Jaka przyczepka...

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » czwartek 13 lipca 2023, 19:30

Witam serdecznie forumowiczów,


Po kolei:

Mam prawo jazdy kat. B

/nie mam niestety B+E, lub kodu B96/

Nie chcę robić, bo nie chcę zmieniać prawa jazdy. To które mam, mam dożywotnio, każda zmiana treści spowoduje wystawienie nowego prawka, a to będzie wymagało odnawiania wg. policjantów z drogówki.

Chcę kupić przyczepę.

Gdyby to była przyczepa lekka nie byłoby żadnych problemów i życie byłoby proste. Ale do wożenia drzewa na opał potrzebuje trochę więcej.

Dzwonię więc do swojego instruktora prawa jazdy:

"Niestety, na kategorię B. tylko przyczepa lekka."

Tymczasem w internecie na stronie:
https://motofakty.pl/prawo-jazdy-katego ... 4-16118563

Pisze jak wół:
"Kierowca legitymujący się prawem jazdy kategorii B może też ciągnąć przyczepę inną niż lekka, o ile masa całego zestawu (DMC – dopuszczalna masa całkowita), nie przekroczy 3500 kg. Ważne jest także, by rzeczywista masa całkowita przyczepy ciągniętej przez samochód nie przekraczała rzeczywistej masy całkowitej pojazdu ciągnącego."

Mój pojazd : osobowy,
F.1(maksymalna masa całkowita)=1750kg,
F2(Dopuszczalna masa całkowita)=1750,
F.3(Dopuszczalna masa całkowita zespołu pojazdów)=3350
Hak z homologacją zamontowany.
O1.(maksymalna masa przyczepy z hamulcem)=1600,
O2.(maksymalna masa przyczepy bez hamulca)=600

Na oku mam przyczepę: DMC 1600, dwuosiowa, z hamulcem najazdowym. Zarejestrowana jako ciężarowa.
(po drodze sprawdziłęm że przelicznik DMC 1.33 na hamulec najazdowy jest już nieaktualny). Zarówno bezwładnościowy jak i włączany z kabiny kierowcy traktowane są identycznie)

Z uwagi na to, że co innego piszą a co innego mówią zaczynam wydzwaniać po Wydziałach Ruchu Drogowego kolejnych komend Policji.

Gdańsk- facet nie rozumie, że chcę aby sprawdził czy do mojego samochodu przy moim prawie jazdy nada się ta konkretnie przyczepa, tylko w kółko powtarza przepisy nie umiejąc przetłumaczyć ich na praktykę. Na szczęście kończą mi się impulsy...

/doładowuję konto, rozumiem , że będzie ciężko;-)/

Kościerzyna - Facet uczciwie przyznaje, że się na tym nie zna i nigdy nie kontrolował przyczepy. Odsyła mnie do kogoś kto się zna. Ten telefon nie odpowiada.

Gdynia. Wskazany przez dyżurną "specjalista od przepisów" odbiera i o dziwo jest chętny do rozmowy. Uważa że "należy mi się" tylko przyczepa lekka. Pytam dlaczego w internecie pisze co innego niż on mówi. A on mówi, że nie ważne co piszą, ważne co on mówi. :lol:

Proszę o podstwę prawną. Otwieramy ustawę o kierujących pojazdami (tekst ujednolicony)

https://isap.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDe ... 0110300151

Pokazuje mi Art. 6. 1.

w punkcie 6 tegoż artykułu jest mowa co może prowadzić kierowca z kategorią B:
/.../
6) kategorii B:

a) pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej
nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla,
b) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy lekkiej,
c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,

d) pojazdami określonymi dla prawa jazdy kategorii AM;
/.../

Głos mu się łamie przy punkcie C, ale mówi że to "zatrzeżenie ust.2" mnie dotyczy i dlatego nie mogę mieć przyczepy innej niż lekka. Z tego powodu na stronie internetowej się mylili, że tego nie sprawdzili.
Niefrasobliwie nie sprawdziłem czy miał rację...

