Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez dom88 » sobota 18 stycznia 2020, 21:17

Witam wszystkich, jestem tu nowy, niedawno też zdałem egzamin na B stąd też będę pewnie potrzebował często pomocy użytkowników tego forum :-).

Mam problem z tym skrzyżowaniem:
https://tinyurl.com/wddy8xb

Skręcić można na nim zgodnie z nakazem tylko w prawo. Chcący jechać w lewo trzeba po prawoskręcie zawrócić na przełączce (jest to część agrafki), dlatego aby to zrobić auta zajmują lewy pas (niewyznaczony). Jak widać sygnalizator dla tego pasa to zwykłe S1, a kierowcy często jadą tak, jakby stosowali się do S1 umieszczonego przy prawym pasie. Ci którzy nie stosują się do strzałki, a stoją na lewym pasie są często strąbieni przez stojących za nimi kierowców. Moje pytanie brzmi, jak należy w podanej sytuacji się zachować, gdyż wydaje mi się, że gdy każdy pas ma swój sygnalizator, to należy stosować się do jego wskazań. Nawiasem mówiąc czytałem gdzieś na innym forum, że w sytuacji gdy można skręcać z dwóch pasów, nie powinno się umieszczać sygnalizatora S2 dla jednego pasa (czy jakoś tak).
dom88
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 18 stycznia 2020, 21:05

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez JAKUB » niedziela 19 stycznia 2020, 11:43

JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez Henq » niedziela 19 stycznia 2020, 18:57

1. wszystkie pojazdy skręcające w prawo które zbliżają się do środkami jezdni łamią art 22.2.1 za to jest mandat!
2. przepis dotyczący umieszczania sygnalizatora S-2 dotyczy pasów ruchu które są wyznaczone i oznaczone strzałką, tutaj takowych nie ma.

Jak dla mnie podeślij temat Panu Dworakowi niech drogówka Krakowska tam wyrobi miesięczna normę :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez mp0011 » niedziela 19 stycznia 2020, 20:46

Henq napisał(a):1. wszystkie pojazdy skręcające w prawo które zbliżają się do środkami jezdni łamią art 22.2.1 za to jest mandat!


"Przepisu (Art. 22) ust. 2 nie stosuje się, jeżeli (...) dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku."

A czy nakaz skrętu nie dopuszcza przypadkiem jazdy wyłącznie w jednym kierunku...?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez Henq » niedziela 19 stycznia 2020, 21:06

mp0011 napisał(a):
Henq napisał(a):1. wszystkie pojazdy skręcające w prawo które zbliżają się do środkami jezdni łamią art 22.2.1 za to jest mandat!


"Przepisu (Art. 22) ust. 2 nie stosuje się, jeżeli (...) dopuszczalna jest jazda wyłącznie w jednym kierunku."

A czy nakaz skrętu nie dopuszcza przypadkiem jazdy wyłącznie w jednym kierunku...?

a widzisz tu masz rację, nie zauważyłem, że to dwujezdniowa jest, co nie zmienia faktu, że tutaj zastosowanie S-2 bez wyznaczonych pasów ruchu i strzałek na tych pasach ruchów dotyczy wszystkich pojazdów, więc stojący na lewym pasie na strzałce warunkowej prawidłowo jest trąbiony za tamowanie ruchu, powinien jechać.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez dom88 » niedziela 19 stycznia 2020, 22:30

A co z tymi przepisami?

§ 2.
1. Znak drogowy pionowy umieszczony po prawej stronie jezdni lub nad jezdnią dotyczy kierujących znajdujących się na wszystkich pasach ruchu; jeżeli jednak znaki umieszczone są nad poszczególnymi pasami ruchu, to znak dotyczy tylko kierujących znajdujących się na pasie, nad którym znak jest umieszczony. Znak drogowy umieszczony po lewej stronie jezdni lub pasów ruchu stanowi powtórzenie znaku umieszczonego po prawej stronie, chyba że przepisy szczególne stanowią inaczej.

7. Przepisy ust. 1 i 4 stosuje się odpowiednio do sygnałów świetlnych do kierowania ruchem.


Nie mają tu zastosowania tylko dlatego, że sygnalizator dla prawego pasa nie znajduje się nad nim?
dom88
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 18 stycznia 2020, 21:05

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez Henq » piątek 24 stycznia 2020, 22:34

dom88 napisał(a):Nie mają tu zastosowania tylko dlatego, że sygnalizator dla prawego pasa nie znajduje się nad nim?
raczej nie mają tu zastosowania bo pasy są niewyznaczone
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez dom88 » sobota 25 stycznia 2020, 01:22

Henq napisał(a):
dom88 napisał(a):Nie mają tu zastosowania tylko dlatego, że sygnalizator dla prawego pasa nie znajduje się nad nim?
raczej nie mają tu zastosowania bo pasy są niewyznaczone


A gdzie jest napisane, że mają być wyznaczone w takiej sytuacji?
dom88
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 18 stycznia 2020, 21:05

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez dom88 » sobota 25 stycznia 2020, 01:25

Ponadto nie rozumiem, czemu ma zatem służyć ten sygnalizator S1 skoro jego wskazanie jest niemiarodajne, bo i tak niby trzeba patrzeć na S2 po prawej.
BTW Szybkość zamieszczania postów na tym forum jest mówiąc delikatnie bardzo niewielka. Czy to dotyczy każdego, czy tylko nowych użytkowników?
dom88
 
Posty: 4
Dołączył(a): sobota 18 stycznia 2020, 21:05

Re: Skrzyżowanie z sygnalizatorem S1 i S2

Postprzez Henq » niedziela 26 stycznia 2020, 14:36

dom88 napisał(a):A gdzie jest napisane, że mają być wyznaczone w takiej sytuacji?
raczej to logiczne jest, ponieważ dla niewyznaczonych pasów ruchu sygnalizator powinien być dla każdego pasa, a jak wiadome pojazdy są różnej szerokości, np dwa tiry obok siebie dwa pasy ruchu, ale już za tymi tirami trzy maluchy obok siebie się zmieszczą i mamy trzy pasy ruchu niewyznaczone.

dom88 napisał(a):Ponadto nie rozumiem, czemu ma zatem służyć ten sygnalizator S1 skoro jego wskazanie jest niemiarodajne, bo i tak niby trzeba patrzeć na S2 po prawej.
mi się wydaje, że właśnie taki był zamysł by utworzyć dwa pasy ruchu do skrętu w prawo i dla każdego osobny sygnalizator, ale coś poszło nie tak i mamy sygnalizator z S-2 i jego powtórzenie bez S-2.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 62 gości