jednokierunkowa, wyprzedzanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » piątek 03 stycznia 2020, 22:26

Marcel2727 napisał(a):...Zatem jak ktoś mnie wyprzedza na jednokierunkowej czyli kiedy jego przód samochodu przekroczy mój tył auta mam nie dodawać gazu?...


aby było łatwiej, trzeba zrozumieć przyczynę zakazu przyspieszania dla pojazdu wyprzedzanego.
otóż mam Ciebie wyprzedzić, oceniając różnicę prędkości dochodzę do wniosku, że na ten manewr będę potrzebował około 300m.

moim pierwszym obowiązkiem (według prawa) jest upewnić się: czy mam drogę widoczną na 300m i czy nikt nie nadjeżdża z przeciwka na odcinku 300m.
więc jeżeli Ty jako wyprzedzany przyspieszysz to okaże się, że na ten manewr będę potrzebował nie 300m, ale 500m, a nie jestem na to przygotowany.

ustawodawca nie rozróżnił tu obowiązków wyprzedzającego (popatrzenie do przodu czy jest wolna droga), czy też wyprzedzanego (zakaz przyspieszania) na drodze jedno- i dwukierunkowych.

może to trochę dziwić, ale musimy pamiętać, że na obszarze zabudowanym na drogach jednokierunkowych pojazdy mogą parkować po lewej stronie jezdni i wyprzedzający podejmując manewr, przyjmując że wyprzedzany nie będzie przyspieszał, zdąży wrócić na swój pas przed zaparkowanym pojazdem z lewej stronu jezdni.
ale to tylko takie moje przypuszczenia.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » piątek 03 stycznia 2020, 22:54

@Cyryl :thumb2:
przykład:
https://www.google.pl/maps/@49.6199743, ... 312!8i6656

jednokierunkowa: dwa pasy ruchu i czasowe pozwolenie na zatrzymanie i postój


Cyryl napisał(a):Ty jako wyprzedzany przyspieszysz to okaże się, że na ten manewr będę potrzebował nie 300m, ale 500m, a nie jestem na to przygotowany.
1,5 km potrzebowałem by wyprzedzić idiotę który przyspieszał bo mnie nie widział bo rozmawiał przez telefon i przyspieszał równo ze mną :dumb: już miałem odpuścić, dopiero użycie klaksonu otrzeźwiło geniusza co się dzieje dookoła niego i zwolnił umożliwił mi dokończenie manewru i powrót na prawą stronę jezdni :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 04 stycznia 2020, 02:10

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Jeszcze jedno pytanie - kiedy jest zmiana pasa, a kiedy omijanie?

omijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
Obrazki te same co wstawiłem do wyprzedzania tyko pojazd na pasie prawym nie porusza się.

Marcel2727 napisał(a):Można ustać na równi na jednokierunkowej z drugim samochodem, gdy czeka się na przejazd pociągu?
można, to nie jest omijanie, nie przejechałeś obok tylko zrównałeś się z tym pojazdem.


:thumb2: :thumb2: :thumb2:

Szkoda, że takich obrazków nie ma w ogóle na kursach PJ, bo wiele wyjaśniają.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 04 stycznia 2020, 02:35

Marcel2727 napisał(a):Szkoda, że takich obrazków nie ma w ogóle na kursach PJ, bo wiele wyjaśniają.
??
Serio nie ma na kursach obrazków do wyprzedzania? w googlach wpisujesz "wyprzedzanie" i pierwszy "lepszy" wynik:
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/wyprzedzanie

i masz obrazki :lol:

masz wszystko opisane, masz filmiki załączone, nic dziwnego, że są pierwsi w pozycjonowaniu :spoko:
wszystko na temat wyprzedzania.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 04 stycznia 2020, 02:41

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Szkoda, że takich obrazków nie ma w ogóle na kursach PJ, bo wiele wyjaśniają.
??
Serio nie ma na kursach obrazków do wyprzedzania? w googlach wpisujesz "wyprzedzanie" i pierwszy "lepszy" wynik:
http://oskduet.pl/nauka-jazdy/wyprzedzanie

i masz obrazki :lol:

masz wszystko opisane, masz filmiki załączone, nic dziwnego, że są pierwsi w pozycjonowaniu :spoko:
wszystko na temat wyprzedzania.


Na kursach nie miałem, stał Pan, puścił filmik z CD i jechał samochód, zmienił pas, przejechał obok innego jeżdżącego i wrócił na poprzedni pas, Pan z CD powiedział "to jest wyprzedzanie", a który to dokładnie moment nie określono, przedstawiono całość jako wyprzedzanie.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 04 stycznia 2020, 02:46

Marcel2727 napisał(a):Na kursach nie miałem, stał Pan, puścił filmik z CD i jechał samochód, zmienił pas, przejechał obok innego jeżdżącego i wrócił na poprzedni pas, Pan z CD powiedział "to jest wyprzedzanie", a który to dokładnie moment nie określono, przedstawiono całość jako wyprzedzanie.
Bo to miałeś zapisane w kodeksie drogowym: "przejeżdżanie obok" :spoko:
Trzeba było zapytać czy obok to jest za? czy obok to jest wjechanie przed? :)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 04 stycznia 2020, 03:03

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Na kursach nie miałem, stał Pan, puścił filmik z CD i jechał samochód, zmienił pas, przejechał obok innego jeżdżącego i wrócił na poprzedni pas, Pan z CD powiedział "to jest wyprzedzanie", a który to dokładnie moment nie określono, przedstawiono całość jako wyprzedzanie.
Bo to miałeś zapisane w kodeksie drogowym: "przejeżdżanie obok" :spoko:
Trzeba było zapytać czy obok to jest za? czy obok to jest wjechanie przed? :)


No widzisz, powinni doprecyzować.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 04 stycznia 2020, 03:33

Marcel2727 napisał(a):No widzisz, powinni doprecyzować.
Powinni!
Ale też nikt nie doprecyzuje jaki znak ostrzegawczy ma być przed zakrętem byś nie mógł wyprzedzać :spoko:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

Masz zakręt i jest on oznaczony znakami ostrzegawczym np A-26:
Obrazek

może być bo za zakrętem... lądowisko :)
Przed zakrętem wcale nie musi być znak z grupy "zakrętów" ;) bo łagodny.
śmieszne prawda :)

;) zgodnie z zapisem nie możesz wyprzedzać bo zakręt choćby nie wiem jak łagodny jest oznaczony znakiem ostrzegawczym :lol:
:thumb2:
A to tylko igła w nieścisłościach PoRD :) - @LeszkoII jest w tym dobry.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » sobota 04 stycznia 2020, 06:55

no ale tutaj powołujesz się na OSK Duet, a tam na wskazanej przez Ciebie stronie wyraźnie pokazano, że zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi dotyczy tylko znaków z grupy "zakrętów": A1, A2, A3 i A4.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 04 stycznia 2020, 16:26

Jeszcze jedno pytanie, bo z czego się orientuje to sygnalizacja rządzi się trochę innymi zasadmi.

Jest jakaś zasada, że skręcając w prawo mam pierwszeństwo przed tym skręcającym w lewo?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » sobota 04 stycznia 2020, 19:14

Cyryl napisał(a):no ale tutaj powołujesz się na OSK Duet, a tam na wskazanej przez Ciebie stronie wyraźnie pokazano, że zakaz wyprzedzania na zakrętach oznaczonych znakami ostrzegawczymi dotyczy tylko znaków z grupy "zakrętów": A1, A2, A3 i A4.
to tylko OSK które wyskakuje jako pierwsze w googlach nie doszukuj się, każde OSK wskazując zakaz wyprzedzania wskazuje zakręt oznaczony znakiem A1-A4 ale mi chodzi o zapis z PoRD w którym nie jest wyszczególnione jakim znakiem ostrzegawczym ma być oznakowany zakręt by nie wolno było wyprzedzać:
7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
2) na zakręcie oznaczonym znakami ostrzegawczymi;

wskazuje tylko jak można doszukiwać się bubli w PoRD :wink: :spoko:

---

Marcel2727 napisał(a):Jeszcze jedno pytanie, bo z czego się orientuje to sygnalizacja rządzi się trochę innymi zasadmi.

Jest jakaś zasada, że skręcając w prawo mam pierwszeństwo przed tym skręcającym w lewo?

Sygnalizacja świetlna znosi tylko znaki pierwszeństwa, nie ustala pierwszeństwa pomiędzy pojazdami tylko zezwala (sygnał zielony) bądź nie zezwala (sygnał żółty czerwony) na wjazd na skrzyżowanie.
Pierwszeństwo pomiędzy skręcającym w prawo a skręcającym w lewo nadal reguluje art 25.1
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » niedziela 05 stycznia 2020, 19:27

Zawieruszyło mi się jeszcze pytanie.

Droga jednokierunkowa i dwa pasy, jest przez nie przejście i jeden samochód zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego. Pieszy przeszedł już część na naszej stronie ulicy, można ominąć taki samochód? A jeśli się zatrzymamy? Są na to jakieś przepisy? Bo wielokrotnie dostawałem odpowiedź "tak".
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » środa 08 stycznia 2020, 19:57

Odpowie ktoś?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Cyryl » środa 08 stycznia 2020, 20:53

musisz sobie odpowiedzieć na pytanie: dlaczego jest obowiązek zatrzymania się, jeżeli inny pojazd zatrzymał się przed przejściem?

dlatego, że ten inny pojazd ogranicza widoczność i ten pojazd zasłania Ciebie (Twoje auto) dla potencjalnego pieszego chcącego przejść przez to przejście.

gdy jeden pojazd stoi przed przejściem, drugi musi się zatrzymać i co dalej?
gdybyśmy dosłownie literalnie trzymalibyśmy się tego przepisu, to musielibyśmy stać aż do śmierci głodowej, bo pierwszy ruszający przecież będzie albo omijał (drugi stojący pojazd), albo wyprzedzał (drugi również ruszy).

trudno utrafić ruszanie w tym samym momencie i przyspieszać w tym samym tempie jak w skokach synchronicznych do wody.
ktoś musi w końcu ruszyć.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » piątek 10 stycznia 2020, 21:58

Marcel2727 napisał(a):Zawieruszyło mi się jeszcze pytanie.

Droga jednokierunkowa i dwa pasy, jest przez nie przejście i jeden samochód zatrzymał się w celu przepuszczenia pieszego. Pieszy przeszedł już część na naszej stronie ulicy, można ominąć taki samochód? A jeśli się zatrzymamy? Są na to jakieś przepisy? Bo wielokrotnie dostawałem odpowiedź "tak".
czyli pieszy wchodzi od strony tego co jedzie a nie tego co się zatrzymuje?
Nie, nie można , nadal to jest omijanie pojazdu który jechał w tym samym kierunku, ale zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu. Jak dla mnie krótka piłka, jak nie potrafisz ogarnąć to kieruj się wyznacznikiem:
pieszy na pasach = stoisz, hamujesz, nie jedziesz! :spoko:
proste prawda?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 44 gości