Telefon a krótkofalówka :-)

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez Radhezz » środa 29 maja 2019, 13:25

LeszkoII napisał(a):"Zdanie będą podzielone, a ja preferuję uznanie CB radia, krótkofalówki, a nawet mikrofonu podpiętego do laptopa z odpalonym komunikatorem głosowym, wszelkie urządzenia mobilne zastępujące telefony komórkowe – za telefon.

Często jak słyszę o kolejnej głupiej regulacji prawnej która wychodzi czy to od naszego, czy unijnego "nierządu", to jest ona właśnie wymysłem kogoś, kto nie ma faktycznej styczności z tematem, o praktyce czy wiedzy technicznej w danym zakresie nie wspominając.
No a ja na nieszczęście jestem zarówno użytkownikiem radiowych sieci łączności w służbach (straż, sieć PSP zorganizowana wg. schematu opracowanego w MSWiA), na drogach w postaci CB, ale też jako elektronik z wykształcenia, i hobbystycznie jako krótkofalowiec/nasłuchowiec. Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania współczesnych systemów łączności, najprostszym wyznacznikiem tego jest telefonem, a co nie, to możliwość prowadzenia komunikacji głosowej za pośrednictwem sieci GSM, którą to zapewnia operator poprzez swoją infrastrukturę.

Żadna krótkofalówka nie działa w sieci GSM, czy to biorąc pod uwagę częstotliwość, czy warstwę techniczną. Żadna też do nawiązania łączności nie wymaga dostępu do infrastruktury zewnętrznej. Większość "krótkofalówek" wykorzystywanych przy szkoleniach to urządzenia PMR446 w analogu, z rzadka PMR154, jeszcze rzadziej na inne pasmo licencjonowane (UHF/VHF).
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez ks-rider » środa 29 maja 2019, 14:38

LeszkoII napisał(a):W przepisie wyraźnie chodzi o korzystanie z telefonu - nieważne w jaki sposób z niego korzystasz, "możesz" wzdychać, gwizdać, robić zdjęcia, przeglądać kalendarz, pisać sms – to wszystko wpisuje się w korzystanie. Da się jednak poniekąd bronić tezy, że korzystanie z telefonu ograniczyć można do rozmowy (lub komunikacji głosowej, jak wolisz), ale sukces takie obrony uważam za mało prawdopodobny.
Wezmę swój telefon, odpalę dyktafon i nagram coś spontanicznie, żeby nie umknęło pamięci. Monolog, który policja ma w 4 literach. Znam ciekawsze sposoby na "marnotrawienie" czasu. Przekonywać Kaczyńskiego też nie mam zamiaru


Widze, ze za wszelka cene chcesz reanimowac trupa !

Dochodzi do Ciebie, ze krotkofalowka to nie telafon, dyktafon to nie Telefon, aparat fotograficzny to nie telefon itd, itp. ?

Amen, tyle z mojej strony

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez LeszkoII » środa 29 maja 2019, 15:21

ks-rider napisał(a):Dochodzi do Ciebie, ze krotkofalowka to nie telafon, dyktafon to nie Telefon, aparat fotograficzny to nie telefon itd, itp. ?
A co to jest telefon? Jak byś mi to na chłopski rozum wytłumaczył a jak na szlachecki? Czy smartfon to telefon?
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez zgredziatko » środa 29 maja 2019, 15:30

zgredziatko
 
Posty: 134
Dołączył(a): poniedziałek 13 czerwca 2016, 18:38

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez gumik » środa 29 maja 2019, 15:40

LeszkoII napisał(a):Czy smartfon to telefon?
Smartfon, to komputer przenośny (PDA) z funkcją telefonu. Wiec w pewnym sensie jest to telefon, a przynajmniej można go używać do tego samego celu co telefon.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez Cyryl » czwartek 30 maja 2019, 05:15

LeszkoII napisał(a):...A co to jest telefon?...


za dużo myślisz lub chcesz wrócić do poprzedniego systemu.
jak masz znak D-42 "obszar zabudowany" ale za znakiem nie ma żadnego budynku, to stosujesz się do prawa i zwalniasz, czy zastanawiasz się nad definicją obszaru zabudowanego?
kiedyś to było: co najmniej trzy posesje po jednej stronie drogi nie dalej niż 15m od krawędzi jezdni (lub drogi nie pamiętam).

