jednokierunkowa, wyprzedzanie

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » piątek 20 grudnia 2019, 02:24

Czy jeśli przejeżdża obok nas pojazd to trzeba zachować aktualną prędkość lub zwolnić? W którym momencie można już dodać gazu, a w którym nie? Przy dwukierunkowej jest to dość proste - od czasu jak kierowca wjeżdża na pas dla ruchu przeciwnego i z niego zjeżdża. Tutaj z kolei ten moment nie jest oczywisty.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez gumik » piątek 20 grudnia 2019, 08:33

Na dwukierunkowej o jednym pasie w każdym kierunku przepis ma za zadanie uchronić przed niebezpiecznymi sytuacjami. Jak już ktoś zjedzie na pas dla kierunku przeciwnego, to powinien jak najszybciej go opuścić - nie utrudniać mu.

Na jednokierunkowej przepis nie ma takiego znaczenia, a przyspieszenie w trakcie bycia wyprzedzanym nie spowoduje zagrożenia.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez yorki » piątek 20 grudnia 2019, 11:11

Popieram, :wink:

Sztywne trzymanie się tego przepisu spowodowałoby, że praktycznie nie można było by ruszyć z pod świateł, czy za bramkami na autostradzie, jeżeli ktoś na sasiednim pasie jedzie odrobinę szybciej.
Brakuje mi zapisu takiego jak w Konwencji, że (w okreslonych warunkach) szybsza jazda sąsiednim pasem nie jest wyprzedzaniem.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » piątek 20 grudnia 2019, 18:33

Dzięki, właśnie zastanawiałem się jaki sens ma w ogóle ten przepis? Nie ma presji, że ktoś nadjedzie z naprzeciwka, można nieco zwolnić i dopiero zmienić pas lub jechać jeszcze trochę dalej drugim.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez yorki » piątek 20 grudnia 2019, 21:15

Marcel2727 napisał(a):Dzięki, właśnie zastanawiałem się jaki sens ma w ogóle ten przepis?

Żebyś aby źle nie zrozumiał.
Przestrzegać należy wszystkich przepisów. Tego o nie przyspieszaniu gdy jest się wyprzedzanym, również.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » sobota 28 grudnia 2019, 02:08

yorki napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):Dzięki, właśnie zastanawiałem się jaki sens ma w ogóle ten przepis?

Żebyś aby źle nie zrozumiał.
Przestrzegać należy wszystkich przepisów. Tego o nie przyspieszaniu gdy jest się wyprzedzanym, również.


A kiedy to wyprzedzanie się zaczyna na drodze jednokierunkowej? Skoro nawet ktoś Cię wyprzedza, ale nadal jedzie swoim pasem, a Ty swoim to czemu miałbyś nie przyśpieszać? Yorki jedyną osobą co źle coś zrozumiała jesteś Ty. Rozumiem, że jak pojazd jedzie na lewym pasie szybciej to nie dodajesz gazu, by dać się wyprzedzić?

Na dwukierunkowej odpowiedź jest prosta - kiedy osoba zmienia pas dla ruchu przeciwnego, a nie przyśpieszamy po to, by nie przywalił w samochód jadący z naprzeciwka.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » niedziela 29 grudnia 2019, 21:21

Marcel2727 napisał(a):A kiedy to wyprzedzanie się zaczyna na drodze jednokierunkowej? ...

Na dwukierunkowej odpowiedź jest prosta - kiedy osoba zmienia pas dla ruchu przeciwnego, a nie przyśpieszamy po to, by nie przywalił w samochód jadący z naprzeciwka...
Ty na prawdę nie masz pojęcia co to wyprzedzanie.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » wtorek 31 grudnia 2019, 17:35

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):A kiedy to wyprzedzanie się zaczyna na drodze jednokierunkowej? ...

Na dwukierunkowej odpowiedź jest prosta - kiedy osoba zmienia pas dla ruchu przeciwnego, a nie przyśpieszamy po to, by nie przywalił w samochód jadący z naprzeciwka...
Ty na prawdę nie masz pojęcia co to wyprzedzanie.


Przejeżdżanie obok drugiego pojazdu i tutaj definicja się kończy.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » wtorek 31 grudnia 2019, 23:58

Marcel2727 napisał(a):Przejeżdżanie obok drugiego pojazdu i tutaj definicja się kończy.
nie pytałem o wycinek z definicji ;) brakuje pojazdów jadących itd...

Stwierdzałem fakt ty nie wiesz co to wyprzedzanie, więc pomogę

zielone strzałki:
Obrazek

TO NIE JEST WYPRZEDZANIE!!
to zmiana pasa ruchu!

pojazd niebieski względem pojazdu czerwonego:
Obrazek

TO NIE JEST WYPRZEDZANIE!!
to jazda swoim pasem ruchu!

oraz:
Obrazek

TO NIE JEST WYPRZEDZANIE!!
to jazda swoim pasem ruchu!

Wszytko to co pozostaje pomiędzy czerwonymi kreskami to WYPRZEDZANIE!
O ile pojazd niebieski jedzie z większą prędkością, niż pojazd czerwony!
Jeżeli jadą z tą sam prędkością
TO NIE JEST WYPRZEDZANIE!!

