Skręt w prawo drogę 3 pasmową na krajnie lewy pas.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Skręt w prawo drogę 3 pasmową na krajnie lewy pas.

Postprzez Pioter88 » czwartek 05 września 2019, 21:54

Witam,

Mam pytanie, a raczej prośbę o poradę dla niedoświadczonego kierowcy jak się zachować .

Wyobraźmy sobie, że jadąc drogą dwukierunkową o jednym pasie w ruchu w każdą stronę, chcę skręcić w prawo w drogę 3-pasmową. Ponieważ w dalszej trasie mam zamiar skręcić w lewo, najlepiej dla mnie byłoby zająć skrajnie lewy pas ruchu. Wyjeżdżam z drogi podporządkowanej. Znaki A-7 oraz C-2.

I teraz moja wątpliwość – załóżmy że na skrajnie lewym pasie jadą akurat auta, a prawy bądź środkowy pas są wolne. Czy w takiej sytuacji mam obowiązek ruszyć i zająć pas który jest dostępny (najczęściej prawy)? Czy mam prawo stać i czekać (blokując stojące za mną auta) dopóki skrajnie lewy się nie zwolni?
Dodam tylko, że zawsze zajmuje prawy pas i potem się przebijam na lewy jak się uda, ale niektórzy kierowcy spokojnie sobie czekają aż zwolni się skrajnie lewy, stąd moje wątpliwości.

Jeszcze taka sytuacja z obrazkiem.

Podobny zamiar skrętu w prawo i zajęcia skrajnie lewego pasa. Tym razem na konkretnym skrzyżowaniu Lutomierska – Zachodnia w Łodzi. Skręt najczęściej na zielonej strzałce S-2. Skoro jest ciągła linia przez kawałek to mam jechać jak niebieska linia.
Problem w tym że duży ruch pojazdów uniemożliwia zmianę pasa ze skrajnie prawego, który jest również pasem do skrętu w prawo za kilkadziesiąt metrów. Jakbym się uparł to musiałbym się na nim zatrzymać i zablokować tych którzy by zaraz skręcali ponownie w prawo.
Mogę, czy muszę jechać w prawo żeby nie blokować pasa ruchu?
I ciekawostka - pokonuje ten skręt prawie codziennie od paru miesięcy i zauważyłem że inni kierowcy najczęściej jadą jak czerwona strzałka. Tzn. czekają przed linią ciągłą (blokując ruch, o dziwo nikt zazwyczaj nie trąbi) aż ul. Zachodnia się zwolni i zajmują skrajny lewy.

Z góry dziękuje za pomoc.
Załączniki
1.jpg
Pioter88
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 05 września 2019, 20:19

Re: Skręt w prawo drogę 3 pasmową na krajnie lewy pas.

Postprzez Henq » sobota 07 września 2019, 03:08

Pioter88 napisał(a):Czy w takiej sytuacji mam obowiązek ruszyć i zająć pas który jest dostępny (najczęściej prawy)?
obowiązek to ty masz: ale zachować szczególną ostrożność! :spoko:
dojeżdżasz do skrzyżowania :spoko:
oprócz tego znak A-7 nakłada na ciebie "ustąp pierwszeństwa" względem wszystkich pojazdów poruszających się drogą główną.

Pioter88 napisał(a):Czy mam prawo stać i czekać (blokując stojące za mną auta) dopóki skrajnie lewy się nie zwolni?
oczywiście że możesz, ale co będzie jak wjedziesz na pas "wolny" a pojazd jadący główną zmieni pas właśnie na ten "wolny"?

Pioter88 napisał(a):prawy pas i potem się przebijam na lewy jak się uda,
a nie łatwiej było by poczekać na wolną jezdnię by od razu zająć pas lewy?

Pioter88 napisał(a):Skoro jest ciągła linia przez kawałek to mam jechać jak niebieska linia.
na pas skrajnie lewy? tak.
zmieniając pas ruchu tam gdzie przerywane.

Pioter88 napisał(a):Jakbym się uparł to musiałbym się na nim zatrzymać i zablokować tych którzy by zaraz skręcali ponownie w prawo.
w skrócie: zmianę pasa ruchu wykonujesz na linii przerywanej,
na linii ciągłej już nie możesz.
Więc o ile "zablokujesz" na przerywanej to możesz się zatrzymać :spoko:

Pioter88 napisał(a):pokonuje ten skręt prawie codziennie od paru miesięcy i zauważyłem że inni kierowcy najczęściej jadą jak czerwona strzałka.
do czasu :thumb2:

Pioter88 napisał(a):Tzn. czekają przed linią ciągłą
w jakim celu? :dumb:

Pioter88 napisał(a):blokując ruch, o dziwo nikt zazwyczaj nie trąbi
ponieważ sygnału dźwiękowego w terenie zabudowanym można używać warunkowo :)

przepisy o zatrzymaniu są precyzyjne skoro jest pas wyprowadzający i pojazd z takowego nie korzysta to się zatrzymuje z warunków nie wynikających itd... :spoko:
więc łamie art 19.2 oraz art 49.1.1
a co z tym idzie stwarza "bezpośrednie niebezpieczeństwo" - kwestia interpretacji po przez wiadomo kogo w niebieskich uniformach :):):)
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Skręt w prawo drogę 3 pasmową na krajnie lewy pas.

Postprzez ks-rider » sobota 07 września 2019, 09:23

Generalnie to takie skrzyzowania Maja sygnalizacje swietlna, ktora to reguluje. Przy sygnalizacji swietlnej masz prawo Zajac Lewy pas i wszyscy jadacy z naprzeciwka ktorzy skrecaja w lewo w ta ulice Maja zasrany obowiazek ustapic Ci pierszenstwa.

2. Jestem po raz kolejny pelen podziwu jak koncertowo mozne spierdo**c znaki poziome na skrzyzowaniu. Niemniej znaki sa jakie sa wiec musisz sie do nich dostosowac wjezdzajac najpierw na prawy pas a nastepnie ze szczegolna ostroznoscia zmieniac.

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 60 gości