Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez janusz1962 » niedziela 24 listopada 2019, 16:55

Cześć,

zachęcony odpowiedziami z poprzedniego wątku postanowiłem zapytać o jeszcze jedną sytuację, która mnie nurtuje. Poniżej obrazek poglądowy.

1. Czy ten znak F-10, który zezwala tylko na jazdę na wprost z lewego pasa ruchu i jednoczesny brak znaku nakazu jazdy we wskazanym kierunku albo zakazu skrętu w lewo to jakieś niedopatrzenie zarządcy ruchu?

2. Często widzę jak kierowcy wyjeżdżający z drogi podporządkowanej przejeżdżają przed oczekującymi na możliwość skrętu w lewo na parking. Nawet jeśli nie powinni tam skręcać, to przecież ci z podporządkowanej tego nie wiedzą i wydaje mi się, że powinni ich przepuścić.

Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.
Pozdrawiam.
Załączniki
image.jpg
janusz1962
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa 28 marca 2018, 16:34

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez yorki » niedziela 24 listopada 2019, 20:04

janusz1962 napisał(a):Będę wdzięczny za rozwianie moich wątpliwości.

No to Ci się udał dowcip. :mrgreen:

Wjazd do obiektu przydrożnego nie jest częścią skrzyżowania, więc z automatu nie jest uwzgledniony na znakach.
O ile wyjazd nie budzi wątpliwości, to wjazd już tak.

Napiszę, jak ja bym się tam zachował.

F-10 (P-8) olewam, i skręcam, ale w taki sposób jakbym chciał zaparkować po lewej stronie jezdni.
Tzn. przepuścilbym jadących z naprzeciwka.

Podstaw nie podam, bo nie znam.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez gumik » niedziela 24 listopada 2019, 21:18

Ci z podporządkowanej powinni przepuścić pojazd nadjeżdżający drogą z pierwszeństwem.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez janusz1962 » niedziela 24 listopada 2019, 21:34

gumik napisał(a):Ci z podporządkowanej powinni przepuścić pojazd nadjeżdżający drogą z pierwszeństwem.


A co ze skrętem w lewo z pasa do jazdy na wprost? Można czy nie można?
janusz1962
 
Posty: 18
Dołączył(a): środa 28 marca 2018, 16:34

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez yorki » niedziela 24 listopada 2019, 21:46

@gumik
Trzymając się ściśle przepisów to chyba masz rację.
Ale mój instynkt przetrwania każe mi jeździć "po mojemu"
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez gumik » niedziela 24 listopada 2019, 22:35

Ja bym nie skręcał tam w lewo. Skoro znak nakazuje jazdę prosto przez skrzyżowanie, to nie w lewo. Tłumaczenie, że to posesja, moim zdaniem nie jest uzasadnione. Prosto, to prosto, a nie prosto lub w lewo.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez yorki » niedziela 24 listopada 2019, 23:34

Jasne, : z pasa -> w kierunku wskazanym.
Ale ja zmieniam pas ( już po minięciu ostatniej strzałki).
To nie są znaki nakazu/zakazu.

Gdyby był zakaz skrętu w lewo, to byłby B-21
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez gumik » poniedziałek 25 listopada 2019, 00:05

No wiesz. Tak samo argumentowali kierowcy w Jedź Bezpiecznie, którzy na skrzyżowanie wjeżdżali pasem do lewoskrętu, potem "zmieniali pas" i jechali w efekcie prosto. Nie róbmy siary na drodze. ;)
Wykroczeniem jest nie stosowanie się do znaków określających kierunek jazdy z pasa ruchu.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zjazd z drogi z pierwszeństwem na posesję

Postprzez Henq » poniedziałek 25 listopada 2019, 12:11

janusz1962 napisał(a):1. Czy ten znak F-10, który zezwala tylko na jazdę na wprost z lewego pasa ruchu i jednoczesny brak znaku nakazu jazdy we wskazanym kierunku albo zakazu skrętu w lewo to jakieś niedopatrzenie zarządcy ruchu?
żadne niedopatrzenie, znak F-10 stosuje się w celu wskazania na wlocie skrzyżowania obowiązujących kierunków jazdy przez skrzyżowanie z określonych pasów ruchu.
Więc jak na wlocie masz na F-10 prosto to masz jechać prosto przez całe skrzyżowanie a nie przez pół.

janusz1962 napisał(a):2. Często widzę jak kierowcy wyjeżdżający z drogi podporządkowanej przejeżdżają przed oczekującymi na możliwość skrętu w lewo na parking. Nawet jeśli nie powinni tam skręcać, to przecież ci z podporządkowanej tego nie wiedzą i wydaje mi się, że powinni ich przepuścić.
Tak! Nie powinni skręcać. Tak! Powinni ustąpić pierwszeństwa wszystkim pojazdom poruszającym się drogą główną, niestety nawet tym łamiącym F-10.

---

yorki napisał(a):Jasne, : z pasa -> w kierunku wskazanym.
Ale ja zmieniam pas ( już po minięciu ostatniej strzałki).
a to na jaki pas zmieniasz? też do jazdy na wprost?

yorki napisał(a):Gdyby był zakaz skrętu w lewo, to byłby B-21
no popatrz a na C-1 zakazu skrętu w lewo nie ma, a skręcać w lewo nie wolno :hmm: Na C-3 zakazu zawracania nie ma a zawracań nie wolno :hmm: Ciekawe prawda?
Masz na znaku F-10 wskazany kierunek jazdy przez skrzyżowanie i jest to kierunek prosto. Więc masz jechać prosto przez całe skrzyżowanie a nie do połowy.
I dziwić się, że potem na SoRO nie wiedzą jak jechać i przejazd prosto sygnalizują prawym kierunkowskazem :dumb:

Swoją drogą już był taki temat gdzie ze strzałki P-8x w lewo eksperci chcą jechać prosto! Co to za plaga nie stosowania się do znaków kierunku jazdy?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 62 gości