dzisiaj to uprościli stosując znak, tak jak z CR-radiem i innymi tego typu krótkofalówkami, a Ty koniecznie chcesz sobie komplikować życie.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez LeszkoII » czwartek 30 maja 2019, 07:43

Cyryl napisał(a):jak masz znak D-42 "obszar zabudowany" ale za znakiem nie ma żadnego budynku, to stosujesz się do prawa i zwalniasz, czy zastanawiasz się nad definicją obszaru zabudowanego?
Przecież to pojęcie jest zdefiniowane w słowniczku ustawowym, w przeciwieństwie do telefonu.
Cyryl napisał(a):za dużo myślisz lub chcesz wrócić do poprzedniego systemu
Trzeba myśleć, to podstawa (im więcej, tym lepiej). Chcę wiedzieć. dlaczego smartfon to słusznie telefon, i dlaczego krótkofalówka telefonem rzekomo nie jest (?). Trzeba przyjąć jakiś punkt widzenia "telefonu" (bynajmniej nie na podstawie D-24).

Komplikowanie życia... to nasze (i nie tylko nasze) prawo. Akurat PoRD jest tutaj marnym przykładem.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez Cyryl » czwartek 30 maja 2019, 08:20

LeszkoII napisał(a):...Komplikowanie życia... to nasze (i nie tylko nasze) prawo...


to komplikuj sobie, a nie innym.

podałem interpretację policji, która jest wiążąca, więc po co w to brnąć?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez ks-rider » czwartek 30 maja 2019, 14:59

Przy 50 km/h

odblokowanie komorki ( telefonu ) 4 sekundy -> 56 m

zapalenie papierosa 7 sekund -> 98 m

wymalowanie ust szminka 10 sekund -> 140 m

wprowadzenie numeru w telefonie komorkowym 14 sekund -> 196 m

Napisanie SMS'a o tresci -> Jestem w aucie, zaraz zadzwonie -> 18 sekund -> 252 m

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez gumik » czwartek 30 maja 2019, 15:43

Dzięki rozwojowi technologii praktycznie wszystkie nowe telefony da się odblokować w ułamku sekundy (czytnik linii papilarnych), a wybranie numeru, czy wysłanie SMS wykonać poleceniem głosowym bez odrywania wzroku od drogi. Jeszcze tylko telefony nie umieją malować ust i palić peta.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez ks-rider » czwartek 30 maja 2019, 16:16

gumik napisał(a):Dzięki rozwojowi technologii praktycznie wszystkie nowe telefony da się odblokować w ułamku sekundy (czytnik linii papilarnych), a wybranie numeru, czy wysłanie SMS wykonać poleceniem głosowym bez odrywania wzroku od drogi. Jeszcze tylko telefony nie umieją malować ust i palić peta.


Dlaczego wychodzisz z zalozenia, ze na kilkadziesiat milionow telefonow komorkowych kazdy z nich jest czy to smartfonem, czy innym androidem ?

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez gumik » czwartek 30 maja 2019, 16:30

Mozna znalezc statystyki, ze okolo 2/3 Polakow posiada smartfony. Ta pozostala 1/3 to prawdopodobnie dzieci i seniorzy. Dawno nie widzialem nikogo z klasycznym telefonem w samochodzie.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez Cyryl » piątek 31 maja 2019, 07:54

gumik napisał(a):...Dawno nie widzialem nikogo z klasycznym telefonem w samochodzie.


ja w ogóle nie widziałem nikogo w samochodzie z telefonem klasycznym,
Załączniki
telefon kalsyczny.png
telefon klasyczny
motorola_2000_associate_07.jpg
a to pierwsza moja komórka (służbowa)
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez gumik » piątek 31 maja 2019, 12:44

Hehe. Słuszna uwaga. :thumb2:

Jednak pojęcie klasycznego telefonu zmienia się w czasie. Wystarczy wpisać w google obrazy "klasyczny telefon" żeby się przekonać co ludzie przez to rozumieją.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Telefon a krótkofalówka :-)

Postprzez Henq » sobota 01 czerwca 2019, 01:56

gumik napisał(a):Hehe. Słuszna uwaga. :thumb2:

Jednak pojęcie klasycznego telefonu zmienia się w czasie. Wystarczy wpisać w google obrazy "klasyczny telefon" żeby się przekonać co ludzie przez to rozumieją.
no tak raz google jest wyrocznią... :help: :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 82 gości