Sytuacje z rowerzystami

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » poniedziałek 20 lutego 2023, 11:53

to nie tylko bezpieczniej, ale i lepiej (przynajmniej dla mnie).
jak mam się krócej cisnąć po ulicach z samochodami, to wolę dłużej po wale, lepsza droga.
pod drzewami (w lecie cień), cisza i widoki.

gdzie znajdziesz takie obrazki w drodze do pracy (widok z kładki koło ZOO - Wrocław):
Załączniki
20200922_070825.jpg
Cyryl8
 
Posty: 2441
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Radhezz » piątek 05 maja 2023, 21:21

W poniedziałek, 1 maja korzystając z ładnej pogody wyprowadziłem swój jednoślad na "spacer"... dosłownie 3km objazd, nawet nie ubierałem się cały w sprzęt, tylko kask i heja. Taka pożegnalna rundka bo kupuję coś innego.

Przy skręcie w lewo na światłach na przejazd wbija rowerzysta zza pleców, hamowanie awaryjne, uślizg koła i szlif... Noga oberwała, maszyna też... SOR i pozdrawiam z L4. I przy okazji ostrzegam, że gdybym miał strój motocyklowy, to bym teraz na chorobowym nie siedział.

Ogólnie dzisiaj byłem w okolicy ponownie, i sprawdziłem na 100% że rowerzysta miał czerwone światło... Także no może się z nerwów "zfrajerzyłem", ale ostatecznie łapanie gościa, i wzywanie policji, no nie wiem czy by miało sens.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » piątek 05 maja 2023, 22:38

Radhezz napisał(a):W poniedziałek, 1 maja korzystając z ładnej pogody wyprowadziłem swój jednoślad na "spacer"... dosłownie 3km objazd, nawet nie ubierałem się cały w sprzęt, tylko kask i heja. Taka pożegnalna rundka bo kupuję coś innego.

Przy skręcie w lewo na światłach na przejazd wbija rowerzysta zza pleców, hamowanie awaryjne, uślizg koła i szlif... Noga oberwała, maszyna też... SOR i pozdrawiam z L4. I przy okazji ostrzegam, że gdybym miał strój motocyklowy, to bym teraz na chorobowym nie siedział.

Ogólnie dzisiaj byłem w okolicy ponownie, i sprawdziłem na 100% że rowerzysta miał czerwone światło... Także no może się z nerwów "zfrajerzyłem", ale ostatecznie łapanie gościa, i wzywanie policji, no nie wiem czy by miało sens.


Mam nadzieje, ze wyciagneisz wnioski i zafundujesz sobie maszyne z ABS'em,


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Radhezz » piątek 05 maja 2023, 23:39

ks-rider napisał(a):Mam nadzieje, ze wyciagneisz wnioski i zafundujesz sobie maszyne z ABS'em,


:wink:
No właśnie mam plan odkupić maszynę ze szkoły jazdy na której się uczyłem i zdawałem kat. A, więc ABS już będzie :lol:
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » sobota 06 maja 2023, 05:12

Jedno bedzie pewne, skrzynia biegowbedzie zdezolowana :mrgreen:

Bralbym z innego zrodla, mimo, ze wwiekszosci przypdkow bedzie drozej.

Jaka zamierzasz kupic ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » sobota 06 maja 2023, 07:47

Sam nie jeżdżę motocyklami, ale odradzam kupowanie wszelkich pojazdów na jakich szkolili się początkujący.

Po prostu producenci nie przewidzieli takiej eksploatacji.
Cyryl8
 
Posty: 2441
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » sobota 06 maja 2023, 08:00

Cyryl8 napisał(a):Sam nie jeżdżę motocyklami, ale odradzam kupowanie wszelkich pojazdów na jakich szkolili się początkujący.

Po prostu producenci nie przewidzieli takiej eksploatacji.


Oile wprzypadku motocykla moge sie z tym zgodzic, tak, w przypadku auta NIE.

