Kto ma pierwszeństwo?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez patgol » czwartek 30 maja 2019, 17:22

Witam, Mam pytanie odnośnie tego kto miał pierwszeństwo? Mianowicie jest droga publiczna i do niej dochodzą dwie drogi wewnętrzne z tym, że jedna oznaczona jako droga wewnętrzna, a druga oznaczona jako strefa ruchu (co również oznacza drogę wewnętrzną). Samochód A dojeżdża do drogi publicznej mijając znak "koniec strefy ruchu" ze znakiem ustąp pierwszeństwa (i ma go około 20m za sobą) i zatrzymuje się aby przepuścić samochód poruszający się po drodze publicznej z jego lewej stony. W tym momencie po prawej stronie samochodu A dojeżdża samochód B i mija znak "koniec drogi wewnętrznej" ze znakiem ustąp pierwszeństwa i zatrzymuje się częścią samochodu na linii P-3 jednostronnie przekraczalnej od strony linii ciągłej oraz częścią samochodu na drodze publicznej, ponieważ w ostatniej chwili zauważył samochód X który właśnie mija oby dwa samochody A i B. Napomnę, że samochód B nie ma włączonego lewego kierunkowskazu tak samo jak samochód A prawego kierunkowskazu. Samochód A nie miał włączonego prawego kierunkowskazu, ponieważ gdyby to zrobił to by sygnalizował zamiar skręcenia w prawo do McDonald's, co mogłoby zmylić samochody czekające na włączenie się do ruchu z jego prawej strony. Gdy samochód X znajdujący się na drodze publicznej minął samochód A, ten włączył się do ruchu za nim i jak już był na drodze publicznej, to samochód B wjechał w jego prawy bok, ponieważ nie sprawdził lewej strony ponownie przed włączeniem się do ruchu. Moje pytanie jest następujące kto miał pierwszeństwo i czy samochód A powinien ustąpić samochodowi B?
Załączniki
Capture1.JPG
patgol
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 29 maja 2019, 17:34

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » środa 05 czerwca 2019, 15:39

Ja obstawiam, że A nie popełnił błędu. Ustąpił pierwszeństwa przy włączaniu się do ruchu i pojechał. Kwestia uznania, czy A już się włączył do ruchu, czy był jeszcze w trakcie. Ciekawa sytuacja.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez patgol » środa 05 czerwca 2019, 16:13

Dzięki za odpowiedz, Samochód A włączył się do ruchy jak tylko minął go samochód na drodze publicznej. Z filmu jaki nagrała kamera widać jak samochód A jest już wszystkimi kołami na drodze publicznej i w tym samym momencie rusza samochód B, który go uderza w tylny prawy bok.
Według przepisów nie jest to skrzyżowanie dróg i drogi się nie krzyżują także według mnie nie obowiązuje tu zasada prawej strony/ręki. Obydwaj kierowcy włączający się do ruchu powinni wykazać szczególna ostrożność podczas tej czynności, samochód A miał już "wolna" drogę, aby się włączyć do ruchu, której jeszcze nie miał samochód B.

Czyli można powiedzieć, że wyglądało to już praktycznie tak jak na załączonym kolejnym obrazku.
Załączniki
Capture2.JPG
patgol
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 29 maja 2019, 17:34

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez LeszkoII » środa 05 czerwca 2019, 19:12

Jestem przeciwnikiem niepisanej "zasady pierwszeństwa": kto pierwszy wjechał ... wszystkimi kołami ... na jezdnię, ten włączył się już do ruchu. Wszystko wyjaśniłaby odległość między wylotami i miejsce kolizji.