/po tej rozmowie żegnam się z bólem z facetem sprzedającym przyczepę.../

Po południu przeszukuję strony policyjne i oto co pisze w "wytycznych dla kierowców", na stronie wydziału ruchu drogowego komendy policji w zachodniopomorskim:

https://zachodniopomorska.policja.gov.p ... czepa.html

"Kategoria B prawa jazdy stwierdza posiadane uprawnienia do kierowania na terytorium Polski:

-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy lekkiej (dopuszczalna masa całkowita poniżej 750 kg)
-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy innej niż lekka, przy czym ciężar maksymalny zestawu może wynosić 3,5t, a rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu.
-zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5t, z wyjątkiem autobusu i motocykla, oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250kg, rzeczywista masa całkowita przyczepy nie może być większa od rzeczywistej masy całkowitej pojazdu, a kierujący zdał część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy (kod 96)
-zespołem pojazdów złożonym z motoroweru lub czterokołowca i przyczepy
-zespołem pojazdów złożonym z ciągnika rolniczego lub pojazdu wolnobieżnego i przyczepy lekkiej


Z drugiego, podkreślonego akapitu jasno wynika że mogę jeździć z planowaną przyczepką, nie muszę załatwiać sobie "pozycji 69";-) , ale tekstu takiego dosłownie nie znalazłem w ustawie. W internecie pisze coś innego niż powiedział policjant. ... nawiasem, w POLICYJNYM ;-) internecie !

Bo DMC pojazdu (1750)+plus DMC planowanej przyczepy (1600) to u mnie 3350 (czyli pozycja f3 w dowodzie)

/znów dzwonię do faceta od przyczepy i mówię aby poczekał dzień, może w 24h to ogarnę... :roll: /

Możliwe, że tajemnicę rozwiąże owo wieloznaczne:

"z zastrzeżeniem ust. 2, "
z tekstu ustawy.

Wie ktoś o co kaman?

/edit/
wydaje mi się że ust.2 to nie ustawa 2 ale "ustęp 2".
Ktoś wie jak się taki "ustęp" znajduje? Zawyczaj ze znalezieniem ustępów nie mam problemów, bo są stosowne rysunki... ale tu?

Bardzo proszę o jakieś cytaty z ustaw, ze wskazaniem źródeł
W świetle uznaniowości i niekompetencji Policji (a przynajmniej tej jej części, która nie ma tu racji)-bo ktoś musi się mylić, jedyne wyjście to jeździć z taką przyczepą z wydrukowanymi tekstami ustaw w podręcznym segregatorze. No i w razie nieprzyjęcia mandatu ma się z czym iść do sądu.

pozdrawiam
vonBraun
Ostatnio zmieniony czwartek 13 lipca 2023, 20:15 przez vonBraun, łącznie zmieniany 2 razy
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez ks-rider » czwartek 13 lipca 2023, 20:10

Sam sobie prawidlowo odpowiedziales na wlasne pytanie :mrgreen:

A z ta wymiana, to nie byl bym takipewny, bo predzej czy pozniej wymienic bedziesz musial, najpozniej z tego co wiem w 2033 r :mrgreen:

Po nowej reformie bedziesz mogl ciagac do DMC 4250 kg


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » czwartek 13 lipca 2023, 20:22

ks-rider napisał(a):Sam sobie prawidlowo odpowiedziales na wlasne pytanie :mrgreen:

A z ta wymiana, to nie byl bym takipewny, bo predzej czy pozniej wymienic bedziesz musial, najpozniej z tego co wiem w 2033 r :mrgreen:

Po nowej reformie bedziesz mogl ciagac do DMC 4250 kg


:wink:

Będzie dobrze jeśli dożyję do 2033, biorąc pod uwagę moją metrykę...

Ale ja potrzebuję tego "USTĘPU" bo chyba tam precyzują coś czego nie znalazłem przeszukując ustawę.
Wiesz coś o nim?
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez Cyryl8 » czwartek 13 lipca 2023, 20:41

Nie miałem czasu czytać całego postu, ale:
1. Nie masz prawa jazdy dożywotnio, bo będziesz musiał przejść badaniale lekarskie w terminie odopiwednim do wydania PJ.
2. Kat. B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów do 3,5 t DMC.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » czwartek 13 lipca 2023, 21:16

Cyryl8 napisał(a):Nie miałem czasu czytać całego postu, ale:
1. Nie masz prawa jazdy dożywotnio, bo będziesz musiał przejść badaniale lekarskie w terminie odopiwednim do wydania PJ.

W punkcie 4b prawa jazdy nie mam wpisu. Z tego o pamiętam prawo wydano dożywotnio i dlatego nie podano daty ważności.
Być może wymyślono jakąś ustawę działąjącą WSTECZ (typowe dla krajów, w których prawem wyciera się sobie buty), ale będę się tym przejmował w 2023 jak twierdzi kolega. Do tego czasu przepisy zmienią się jeszcze 10x



Cyryl8 napisał(a): 2. Kat. B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów do 3,5 t DMC.