Co najwyzej padniete moze byc sprzeglo i na tym sie konczy. W przapadku automatycznych skrzyn biegow niema roznicy a pojazdy po nauce jazdy sa zawsze w lepszym stanie technicznym.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » niedziela 07 maja 2023, 04:43

Pewnie piszesz to na podstawie własnego doświadczenia. Inaczej jest gdy masz swoje auto i zarobek powoduje, że amortyzuje się ono gdy pracujesz 4-6 godzin dziennie, w Polsce tak nie jest.

W większości OSK pojazd musi być wykorzystany czyli na jednym samochodzie osobowym jeździ dwóch instruktorów. Przeważnie od 6 do 22 jak w fabryce, więc nie jest to normalna eksploatacja.

Samochód osobowy od osoby prywatnej jeździ rano do pracy, po południu z pracy, wieczorem na zakupy lub gdzie indziej.

Dla przykładu: sam mechanizm ustawiania fotela przestawiany 20 razy dziennie zużywa się nieporównywalnie szybciej o tego w samochodzie normalnie eksploatowanym.
Zastanów się ile razy dziennie przestawiasz lusterka, włączsz biegi, otwierasz maskę, ile kilometrów robisz jadąc do tyłu, ile razy zaciągasz ręczny, nacikasz pedały, otwierasz zamykasz drzwi, itp.?

I tak jest ze wszystkim.

W samochodach ciężarowych na kat. C+E najlepsze zaczepy po roku są do naprawy, bo konstruktor nie przewidział, że przyczepę można podpinać 50 razy dziennie.

Po prostu eksploatacja pojazdu na nauce jazdy w takiej skali nie ma nic wspólnego z normalnym używaniem auta.
Cyryl8
 
Posty: 2441
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » niedziela 07 maja 2023, 12:04

Cyryl8 napisał(a):1. W większości OSK pojazd musi być wykorzystany czyli na jednym samochodzie osobowym jeździ dwóch instruktorów. Przeważnie od 6 do 22 jak w fabryce, więc nie jest to normalna eksploatacja.

2. Samochód osobowy od osoby prywatnej jeździ rano do pracy, po południu z pracy, wieczorem na zakupy lub gdzie indziej.

3. Dla przykładu: sam mechanizm ustawiania fotela przestawiany 20 razy dziennie zużywa się nieporównywalnie szybciej o tego w samochodzie normalnie eksploatowanym.
Zastanów się ile razy dziennie przestawiasz lusterka, włączsz biegi, otwierasz maskę, ile kilometrów robisz jadąc do tyłu, ile razy zaciągasz ręczny, nacikasz pedały, otwierasz zamykasz drzwi, itp.?

Po prostu eksploatacja pojazdu na nauce jazdy w takiej skali nie ma nic wspólnego z normalnym używaniem auta.


1. Fakt, tego nie wzialem pod uwage. Wzialem za pewnik auto z niemieckiego OSK. Oczywiscie, ze robi tez roznice , czy jezdzisz na wlasnym aucie czy tez na aucie podstawionym przez OSK. Do tego dochodzi Twoje nastewienie to rzeczy ktore nie sa " TWOJE ". Do tego jak szkolisz i na co zwracasz uwage, w szczegolnosci obsluga sprzegla !

2. Co z autami z wypozyczylni, albo od przedstawicieli handlowych - te moga dostawac w doope znacznie wiecej noz auta nauki jazdy. Rownie dobrze mozna by wziasc pod uwage auto emeryta ktory raz w Niedziele jedzie 200 m do kosciola :mrgreen:

Co do mozliwosci ustawiania fotela to o ile nie jest to VW czy Ford lub Fiat, todaje rade, zwlaszcza, gdy nastawianie jest elektryczne. Lustraka, nie gra roli ( moim zdaniem )

Reczny jest tu faktycznie aspektem, u mnie jest elektryczny. JAk odbije sie to na expluatacji, dopiero sie okaze.

pozdro


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » niedziela 07 maja 2023, 15:45

ale każdy postępuje jak uważa, ja bym żadnego pojazdu od OSK nie kupił.
taka jest moja rada, ale postąpisz jak chcesz.

mamy wybór, możemy kupować dowolnie.
Cyryl8
 
Posty: 2441
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Blacksmith » wtorek 09 maja 2023, 00:14

Zapytałem o zdanie sztuczną inteligencję.

