie lewego pasa.


wiem ze był juz taki temat ale jak im pokazałem i przeczytali to mowia ze nie ma racji a to ze w Polsce jest prawo strony ruch juz chyba samo za siebie mowi ze trzeba zajac prawy pas ruchu chodzi mi w jaki sposob im to wyperswadowac ze ja mam racje a nie oni, jak ja im tłumacze tak po swojemu to oni mi zadaja pytanie po co jest lewy pas i ja swoje i oni swoje i cały czas wychodze ze jestem na przegranej pozycji jak mozna im to udowodnic ze sa wbłedzie zgodnie z przepisami rozumie ze przepisy sobie a nawyki jazdy sobie.
haja1
 
Posty: 19
Dołączył(a): wtorek 23 sierpnia 2005, 16:08
Lokalizacja: Jędrzejów

Postprzez wiesniak » piątek 27 października 2006, 18:54

Możesz zająć prawy albo lewy, ale przynajmniej teoretycznie powinno się zaraz zjechać na prawy. Nie jest nigdzie sprecyzowane jaki pas trzeba zająć po skręcie.

P.S. Mógłbyś używać takiego czegoś jak kropka, nowe zdanie itp? Ciężko się takie coś czyta...
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez scorpio44 » piątek 27 października 2006, 20:28

W tym zagadnieniu są moim zdaniem dwa oddzielne, zazębiające się ze sobą problemy. Pierwszy to taki, jakie są żelazne zasady odnośnie do zajmowania pasów po skręcie. Jego rozwiązanie jest bardzo proste - nie ma tutaj żadnych zakazów ani nakazów i można po skręcie zająć dowolny pas.
A więc pierwszy problem mamy z głowy i pozostaje nam już tylko drugi - mianowicie taki, kiedy wolno zająć nam lewy pas - a zatem w sytuacji, o którą pytasz, tak naprawdę nie ma znaczenia to, że skręcasz, bo dobór pasa po skręcie będzie zależał od tego drugiego zagadnienia. ;) Otóż ściśle trzymając się przepisów, powinniśmy jechać w miarę możliwości jak najbliżej prawej krawędzi jezdni, a więc prawym pasem, a lewym tylko w związku ze skręcaniem w lewo, zawracaniem, wyprzedzaniem, omijaniem itd. A zatem po skręcie w lewo (trzymając się ściśle litery prawa), jeżeli zamierzasz jechać prosto, powinieneś w miarę możliwości zająć od razu prawy pas, ewentualnie najpierw lewy i od razu zmienić go na prawy. Oczywistym jest jednak to, że często w imię płynności ruchu wręcz należy zająć najpierw lewy pas (jeżeli prawy jest zajęty albo z przeciwka samochody skręcają w prawo na pas prawy itp.), wtedy jest to działanie w celu zachowania płynności ruchu i zajęcie lewego pasa jest jak najbardziej uzasadnione. Tyle że zgodnie z przepisami i wtedy powinno się jak najszybciej w miarę możliwości zająć pas prawy.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez JNG » piątek 27 października 2006, 23:27

Zgadzam sie w zupełności ze Scorpio44.Wszystko zależy od nas czy bedziemy kulturalnymi kierujacymi czy też nie. Bo każdy kto widzi inne pojazdy skrecające z naprzeciwka w prawo to zajmie pas lewy a gdy bedzie to możliwe zjedzie na prawy pas ruchu.
INSTRUKTOR NAUKI JAZDY
JNG
 
Posty: 13
Dołączył(a): sobota 14 października 2006, 21:01
Lokalizacja: MYSŁOWICE , JAWORZNO


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 129 gości