oszczędzanie prądu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez gumik » wtorek 28 lipca 2020, 19:12

Napisz, to albo to skomentuję albo nie. ;)

"Dżizas" - czy tak ciężko odnieść się do meritum?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » wtorek 28 lipca 2020, 21:08

jutro jadę, jak nie zapomnę zapisze wyniki i podam.

nie wiem po co masz komentować? przecież już to zrobiłeś -
gumik napisał(a):To nie będzie miarodajny wynik. Po pierwsze tylko dwie próbki. Po drugie każda próbka z innej trasy - choćby inna różnica wzniesień itp.


dom - 28m ponad poziom morza, Wieża - 110m, różnica - 82m na docinku ponad 140km można pominąć (moim zdaniem).
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez gumik » wtorek 28 lipca 2020, 22:25

Żeby to zrobić choć trochę uczciwie, to wypadałoby przejechać trasę kilka razy, żeby zobaczyć jak bardzo wyniki są konsystentne. Jak dla mnie 3x to totalne minimum. Co do wzniesień - różnica może być nawet 0m, a i tak spalanie może być znacząco różne. Np.

sketch-1595967784319.png
sketch-1595967784319.png (7.34 KiB) Przeglądane 5214 razy

(Przekrój poprzeczny trasy. Linia położona wyżej na obrazku oznacza większą wysokość n.p.m. na trasie)

Czy spalanie na trasie A-B będzie jednakowe jak na trasie B-A? Moim zdaniem niekoniecznie, ale też się nie upieram, bo nie wiem.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » środa 29 lipca 2020, 05:26

Wrocław - Wieża za Gryfowem Śl. różnica jest mniej więcej taka jaką można odczytać z map internetowych, ale nie ma po drodze ani Karkonoszy, ani Tatr, ani Alp i Himalajów.

oczywiście w czasie wyjazdu zużyjemy około 100l wody, ale aby nie było zmian nie spuszczę zbiornika szarej wody aż do przyjazdu.
zjemy trochę jedzenia, wypijemy trochę napoi, (nie opróżnię kasety dla pomiaru).
ważny jest też kierunek i siła wiatru.
można jeszcze znaleźć wiele czynników wpływających na pomiar zużycia paliwa, ale biorąc je wszystkie pod uwagę, żaden pomiar nie będzie miarodajny, bo nawet po 10 latach jazdy do pracy i z powrotem nie można miarodajnie określić spalania, bo inne natężenie ruchu, inny sposób jazdy, inna wilgotność powietrza, inne paliwo.

więc funkcja zużycia paliwa w komputerze samochodu jest dla Ciebie zupełnie zbędna.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez ks-rider » środa 29 lipca 2020, 07:34

Marcel2727 napisał(a):Z ciekawości wgłębiłem się bardziej w używanie świateł.

Mamy obowiązek stosować światła mijania podczas jazdy i to jest oczywiste.

Natomiast czy można wyłączyć światła, gdy zatrzymujemy się przed światłami lub znakiem stop? Auto wtedy nie jedzie, nie jestem pewien czy już nie był gdzieś ten system nawet zamontowany, chyba w Nissanie?


twoj debilizm siegnal zenitu !

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3795
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez gumik » środa 29 lipca 2020, 10:40

@Cyryl, popadasz ze skrajności w skrajność. Ja tylko twierdze, ze po jednym pomiarze, to jest zdecydowanie za mało. Kazdy pomiar ma jakieś szumy i Ty bardzo dobrze określiłeś jakie w przypadku spalania mogą wystąpić (wiatr, obciążenie, itp.). Zmierzenie kilka razy, to nie jakiś rocket-science, a ładnie pokaże na ile konsystentny jest wynik na tej samej trasie. Nigdy nie sugerowałem robienia wieloletnich pomiarów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » środa 29 lipca 2020, 15:47

gumik napisał(a):...Kazdy pomiar ma jakieś szumy i Ty bardzo dobrze określiłeś jakie w przypadku spalania mogą wystąpić (wiatr, obciążenie, itp.). Zmierzenie kilka razy, to nie jakiś rocket-science, a ładnie pokaże na ile konsystentny jest wynik na tej samej trasie...


Ale określenie "znacznie" bez żadnych pomiarów pozbawione jest szumów i jest bardziej precyzyjne.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez gumik » środa 29 lipca 2020, 22:45

Co Ty opowiadasz?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Marcel2727 » czwartek 30 lipca 2020, 13:43

ks-rider napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Z ciekawości wgłębiłem się bardziej w używanie świateł.

Mamy obowiązek stosować światła mijania podczas jazdy i to jest oczywiste.

Natomiast czy można wyłączyć światła, gdy zatrzymujemy się przed światłami lub znakiem stop? Auto wtedy nie jedzie, nie jestem pewien czy już nie był gdzieś ten system nawet zamontowany, chyba w Nissanie?


twoj debilizm siegnal zenitu !

