Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez pawelcomeback2 » sobota 25 maja 2019, 10:20

Witam. Szanowni forumowicze, niedawno zauważyłem że na nie których skrzyżowaniach z zieloną strzalką do skrętu w prawo gdy zapala się strzałku ruch na prostopadlej ulicy już ma czerwone i skrzyżowanie jest puste. W moim mieście gdy jadę do pracy mam dwa takie skrzyżowania, i trochę nabralem złego nawyku, ponieważ zawsze na tych skrzyżowaniach owszem zatrzymuje się przed sygnalizatorem lecz po ruszenu patrzę czy nie ma pieszych z lewej a potem gdy skręcam w prawo czy na kolejnym przejściu pusto, a zbyt słabo obserwuje lewa stronę skrzyżowania. Ostatnio w obcym mieście w ostatniej chwili zauważyłem samochód z lewej strony. Jak to jest dlaczego na różnych skrzyżowaniach przy zielonej strzalce samochody jadą z lewej, lub tak jak na tych o których wspomniałem wcześniej ruch jest już wstrzymany gdy zapala się zielona strzałka? Czemu w Polsce jest taka kolomyja? Nigdy nic nie jest ujednolicone
pawelcomeback2
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 17 października 2018, 10:02

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez kg1956 » sobota 25 maja 2019, 11:14

Najczęściej jednak ruch prostopadły ma wtedy zielone. Organizacja ruchu może być różna. Trzeba rozglądać się wszędzie.
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez gumik » sobota 25 maja 2019, 23:28

Na niektórych ruchliwych skrzyżowaniach strzałka w prawo jest tylko podczas gdy na głównej drodze mają zielone dla lewoskrętu. Wtedy sytuacja jest bezkolizyjna. Nie ma reguły. Zależy od specyfiki skrzyżowania. Zawsze trzeba się rozglądać. Nie jeździć na pamięć. W każdej chwili ustawienie świateł może się zmienić, bo ktoś uzna, że wtedy skrzyżowanie obsłuży większą liczbę samochodów.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez waw » niedziela 26 maja 2019, 00:26

Brakuje w przepisach sygnału który byłby strzałką bezkolizyjną. Gdyby taka stosować byłoby łatwiej.
waw
 
Posty: 1858
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez yorki » niedziela 26 maja 2019, 07:54

Też kojarzę ruch samochodów na drodze poprzecznej, ale wychodzi na to, że to w mieście autora wątku światła działają poprawnie.
220 napisał(a):8.3.2 ...
do grupy par strumieni kolizyjnych o niedopuszczalnym jednoczesnym zezwoleniu na ruch zalicza się następujące pary:
a) strumien pojazdów sterowany sygnałem kierunkowym lub sygnałem dopuszczajàcym
skrecanie w kierunku wskazanym strzalką ,
— dowolny inny strumien kolizyjny, .....

Tak czy inaczej kierowcę dotyczy to, co wynika ze świateł, a nie to czy działają one zgodnie z jakimiś przepisami.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez szymonix » niedziela 26 maja 2019, 21:54

Strzałka na sygnalizatorze S2 jest WARUNKOWA..
Jej kolor jest nieadekwatny do roli sygnału.
Polska po prostu...
Avatar użytkownika
szymonix
 
Posty: 451
Dołączył(a): poniedziałek 14 maja 2018, 22:28

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez Henq » niedziela 02 czerwca 2019, 23:26

szymonix napisał(a):Strzałka na sygnalizatorze S2 jest WARUNKOWA..
nie wierzę :eek2: dopiero piąta odpowiedź na temat i zgodna z przepisami :eek2:

gumik napisał(a):Na niektórych ruchliwych skrzyżowaniach strzałka w prawo jest tylko podczas gdy na głównej drodze mają zielone dla lewoskrętu. Wtedy sytuacja jest bezkolizyjna.
:wow: eksperci widzę nadal w formie :wow: ja pierniczę szok :wow: - tu się ciśnie większa inwektywa odnośnie wypowiedzi ale po co? ... pewno w googlach takich rewelacji uczą :eek2:

----

@pawelcomeback2 - zielona strzałka to nie zezwolenie na jazdę bezkolizyjnie, to S-2:
Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, wyświetlany przez sygnalizator S-2, stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny, istnieje możliwość ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony. Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.