Nakreślona sytuacja wygląda dla mnie tak, że relacja między A i B opiera się o "pierwszeństwo prawej strony", więc formalnie pierwszeństwo posiadał B. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy krzyżowanie dróg ma geometrię Y czy taką (równoległą): ----------|B|----|A|-----------.
Nie zapominajmy, że pierwszeństwo (posiadane lub nie udzielone) nie przesądza o sprawstwie wykroczenia/przestępstwa.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez yorki » piątek 07 czerwca 2019, 22:14

LeszkoII napisał(a):Nakreślona sytuacja wygląda dla mnie tak, że relacja między A i B opiera się o "pierwszeństwo prawej strony", więc formalnie pierwszeństwo posiadał B. W tej sytuacji nie ma znaczenia, czy krzyżowanie dróg ma geometrię Y czy taką (równoległą): ----------|B|----|A|-----------.

Leszko, nie ma skrzyżowań typu PI.

W ww sytuacji jest kilka kolejnych miejsc, w ktorych można wjechać na drogę. Mało wazne (wg mnie) czy są to kolejne skrzyżowania, czy miejsca włączenia się do ruchu, ale w kazdym przypadku pierwszeństwo ma jak to ładnie nazywała sankila - "wjechany"

Reasumując sprawcą kolizji jest kierowca pojazdu B.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez yorki » niedziela 09 czerwca 2019, 07:49

patgol napisał(a):Samochód A nie miał włączonego prawego kierunkowskazu, ponieważ gdyby to zrobił to by sygnalizował zamiar skręcenia w prawo do McDonald's, ?

Heloł, to jeszcze raz ja.
Wujek gugel, jak go zapytałem o macdonalda i odyseusza, to odpowiedzial, że takie numery to tylko w Gdańsku.

Patrzę, i wyobrażam sobie sytuację, o której pisze patgol.
"A" jedzie do magdzia, i w tym momencie z ulicy Odyseusza jakiś, powiedzmy "C" , również skręca do McDonald'a.
Dochodzi do stluczki.
Poza jezdnią ulicy Odyseusza, na terenie komercyjnym.

?

Ktoś pierwszy zaproponuje jakąś interpretację?
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez patgol » niedziela 09 czerwca 2019, 12:32

yorki, na terenie maka i stacji benzynowej przy włączaniu się na Odyseusza są postawione znaki ustąp pierwszeństwa, także każde auto znajdujące się na Odyseusza i skręcające do maka ma pierwszeństwo. W moim przypadku oby dwa auta włączały się do ruchu na ulice Odyseusza, a jak wiadomo drogi dojazdowe ze stacji benzynowych, parkingów itd. nie tworzą skrzyżowania, a ponadto też te drogi nie przecinają się aby przyjmować tu zasadę prawej ręki. Dla mnie jest jasne, że samochód A miał już wolna drogę i mógł się włączyć do ruchu. Również w mojej sytuacji dawanie kierunkowskazu w prawo mogłoby zmylić samochód B i dać mu do zrozumienia, że chcę skręcić do maka co mogę również wykonać z pozycji w której samochód A się znajdował, a ja chciałem jechać Odyseusza przed siebie :)
Kolizja już wyglądała mniej więcej tak jak na zdjęciu czyli ciąg dalszy poprzednich załączonych zdjęć.
Załączniki
Capture4.JPG
patgol
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 29 maja 2019, 17:34

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mp0011 » wtorek 11 czerwca 2019, 11:54

Uprośćmy sytuację.

Jest jedna droga, bez wewnętrznych i skrzyżowań. Parkowanie prostopadłe.

Jednocześnie włączają się do ruchu dwa samochody (oddalone o 2-3 miejsca), jeden w jedną stronę, drugi w drugą i dochodzi do kolizji jak z obrazka...

Kto miał "pierwszeństwo"? Kto pierwszy ten lepszy?