Dzięki. Ale pytałem o coś zupełnie innego.

Przeformułowując:
Które konkretnie poza już cytowanymi częściami ustawy mam pokazać funkcjonariuszowi,
który twierdzi na podstawie swojej interpretacji ustawy o ruchu drogowym tyle co "specjalista" z Gdyni, czyli uważa, że podpunkt c, Punktu 6, Art 6.1 w brzmieniu:

"c) zespołem pojazdów złożonym z pojazdu, o którym mowa w lit. a, oraz
z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita
zespołu tych pojazdów nie przekracza 4250 kg, z zastrzeżeniem ust. 2,"

...nie stosuje się do mnie, czyli mając Kategorię B, Pojazd jak powyżej opisany i przyczepę z DMC 1600, zarejestrowaną jako ciężarowa jeżdżę nieprawidłowo.

Taki funkcjonariusz da mi mandat (teraz parę tysięcy +laweta), więc muszę mieć coś więcej, niż tylko przekananie jednej osoby przeciw drugiej aby iść z tym do sądu.
Co więcej zainwestuję w to pare tysięcy, więc muszę mieć literę prawa w tym momencie, a nie tylko sobiektywne przekonanie.


Dlatego włąśnie proszę o podstawę prawną tego twierdzenia, bo to co zacytowałem z ustawy nie brzmi jak to co napisałeś, czyli:
"2. Kat. B uprawnia do prowadzenia zespołu pojazdów do 3,5 t DMC"
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » czwartek 13 lipca 2023, 22:12

Szukam dalej....



Odpowiedź Ministra transportu dla Auto świat:

Pytanie z Auto Świata

Szanowni Państwo,

Uprzejmie proszę o odpowiedź na pytanie, czy Państwa zdaniem przepis zawarty w art. 94 par. 1 i par. 3 Kodeksu Wykroczeń ma zastosowanie do kierowców samochodów osobowych dysponujących prawem jazdy kat. B, którzy dopuścili się prowadzenia zespołu pojazdów (samochodu osobowego i przyczepy innej niż lekka), którego dmc przekracza 3500 kg?

Ponadto: czy w/w przepis KW ma zastosowanie do ciągnięcia przyczepy o dmc przekraczającym wartości dopuszczone jako maksymalna masa ciągniętej przyczepy w dowodzie rejestracyjnym pojazdu?

"Art. 94. § 1. Kto na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub strefie ruchu prowadzi pojazd mechaniczny, nie mając do tego uprawnienia, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny nie niższej niż 1500 zł.

§ 3. W razie popełnienia wykroczenia, o którym mowa w § 1, orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów."

Odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury

Szanowny Panie Redaktorze,

prawo jazdy kategorii B uprawnia do kierowania m.in.:

pojazdem samochodowym o dopuszczalnej masie całkowitej (dmc) nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla;
zespołem pojazdów złożonym z ww. pojazdu oraz z przyczepy lekkiej;
zespołem pojazdów złożonym z pojazdu samochodowego o dmc nieprzekraczającej 3,5 t, z wyjątkiem autobusu i motocykla oraz z przyczepy innej niż lekka, o ile łączna dopuszczalna masa całkowita zespołu tych pojazdów nie przekracza 4,25 t, z zastrzeżeniem, że zespołem pojazdów, których dmc przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała część praktyczną egzaminu państwowego potwierdzoną wpisem do prawa jazdy (kod 96).


https://www.auto-swiat.pl/porady/prawo/ ... ki/1zx2jeh

Artykuł z "Motofakty"
https://motofakty.pl/prawo-jazdy-kod-96 ... 4-16118561


"Na kategorię B możemy też ciągnąć przyczepę inna niż lekka, o ile masa całego zestawu (DMC – dopuszczalna masa całkowita), nie przekroczy 3500 kg. Przy czym przyczepa taka musi mieć hamulec najazdowy"

Nikt jednak nie podaje skąd to wziął, a w ustawie takiego tekstu w sensie dosłownym nie ma.
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez gumik » czwartek 13 lipca 2023, 23:42

W tej samej ustawie masz.

