Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez Cyryl » niedziela 31 maja 2020, 09:17

może faktycznie masz rację, ale chodziło mi o kat. C, C+E i D, gdzie mamy więcej biegów.
patrząc tylko na kat. B to zgadzałoby się.

ale niezależnie od kategorii, zmiana biegów podczas kręcenia kierownica nie jest zakazana prawnie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez szymonix » niedziela 31 maja 2020, 10:00

Cyryl napisał(a):- zakaz przekraczania 40km/h,

... dodać można jeszcze "zakaz wyprzedzania przez L" ..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez Cyryl » niedziela 31 maja 2020, 11:59

właśnie o tym zapomniałem, a na egzaminie zdający może dostać polecenie wyprzedzenia i wtedy kicha.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez szerszon » niedziela 31 maja 2020, 17:19

Cyryl napisał(a): ale chodziło mi o kat. C, C+E i D, gdzie mamy więcej biegów.
patrząc tylko na kat. B to zgadzałoby się.

Tego nie napisałeś, a ja nie potrafie czytać w myślach na odległość.
ale niezależnie od kategorii, zmiana biegów podczas kręcenia kierownica nie jest zakazana prawnie.
Prawnie nie, ale tak myśleć logicznie i z doświadczenia...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez Cyryl » niedziela 31 maja 2020, 20:31

przepraszam, ale patrzę ze swojej perspektywy.

zamiana biegów podczas skrętu, może nie podczas slalomu na czas, ale przejeżdżania dużych skrzyżowań, jak i kręcenie jedną ręką, co jest powszechne w kat. C, C+E i D, bo jest więcej obrotów kierownicy i dwoma rękoma nie zdążysz, nie jest zakazane, jest dopuszczane przez egzaminatorów i co więcej jest konieczne, a co za tym idzie nie powinno stanowić kłopotu kierującemu.

kiedyś jak uczyłem na kat. B robiłem takie ćwiczenie: ósemki kręcąc jedną ręką.
są takie skrzyżowania np. Powstańców Śl. czy skrzyżowanie o ruchu okrężnym na Czekoladowej (we Wrocławiu), że nie zmieniając biegów, czyli wjeżdżając na jedynce, gdy będziemy musieli zawrócić zmiana pasa będzie możliwa tylko po przyspieszeniu i zmianie biegów wyżej cały czas jadąc na skręcie, albo jadąc jedynką dochodząc do 6000rpm, to chyba już lepiej zmienić ten bieg.

moim zdaniem nie ma twardych zasad obowiązujących wszędzie, po to jest kierowca, aby mógł swoją technikę jazdy dopasować do drogi, warunków ruchu itp.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez szerszon » niedziela 31 maja 2020, 20:47

Cyryl napisał(a):przepraszam, ale patrzę ze swojej perspektywy.
Ok. To ja juz się nie czepiam...
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez Henq » niedziela 31 maja 2020, 21:18

Cyryl napisał(a):skręt w lewo (zaznaczyłem na zielono), za skrzyżowaniem jest linia jednostronnie przekraczalna P-3 (zaznaczyłem na czerwono)
to akurat nie dotyczy tylko C i linii ciągłej, często można zobaczyć w szczególności na SoRO jak L nie wjeżdża na pierwszy lewy pas by przejechać zmienić na skrajny prawy np jak jedzie prosto, tylko jedzie prosto i dopiero na wysokości pasa na który chce wjechać skręca. Często na dużych SoRO to widać. Ale swoją drogą logiczne to jest jak już wybierze i zajmie pas to się go trzyma a nie zmienia pasy przez np 3 czy 4, a co jak ktoś szybciej objedzie i już będzie na tym pasie :)
W przypadku dużych samochodów no niestety może to mieć konsekwencje w zachodzeniu pojazdu na linie, o ile są to przerywane nie ma problemu ale jak ciągła to może skutkować uwalonym egzaminem.

Co do zmiany biegów na skrzyżowaniu to akurat wszystko zależy od wielkości skrzyżowania, wiadome, że ruszając po zatrzymaniu nie będziemy całego np ronda grunwaldzkiego w Krakowie czy ronda waszyngtona pod stadionem narodowym objeżdżać na jedynce bo to zakatuje silnik, mnie bardziej chodziło o sytuację gdzie kierowca wjeżdża na skrzyżowanie na czwórce 50km/h i w połowie skrętu uświadamia sobie, że trzeba zredukować i wciska sprzęgło no i auto zamiast wytracać prędkość to leci bezwładnością. :help: No może to się skończyć tragicznie, dlatego pisałem o redukcji i hamowaniu silnikiem przed skrzyżowaniem.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez Cyryl » niedziela 31 maja 2020, 22:07

Henq napisał(a):...mnie bardziej chodziło o sytuację gdzie kierowca wjeżdża na skrzyżowanie na czwórce 50km/h i w połowie skrętu uświadamia sobie, że trzeba zredukować i wciska sprzęgło no i auto zamiast wytracać prędkość to leci bezwładnością. :help: No może to się skończyć tragicznie, dlatego pisałem o redukcji i hamowaniu silnikiem przed skrzyżowaniem.


zgoda, jeszcze bym dodał przezorną redukcję przed skrzyżowaniem/zakrętem, ale przejechanie skrzyżowania zakrętu z wciśniętym sprzęgłem i puszczenie dopiero za, gdy silnik jest potrzebny do pchania auta.
w takim wypadku też pojazd na zakręcie jedzie siłą bezwładności bez należytej kontroli kierującego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Przykładowe sytuacje - potrzebne porady, pilne!

Postprzez szymonix » wtorek 02 czerwca 2020, 11:34

Cyryl napisał(a):na egzaminie zdający może dostać polecenie wyprzedzenia i wtedy kicha.

Dokładnie... :spoko:
Tak jak tu w 8:50 :wow:
phpBB [media]

No niestety manewr wykonany fatalnie.. :evil:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Poprzednia strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości