Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Ramak » piątek 30 sierpnia 2019, 19:41

Mam problem przy sytuacji drogowej, która spotyka mnie codziennie. Otóż jak wiadomo przed oraz na przejściu dla pieszych nie można wyprzedzać. Jednak jeżdżę przez drogę na której przejście dla pieszych znajduje się na drodze do skrętu w lewo oraz do jazdy prosto (rys. 1). Często ten lewy pas jest zakorkowany i samochody na nim poruszają się z prędkością 5km/h (dojeżdżają do miejsca w którym mogą skręcić w lewo - rys. 2.). Co powinienem zrobić w takiej sytuacji jadąc prawym pasem? Jest jakieś wyłączenie od przepisu, który przytoczyłem wcześniej w takim przypadku? Przecież nie zwolnię do prędkości pojazdów z lewego pasa i nie zakorkuje przejazdu prosto... Dodam, że jest to droga w terenie niezabudowanym, więc nawet jadąc 80 km/h zazwyczaj mam poganiacza 10 m za sobą i ilekroć postanowiłem zwolnić do tych 10km/h musiałem gwałtowanie przyśpieszyć, bo miałbym go w swoim bagażniku, a o sygnałach dźwiękowych nawet nie wspomnę. Widoczność tam jest dobra (lekko z górki) + jest to raczej odludzie, więc o ewentualnego pieszego bym się nie bał, ale jednak strach przed mandatem zostaje.
Załączniki
przejscie.png
Ramak
 
Posty: 1
Dołączył(a): piątek 30 sierpnia 2019, 19:37

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » piątek 30 sierpnia 2019, 23:50

Ramak napisał(a):Otóż jak wiadomo przed oraz na przejściu dla pieszych nie można wyprzedzać.
a tu cię zaskoczę: przed jak i na przejściu dla pieszych można wyprzedzać :thumb2: :mrgreen:
:lol: :lol: :lol: 8)

Ramak napisał(a):Jednak jeżdżę przez drogę na której przejście dla pieszych znajduje się na drodze do skrętu w lewo oraz do jazdy prosto (rys. 1).
typowa sytuacja na drogach dwujezdniowych o dwóch pasach ruchu

Ramak napisał(a):Często ten lewy pas jest zakorkowany i samochody na nim poruszają się z prędkością 5km/h (dojeżdżają do miejsca w którym mogą skręcić w lewo - rys. 2.).
pojazdy stoją -> omijanie,
pojazdy jadą w tym samym kierunku -> wyprzedzanie
pojazdy jadą w innym kierunku -> na 100% nie wyprzedzanie
chociaż mamy tu kilku geniuszy dla których pojazd skręcający w lewo jedzie tak samo prosto i dojeżdża do PdP za skrzyżowaniem :help: :eek2:
użyj szukajki jest temat w którym jest to wyjaśnione (nie każdy załapał no ale cóż)

Ramak napisał(a):Co powinienem zrobić w takiej sytuacji jadąc prawym pasem?
wg @szerszona i przydupasa to nie wyprzedzać :eek2: :dumb: czyli stać ewentualnie toczyć się 5km/h :help:

Ramak napisał(a):Jest jakieś wyłączenie od przepisu, który przytoczyłem wcześniej w takim przypadku?
tak!
definicja wyprzedzania :spoko:

Ramak napisał(a):Przecież nie zwolnię do prędkości pojazdów z lewego pasa i nie zakorkuje przejazdu prosto...
a po co masz zwalniać i się zatrzymywać? przecież jedziesz w innym kierunku :thumb2:

Ramak napisał(a):Dodam, że jest to droga w terenie niezabudowanym, więc nawet jadąc 80 km/h zazwyczaj mam poganiacza 10 m za sobą i ilekroć postanowiłem zwolnić do tych 10km/h musiałem gwałtowanie przyśpieszyć, bo miałbym go w swoim bagażniku,
a on chciałby szybciej bo może bo ograniczenie 90 :lol: :lol: :lol:

Ramak napisał(a):a o sygnałach dźwiękowych nawet nie wspomnę.
poza terenem zabudowanym dozwolone :spoko:
a w terenie zabudowanym widocznie znają przepisy drogowe i hamujesz w sposób powodujący zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub ten ruch utrudniasz;
Zawsze winny wjeżdżający w tył :eek2: bo tak jakiś genialny sędzia orzekł, a może to był sędzia sądu najwyższego który zmianę kierunku jazdy nazywa zmianą kierunku ruchu? może czas by w końcu wina wjeżdżającego w tył była winą hamującego bo takie miał widzimisię :thumb2: 8)

Ramak napisał(a):Widoczność tam jest dobra (lekko z górki) + jest to raczej odludzie, więc o ewentualnego pieszego bym się nie bał, ale jednak strach przed mandatem zostaje.
nadal nie wiem za co ten mandat? definicja wyprzedzania mówi o pojeździe jadącym w tym samym kierunku!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez kg1956 » sobota 31 sierpnia 2019, 10:34

Witaj Ramak.
1. Nie słuchaj trolli. Poznamy ich po pianie na pysku, nadużywaniu emotikonów oraz niemerytorycznych wypowiedziach.
2. Na i przed przejściem dla pieszych wyprzedzać można- w znaczeniu da się. Jeśli ruch na nim nie jest kierowany to wyprzedzanie jest zabronione.
3. W opisywanej sytuacji należy zachować szczególną ostrożność a więc jechać nieznacznie szybciej niż pojazdy na lewym pasie. Zapewni to bezpieczne zatrzymanie w przypadku niebezpieczeństwa.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » sobota 31 sierpnia 2019, 11:55

widzę tutaj jakąś nieścisłość skoro ma nie słuchać trolli to po co się produkujesz?
nie masz pojęcia co to zmiana kierunku jazdy a wielkiego fachowca zgrywasz. Nie no nie kompromituj się, chociaż bardziej to się już nie da...
widzę nawet czytać nie umiesz bo wszystko jest wyjaśnione tylko ty jak zawsze zacofany... :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez yorki » sobota 31 sierpnia 2019, 16:18

Ramak napisał(a):Jest jakieś wyłączenie od przepisu, który przytoczyłem wcześniej w takim przypadku?

dura lex, sed lex, :)
Ramak napisał(a):...o ewentualnego pieszego bym się nie bał, ale jednak strach przed mandatem zostaje.

No jak? Pieszego byś wypatrzył, a policjanta już nie?

Przedstawiłeś schemat sytuacji, to i odpowiedzi będą schematyczne. Może link do miejsca?
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez kg1956 » sobota 31 sierpnia 2019, 17:15

Myślę, że to można pociągnąć pod jazdę w korku. Żaden policjant nie da za to mandatu. Należy jednak pamiętać, by zwolnić odpowiednio wcześniej i nie spowodować nagłego hamowania. Klaksonami się nie przejmować.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » sobota 31 sierpnia 2019, 22:53

@Ramak nie sugeruj się wypowiedziami pseudo fachowców, jazda w korku to normalne wyprzedzanie się wzajemnie o ile oba pojazdy się poruszają, oba pojazdy jadą w tym samym kierunku, albo omijanie o ile jeden pojazd stoi. To zupełnie inna sytuacja, no ale cóż takie geniusze PoRD też mogą się tutaj wypowiadać :dumb:
Sam byłem świadkiem jak policjant ukarał mandatem za wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem (ok 2m) kierowcę który wyprzedzał pojazd wolno toczący się w korku na sąsiednim pasie. Pojazdy jadą w tym samym kierunku to wyprzedzanie i żaden geniusz czy pseudo fachowiec który nie wie co to zmiana kierunku jazdy nie zmieni tego :thumb2: i całe szczęście :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez kg1956 » niedziela 01 września 2019, 18:58

Trolle często plączą się w zeznaniach. Raz piszą tak, a drugi raz na odwrót...
Przykład:
a po co masz zwalniać i się zatrzymywać? przecież jedziesz w innym kierunku :thumb2:

a już za chwilę
Sam byłem świadkiem jak policjant ukarał mandatem za wyprzedzanie bezpośrednio przed przejściem (ok 2m) kierowcę który wyprzedzał pojazd wolno toczący się w korku na sąsiednim pasie. Pojazdy jadą w tym samym kierunku to wyprzedzanie i żaden geniusz czy pseudo fachowiec który nie wie co to zmiana kierunku jazdy nie zmieni tego :thumb2: i całe szczęście :lol:
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez gumik » niedziela 01 września 2019, 19:35

Ramak napisał(a):Co powinienem zrobić w takiej sytuacji jadąc prawym pasem?
Zwolnić.