Czyli dla nas sygnał S-2 dla innych kierunków ruchu może być wówczas zielony :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez yorki » poniedziałek 03 czerwca 2019, 07:58

Henq napisał(a):Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, wyświetlany przez sygnalizator S-2, stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny, istnieje możliwość ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony. Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.

Czyli dla nas sygnał S-2 dla innych kierunków ruchu może być wówczas zielony :spoko:

Umknęła mi jakaś nowelizacja, czy teraz obowiązują przepisy wymyslone przez Henq ?

Dla przypomnienia:
220 napisał(a):...Sygnał dopuszczajàcy skrecanie
w kierunku wskazanym strza∏kà mo˝e byç nadawa-
ny jednokrotnie lub wielokrotnie podczas nadawa-
nia sygna∏u czerwonego w czasie, gdy nie nast´pu-
je kolizja z innymi uczestnikami ruchu, przy czym
nie dopuszcza si´ nadawania go w trakcie nadawa-
nia sygna∏u żółtego.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez Henq » poniedziałek 03 czerwca 2019, 19:06

niektórzy nie ogarniają co to sygnał zielony? :eek2:
Dz.U. 220 6.2.1.3 napisał(a):Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, wyświetlany przez sygnalizator S-2, stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny, istnieje możliwość ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony.

może trzeba czytać całe przepisy a nie wyrywki? :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez yorki » poniedziałek 03 czerwca 2019, 22:35

A może zacytujesz cały ten punkt, razem z fragmentem o możliwości bezkolizyjnego ruchu pojazdów skrecajacych .... :mrgreen:
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez Henq » wtorek 04 czerwca 2019, 16:58

yorki napisał(a):A może zacytujesz cały ten punkt, razem z fragmentem o możliwości bezkolizyjnego ruchu pojazdów skrecajacych .... :mrgreen:
przy sygnalizatorze S-2? :wow: a skąd ty to wziąłeś?

Dz.U.220 napisał(a):4.2.2.
Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
Oprócz sygnałów ogólnych oraz kierunkowych na skrzyżowaniu stosuje się sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, w postaci sygnału czerwonego ogólnego i zielonej strzałki skierowanej w lewo lub w prawo, nadawany przez sygnalizator S-2 (rys. 4.2.9.).
Sygnał ten zezwala na ruch w najbliższą drogę na skrzyżowaniu w kierunku wskazanym strzałką, po zatrzymaniu się przed sygnalizatorem. Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką może być nadawany jednokrotnie lub wielokrotnie podczas nadawania sygnału czerwonego, przy czym nie dopuszcza się nadawania go w trakcie nadawania sygnału żółtego.
Rys. 4.2.9. Sygnalizatory S-2 nadające sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
W przypadkach uzasadnionych natężeniem i kierunkowym rozkładem ruchu, gdy pas przeznaczony dla skręcających w prawo lub w lewo jest wydzielony wysepką w krawężnikach lub jest jedynym pasem ruchu na wlocie, można zamiast pełnego sygnału trójbarwnego zastosować sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, nadawany w sekwencji:
czerwony -> czerwony z zieloną strzałką -> czerwony


sygnalizatory kierunkowe to sygnalizatory S-3 i tylko takowe mają zapis, że są bezkolizyjne, natomiast sygnalizator S-2 nie jest sygnalizatorem bezkolizyjnym!