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego
dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała
część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Nie jest co prawda napisane o jaki egzamin praktyczny chodzi, ale sądzę, że musisz mieć w prawku wbity kod B96
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » piątek 14 lipca 2023, 01:06

gumik napisał(a):W tej samej ustawie masz.

2. Zespołem pojazdów, o którym mowa w ust. 1 pkt 6 lit. c, którego
dopuszczalna masa całkowita przekracza 3,5 t, może kierować osoba, która zdała
część praktyczną egzaminu państwowego, potwierdzoną wpisem do prawa jazdy.


Nie jest co prawda napisane o jaki egzamin praktyczny chodzi, ale sądzę, że musisz mieć w prawku wbity kod B96


Tak, już znalazłem ten "Ustęp" ;-)

Niestety nadal z zapisów ustawy jednoznacznie wynika, że mogę prowadzić w mojej sytuacji przyczepę lekką, nie ma ani słowa o tym, że mogę inną niż lekka jeśli DMC wszystkiego mieści się w 3500, a następny precyzyjny zapis dotyczy kierowania zespołem z DMC >3500 i konieczności zrobienia kodu 96, czy jak mu tam.

Wniosek na zimno i bez myślenia życzeniowego: Z czymś takim w sądzie nie wygram, chyba, że znajdzie się jakiś inny przepis. Opowiedzi Ministra transportu na pytania dziennikarzy (cytowane wyżej) i strony internetowe Zachodniopomorskiej policji, choć zgodne z moimi "życzeniami" nie są aktami prawnymi w randze ustawy. Myślenie życzeniowe nie sprawdza się na sali sądowej. Byłem wielokrotnie biegłym w sprawach "pozatransportowych".
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez Cyryl8 » piątek 14 lipca 2023, 13:05

Czym się martwisz?
Jeżeli zespół pojazdów ma DMC poniżej 3,5 t wsiadaj i jedź.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez ks-rider » piątek 14 lipca 2023, 14:57

Co do samego PJ, to ja tez mam dozywotnie ( te z 1978 roku ) I co, ano nic, ale waznosc juz chyba 20 lat temu stracilo, wiec nijak ma sie to do Twoich intencji :mrgreen:


:)
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » piątek 14 lipca 2023, 17:04

No, znalazł się przepis.

Jednoznaczny zapis jest w Konwencji Wiedeńskiej :

Konwencja o ruchu drogowym,
sporządzona w Wiedniu dnia 8 listopada 1968 r.
(Dz. U. z 1988 r. Nr 5, poz. 40 i 44)
"Artykuł 41
Ważność praw jazdy
/.../
4. Przy stosowaniu postanowień ustępu 1 i ustępu 2 litera c) niniejszego artykułu:
a) do pojazdów samochodowych kategorii B, wymienionych w załącznikach 6 i 7 do
niniejszej konwencji, może być dołączona lekka przyczepa; może do nich być także
dołączona przyczepa, której największa dopuszczalna masa przekracza 750 kg (1650
funtów), ale nie przekracza ona masy własnej pojazdu samochodowego, oraz jeżeli
największa dopuszczalna masa pojazdów połączonych w ten sposób nie przekracza
3500 kg (7700 funtów); "

Jest to akt prawny obowiązujący w Polsce.

Ponadto na stronie rządowej /czyli na gov.pl/
Z kategoria B mogę prowadzić:

-pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
-zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)



/.../

ale też:

-zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,

Tu nie wskazano przyczepy lekkiej
a następny punkt dotyczy już wagi zespołu o DMC większej niż 3500, czyli nie mnie.

"-jeśli zdasz dodatkowy egzamin praktyczny i masz dodatkowy wpis w prawie jazdy – zespół pojazdów złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 4250 kg"

https://www.gov.pl/web/gov/kategorie-prawa-jazdy

Oczywiście to nie ustawa i jutro mogą to zmienić ale też może być argumentem dla policjanta.

