Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskazem

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskazem

Postprzez Autobusiarz » sobota 04 kwietnia 2020, 16:48

Zauważyłem,że w nowych samochodach migający kierunkowskaz wyłącza/przerywa świecenie światła do jazdy dziennej.Czy jest to rozwiązanie prawidłowe pod względem technicznym? Samochód powinien mieć dwa włączone światła do jazdy dziennej,tymczasem po włączeniu kierunkowskazu świeci się tylko jedno lub drugie jest przerywane pulsującym kierunkowskazem.Czy nadgorliwy Policjant może w tym momencie wystawić mandat za brak włączonych świateł do jazdy dziennej? Moim zdaniem jak najbardziej tak.

I druga kwestia-generalnie jazda na jakichkolwiek światłach w dzień to idiotyzm,a już w szczególności na wątłych światłach do jazdy dziennej.Dlaczego w ogóle wprowadzono te światła do użytku? Z jakich konkretnych powodów? Żeby poprawić widoczność nadjeżdżającego w biały dzień pojazdu? W jaki niby sposób to poprawia jego widoczność?
Autobusiarz
 
Posty: 166
Dołączył(a): sobota 17 września 2016, 00:36

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez gumik » sobota 04 kwietnia 2020, 17:38

Co do drugiego pytania. Są badania wskazujące, że używanie świateł całodobowo zmniejsza ilość wypadków. Nie są to duże liczby, ale statystycznie znaczące. Zależy też od szerokości geograficznej. Np. w krajach skandynawskich będzie to większa różnica.
Ogólnie, przewagą takiej zasady nad zasadą włączania świateł po zmroku jest - prostota. Nie ma problemu kiedy światła mają być włączone, bo są zawsze. ;)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez Radhezz » sobota 04 kwietnia 2020, 19:53

Nie wiem czemu, ale od cholery jest na tym forum teoretyków, szukających albo rozwiązania problemu, który nie istnieje, albo dziury w całym. Zdecydować by się należało, czy chcecie być kierowcami, ekspertami od infrastruktury, prawnikami, czy technikami/diagnostami.

To oczywiście nie jest odpowiedź wprost, ale jeśli tego typu światła uzyskują homologację, razem z samochodami w których takie rozwiązanie się stosuje FABRYCZNIE, to po "uj" drążyć temat? :roll:

Odnośnie drugiej kwestii zasadniczo to samo - były badania, coś tam zmienia choć niewiele, ale zostało tak uchwalone że ma być. Mnie to osobiście nie rusza ani trochę - jak to mawiają "ani grzeje, ani ziębi". Ale jakbym miał w "donkichocim" stylu iść zwalczać głupoty w przepisach, to bym znalazł tonę bardziej upierdliwych i znaczących, niż taka "kosmetyka", która mnie nie kosztuje albo nic, albo całe dwie żarówki rocznie.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez Cyryl » sobota 04 kwietnia 2020, 20:09

1. od warunków technicznych pojazdów można uzyskać odstępstwo przy wydawaniu zaświadczenia homologacji, czyli dopuszczenia do sprzedaży na naszym rynku.
czy tak jest faktycznie w tym wypadku? wydaje mi się że tak.
podobna rzecz ma się ze światłami odblaskowymi przyczepy/naczepy, mają być trójkątne i "wewnątrz trójkąta nie może być umieszczone żadne światło".
jednak jakiś czas temu początkowo producent naczep Krone lub raczej producent świateł dla naczep tej marki uzyskał homologacje dla swoich świateł, które wewnątrz trójkąta odblaskowego mają umieszczone światło pozycyjne tylne.
i przychylę się do stwierdzenia, że w przypadku świateł do jazdy dziennej zespolonych z kierunkowskazem jest podobnie.