Dz.U. 170 napisał(a):§ 96.
1. Nadawany przez sygnalizator S-2 sygnał czerwony wraz z sygnałem w kształcie zielonej strzałki oznacza, że dozwolone jest skręcanie w kierunku wskazanym strzałką w najbliższą jezdnię na skrzyżowaniu, z zastrzeżeniem ust. 3.
2. Sygnał w kształcie zielonej strzałki, nadawany przez sygnalizator S-2, zezwalający na skręcanie w lewo, zezwala również na zawracanie z lewego skrajnego pasa ruchu, chyba że jest to zabronione znakiem B-23.
3. Skręcanie lub zawracanie, o których mowa w ust. 1 i 2, jest dozwolone pod warunkiem, że kierujący zatrzyma się przed sygnalizatorem i nie spowoduje utrudnienia ruchu innym jego uczestnikom.
§ 97.
1. Sygnały świetlne nadawane przez sygnalizator kierunkowy S-3 dotyczą kierujących jadących w kierunkach wskazanych strzałką (strzałkami).
2. Przepisy § 95 ust. 1 i 2 stosuje się odpowiednio do sygnałów nadawanych przez sygnalizator kierunkowy S-3.
3. Sygnał zielony nadawany przez sygnalizator kierunkowy S-3 oznacza, że podczas jazdy we wskazanym kierunku nie występuje kolizja z innymi uczestnikami ruchu.
4. Sygnalizatory kierunkowe S-3 nadające sygnały przeznaczone tylko dla pojazdów skręcających w lewo mogą nie być umieszczone po prawej stronie drogi.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez yorki » wtorek 04 czerwca 2019, 18:58

Henq napisał(a):
yorki napisał(a):A może zacytujesz cały ten punkt, razem z fragmentem o możliwości bezkolizyjnego ruchu pojazdów skrecajacych .... :mrgreen:
przy sygnalizatorze S-2? :wow: a skąd ty to wziąłeś?


Jak zwykle zaczynasz zmieniać temat i udawać głupka.
Temat jest prosty i krótki; zielona strzałka sygnalizatora S2.

Sam zacytowałeś część art. 6.2.1.3 z Dz.U. 220; prosiłem o zacytowanie całego.
Skoro nie potrafisz to ja ci go przytoczę.
220 napisał(a):6.2.1.3. Stosowanie sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
Sygnał dopuszcząjący skręcanie w kierunku wskazanym strzałką stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny,
istnieje możliwość bezkolizyjnego ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo.
Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.
Sygnał stosuje się w szczególności: — na skrzyżowaniach trójwlotowych dla skręcających w prawo z drogi, której kierunek ma kontynuację na skrzyżowaniu,
— na skrzyżowaniach, na których na innych wlotach zastosowano sygnalizatory kierunkowe i istnieje możliwość nadawania sygnału zezwalającego na skręcanie w prawo w czasie, gdy na kierunku poprzecznym nadawany jest sygnał do skręcania w lewo i zabronione jest zawracanie.


Cytowałem wcześniej art. 8.3.2, w którym wyraźnie napisano, że niedopuszczalne jest jednoczesne zezwolenie na ruch strumienia pojazdów sterowanego sygnałem kierunkowym lub sygnałem dopuszczającym skręcanie w kierunku wskazanym strzałką - i dowolnego innego strumienia kolizyjnego.

Dotarło? Wątpię.

Nie spodziewam się merytorycznej odpowiedzi z twojej strony, no chyba, że mnie zaskoczysz konkretnym przepisem.
Na wodolejstwo nie odpowiem.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez Henq » wtorek 04 czerwca 2019, 21:17

yorki napisał(a):
Henq napisał(a):
yorki napisał(a):A może zacytujesz cały ten punkt, razem z fragmentem o możliwości bezkolizyjnego ruchu pojazdów skrecajacych .... :mrgreen:
przy sygnalizatorze S-2? :wow: a skąd ty to wziąłeś?


