ruch drogowy

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

ruch drogowy

Postprzez jerry » czwartek 30 marca 2006, 11:57

Proszę o opinię czy policja miała rację.
Wyjechałem na drogę powiatowa z ulicy która jest granicą administracyjną miasta(Gdynia).Zaraz po skręcie na drogę powiatową jest ustawiony znak powiadamiający że jestem na terenie nowego powiatu (wzdłuż drogi są wioski).Po przejechaniu około 4 km drogówka zatrzymała mnie z powodu prędkości 80km twierdząc że nadal jestem na obszarze zabudowanym(oczywiście mandat i punkty).Poniewaz tą drogą jeżdżę codziennie (mieszkam w gminie podmiejskiej) sprawdziłem że po opuszczeniu granic miasta od tablicy z nowym powiatem nie ma żadnego znaku ograniczającego prędkość ani znaku o obszarze zabudowanym(jedyny znak to strefa Taxi-2) do miejsca zatrzymania przez policję.Policja uważała że mimo opuszczenia miasta i wjazdu na droge powiatową nie było znaku odwołujacego obszar zabudowany!!! czyli nadal jestem na obszarze zabudowanym 4 km od miasta!!!
Czy granica administracyjna miasta jest tożsama w tym przypadku z wyjazdem z obszaru zabudowanego(nie ma znaku z przekreśleniem nazwy miejscowości)? ani znaku odwołujęcgo obszar zabudowany?
jerry
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 30 marca 2006, 11:12

Postprzez Tomek_ » czwartek 30 marca 2006, 13:06

Granica administracyjna nie odwoluje obszaru abudowanego.

§ 58.
3. Znak D-42 "obszar zabudowany" oznacza wjazd na obszar zabudowany. Znak D-43 "koniec obszaru zabudowanego" oznacza wyjazd z obszaru zabudowanego.

§ 27. 1. Znak B-33 "ograniczenie prędkości" oznacza zakaz przekraczania prędkości określonej na znaku liczbą kilometrów na godzinę. Dopuszczalna prędkość określona na znaku obowiązuje, z zastrzeżeniem ust. 4 i § 32, do miejsca:

1) wprowadzenia innej dopuszczalnej prędkości znakiem B-33 lub B-43,

2) umieszczenia znaku D-40 oznaczającego początek strefy zamieszkania,

3) umieszczenia znaków oznaczających odpowiednio początek lub koniec obszaru zabudowanego, o których mowa w § 58 ust. 3 i w § 114 ust. 1 pkt 1 i 2.
Kat. B i C za pierwszym podejściem.
Testy na prawo jazdy 2013
Avatar użytkownika
Tomek_
 
Posty: 1090
Dołączył(a): czwartek 22 września 2005, 12:39
Lokalizacja: Warszawa

Postprzez scorpio44 » czwartek 30 marca 2006, 15:50

Jeszcze parę lat temu nie było znaków D-42 i D-43, były tylko białe tablice z nazwami miejscowości, które wyznaczały jednocześnie wjazd/wyjazd z miejscowości i wjazd/wyjazd z obszaru zabudowanego.
Dzisiaj obszar zabudowany a granica miejscowości to dwie różne bajki, a zatem jeżeli po wyjeździe z miasta nie było znaku D-43, to cały czas jesteś na obszarze zabudowanym, nawet jeżeli brak owej tablicy to jedynie niedopatrzenie odpowiednich służb. ;) Wniosek - policja miała prawo Cię ukarać.
scorpio44
 
Posty: 6964
Dołączył(a): piątek 05 lipca 2002, 11:54
Lokalizacja: Elbląg


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości