Wyprzedzanie pojazdu "uprzywilejowanego inaczej"

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie pojazdu "uprzywilejowanego inaczej"

Postprzez mp0011 » czwartek 01 sierpnia 2019, 23:19

Czy pojazd z napisem policja, niebieskimi i czerwonymi sygnałami świetlnymi oraz BRAKIEM jakichkolwiek sygnałów dźwiękowych może (powinien) być traktowany jaki uprzywilejowany? Czy pojazd taki można wyprzedzać w terenie zabudowanym?

Sytuacja właściwa.

Jadę sobie Miodową (okolice Placu Krasińskich) w Warszawie koło godziny 21:00, 1 sierpnia, czyli w rocznicę Powstania Warszawskiego. Jak wiadomo, z tej okazji w Warszawie organizowane są różne uroczystości, zgromadzenia itp, w tym także przemarsz, który na tym placu miał swój finał jakąś godzinę wcześniej.

Dojeżdżając do placu mijałem sporo radiowozów, część z włączoną sygnalizacją, część bez. Część stoi, część rusza w różnych kierunkach. Niektóre włączają sygnały dźwiękowe i jadą gdzieś - tych nie wyprzedzam. Resztę ze szczególną ostrożnością.

Dodatkowo, pojawiają się na jezdni i pasie rowerowym jacyś rolkarze (kilkunastu)...
Omijam psiocząc pod nosem i jadę dalej, mijam kolejny milczący radiowóz z sygnałami świetlnymi, i... okazuje się, że wjechałem w jakąś Masę Rolkarzy, co oczywiście nie spodobało się ichniejszemu zabezpieczeniu. Pisząc że wjechałem mam na myśli to, że ominąłem radiowóz (sztuk jeden) który zabezpieczał "tyły" imprezy + 2 "ochroniarzy" na rolkach - cała główna impreza była ze 200-300m dalej, więc na dobrą sprawę nawet nie wiedziałem o co biega. Koleś usiłował, wrzeszcząc, zaciągnąć mnie do pobliskiego radiowozu celem ukarania mojej osoby. Kazałem mu spadać i podjechałem do najbliższego skrzyżowania celem ewakuacji.

Czy zabezpieczenie tej imprezy masowej było prawidłowe?
Czy popełniłem wykroczenie?
Czy ichniejszy ochroniarz był "osobą uprawnioną do kierowania ruchem"? Jak rozpoznać taką osobę?
Czy miałem obowiązek wykonywać jego polecenia?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie pojazdu "uprzywilejowanego inaczej"

Postprzez waw » piątek 02 sierpnia 2019, 01:37

Podobny problem mają kierowcy z Masą Krytyczną.
Każdy może za zgodą zarządcy drogi i policji użytkować drogę w sposób szczególny. Natomiast samo bycie organizatorem tego wydarzenia nie daje uprawnień do kierowania ruchem. Do tego trzeba mieć uprawnienia nadane przez WORD i być upoważnionym z mocy ustawy (PoRD) lub rozporządzenia. To jest akurat spełnione (par 2, pkt. 1.1 Rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych i administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kierowania ruchem drogowym).
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Wyprzedzanie pojazdu "uprzywilejowanego inaczej"

Postprzez JAKUB » piątek 02 sierpnia 2019, 07:27

mp0011 napisał(a):(...). Pisząc że wjechałem mam na myśli to, że ominąłem radiowóz (sztuk jeden) który zabezpieczał "tyły" imprezy + 2 "ochroniarzy" na rolkach - (...). Koleś usiłował, wrzeszcząc, zaciągnąć mnie do pobliskiego radiowozu celem ukarania mojej osoby. Kazałem mu spadać i podjechałem do najbliższego skrzyżowania celem ewakuacji.

Czy zabezpieczenie tej imprezy masowej było prawidłowe?
Czy popełniłem wykroczenie?
Czy ichniejszy ochroniarz był "osobą uprawnioną do kierowania ruchem"? Jak rozpoznać taką osobę?
Czy miałem obowiązek wykonywać jego polecenia?
z Twoimi wątpliwiściami powinieneś zgłosić się na najbliższy posterunek Policji, celem spisania proyokółu i pouczenia kogo trzeba. Za ucieczkę podczas próby zatrzymania możesz Ty "drogowy szeryfie" być ukarany, ale tyle się działo, że Ci pewnie odpuszczą.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości