KTORY ZAJAC PAS

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

KTORY ZAJAC PAS

Postprzez pepsi » wtorek 19 września 2006, 12:07

MAM pytanie: otoz chcac skrecic w lewo, ktory nalezy zajac pas ten bardziej przy prawej (skrajny) czy ten blizej srodka.

Droga, ktora jedzie czerwona " L"
http://prawko-kwartnik.info/images/b3.html
pepsi
 
Posty: 17
Dołączył(a): wtorek 19 września 2006, 11:56

Postprzez Tomek_ » wtorek 19 września 2006, 12:12

To jest bez znaczenia. Mozesz zajac, ktory chcesz.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez cman » wtorek 19 września 2006, 12:14

Z tym, że na egzaminie lepiej od razu zająć ten bliżej środka.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez marcij » wtorek 19 września 2006, 15:30

nie wiem czy dobrze zrozumialem sytuacje , bo rysunek mi sie nie otwiera ale wedlug przepisow mozesz zajac dowolny pas , natomiast moj instruktor mowi ze "postapimy dojrzalej zajmujac lewy pas , poniewaz jesli ruch jest rowniez otwarty dla innego kierunku ruchu np. sygnalizacja wielofazowa to inne auta powinny sie poruszac po pasie prawym i w ten sposob nikt niekomu nie bedzie przeszkadzal"
Obrazek
marcij
 
Posty: 1120
Dołączył(a): środa 02 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez scorpio44 » wtorek 19 września 2006, 17:41

marcij napisał(a):nie wiem czy dobrze zrozumialem sytuacje , bo rysunek mi sie nie otwiera

Niezupełnie - chodzi o dwa pasy, z których obydwa są wyłącznie do skrętu w lewo. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez pepsi » wtorek 19 września 2006, 22:22

cman ma swieta racje! nauczyciel tez tak mowi!
TYLKO DLACZEGO?? Czy ten skajny jest do zawracania???
pepsi
 
Posty: 17
Dołączył(a): wtorek 19 września 2006, 11:56

Postprzez ella » wtorek 19 września 2006, 22:33

Czy ten skajny jest do zawracania???

Akurat w tym przypadku nie jest to pas do zawracania bo nie można tutaj wykonać tego manewru.
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez Radwan » wtorek 19 września 2006, 22:34

Witam. Skręcając w lewo, można wykonać ten manewr z obu pasów przeznaczonych do skręcania w lewo. Z uwagi na sygnalizatory kierunkowe, zawracanie jest zabronione. Pozdrawiam
Radwan
 
Posty: 315
Dołączył(a): wtorek 21 marca 2006, 18:46
Lokalizacja: Olsztyn

Postprzez cman » wtorek 19 września 2006, 22:44

pepsi napisał(a):TYLKO DLACZEGO??

Dlatego, że po przejechaniu skrzyżowania, jadąc z pasa bliżej środka jezdni, wjedziesz od razu na skrajny prawy pas, a zgodnie z przepisami, należy jechać możliwie blisko prawej krawędzi jezdni. Gdybyś się ustawił do skrętu na lewym pasie, to po przejechaniu skrzyżowania musiałbyś zmieniać pas na prawy, a tak nie musisz, od razu wjeżdżasz na właściwy.

Jeśli chodzi o zawracanie, to w tej sytuacji oczywiście jest zabronione, ale gdyby było dozwolone, to zawracać można tylko ze skrajnego lewego pasa.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez pepsi » wtorek 19 września 2006, 23:16

no fakt :oops:
pepsi
 
Posty: 17
Dołączył(a): wtorek 19 września 2006, 11:56

Postprzez marcinnicram2005 » środa 20 września 2006, 21:23

w tej sytuacji nalezy zajac pas prawy ! , Chyba ze egzaminator juz poda Ci kolejna komendę typu : NA NASTEPNYM SKRZYZOWANIU W LEWO ... wowczas musisz wykazac sie logicznym mysleniem i zajac pas lewy . Jezeli zas nie wyda CI takiego polecenia to prawidlowo w tej sytuacji musisz zajac prawy pas ! Chyba ze na drodze bedzie on w porownaniu do pasa lewego "zawalony" - wowczas musisz rozladowac sytuacje na drodze .