Czy warto kupić auto od szkoły nauki jazdy?

"Kupowanie samochodu od szkoły nauki jazdy może mieć swoje zalety i wady. Oto kilka z nich:

ZALETY:

-Takie samochody zazwyczaj są regularnie serwisowane i utrzymywane w dobrym stanie technicznym.
-Szkoły jazdy często wymieniają swoje samochody co kilka lat, więc samochody te są stosunkowo nowe i mają niewielki przebieg.
-Mogą one mieć dodatkowe funkcje, które są przydatne podczas nauki jazdy, takie jak pedały podwójnego sterowania lub dodatkowe lusterka.

WADY:

-Takie samochody często były użytkowane przez wielu różnych kursantów, co może oznaczać, że zostały one zużyte i poddane intensywnemu użytkowaniu.
-Zazwyczaj te samochody nie są wyposażone w dodatkowe funkcje, które byłyby przydatne w codziennej jeździe, takie jak systemy nawigacyjne czy klimatyzacja.
-Często te samochody są lakierowane w charakterystyczne barwy szkoły nauki jazdy, co może oznaczać, że trudno będzie sprzedać taki samochód w przyszłości, gdy będziesz chciał się go pozbyć."
Avatar użytkownika
Blacksmith
 
Posty: 2055
Dołączył(a): środa 23 marca 2016, 15:54
Lokalizacja: Elbląg/München, w przyszłości Texas

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Cyryl8 » wtorek 09 maja 2023, 06:34

Najbardziej rozbawił mnie ten stosunkowo niewielki przebieg.
Stosunkowo do czego?
Jeżeli auto osobowe jest eksploatowane przez 16h na dobę w najcięższych warunkach: w mieście, przez wielu kierowców, co godzinę inny i słabych, to niewielki przebieg jest w porównaniu z pojazdami użytkowymi pracującymi w transporcie międzynarodowym, ale o wiele większy od przeciętnego samochodu osobowego.

Z tym stanem technicznym też zabawnie.

Że względu na to, że pojazdy nauki jazdy jeżdżą zgodnie z przepisami, zatrzymywanie na znaku stop i strzałce warunkowej, każdy z nich w ciągu roku ma kilkakrotnie najechany tył.
O śladach po najechanych i uderzonych pachołkach nie wspomnę.

To dotyczy tylko rzeczy widocznych gołym okiem.
W Polsce takie samochody pracują i dużo i w ciężkich warunkach.
Ale jeżeli wierzysz tej SI to kupuj auta od OSK, ja nigdy bym tego nie zrobił.

jeszcze mi się przypomniało:
ja swoje auto osobowe użytkuję przeciętnie:
do pracy, z pracy, na salę, na zakupy, na spacer do lasu.
przejeżdżam około 8-10 tysięcy km rocznie.
ja przeciętnie mam stłuczkę, zarysowanie raz na 10 lat.
pojazdy osobowe w OSK z którymi współpracowałem przejeżdżają rocznie około 20-40 tyś km.
to jest ten "stosunkowo niewielki przebieg" według SI, z czego 1/5 na wstecznym biegu.
pojazdy nauki jazdy mają kolizje kilka - kilkanaście razy w roku.

jeszcze jedno:
według przepisów pojazd osobowy przechodzi badania techniczne (przegląd rejestracyjny) co roku, samochody nauki jazdy co pół.

nie ma w tej chwili aut bez klimatyzacji na nauce jazdy, mamy coraz gorętsze lato, więc nie dałoby się pracować i dla kursantów byłby to mordęga, a oznaczenia OSK są naklejane, więc wystarczy odkleić i przemyć rozcieńczalnikiem.

