CZY MOZNA ZAWROCIC - ZNAKI?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

CZY MOZNA ZAWROCIC - ZNAKI?

Postprzez pepsi » środa 20 września 2006, 11:28

Yo

Mam pytanie czy widzac znak np. zakaz postoju, zatrzymywania, wjazdu np w bramie mozna wykorzystac ta brame do zawracania??
pepsi
 
Posty: 17
Dołączył(a): wtorek 19 września 2006, 11:56

Postprzez Tomek_ » środa 20 września 2006, 12:37

Odnosnie zakazu postoju to mysle, ze mozesz. Na egzaminie zawsze moznaby jednak przyczepic sie do zawracania za znakiem zakaz zatrzymywania sie, gdyz jakby nie patrzyl musisz choc na sekunde sie zatrzymac jesli robisz to na trzy (ale to trzeba byc nadgorliwcem, zeby sie tego uczepic).
Jesli chodzi o zakaz wjazdu to mozesz, o ile nie przejedziesz znaku.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » środa 20 września 2006, 12:52

Co do zakazu zatrzymywania przy wykonywaniu zawracania na 3 to ja dalej będę twierdził, że jest to zatrzymanie wynikające z warunków ruchu, którego zakaz nie dotyczy - argumentuję tak: wykonuję manewr zawracania, gdzie nie jest to zabronione, więc to, że muszę się zatrzymać, by wycofać, bo nie wyrobię się na raz, wchodzi już jak gdyby w skład mojego legalnie wykonywanego manewru, więc jest to zatrzymanie wynikające z warunków ruchu.

Może wypowiedziałby się na ten temat jakiś egzaminator? ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez ella » środa 20 września 2006, 19:33

Mnie też się wydaje, że można zawracać jak jest znak zakaz zatrzymywania. Powiem więcej na mojej ulicy gdzie jest ustawiony taki znak ludzie tak robią.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » środa 20 września 2006, 19:57

ella napisał(a):Powiem więcej na mojej ulicy gdzie jest ustawiony taki znak ludzie tak robią.

Heh, gdyby z tego, co ludzie robią, wnioskować, co wolno, toby znaczyło, że i przejeżdżanie na czerwonym świetle jest dozwolone. ;) :D Co nie zmienia faktu, że w tym wypadku, moim zdaniem, robią dobrze, ale bardzo liczę na wypowiedź Radwana w tym wątku. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Sławek_18 » środa 20 września 2006, 20:16

kuzwa nad czym tu sie zastanawiac? Wolno i tyle, to jak mam zawrocic nie zatrzymujac sie na kwile? Nie ma znaku zakazu? niema. wiec mozna i tyle.
Nie wiem czego Wy tu szukacie.
******************
Prawo Jazdy na C uzyskane: 20-10-04
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo jazdy na B uzyskane: 08-02-02
Ilość egzaminów: sztuk 1
Prawo Jazdy na C-E uzyskane: 23.04.2008
Ilość egzaminów: sztuk 3
Avatar użytkownika
Sławek_18
 
Posty: 2817
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 15:51
Lokalizacja: Kraków

Postprzez Tomek_ » środa 20 września 2006, 20:23

Osobiscie nie mam zadnych subiekcji i zakaz zatrzymywania nie przeszkadzami w zawracaniu, ale jak pisalem na sile na egzaminie mozna to podciagnac pod zatrzymanie jesli jest sie nadgorliwym. Normalny czlowiek sie nie uczepi, ale wiadomo jak jest.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez kopan » środa 20 września 2006, 21:19

Zakaz zatrzymywania to zakaz zatrzymywania.
Dotyczy tej strony drogi na której go umieszczono.
Po stronie zakazu nie można się zatrzymywać , więc ta strona drogi odpada.
Można zawrócić jedynie wykorzystując wjazdy po lewej stronie drogi wjeżdżając przodem i wyjeżdżając (cofając) bez utrudniania ruchu na swój pas ruchu.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez Radwan » środa 20 września 2006, 21:34

Witam. Czy można zawracać w miejscu gdzie obowiązuje zakaz zatrzymania się B-36 - moim zdaniem, można. PORD w art. 22 ust. 6 wyszczególnia miejsca gdzie zawracanie jest zabronione. Zawracanie może być zabronione również znakami drogowymi B-21 zakaz skręcania i B-23 zakaz zawracania. Rozszerzając ten problem, należy również pamiętać o znakach poziomych, sygnalizatorze kierunkowym, znakach nakazu. Jeżeli weźmiemy wszystkie te zakazy pod uwagę, to znak B-36 nie będzie przeszkodą w zawracaniu. Rozważając ten problem należy również wziąć pod uwagę definicję zatrzymania. Gdy jest zakaz wjazdu w bramę to nie wjeżdżamy. Tyle w dużym skrócie. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez scorpio44 » środa 20 września 2006, 23:17

Radwan napisał(a):Rozważając ten problem należy również wziąć pod uwagę definicję zatrzymania.