O winie decyduje to, kto mógł zareagować, a nie zareagował. Lub zareagował w zły sposób, wmawiając sobie że pierwszeństwo posiadał i ustępować nie musi...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » środa 12 czerwca 2019, 15:42

W takiej sytuacji łatwiej zauważyć sytuację kolizyjną temu skręcającemu w prawo. Musi tylko zerknąć w lewą stronę, a potem już patrzyć tam gdzie jedzie. Skręcający w lewo musi kontrolować obie strony drogi.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez patgol » środa 12 czerwca 2019, 18:31

mp0011, Czy to poparte jest jakimiś przepisami czy własnymi przemyśleniami?
Według mnie kierowca samochodu B skręcający w lewo (z drogi wewnętrznej) nie zachował się do przepisów mówiących o szczególnej ostrożności czyli krótko mówiąc nie interesowało go to co się dzieje z jego lewej strony lub co gorsza z premedytacja wjechał w prawy tylny bok samochodu.
A jak wiadomo powinien włączyć się jako ostatni i upewnić się, że może to zrobić bezpiecznie. Nie pomijam tutaj tego, że też włączałem się z drogi wewnętrznej "strefa ruchu" i tez mnie to obowiązuje, ale w tej sytuacji miałem już wolne i mogłem się włączyć do ruchu w prawo, ponieważ samochód jadący na drodze publicznej już mnie minął.
patgol
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 29 maja 2019, 17:34

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mp0011 » czwartek 13 czerwca 2019, 17:52

Tak wynika z kilku wyroków sądów, które ostatnio wpadły mi w oko. Generalnie zachowanie ostrożności jest dużo ważniejsze niż to kto ile przepisów złamał i w jaki sposób.

Też uważam że bardziej winny był "B", choć nie znam wszystkich okoliczności.

Dlaczego? Bo jeżeli "B" wjechał w bok pojazdu "A", w momencie kolizji był jedynym który mógł i powinien zareagować.
"A" nie mógł już nic zrobić. Jakby się zatrzymał, nic by to nie zmieniło, bo "B" by i tak w niego wjechał. A nie sądzę, żeby prędkości były na tyle wielkie (skoro dopiero ruszali), że nie dało się zatrzymać...
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez RBG » piątek 14 czerwca 2019, 19:29

Zupełnie się z Wami nie zgadzam.

Ale najpierw anegdotka. Na dość rozległym skrzyżowaniu (takim, gzie na środku można by baobaba zasadzić) facet wyjeżdża spod porządkowanej w lewo. Z przeciwka jedzie też gość z podporządkowanej prosto. I ten co skręcał, mówi: przecież ja wjechałem na główną, nabyłem pierwszeństwo. Miał rację?

Tak więc pierwszeństwo pojazdów ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie. Albo lepiej jeszcze wcześniej. I tak powinno być tutaj.
RBG
 
Posty: 26
Dołączył(a): sobota 30 marca 2013, 16:33

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez patgol » piątek 14 czerwca 2019, 21:21

Piszemy tu o dwóch różnych sprawach, a mianowicie o skrzyżowaniu, gdzie ogólne zasady są znane większości. Także piszesz o skrzyżowaniu, a ja pisze o drogach wewnętrznych łączących się z drogą publiczną, które to drogi nie tworzą skrzyżowania, ponieważ jak wcześniej pisałem drogi dojazdowe do stacji benzynowych, parkingów itd. nie robią tego. Jeżeli by tak było to na drogach musiałoby stać trylion znaków przy każdym wyjeździe z posesji i zagajnika z oznaczeniem pierwszeństwa :)
patgol
 
Posty: 5
Dołączył(a): środa 29 maja 2019, 17:34

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » piątek 14 czerwca 2019, 22:06

RBG napisał(a):Zupełnie się z Wami nie zgadzam.

Ale najpierw anegdotka. Na dość rozległym skrzyżowaniu (takim, gzie na środku można by baobaba zasadzić) facet wyjeżdża spod porządkowanej w lewo. Z przeciwka jedzie też gość z podporządkowanej prosto. I ten co skręcał, mówi: przecież ja wjechałem na główną, nabyłem pierwszeństwo. Miał rację?

Tak więc pierwszeństwo pojazdów ustala się PRZED wjazdem na skrzyżowanie. Albo lepiej jeszcze wcześniej. I tak powinno być tutaj.
tylko, że tutaj nie ma skrzyżowania :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 92 gości