dodatkowo, w Polsce na nauce jazdy są samochody takie jakie ma WORD, więc nie zmienia się ich dlatego, że się zużyły, ale trzyma tak długo, dopóki WORD nie będzie zmieniał pojazdów.
takie mamy realia.
Cyryl8
 
Posty: 2441
Dołączył(a): czwartek 25 marca 2021, 06:59

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » wtorek 09 maja 2023, 13:47

Blacksmith napisał(a):
ZALETY:

-Takie samochody zazwyczaj są regularnie serwisowane i utrzymywane w dobrym stanie technicznym.
-Szkoły jazdy często wymieniają swoje samochody co kilka lat, więc samochody te są stosunkowo nowe i mają niewielki przebieg.
-Mogą one mieć dodatkowe funkcje, które są przydatne podczas nauki jazdy, takie jak pedały podwójnego sterowania lub dodatkowe lusterka.

WADY:

-Takie samochody często były użytkowane przez wielu różnych kursantów, co może oznaczać, że zostały one zużyte i poddane intensywnemu użytkowaniu.
-Zazwyczaj te samochody nie są wyposażone w dodatkowe funkcje, które byłyby przydatne w codziennej jeździe, takie jak systemy nawigacyjne czy klimatyzacja.
-Często te samochody są lakierowane w charakterystyczne barwy szkoły nauki jazdy, co może oznaczać, że trudno będzie sprzedać taki samochód w przyszłości, gdy będziesz chciał się go pozbyć."


Z tym przebiegiem to jest roznie, rocznie moze sie wachasc miedzy 30 a 50 tys km. Jezeli wiec kupujesz 2 letnie auto, to te ma gora 100 000 km. W Niemczech z regoly wszystkie sa w leasung'u ( z wylaczeniem moich - te sa finansowane na zero ). Nie wiem czy pedaly moga byc przydatne komukolwiek, no chyba, ze jakas nieogarnieta zona jezdzi albo poczatkujacy kierowca...

Dodatkowe lusterko to w PL koszt chyba 40 pln'ow.

Blacksmith, sprobuj kupic dzisiaj auto bez klimy i navi, bedzie ciezko ! Absolutnie nikt nie lakieruje auta, bo dzisiaj uzywa sie do tego foli, co najwyzej musisz pozniej dobrze spolerowac.
W Niemczech auto nie musi miec wbitych w papiery, ze bylo pojezdem nauki jazdy. Znaczy niby musi ale od 17 lat tego nie robie, bo woze papiery z TÜV*u, ze jest sprawdzony / odebrany

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez Radhezz » wtorek 09 maja 2023, 17:32

O kurde, ale dyskusja wyszła niespodziewanie jak mnie nie było :lol:

Ale odpowiadając na pytanie: 10-letnia Yamaha XJ-6

Czemu z OSK?

Bo pojazd jest za nieco mniej niż połowę ceny rynkowej - tyle ile mam za niego dać, to by mi starczyło najprędzej na coś co ma ok. 20 lat na karku... I to mówię o tańszych maszynach. Także no... zdaję sobie sprawę, że może być wyeksploatowana nieco bardziej, ale mimo wszystko - zostaje jeszcze ok. 10 tysięcy na poprawki. To nawet gdyby to był totalny wrak, to dalej by się to opłacało. A wrakiem nie jest, bo jeździłem tą maszyną, daje radę.

P.S.
Może by wydzielić temat? :D
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Sytuacje z rowerzystami

Postprzez ks-rider » wtorek 09 maja 2023, 21:28

Moja mloda jezdzi XJ6 F zroku 2011. Jedyna wada, to to, ze przedniaj ani tylnej opony nie zamkniesz, bo podnozki przeszkadzaja, co najwyzej przeszlifujesz wlasnie podnozki :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3799
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 54 gości