Jest jakieś wyłączenie od przepisu, który przytoczyłem wcześniej w takim przypadku?
Tylko jeśli skrzyżowanie jest kierowane sygnalizacją świetlną.. Poza tym przy braku sygnalizacji na skrzyżowaniu wyprzedzać też nie wolno.

Przecież nie zwolnię do prędkości pojazdów z lewego pasa i nie zakorkuje przejazdu prosto...
Dlaczego?

Widoczność tam jest dobra (lekko z górki) + jest to raczej odludzie, więc o ewentualnego pieszego bym się nie bał, ale jednak strach przed mandatem zostaje.
Musisz odwrócić myślenie. Nie masz się bać mandatu, tylko wiedzieć po co dany przepis jest, czemu ma służyć.

Przepisy są głównie pisane żeby zapewnić bezpieczeństwo, a nie upłynnić ruch.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » wtorek 03 września 2019, 05:49

kg1956 napisał(a):Trolle często plączą się w zeznaniach. Raz piszą tak, a drugi raz na odwrót...
Przykład:
prawdziwego trolla tego forum poznasz po alfabetyzmie, człowieczek takowy nie potrafi czytać i nie rozumie co się do niego pisze, tylko będzie swoje farmazony wszystkim na około wciskał, tupał nóżką bo nikt się na jego bzdurki nie nabierze. :help:

Powtórzę jeszcze raz by nawet najbardziej zacofane trolle zrozumiały:
jazda w korku pojazdów jadących w tym samym kierunku to wyprzedzanie, natomiast pojazd skręcający w lewo i pojazd jadący prosto nie jadą w tym samym kierunku pomimo że są w korku - chociaż nie wiem co ten korek zmienia :hmm: , ale jak widać dla pewnego trolla dużo...
Ale tak bywa jak się własną ideologię tworzy w innym temacie ten sam geniusz nie wie gdzie stosować C-5 a wielce o zmianie kierunku jazdy dyskutuje :dumb:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez yorki » wtorek 03 września 2019, 10:10

Henq napisał(a):Powtórzę jeszcze raz by nawet najbardziej zacofane trolle zrozumiały:
jazda w korku pojazdów jadących w tym samym kierunku to wyprzedzanie, natomiast pojazd skręcający w lewo i pojazd jadący prosto nie jadą w tym samym kierunku pomimo że są w korku - chociaż nie wiem co ten korek zmienia :hmm: ,

Ale po co się tu produkujesz.
Napisz od razu do laski marszałkowskiej żeby zmienili Art.24.5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i twoje będzie na wierzchu. :lol:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » wtorek 03 września 2019, 10:57

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):Powtórzę jeszcze raz by nawet najbardziej zacofane trolle zrozumiały:
jazda w korku pojazdów jadących w tym samym kierunku to wyprzedzanie, natomiast pojazd skręcający w lewo i pojazd jadący prosto nie jadą w tym samym kierunku pomimo że są w korku - chociaż nie wiem co ten korek zmienia :hmm: ,

Ale po co się tu produkujesz.
Napisz od razu do laski marszałkowskiej żeby zmienili Art.24.5 Ustawy Prawo o Ruchu Drogowym i twoje będzie na wierzchu. :lol:

żeby zmienili na co? że można wyprzedzać z lewej strony czy co?
Jak byś nie znał przepisu art 24.5 to przypomnę, że tam jest "który sygnalizuje zamiar skręcenia w lewo" a nie który skręca w lewo, zamiar sygnalizuje się przed wykonaniem manewru, pojazd skręcający w lewo i pojazd jadący prosto nie jadą w tym samym kierunku. Masz sygnalizować manewr od zamiaru jego wykonania do skończenia jego wykonywania. Nie sam zamiar jak co poniektórzy tutaj anie też nie sam manewr, ale oba. W tym przypadku mowa akurat o zamiarze wykonania manewru. Widzę znów błysnąłeś wiedzą :help:
A tak by poszerzyć twoja wiedzę zastanów się dlaczego tutaj:
Kierującemu pojazdem zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jest słowo jechał a nie jedzie czy będzie jechał :spoko:
Pojazd skręcający w lewo nie jedzie w tym samym kierunku co pojazd jadący prosto. :thumb2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez yorki » wtorek 03 września 2019, 12:35

Henq napisał(a):żeby zmienili na co? że można wyprzedzać z lewej strony czy co?