Radwan, czyli moje rozumowanie z poprzedniego postu jest według Ciebie w tym temacie słuszne, tak?
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Radwan » czwartek 21 września 2006, 05:57

Witam. Tak, jestem tego samego zdania. Gdyby było inaczej, to jak wykonywać inne manewry, które wymagają zatrzymania w miejscach zabronionych ? Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez kopan » czwartek 21 września 2006, 21:34

Z tej interpretacji wynikałoby że można się zatrzymać jak chcemy zawrócić ale manewr wysadzenia z auta teściowej jest zabroniony bo takie zatrzymanie nie wynika z warunków i przepisów ruchu drogowego.
A może teściowa była w aucie nieznośna i to zatrzymanie wynikło z nieznośnych warunków ruchu.


1. definicja : zatrzymanie pojazdu - unieruchomienie pojazdu niewynikające z warunków lub przepisów ruchu drogowego, trwające nie dłużej niż 1 minutę, oraz każde unieruchomienie pojazdu wynikające z tych warunków lub przepisów;
2. Znak B-36 "zakaz zatrzymywania się" oznacza zakaz zatrzymania pojazdu
.....
nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego.

Powyżej mamy dwa zdania które potwierdzają moją interpretację.
Można zawrócić ale wykorzystując lewą stronę drogi.

Jeśli twierdzicie że można się zatrzymać to proszę mi podać jakie warunki lub przepisy ruchu drogowego usprawiedliwiają zatrzymanie przy zawracaniu.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Postprzez scorpio44 » czwartek 21 września 2006, 23:41

kopan napisał(a):Jeśli twierdzicie że można się zatrzymać to proszę mi podać jakie warunki lub przepisy ruchu drogowego usprawiedliwiają zatrzymanie przy zawracaniu.

Kopan, no właśnie takie warunki, że wykonuję manewr zawracania, który w danym miejscu mam prawo wykonać. A że jest wąsko i nie wyrobiłem się na raz, to musiałem się zatrzymać, cofnąć, drugi raz się zatrzymać, i dopiero pojechać. I to były właśnie dwa zatrzymania wynikające z warunków ruchu - zawsze tak to intepretowałem, a wypowiedź Radwana tylko utwierdziła mi w przekonaniu, że myślę słusznie.

kopan napisał(a):Z tej interpretacji wynikałoby że można się zatrzymać jak chcemy zawrócić ale manewr wysadzenia z auta teściowej jest zabroniony bo takie zatrzymanie nie wynika z warunków i przepisów ruchu drogowego.

Owszem - moim zdaniem tak właśnie jest.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez wiesniak » czwartek 21 września 2006, 23:57

Można jeszcze się wycwanić i wysadzić teściową podczas zawracania :).

Pomijając tutaj sprawę, czy zawracanie na 3 jest w takiej sytuacji legalne czy nie, to znaki zakazu zatrzymywania się stawia się z jakiejś przyczyny. Zwykle dlatego, że stojące pojazdy blokowałyby ruch. Jeśli zatrzymanie samochodu na chwilę blokuje ruch, to co dopiero zawracanie na 3. Wysoce niestosowne byłoby więc wykonywanie zawracania na takiej drodze.

Wszystko zależy tu od sytuacji, jednak na większości odcinków z zakazem zatrzymywania się zawracanie na 3 byłoby po prostu niemożliwe. Nawet jeśli byłoby całkowicie legalne, a takie wydaje się być.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez kopan » piątek 22 września 2006, 07:29

Przy takim podejściu jak prezentuje Radwan i Scorpio44 można by zawsze się zatrzymać na zakazie zatrzymywania.
Np. bo zakaz zatrzymywania nie zabrania cofania.
Więc się zatrzymuję a jak mnie policja indaguje, dlaczego się zatrzymałem to mówię przecież cofanie nie jest zabronione a cofnąć mi się zachciało, co nie wolno.
Przecież moje zatrzymanie wynika z warunków ruchu nie da się z jazdy do przodu przejść do jazdy do tyły bez zatrzymania panie władzo, to logiczne no nie.
Mnie pasuje ruch do tyłu a wam zawracanie.
Można inaczej zamiast przy krawężniku zatrzymać wjechać w stronę bramy a że brama zamknięta więc warunki ruchu powodują zatrzymanie i wysadzamy teściową i wszystko gra.

Kwestia druga to obowiązek nie stwarzanie utrudnienia dla ruchu przy zawracaniu.
Jak ktoś stawia zakaz zatrzymywania to stwierdza nie zatrzymuj się bo zatrzymaniem stwarzasz utrudnienie dla ruchu.
A wy chcecie zawracać tam gdzie znakiem stwierdzono nie będziesz się zatrzymywał bo utrudniasz ruch.

Jest i kwestia trzecia <<nie dotyczy pojazdów unieruchomionych ze względu na warunki lub przepisy ruchu drogowego>>>
Warunki ruchu drogowego to czynnik zewnętrzny nie zależny od woli kierującego, nie jedziesz bo się nie da jechać takie warunki ruchu drogowego np. korek.
Natomiast Radwan twierdzi że sobie skręcisz i nie jedziesz bo brama przed tobą.
A to nie są warunki ruchu drogowego a warunki jakie sam sobie stworzyłeś.
Zatrzymanie nastąpiło z twojej woli a nie spowodowane było warunkami ruchu drogowego.

A na znaku B36 z własnej woli zatrzymywać się nie wolno.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 114 gości