Chodziło mi o to żeby mieć coś na tyle jednoznacznego, aby taki gość jak policjant z Gdyni cytowany wcześniej, nie zaryzykował sprawy sądowej. W świetle nowych przepisów wydawało mu się, że mógłby mnie w takiej sytuacji pozbawić prawa jazdy, z karą do 30 tys.
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez ks-rider » piątek 14 lipca 2023, 18:59

vonBraun napisał(a):-pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
-zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)

-zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,


Pojazd 3,5 t nie masz prawa podczepic przyczepy o DMC 750 kg bo jest to B 96


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez vonBraun » piątek 14 lipca 2023, 21:20

ks-rider napisał(a):
vonBraun napisał(a):-pojazd samochodowy o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (na przykład samochód osobowy), z wyjątkiem autobusu i motocykla
-zespół pojazdów – powyższy pojazd połączony z lekką przyczepą (o dopuszczalnej masie całkowitej do 750 kg)

-zespół pojazdów – złożony z pojazdu samochodowego o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t (z wyjątkiem autobusu i motocykla) oraz przyczepy. Jednak łączna dopuszczalna masa całkowita całego zespołu nie może przekroczyć 3500 kg,


Pojazd 3,5 t nie masz prawa podczepic przyczepy o DMC 750 kg bo jest to B 96


:wink:


Na początku dyskusji podałem wszystkie dane pojazdu i przyczepy.Mam kat B
Pojazd DMC=1750, planowaba przyczepa DMC=1600.Hamulec najazdowy, zarejestrowana jako ciężarowa

Ponieważ specjalista od przepisów komendy policji w Gdyni uważa, że za prowadzenie tego zestawu zatrzyma mi prawo jazdy i przekaże sprawę do sądu, a instruktor prawa jazdy uważa że wolno mi prowadzić tylko przyczepę lekką, poprosiłem tu
o wskazanie tych fragmentów aktów prawnych które precyzują dlaczego w internecie wszyscy
powtarzają pogląd, że na kat. B (bez żadnych dodatkowych wpisów mogę prowadzić zespół pojazdów w którym przyczepa jest inna niż lekka, lecz dmc całości jest 3500 lub mniej (u mnie dmc całości jest 3350), pod warunkiem, że
przyczepa ma hamulec najazdowy i jej waga nie przekracza wagi pojazdu.

Rozumiem, że jest wielu ludzi którzy "tak sądzą". Skoro policja twierdzi inaczej, musze mieć ustawy.
Suzuki Grand Vitara 1.6, 3D, rok 2000
Prawko od 28.09.2009/po drugim podejściu- nie liczę pomylonego terminu/. Autko (pierwsze w życiu) od 26.10.2009
Avatar użytkownika
vonBraun
 
Posty: 182
Dołączył(a): środa 29 lipca 2009, 12:35

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez ks-rider » piątek 14 lipca 2023, 21:44

vonBraun napisał(a):Na początku dyskusji podałem wszystkie dane pojazdu i przyczepy.Mam kat B
Pojazd DMC=1750, planowaba przyczepa DMC=1600.Hamulec najazdowy, zarejestrowana jako ciężarowa

Ponieważ specjalista od przepisów komendy policji w Gdyni uważa, że za prowadzenie tego zestawu zatrzyma mi prawo jazdy i przekaże sprawę do sądu, a instruktor prawa jazdy uważa że wolno mi prowadzić tylko przyczepę lekką, poprosiłem tu
o wskazanie tych fragmentów aktów prawnych które precyzują dlaczego w internecie wszyscy
powtarzają pogląd, że na kat. B (bez żadnych dodatkowych wpisów mogę prowadzić zespół pojazdów w którym przyczepa jest inna niż lekka, lecz dmc całości jest 3500 lub mniej (u mnie dmc całości jest 3350), pod warunkiem, że
przyczepa ma hamulec najazdowy i jej waga nie przekracza wagi pojazdu.

Rozumiem, że jest wielu ludzi którzy "tak sądzą". Skoro policja twierdzi inaczej, musze mieć ustawy.


Zle mnie zrozumiales !

Jestem dla Ciebie pelen podziwu, ze znalazles te wszystkie artykuly ! :thumb2:

Policja to cwoki ktore czasami przekraczaja i swoja wiedze i swoje kompetencje.

pozdro


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3796
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Jaka przyczepka...

Postprzez Cyryl8 » niedziela 16 lipca 2023, 20:45

nie bardzo wiem o co chodzi, czy zamierzasz jeździć z tą przyczepą, czy też dywagować na wyimaginowane tematy z zakresu Ustawy o Kierujących Pojazdami.

nie bardzo rozumiem również po co podkreślasz, że przyczepa ma hamulec, bo każda przyczepa (zarejestrowana) oprócz przyczepy lekkiej i jednoosiowej dłużycowej musi mieć hamulec.
Cyryl8
 
Posty: 2436
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 240 gości