A teraz postrzeganie przestrzenne i spróbuj to wszystko odnieść do sytuacji dynamicznej na drodze a nie statycznej na zdjęciach ;)

Rozumiesz już dlaczego to:
Marcel2727 napisał(a):Na dwukierunkowej odpowiedź jest prosta - kiedy osoba zmienia pas dla ruchu przeciwnego
jest błędem logicznym?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » środa 01 stycznia 2020, 14:50

Henq wytłumacz mi pierwszy obrazek, bo by przejechać według tych strzałek to trzeba zmienić pas, wjechać w czerwone pole, gdzie jest wyprzedzanie według Ciebie i następnie zmienić pas jeszcze raz.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » środa 01 stycznia 2020, 16:16

Marcel2727 napisał(a):... to trzeba zmienić pas, wjechać w czerwone pole, gdzie jest wyprzedzanie według Ciebie i następnie zmienić pas jeszcze raz.
co mam tłumaczyć? jak na moje oko wszystko rozumiesz. I nie według mnie a według kodeksu drogowego:
wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku

więc jak widzisz nie dojeżdżanie do pojazdu, nie odjeżdżanie od pojazdu, czy tym bardziej nie zmiana pasa ruchu.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » czwartek 02 stycznia 2020, 15:50

Henq napisał(a):
Marcel2727 napisał(a):... to trzeba zmienić pas, wjechać w czerwone pole, gdzie jest wyprzedzanie według Ciebie i następnie zmienić pas jeszcze raz.
co mam tłumaczyć? jak na moje oko wszystko rozumiesz. I nie według mnie a według kodeksu drogowego:
wyprzedzanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok pojazdu lub uczestnika ruchu poruszającego się w tym samym kierunku

więc jak widzisz nie dojeżdżanie do pojazdu, nie odjeżdżanie od pojazdu, czy tym bardziej nie zmiana pasa ruchu.


Zatem jak ktoś mnie wyprzedza na jednokierunkowej czyli kiedy jego przód samochodu przekroczy mój tył auta mam nie dodawać gazu? Tyczy się to też dwukierunkowej czy wystarczy, że samochód z tyłu zmieni pas na ten dla przeciwnego kierunku? (tu mowa o dwukierunkowej)

Chodzi mi dokładniej o to kiedy mam przestać przyśpieszać.
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » czwartek 02 stycznia 2020, 19:34

Marcel2727 napisał(a):Zatem jak ktoś mnie wyprzedza na jednokierunkowej czyli kiedy jego przód samochodu przekroczy mój tył auta mam nie dodawać gazu?
tak zgodnie z przepisami :thumb2: najbardziej widoczne jest to po zmianie kierunku jazdy kiedy auto się rozpędza na swoim pasie ruchu (bądź pasie rozbiegowym) a swoim pasem porusza się inne auto z większą prędkością. Na autostradzie np w takich sytuacjach graniczyło by z cudem rozpędzenie pojazdu bo cały czas nas ktoś wyprzedza :) niestety tak mówią przepisy i trzymając się ich sztywno policja może nałożyć mandat w takiej sytuacji.
Często pan Marek Dworak w swoim programie po skręcie w prawo na swój pas ma w nosie inne pojazdy i jak nigdy nic dodaje gazu a składa na auta obok, że go wyprzedzają.

Marcel2727 napisał(a):Tyczy się to też dwukierunkowej czy wystarczy, że samochód z tyłu zmieni pas na ten dla przeciwnego kierunku? (tu mowa o dwukierunkowej)
przecież ci narysowałem, specjalnie nie wstawiałem, że sytuacja ma miejsce na jednokierunkowej.

Marcel2727 napisał(a):Chodzi mi dokładniej o to kiedy mam przestać przyśpieszać.
zgodnie z przepisami kiedy jesteś wyprzedzany.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Marcel2727 » piątek 03 stycznia 2020, 17:54

Jeszcze jedno pytanie - kiedy jest zmiana pasa, a kiedy omijanie?

Można ustać na równi na jednokierunkowej z drugim samochodem, gdy czeka się na przejazd pociągu?
Marcel2727
 
Posty: 833
Dołączył(a): środa 14 sierpnia 2019, 23:11

Re: jednokierunkowa, wyprzedzanie

Postprzez Henq » piątek 03 stycznia 2020, 19:37

Marcel2727 napisał(a):Jeszcze jedno pytanie - kiedy jest zmiana pasa, a kiedy omijanie?

omijanie - przejeżdżanie (przechodzenie) obok nieporuszającego się pojazdu, uczestnika ruchu lub przeszkody;
Obrazki te same co wstawiłem do wyprzedzania tyko pojazd na pasie prawym nie porusza się.

Marcel2727 napisał(a):Można ustać na równi na jednokierunkowej z drugim samochodem, gdy czeka się na przejazd pociągu?
można, to nie jest omijanie, nie przejechałeś obok tylko zrównałeś się z tym pojazdem.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 82 gości