Po prostu niech wykreśla słowo "wyprzedzanie".
A skoro, wg ciebie taki manewr nie jest wyprzedzaniem, więc tobie wolno przejeżdżać również z lewej. Chyba dobrze cię zrozumialem?

Henq napisał(a):A tak by poszerzyć twoja wiedzę zastanów się dlaczego tutaj:
Kierującemu pojazdem zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jest słowo jechał a nie jedzie..

Może po prostu dlatego, że omija się pojazd który już nie jedzie. Pojazd się zatrzymał.
Tak trudno to zrozumiec?
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez Henq » wtorek 03 września 2019, 13:45

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):żeby zmienili na co? że można wyprzedzać z lewej strony czy co?

Po prostu niech wykreśla słowo "wyprzedzanie".
A skoro, wg ciebie taki manewr nie jest wyprzedzaniem, więc tobie wolno przejeżdżać również z lewej. Chyba dobrze cię zrozumialem?
a po co mają wykreślać? wystarczy byś zrozumiał zasadniczą różnice pomiędzy manewrem a zamiarem, bo jak zwykle błyszczysz, ale nie tam gdzie potrzeba.

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):A tak by poszerzyć twoja wiedzę zastanów się dlaczego tutaj:
Kierującemu pojazdem zabrania się omijania pojazdu, który jechał w tym samym kierunku, lecz zatrzymał się w celu ustąpienia pierwszeństwa pieszemu;
jest słowo jechał a nie jedzie..

Może po prostu dlatego, że omija się pojazd który już nie jedzie. Pojazd się zatrzymał.
a to pojazd który się zatrzymał nie może jechać w tym samym kierunku co pojazd obok? rozumiem że jak ruszy po zatrzymaniu to już nie jest jadącym, albo nie w tym samym kierunku? no twoja logika jak zwykle powala.

yorki napisał(a):Tak trudno to zrozumiec?
jak widać trudno ci to ogarnąć.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Wyprzedzanie/omijanie na przejściu dla pieszych.

Postprzez mp0011 » wtorek 03 września 2019, 16:38

Ja w takich sytuacjach kieruję się sensem prawa, a niekoniecznie jego literą.

Sens prawa jest taki, żeby nie wyprzedać pojazdów, które zatrzymują się przed przejściem, aby pieszego przepuścić przez pasy. Nie mam więc problemów z wyprzedzeniem pojazdu, który zwalnia w rejonie przejścia aby skręcić, O ILE UPEWNIĘ SIĘ, I BĘDĘ MIAŁ 100% PEWNOŚCI, ŻE NIE MA TAM PIESZYCH. Zresztą, sama obecność przejścia obliguje do zwolnienia oraz zachowania ostrożności, a także ustąpienia pierwszeństwa pieszym na przejściu. Więc już samo powinno w pewnym stopniu gwarantować pieszym bezpieczeństwo - o ile kierowcy by się do tego stosowali...

Generalnie, wyprzedzanie takiego pojazdu mogło by być traktowane bardziej jako omijanie. Wystarczyłby stosowny dopisek w definicji omijania w PoRD... Bo obecna sytuacja prowadzi do absurdów, i ignorowania przepisów (słusznego, lub nie).

Przykładowo - czy taki skręcający pojazd może przyspieszyć, czy skoro już zwolnił do tych 5km/h, to ma tyle jechać, bo go wszyscy wyprzedzają? Przecież zabronione jest przyspieszanie pojazdem wyprzedzanym... A nie kojarzę wyjątku od tego zakazu (oprócz wyprzedzania przez rower z prawej strony...).
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 23 gości