Jak zwykle zaczynasz zmieniać temat i udawać głupka.
Temat jest prosty i krótki; zielona strzałka sygnalizatora S2.
nikt ci tematu nie zmienia po prostu cytuje ci przepisy których nie ogarniasz!

yorki napisał(a):Sam zacytowałeś część art. 6.2.1.3 z Dz.U. 220; prosiłem o zacytowanie całego.
przytoczyłem ci konkretne przepisy dotyczące S-2 i S-3 byś był w stanie rozróżnić te dwa sygnalizatory, niestety zawiodłem się już wiem, że ty nie udajesz :help:

yorki napisał(a):Skoro nie potrafisz to ja ci go przytoczę.
220 napisał(a):6.2.1.3. Stosowanie sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
Sygnał dopuszcząjący skręcanie w kierunku wskazanym strzałką stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny,
istnieje możliwość bezkolizyjnego ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo.
Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.
Sygnał stosuje się w szczególności: — na skrzyżowaniach trójwlotowych dla skręcających w prawo z drogi, której kierunek ma kontynuację na skrzyżowaniu,
— na skrzyżowaniach, na których na innych wlotach zastosowano sygnalizatory kierunkowe i istnieje możliwość nadawania sygnału zezwalającego na skręcanie w prawo w czasie, gdy na kierunku poprzecznym nadawany jest sygnał do skręcania w lewo i zabronione jest zawracanie.
przestań wymyślać przepisy!!!

yorki napisał(a):Cytowałem wcześniej art. 8.3.2, w którym wyraźnie napisano, że niedopuszczalne jest jednoczesne zezwolenie na ruch strumienia pojazdów sterowanego sygnałem kierunkowym lub sygnałem dopuszczającym skręcanie w kierunku wskazanym strzałką - i dowolnego innego strumienia kolizyjnego.
co ty cytowałeś to ty sam nie masz pojęcia :help:

yorki napisał(a):Dotarło? Wątpię.
obudź się człowieku i zacznij pisać z sensem bo jak na razie pieprzysz bez ładu i składu raz tak a raz inaczej, określ się w końcu!

yorki napisał(a):Nie spodziewam się merytorycznej odpowiedzi z twojej strony, no chyba, że mnie zaskoczysz konkretnym przepisem.
merytoryczną wypowiedź miałeś podaną, nawet przepisy na tacy! nie ogarniasz przykro mi, ale to nie mój problem, szkoda że to nie nowość w twoim wykonaniu prawda :hmm: :help:

yorki napisał(a):Na wodolejstwo nie odpowiem.
Może ty zacznij czytać to co się do ciebie pisze i nadrabiaj braki to skończysz nazywać przepisy wodolejstwem :spoko: bo nie rozumiesz :help:

Dz.U.220 6.2.1.3. napisał(a):Stosowanie sygnału dopuszczającego skręcanie w kierunku wskazanym strzałką
Sygnał dopuszczający skręcanie w kierunku wskazanym strzałką, wyświetlany przez sygnalizator S-2, stosuje się, jeżeli w czasie, gdy nadawany jest sygnał czerwony ogólny, istnieje możliwość ruchu pojazdów skręcających w prawo lub w lewo, pod warunkiem zapewnienia bezpieczeństwa pieszym i pojazdom, dla których wyświetlany jest w tym czasie sygnał zielony. Sygnału tego nie wolno stosować, gdy do jazdy w kierunku zgodnym z kierunkiem wskazanym strzałką przeznaczone są dwa lub więcej pasów ruchu.
Sygnał stosuje się w szczególności:
- na skrzyżowaniach trójwlotowych dla skręcających w prawo z drogi, której kierunek ma kontynuację na wprost za skrzyżowaniem,
- na skrzyżowaniach, na których na innych wlotach zastosowano sygnalizatory kierunkowe i istnieje możliwość nadawania sygnału zezwalającego na skręcanie w prawo w czasie, gdy na kierunku poprzecznym nadawany jest sygnał do skręcania w lewo i zabronione jest zawracanie.


p.s. Proszę cytować przepisy a nie wymyślać sobie swoich!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez kg1956 » środa 05 czerwca 2019, 05:06

Cytujecie tę samą 220 ?
kg1956
 
Posty: 2237
Dołączył(a): wtorek 23 marca 2010, 10:18
Lokalizacja: Poznań

Re: Zielona strzałka a ruch na prostopadlej jezdni

Postprzez Henq » środa 05 czerwca 2019, 06:46

ja cytuję aktualnie obowiązującą :eek2: kogoś ominął akt zmieniający, ale będzie wielce dyskutować i wprowadzać w błąd :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 83 gości