Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez kierowca1000 » poniedziałek 03 czerwca 2019, 23:38

Zastanawia mnie taka sytuacja: jadę główną drogą (znak D-1 droga z pierwszeństwem), przede mną skrzyżowanie ze światłami (sygnalizator S-1, "kolizyjny"), na którym pali się zielone światło. Dojeżdżając do skrzyżowania widzę na drodze po prawej samochód czekający do skrętu w prawo na pas którym jadę. Na tej drodze znajduje się z kolei sygnalizator S-2 z palącą się zieloną strzałką w prawo oraz znak A-7 ustąp pierwszeństwa.
Oczywiście w takiej sytuacji to ja jadę, a samochód czekający na zielonej strzałce musi mnie przepuścić, ale... właściwie skąd mogę mieć pewność, że wolno mi jechać?

Otóż chodzi mi o to, że zgodnie z art 5, p.3. sygnały świetlne mają pierwszeństwo przed znakami drogowymi regulującymi pierwszeństwo co w wielu miejscach jest tłumaczone tak jakby te znaki "znikały" gdy działa sygnalizacja. Czyli odnosząc to do mojego przypadku mogę wjechać za zielone światło, ale widząc samochód z prawej musiałbym mu ustąpić pierwszeństwa (zas. prawej ręki, "nie ma" znaków D-1 oraz A-7) co jest przecież absurdalne! Jaki więc przepis utwierdza mnie w przekonaniu, że to ja jadę?
kierowca1000
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 03 czerwca 2019, 23:08

Re: Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez Henq » wtorek 04 czerwca 2019, 18:48

kierowca1000 napisał(a):Jaki więc przepis utwierdza mnie w przekonaniu, że to ja jadę?

Sygnały świetlne dla kierujących i pieszych

dla ciebie
Dz.U.170 napisał(a):§ 95.
1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator S-1 oznaczają:
1) sygnał zielony - zezwolenie na wjazd za sygnalizator;
2) sygnał żółty - zakaz wjazdu za sygnalizator, chyba że w chwili zapalenia tego sygnału pojazd znajduje się tak blisko sygnalizatora, że nie może być zatrzymany przed nim bez gwałtownego hamowania; sygnał ten oznacza jednocześnie, że za chwilę zapali się sygnał czerwony;
3) sygnał czerwony - zakaz wjazdu za sygnalizator;
4) sygnały czerwony i żółty, nadawane jednocześnie - zakaz wjazdu za sygnalizator; sygnały te oznaczają także, że za chwilę zapali się sygnał zielony.
2. Sygnał zielony nie zezwala na wjazd za sygnalizator, jeżeli:
1) ruch pojazdu utrudniłby opuszczenie jezdni pieszym lub rowerzystom;
2) ze względu na warunki ruchu na skrzyżowaniu lub za nim opuszczenie skrzyżowania nie byłoby możliwe przed zakończeniem nadawania sygnału zielonego.
3. Sygnalizator używany poza skrzyżowaniem do kierowania ruchem na zwężonym odcinku drogi może nadawać sygnały o dwóch barwach - zielonej i czerwonej.
4. Kierujący pojazdem szynowym skręcający na skrzyżowaniu o ruchu kierowanym sygnałami świetlnymi może je opuścić, z zastrzeżeniem ust. 1 pkt 2-4, pod warunkiem ustąpienia pierwszeństwa uczestnikom ruchu poruszającym się na wprost. Przepisu nie stosuje się na skrzyżowaniu o ruchu okrężnym oznaczonym znakami C-12.


a to dla drogi poprzecznej:
Dz.U.170 napisał(a):§ 96.
1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez gumik » wtorek 04 czerwca 2019, 22:22

@kierowca1000
Przy działającej sygnalizacji nie patrzysz na znaki określające pierwszeństwo. Zasady ogólne tylko przy lewoskręcie w zasadzie się stosuje. Przy zielonym i jeździe na wprost sygnały na drodze poprzecznej muszą być czerwone.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez kierowca1000 » wtorek 04 czerwca 2019, 22:37

Co do drogi poprzecznej to zgoda - kierowca widzi strzałkę więc stoi bo widzi, że nadjeżdżam.

Ale co do mnie to nie do końca jestem przekonany.
sygnał zielony - zezwolenie na wjazd za sygnalizator
- czyli wiem, że mogę wjechać za sygnalizator, ale nie mam pewności, że dalej nie występuje kolizja (jak w sytuacji gdy skręca się w lewo a jadący z naprzeciwka również mają zielone). Teoretycznie samochód na bocznej drodze po prawej również mógłby mieć zielone...

Myślę, że sytuację ratuje rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 3 lipca 2003 r. w sprawie szczegółowych warunków technicznych dla znaków i sygnałów drogowych oraz urządzeń bezpieczeństwa ruchu drogowego i warunków ich umieszczania na drogach, a konkretnie załącznik 3, punkt 8.3.2:

Do grupy par strumieni kolizyjnych o niedopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch zalicza się następujące pary:
...
b) dowolny strumień pojazdów sterowany sygnałem ogólnym,
— kolidujący strumień pojazdów z wlotu innego niż przeciwległy,


Czyli oznacza to, że nie może się zapalić zielone na drogach prostopadłych do siebie. No ale PoRD tego nie mówi, a chyba mało kto zagląda do szczegółowych wytycznych dot. projektowania skrzyżowań...
kierowca1000
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 03 czerwca 2019, 23:08

Re: Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez kierowca1000 » środa 05 czerwca 2019, 22:10

gumik napisał(a):@kierowca1000
Przy działającej sygnalizacji nie patrzysz na znaki określające pierwszeństwo. Zasady ogólne tylko przy lewoskręcie w zasadzie się stosuje. Przy zielonym i jeździe na wprost sygnały na drodze poprzecznej muszą być czerwone.


A właściwie to skąd wiadomo, że sygnały na drodze poprzecznej muszą być czerwone? :D Czy w PoRD jest coś na ten temat? Jedyne miejsce jakie o tym mówi to rozporządzenie w sprawie warunków technicznych które wcześniej przytoczyłem. Czy o to chodzi?
kierowca1000
 
Posty: 3
Dołączył(a): poniedziałek 03 czerwca 2019, 23:08

Re: Jazda na wprost a zielona strzałka z bocznej drogi

Postprzez Henq » czwartek 06 czerwca 2019, 22:12

kierowca1000 napisał(a):No ale PoRD tego nie mówi, a chyba mało kto zagląda do szczegółowych wytycznych dot. projektowania skrzyżowań...
PoRD również nie mówi o tym, że znak A-7 ostrzega cię o skrzyżowaniu z drogą z pierwszeństwem :thumb2: a jednak skądś to wiesz :spoko: :mrgreen:
Dz.U.170 jaki Dz.U 220 w wielkim skrócie to są załączniki do Dz.U. 1997 nr 98 poz. 602 Ustawa z dnia 20 czerwca 1997 r. - Prawo o ruchu drogowym czyli tzw PoRD
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 53 gości