kierunkowskaz .... ??

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

kierunkowskaz .... ??

Postprzez jarm » niedziela 03 września 2006, 16:04

szukałem w przepisach ruchu drogowego i .. nie znalazłem :(
Czy ruszając z miejsca bądź zatrzymując się, bez zmiany pasa ruchu, włączenie kierunkowskazu sygnalizującego ten zamiar jest .. obowiązkowym??

Pozdrawiam
jarm
jarm
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 03 września 2006, 15:30

Postprzez cman » niedziela 03 września 2006, 16:09

Niestety nie jest obowiązkowe.
cman
 
Posty: 7456
Dołączył(a): wtorek 17 stycznia 2006, 20:02

Postprzez kgab » niedziela 03 września 2006, 16:22

nie jest obowiązkowe, ale zauważyłam jeżdżąc na kursie, że autobusy tak robią często (w Łodzi) i powiem, że jest to troszkę dezorientujące - bo nie wiem, czy chce zjechać na lewy pas z przystanku (w związku z czym ja muszę się zatrzymać\szybciej przejechać) czy jedzie dalej swoim...
WORD Łódź
13.08.2006 zdany egzamin :)
kgab
 
Posty: 71
Dołączył(a): środa 26 lipca 2006, 14:19
Lokalizacja: Ldz

Postprzez marcij » niedziela 03 września 2006, 16:45

autobusy tak robia , ale jest to niezgodne z przepisami.
marcij
 
Posty: 1120
Dołączył(a): środa 02 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez Tomek_ » niedziela 03 września 2006, 17:29

marcij napisał(a):autobusy tak robia , ale jest to niezgodne z przepisami.


Sa sytuacje,kiedy autobusy wlaczaja kierunkowskaz a kiedy nie. Gdy wyjezdza z zatoczki jest to oczywiscie zgodne.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez ella » niedziela 03 września 2006, 17:43

Czy ruszając z miejsca bądź zatrzymując się, bez zmiany pasa ruchu, włączenie kierunkowskazu sygnalizującego ten zamiar jest .. obowiązkowym??

Nie ma takiego obowiązku.
Całe 3 zakładki na temat czy włączać kierunkowskaz czy też nie
http://www.prawojazdy.com.pl/forum/view ... runkowskaz
Avatar użytkownika
ella
Moderator
 
Posty: 7793
Dołączył(a): poniedziałek 24 listopada 2003, 12:14
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez marcij » niedziela 03 września 2006, 18:08

jesli wyjezdzaja z zatoczki to oczywiscie , ale tutaj chodzi o sytuacje gdy przystanek nie ma zatoczki , i autobus zatrzymuje sie na pasie ruchu
marcij
 
Posty: 1120
Dołączył(a): środa 02 sierpnia 2006, 21:06
Lokalizacja: Tarnów

Postprzez scorpio44 » niedziela 03 września 2006, 20:53

Poczytajcie topic, który wskazała Ella.
Mówiąc krótko - przepisy tego nie nakazują, z czego niektórzy wnioskują, że jest to z nimi niezgodne, ja należę do tych drugich, którzy uważają, że jest to jak najbardziej wskazane i ułatwiające orientację innym. I mnie np. denerwują autobusy NIE WŁĄCZAJĄCE lewego kierunku przed ruszeniem z przystanku bez zatoki. :D A zatem różne mamy upodobania.

kgab napisał(a):jest to troszkę dezorientujące - bo nie wiem, czy chce zjechać na lewy pas z przystanku (w związku z czym ja muszę się zatrzymać\szybciej przejechać) czy jedzie dalej swoim...

Nie będzie to dezorientujące, jeżeli natychmiast po ruszeniu ten kierunek wyłączy - a zbyt późne nie tylko włączanie, ale i WYłączanie kierunków to niestety norma wśród autobusiarzy. ;)
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Tomek_ » niedziela 03 września 2006, 20:59

scorpio44 napisał(a): I mnie np. denerwują autobusy NIE WŁĄCZAJĄCE lewego kierunku przed ruszeniem z przystanku bez zatoki.


Tego sa uczeni kierowcy autobusow nawet w testach egzaminacyjnych.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

zmiana pasa ruchu

Postprzez kos » czwartek 14 września 2006, 22:15

"7) "pas ruchu" - każdy z podłużnych pasów jezdni wystarczający do ruchu jednego rzędu pojazdów wielośladowych, oznaczony lub nieoznaczony znakami drogowymi;"


Zmiana pasa ruchu to zmiana położenia pojazdu względem krawężnika, osi jezdni. Jeśli tak będziemy to rozumieć to pokazywanie kierunkowskazu przy zjeżdżaniu ku krawężnikowi (zatrzymywanie) jak i włączanie się do ruchu (odjeżdżanie od krawężnika) będzie prawidłowe i zgodne z przepisami oraz kulturą.
To może się odbywać w ramach oznaczonego pasa ruchu.

pozdr
kos
 
Posty: 109
Dołączył(a): poniedziałek 08 lipca 2002, 20:43

Postprzez Włodek » niedziela 17 września 2006, 16:12

Autobusy włączają kierunkowskaz, dlatego abyś wiedział, że rusza i na terenie zabudowanym ustąpił mu pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami! :wink:
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Postprzez scorpio44 » niedziela 17 września 2006, 19:20

Włodek napisał(a):Autobusy włączają kierunkowskaz, dlatego abyś wiedział, że rusza i na terenie zabudowanym ustąpił mu pierwszeństwa. Zgodnie z przepisami! :wink:

Sęk w tym, że w przepisach również w kwestii ustępowania pierwszeństwa autobusom ruszającym z przystanku jest mowa tylko o wyjeżdżaniu z zatoki lub zmianie pasa. A nie ma nic o ruszaniu z przystanku bez zatoki i bez zmiany pasa.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez Włodek » niedziela 17 września 2006, 19:43

scorpio44 napisał(a):Sęk w tym, że w przepisach również w kwestii ustępowania pierwszeństwa autobusom ruszającym z przystanku jest mowa tylko o wyjeżdżaniu z zatoki lub zmianie pasa. A nie ma nic o ruszaniu z przystanku bez zatoki i bez zmiany pasa.

Na tym forum już nie jeden raz wykazano absurdy w PoRD.
Ale brak przepisu nie zwalnia od racjonalnego myślenia.Bo skąd miałbyś się domyśleć, że kierowca autobusu ma zamiar ruszać? :wink:
Spokojny instruktor,
Pozdrawiam wszystkich na forum a zwłaszcza
Zagłębiaków
Avatar użytkownika
Włodek
 
Posty: 390
Dołączył(a): piątek 03 grudnia 2004, 13:41
Lokalizacja: Będzin,Sosnowiec,Czeladź

Postprzez scorpio44 » niedziela 17 września 2006, 22:39

Włodek, mnie nie musisz tego tłumaczyć, bo ja zawsze byłem ZA sygnalizowaniem każdego włączania się do ruchu. Ale sęk w tym, że wiele osób (również autorzy pytań testowych i wszelkiego rodzaju opracowań Kodeksu) uważa takie użycie kierunkowskazu za błąd i wprowadzanie w niego innych uczestników ruchu, co dla mnie jest absurdalne.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg

Postprzez kopan » poniedziałek 18 września 2006, 08:27

scorpio44 napisał(a):Włodek, mnie nie musisz tego tłumaczyć, bo ja zawsze byłem ZA sygnalizowaniem każdego włączania się do ruchu. Ale sęk w tym, że wiele osób (również autorzy pytań testowych i wszelkiego rodzaju opracowań Kodeksu) uważa takie użycie kierunkowskazu za błąd i wprowadzanie w niego innych uczestników ruchu, co dla mnie jest absurdalne.


Autobus przy włączaniu się do ruchu to w terenie zabudowanym pojazd uprzywilejowany.
W przypadku drogi dwukierunkowej o dwóch pasach autobus ruszając z przystanku umiejscowionym na pasie ruchu autobus sygnalizuje lewym kierunkowskazem chęć włączenia się do ruchu, jest to sygnał dla omijających go by zaprzestali omijania.
W przypadku innych pojazdów takie sygnalizowanie jest błędem, bo ci inni mają przy włączaniu ustąpić pierwszeństwa innym pojazdom lub uczestnikom ruchu.
Mogą się włączyć jak nikomu nie przeszkadzają tym omijającym też, więc, po co kierunkowskaz jak nie ma zmiany pasa ruchu ani kierunku ruchu.

W testach jest dobrze takiego manewru nie sygnalizujemy.
Avatar użytkownika
kopan
 
Posty: 1956
Dołączył(a): poniedziałek 09 sierpnia 2004, 18:59
Lokalizacja: Klikowa d. Tarnowa

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 13 gości