:wink:


Niesamowite, nadal nie mogę Ci dorównać poziomem :hmm:
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » czwartek 30 lipca 2020, 20:06

spróbowałem robić porównanie i przegrałem z warunkami drogowymi.

trasa weekendowego wyjazdu wygląda tak, że z Wrocławia jedzie się A4 do Legnicy, a dalej DW 364 Złotoryja, Lwówek Śl., Gryfów Śl.

samochód masa - 3,5t, długość 7,5m, silnik - 2,0 multijet, moc - 150KM.

w tamtą stronę jechałem A4 z prędkością 100km/h i podczas wyprzedzania ciężarówek 110km/h, jednak przed zajazdami na Kąty Wr. i Legnicę tak dużo ciężarówek, że jechałem 92-95km/h razem z nimi.

jechałem na światłach do jazdy dziennej i trasę skasowałem po przyjeździe, a tam zmitrężyłem trochę czasu na manewrowanie, ustawienie pojazdu, poziomowanie.

wracając trafiłem na coś w rodzaju korka na A4 przed Wrocławiem i od zjazdu na Kostomłoty (około 40km) jechałem zamiast 100km/h z 2600rmp, 60-80km/h z 1700-2000rpm.

wyniki w załączniku.

wynika z nich, że na zużycie paliwa większy wpływ mają warunki ruchu niż jazda na światłach mijania czy bez.
wiadomo, że moc na światła mijania 55wx2 (mijania) + 10Wx2 (pozycyjne tylne) + 5Wx6 (pozycyjne boczne) + 5Wx4 (obrysowe) + 5W (oświetlenie tablicy rejestracyjnej) = 185W musi kosztować paliwo, ale są to ilości minimalne, przy normalnej eksploatacji, w zwykłym samochodzie niezauważalne.
Załączniki
Porównanie Światła.png
Porównanie Światła.png (4.04 KiB) Przeglądane 5093 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » piątek 31 lipca 2020, 05:24

w tabelce zrobiłem błąd, różnica w zużyciu jest 1,1l/100km.

Henq napisał(a):wystarczy wyłączyć A/C i już mamy oszczędność 2-3 litry na 100km.


aż takie oszczędności to trochę optymistyczne zdanie, jadąc autem z włączoną klimatyzacją o masie 3,5t i długości 7,5 m, zużyłem w jedną stronę 7,8 w drugą 6,7l/100km.

trudno przypuszczać, aby po wyłączeniu klimatyzacji tak duże auto spaliło w granicach 4-5l/100km.
jeżdżę nim około roku i nie widzę aż takich różnic w zużyciu paliwa spowodowanych klimatyzacją.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Henq » piątek 31 lipca 2020, 20:37

spróbuj ten wynik powtórzyć "po mieście" :thumb2:

Auto ford mondeo 2001 Mk3 silnik 2.0 146KM - spalanie 9l trasa
10-12 - miasto (lpg)

spalanie z klimatyzacją 11l - trasa
13-14 - miasto
(lpg)
:spoko:
testowane kilka lat
Jeżeli wyskakuje mi większe spalanie od razu wiem, że coś jest do wymiany świece kable cewka :thumb2: :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » piątek 31 lipca 2020, 21:05

nie mam auta z LPG, choć miałem jakieś 16 lat i takich różnic nie zauważyłem, mimo mniejszego silnika 1,2l spalanie w mieście miałem na poziomie 7,5l/100km.
najlepszy wynik na gazie miałem na trasie wokół Tatr: Zawoja, Korbielów, Rużomberg, Liptunowski Mikulas, Stary Smokowiec, Łysa Polana, Zakopane, Kościelisko, Zawoja. wynik 5,5l/100km.
w tamtych autach zużycie bardziej zależało od obciążenia, jadąc w trzy osoby, auto zużywało nieco ponad 1l/100km więcej niż jadąc samemu.

teraz jednym autem jeżdżę po mieście, drugim poza miastem, więc trudno porównać.

gdy jadę do pracy jest jeszcze na tyle wcześnie, że nie trzeba włączać klimatyzacji, ale po pracy, gdy auto przestoi cały dzień na słońcu, trzeba być masochistą aby nie włączyć klimatyzacji, a ruch o tej porze też jest większy.

zrobię tak pojadę jutro do pracy, bez klimatyzacji, a pojutrze z klimatyzacją, aby jechać w podobnych warunkach.
oczywiście klimatyzacja pobierze mniej energii schładzając mniej, ale nie namówisz mnie do jazdy rozgrzanym samochodem, nie po to kupowałem auto wyposażone w to urządzenie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Henq » sobota 01 sierpnia 2020, 00:37

Cyryl napisał(a):ale po pracy, gdy auto przestoi cały dzień na słońcu, trzeba być masochistą aby nie włączyć klimatyzacji, a ruch o tej porze też jest większy.
tak z ciekawości zapytam ty wiesz w ogóle jak używać klimatyzacji?
+30 w cieniu, auto stoi cały dzień do słońca, w słońcu termometr nie jeden wskazuje 50+więcej, a w aucie czarna tapicerka wyzamykane szyby i wsiadasz do auta, odpalasz, jedziesz - myślisz, że klima magicznie "już" zadziała? :lol:

Faktem jest że spalanie bez klimatyzacji jest mniejsze niż z włączoną klimatyzacją, a to o ile to już pozostaje kwestią konkretnego pojazdu i konkretnych warunków :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: oszczędzanie prądu

Postprzez Cyryl » sobota 01 sierpnia 2020, 01:03

W starych Ikarusach w takie dni w kabinie kierowcy było około 65 stopni, mundury były z bistoru, a to wyglądało jakbyś na siebie założył worek na śmieci 120l.
Także te +50 to pobożne życzenie.

Pierwszym autem z klimatyzacją jeździłem w 1988 roku, więc do tej pory chyba nauczyłem się korzystać z tego urządzenia.

Gdy wsiadam do auta rozgrzanego, otwieram wszystkie okna, temperaturę zmniejszam z 18 na 16, nadmuch z 1 zwiekszam na 2, a dopiero po wyrzuceniu gorącego powietrza, około 1km jazdy zamykam przednie okna, po następnym pół kilometrze tylne, temperaturę na 18 i nadmuch na 1.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 109 gości