W polsce jest obowiazek jezdzenia skrajnym prawym pasem ruchu , wiec jak zajalbys lewy pas , to po zjechaniu ze skrzyzowania musialbys zjechac na prawy , a to egzaminator MOZE potraktowac jako błąd !
marcinnicram2005
 
Posty: 13
Dołączył(a): środa 20 lipca 2005, 23:09

Postprzez Tomek_ » środa 20 września 2006, 21:33

marcinnicram2005 napisał(a):w tej sytuacji nalezy zajac pas prawy ! , Chyba ze egzaminator juz poda Ci kolejna komendę typu : NA NASTEPNYM SKRZYZOWANIU W LEWO ... wowczas musisz wykazac sie logicznym mysleniem i zajac pas lewy . Jezeli zas nie wyda CI takiego polecenia to prawidlowo w tej sytuacji musisz zajac prawy pas ! Chyba ze na drodze bedzie on w porownaniu do pasa lewego "zawalony" - wowczas musisz rozladowac sytuacje na drodze .

W polsce jest obowiazek jezdzenia skrajnym prawym pasem ruchu , wiec jak zajalbys lewy pas , to po zjechaniu ze skrzyzowania musialbys zjechac na prawy , a to egzaminator MOZE potraktowac jako błąd !


Mylisz sie, zajecie lewego pasa nie jest bledem, jechanie nim dluzszy czas owszem.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wiesniak » poniedziałek 25 września 2006, 01:22

Tomek_ napisał(a):W Szwecji np. w niektorych miejscach sa autostrady gdzie przez ok 3 km jest tylko jeden pas, po czym jest przez powiedzmy 2 km jezdnia o dwoch pasach po to, aby moc wyprzedzic ewentualnego delikwenta. Niepisany zwyczaj mowi, ze lewy pas sluzy do wyprzedzania.


Autostrady to to chyba nie są, ale też o tym słyszałem, ten dodatkowy pas jest na zmianę w obu kierunkach ruchu. I dodatkowo na takich drogach przeciwne pasy są odgrodzone barierką, żeby uniemożliwić wyprzedzanie co niektórym niecierpliwym. A co za tym idzie wyeliminować zderzenia czołowe.

Co do jazdy prawym pasem to nawet jeśli kolega kopan ma rację i nie jest to uregulowane przepisami, to mimo wszystko każdy powinien się do tego stosować. Choćby dla ułatwienia życia sobie i innym. Bo już widzę takich, co jak się dowiedzą, że nie trzeba jeździć prawym pasem, na siłę będą jeździć lewym...
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Postprzez Tomek_ » poniedziałek 25 września 2006, 09:23

wiesniak napisał(a):Autostrady to to chyba nie są, ale też o tym słyszałem, ten dodatkowy pas jest na zmianę w obu kierunkach ruchu. I dodatkowo na takich drogach przeciwne pasy są odgrodzone barierką, żeby uniemożliwić wyprzedzanie co niektórym niecierpliwym. A co za tym idzie wyeliminować zderzenia czołowe.


To sa autostrady i to nie sa pasy "na zmianę w obu kierunkach ruchu". Wszysko jest jednokierunkowe. Predkosc dozwolona na autostradach w Szwecji 110km/h bez wzgeldu czy to 3-pasmowka czy 1 -pasmowka. Od samej Karlskrony jak jedziesz na polnoc masz chyba 100 km takiej autostrady.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez wiesniak » poniedziałek 25 września 2006, 17:15

Jest takie coś jak autostrada jednopasmowa? Nie wiem, nie byłem nigdy w Szwecji.

Co do tego dodatkowego pasa ruchu to chodziło mi o to, że budowane są drogi z 3 pasami i raz w jednym kierunku jedzie się 2-pasmówką, a raz w drugim. Co parę kilometrów jest zmiana. Tak jak to zresztą napisałeś wcześniej. I są to drogi jednojezdniowe, ale zamiast linii podwónej ciągłej jest barierka. I nie chodzi mi o autostrady tylko o zwykłe drogi. Nie wiem, może się mylę.
wiesniak
 
Posty: 1199
Dołączył(a): czwartek 19 stycznia 2006, 01:20

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 190 gości