2. według nicku masz "Autobusiarz" i to nasuwa podejrzenie, że trochę już czasu za kierownicą spędziłeś, a pytanie jest na poziomie gościa, który dwa tygodnie temu otrzymał prawo jazdy.
pojazd z włączonymi światłami jest lepiej widoczny od tego bez świateł, nawet w okresie od światu do zmierzchu i przy dobrej przejrzystości powietrza warunki mogą być różne, więc lepiej, bezpieczniej dla siebie i innych jest jeździć z włączonymi światłami do jazdy dziennej.

tutaj mały rys historyczny:
skąd te światła do jazdy dziennej się wzięły?
otóż jest to polski pomysł.
pierwsze Fiaty 126p miały prądnicę (generuje prąd stały, ale bardzo mało na niskich obrotach), więc gdy wszedł przepis nakazujący jeździć na światłach mijania cała dobę od października do marca (początkowo), to jeżdżąc Maluchem po mieści (wszak to miejskie auto) tego akumulatora w nim starczało na 3-4h, a potem - prostownik.
więc ktoś wpadł na pomysł montowania z przodu świateł z żarówką 21W (taką jak do światła STOP lub kierunkowskazu) z obudową jak światło cofania i oszczędność mocy była 94W i można byłe już jeździć bez doładowywania akumulatora.
gdy w Maluchach zaczęto montować alternatory (generują prąd przemienny, ale uzyskują dużą moc przy małych obrotach, więc opłaca się wytworzyć prąd zmienny i go wyprostować), sprawa umarła śmiercią naturalną.
potem wszedł przepis nakazujący jazdę na światłach mijania cały rok i chyba kilka lat jak w mediach pseudofachowcy przekonywali nas, że to nie niesie za sobą żadnych kosztów w zużyciu paliwa, choć tak nie jest.

gdy po jakimś czasie fachowcy z UE policzyli ile to w skali całej UE jest dodatkowo spalonego paliwa, ile to jest dodatkowych spalin, wrócono do naszego rozwiązania z przed lat i od 2013 wszystkie produkowane pojazdy muszą być obowiązkowo wyposażone w światła do jazdy dziennej.
Załączniki
fiat-126p-maluch-lampa-cofania-swiatlo-piotrkow-trybunalski-282574127.jpg
429de55949ecb9f738a3c04c7353.jpg
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez szymonix » wtorek 14 kwietnia 2020, 16:25

Autobusiarz napisał(a):w nowych samochodach migający kierunkowskaz wyłącza/przerywa świecenie światła do jazdy dziennej.Czy jest to rozwiązanie prawidłowe pod względem technicznym?

Ciężko zajrzeć kolego do warunkow technicznych pojazdów ?? Kolega Cyryl, najlepszy instruktor na forum, tez by mógl..

Warunki techniczne świateł dziennych w pojazdach samochodowych (fragment)...

DRL + kierunki.JPG


I opis odblasku trójkątnego ..

Oznaczenie przyczepy odblask trójkąt.JPG
Oznaczenie przyczepy odblask trójkąt.JPG (25.27 KiB) Przeglądane 6565 razy


Czyli może być światło wewnątrz..

P.s. Warto dodać, że po nowelizacji "warunków" tylne światla pozycyjne moga sie świecić razem z DRL co w pierwotnym zapisie było wykluczone. Widać to też na drogach- wielu producentów dba o bezpieczeństwo i tak montuje te światła..
Dodac też można, że nie da się znaleźć "pozwolenia" na "pływające kierunkowskazy", które teraz są montowane nawet w fabrycznych autach..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez Radhezz » wtorek 14 kwietnia 2020, 17:53

szymonix napisał(a):Dodac też można, że nie da się znaleźć "pozwolenia" na "pływające kierunkowskazy"

Bo nie ma takiej potrzeby - kierunkowskaz ma po prostu migać z częstotliwością 60-120 razy/min
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez szymonix » niedziela 19 kwietnia 2020, 14:02

Radhezz napisał(a): kierunkowskaz ma po prostu migać

Pytanie - czy "pływający" migacz miga .. czy tylko ściema jest ??
Można sobie łatwo wyobrazić kierunkowskaz migający na zasadzie lamp ostrzegawczych prowadzących.. tego bym sie nie czepiał..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez Cyryl » niedziela 19 kwietnia 2020, 15:25

szymonix napisał(a):...Kolega Cyryl, najlepszy instruktor na forum, tez by mógl...


nie wiem czy najlepszy, ale dziękuję za uznanie.

ja opisywałem stan kiedy pierwszy raz w światła odblaskowe wkomponowane pozycyjne, więc gdzieś 15 lat temu.
ale masz rację mogło to zabrzmieć jak stan na chwilę obecną.

podobna sprawa może być z "pływającymi" kierunkowskazami, dzisiaj nie ujęte w rozporządzeniu, w przyszłości mogą być opisane z dopuszczalna długości okresem między gaśnięciem pierwszego segmentu, a zapaleniem ostatniego.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez szymonix » czwartek 23 kwietnia 2020, 21:04

Cyryl napisał(a):nie wiem czy najlepszy, ale dziękuję za uznanie.

To nie uznanie, to sarkazm.. musisz jeszcze popracować nad tym.. Jak chcesz być najlepszy wypisując głupoty, do tego małymi literami ??
Masz wielki problem z ego, z małym fiutkiem pewnie też.. Patrzenie na wszystkich "z góry" nie jest jednoznaczne z byciem "najlepszym".. bez odbioru.. he, he..
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez gumik » czwartek 23 kwietnia 2020, 21:25

No za taki post, to powinien być automatyczny ban. :mad3:
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez Cyryl » piątek 24 kwietnia 2020, 12:22

Bardzo mnie to zaskoczyło, bo podziękowałem, przyznałem rację, że moją wypowiedź można było inaczej zrozumieć i wyjaśniłem co mną kierowało.
Gdzie tu patrzenie z góry, jeżeli tak, to na kogo?

Natomiast zaglądanie innym w rozporki, to jakieś perwersyjne hobby.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez szymonix » sobota 25 kwietnia 2020, 11:03

Cyryl napisał(a):inaczej zrozumieć

Twoich "wypowiedzi" w ogóle nie można zrozumieć, pisanych bez zasad ortografii - a tu patrz, nagle sie dało .. A dlaczego to ??? A w innym temacie nadal świrujesz.. to jak to ?? Taki inteligent, z Wrocka, samozwańczo najlepszy i taki niekonsekwentny.. strach sie szkolic u ciebie, bo raz tak, jutro inaczej.. Tak czy nie ?? :lol: :help:
gumik napisał(a): ban

Ty już dawno powinieneś być zbanowany, czytając twoje wizje.. krótkie zjazdowe i wiele, wiele innych.. Jak widać henie i roberciki nawet tego nie wytrzymali - poszli na inne fora.. Takie normalne.. Nooo może "normalniejsze" od tego..
Powodzenia w administrowaniu i moderowaniu gumisiu.. :spoko: :spoko: :spoko:
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez gumik » sobota 25 kwietnia 2020, 15:36

Po prostu na normalnych grupach/forach ban jest za chamstwo, a nie za kulturalne przedstawienie swojego zdania, choćby niektórzy się z nim nie zgadzali. Chociaż i natknąłem się na grupy na FB, gdzie nawet za samo poruszenie jakiegoś tematu, zadanie pytania był ban. No cóż - każdy ustala własne zasady i ma do tego prawo.
Tu na przykład moderator, mam wrażenie, w ogóle nie działa.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez szymonix » sobota 25 kwietnia 2020, 16:22

gumik napisał(a):na normalnych grupach/forach ban jest za chamstwo

Tak, dokładnie - cyrylek powinien kilka lat temu juz wylecieć w/g twoich norm z tego forum.. Za chamstwo, wywyższanie się, świrowanie, brak logiki i ortografii w postach.. Jeśli ci odpowiada taki stan rzeczy to trudno, twój problem i ty musisz z tym żyć.. Ja po prostu nie czytam cyrylkowych pseudo wieści- sam widzisz jak sie wyłożył przy zwykłych kierunkowskazach - nadinstruktor takich podstawowych rzeczy nie wie ?? Musza mu kursanci tłumaczyć i jeszcze sarkazm bierze za pochwałę.. Taka małomiasteczkowa mentalność i łykanie wszystkiego co sie usłyszy.. A skąd ty jesteś ?? Jeśli nie tajemnica, południe, północ ?? :hmm: :hmm:
Czy warszafka po stolycy ??
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Światła do jazdy dziennej ze zintegrowanym kierunkowskaz

Postprzez gumik » sobota 25 kwietnia 2020, 22:50

Jeśli Ci przeszkadzają czyjeś posty i ich nie czytasz, to jest opcja dodania takiej osoby do "wrogów". Wtedy wszystkie jej posty są automatycznie ukrywane dla Ciebie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 73 gości