sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez hajgerable » niedziela 05 maja 2019, 18:01

Witam.
Mam pewny problem związany z taką sytuacja, torami tramwajowymi przed którymi jest znak STOP oraz sygnalizacja wzbudzana (nie jestem pewny czy tak się ona nazywa, chodzi mi o taką gdzie są dwa światła, jedno czerwone i jedno żółte migające). Szkolą mnie dwie osoby, jedna mówi mi, że mam się zaytrzymać bo jest STOP i ta sygnalizacja nie ma znaczenia, a druga że mam po prostu zwolnić, obejrzeć się i jechać dalej, ponieważ jest właśnie taka sygnalizacja i ma ona większe znaczenie niż znak STOP. Mam teraz dylemat i nie wiem jak w końcu jest poprawnie.
hajgerable
 
Posty: 1
Dołączył(a): niedziela 05 maja 2019, 17:46

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez Radhezz » poniedziałek 06 maja 2019, 12:09

hajgerable napisał(a):Witam.
Mam pewny problem związany z taką sytuacja, torami tramwajowymi przed którymi jest znak STOP oraz sygnalizacja wzbudzana (nie jestem pewny czy tak się ona nazywa, chodzi mi o taką gdzie są dwa światła, jedno czerwone i jedno żółte migające). Szkolą mnie dwie osoby, jedna mówi mi, że mam się zaytrzymać bo jest STOP i ta sygnalizacja nie ma znaczenia, a druga że mam po prostu zwolnić, obejrzeć się i jechać dalej, ponieważ jest właśnie taka sygnalizacja i ma ona większe znaczenie niż znak STOP. Mam teraz dylemat i nie wiem jak w końcu jest poprawnie.

Sygnalizacja świetlna ma pierwszeństwo przed znakami, czyli światło czerwone zabrania wjazdu. Dowcip jednak polega na tym, że gdy miga światło żółte, to w zasadzie sygnalizator ruchem nie kieruje - czyli tak jakby w tym momencie nie działał. Czyli STOP jak najbardziej obowiązuje, nikt go tam "dla jaj" nie postawił.

To prosta analogia do sytuacji na normalnym skrzyżowaniu - jak sygnalizacja działa, to znaki nie obowiązują, jak mamy np. noc i miga na żółto to pierwszeństwo ustalają znaki.
[A][B][BE][C][CE][D][DE]
Pojazdy uprzywilejowane ABCD
Jeśli nie przeklinasz w trakcie prowadzenia samochodu, to znaczy, że prawdopodobnie należysz do tej grupy kierowców, na których my wszyscy przeklinamy.
Avatar użytkownika
Radhezz
 
Posty: 756
Dołączył(a): poniedziałek 05 marca 2012, 15:30
Lokalizacja: Opole

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez yorki » poniedziałek 06 maja 2019, 12:57

Nie zdarzyło się chyba na tym forum, aby dwie osoby miały to samo zdanie dotyczące zadanego pytania, a więc :)
Sygnalizator wzbudzany przez tramwaj pracuje w sekwencji : czerwone/ żółte migające.
Normalnym stanem jest właśnie żółte migajace.
W nocy po prostu nie świeci nic.
Więc (gdy miga żółte) ... zachowując szczególną ostrożność... jadę bez zatrzymywania się na Stopie.
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez gumik » poniedziałek 06 maja 2019, 13:59

Sygnałem ostrzegawczym nakazującym wszystkim kierującym i pieszym zachowanie szczególnej ostrożności jest migający sygnał żółty nadawany przez sygnalizatory dla pojazdów lub sygnalizatory jednokomorowe.


Jeśli przy migającym żółtym świetle na skrzyżowaniu znaki typu "STOP", czy "Ustąp pierwszeństwa" muszą być respektowane, to nie widzę powodu, aby było inaczej w tym przypadku.

yorki napisał(a):Normalnym stanem jest właśnie żółte migajace.

To jest jak sądzę nazwane w Rozporządzeniu "stanem ustalonym".
Stanem ustalonym jest sygnał żółty migający. W okresach przerw w komunikacji tramwajowej, np. w godzinach nocnych, stanem ustalonym jest
brak sygnału.

Jest to używane w kontekście sygnalizacji acyklicznej i nie sądzę, by miało jakieś znaczenie w tym temacie.
Rodzajem sygnalizacji acyklicznej jest sygnalizacja wzbudzana, która charakteryzuje się pracą według układu:
stan ustalony → stan wzbudzenia → stan ustalony
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez yorki » poniedziałek 06 maja 2019, 20:05

gumik napisał(a):To jest jak sądzę nazwane w Rozporządzeniu "stanem ustalonym".
Tak, chcąc być precyzyjnym, powinienem użyć tego wyrażenia, ale dobrze się domyśliłeś.
gumik napisał(a):Jest to używane w kontekście sygnalizacji acyklicznej i nie sądzę, by miało jakieś znaczenie w tym temacie.
Tutaj się nie zgodzę. Migające światło informuje, że system działa oraz ,że NIE nadjeżdża tramwaj.

Generalnie, przepisy ogólne nadają na przejeździe pierwszeństwo tramwajowi, nawet bez znaku B-20.
To, że on się tam znajduje może wynikać np ze słabej widoczności nadjeżdżającego tramwaju.
W takim przypadku zachowując szczególną ostrożność i tak pewnie trzeba by się było zatrzymać.

A tak przy okazji, Art.28.3.3) - na tym przejeździe można wyprzedzać ?
one white wine ;)
yorki
 
Posty: 589
Dołączył(a): niedziela 09 sierpnia 2015, 22:14

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez szerszon » poniedziałek 06 maja 2019, 20:05

Podobna dyskusja była przy przejeździe kolejowym, gdzie czerwony migający po przejeździe pociągu gasł i zostawał sam stop. Byłem przeciwnikiem zatrzymywania się, jeśli nie było znaku pt "rogatka uszkodzona"
Dla mnie sygnalizacja była jako działająca. Ale zaczynam mieć wątpliwości co do swoich przekonań w tym przypadku.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez gumik » poniedziałek 06 maja 2019, 20:16

yorki napisał(a):Tutaj się nie zgodzę. Migające światło informuje, że system działa oraz ,że NIE nadjeżdża tramwaj.

Czy na pewno to oznacza, że tramwaj nie nadjeżdża? Czujniki mogą być uszkodzone. Wydaje mi się, że taka sygnalizacja mówi tak:
- czerwone - tramwaj nadjeżdża, zakaz jazdy
- żółte migające - zachowaj ostrożność
Nie wiem, czy można dodać do tego jakiekolwiek inne informacje.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: sygnalizacja wzbudzana i znak STOP

Postprzez Henq » poniedziałek 06 maja 2019, 20:53

Stanem ustalonym jest sygnał żółty migający. W okresach przerw w komunikacji tramwajowej, np. w godzinach nocnych, stanem ustalonym jest brak sygnału.
wystarczy przeczytać co na temat stanu ustalonego jest napisane przy sygnalizatorach przejazdów kolejowych:
Stanem ustalonym jest brak sygnału.
więc skoro sygnałem ustalonym jest wyłączona sygnalizacja to tak samo w przypadku wzbudzanej sygnalizacji w czasie kursowania tramwajów sygnał migający oznacza wyłączoną sygnalizację, a np w godzinach nocnych brak sygnału to wyłączona sygnalizacja.
w przypadku migającej sygnalizacji żółtej jest to brak sygnalizacji więc ruch nie jest kierowany przez ten przejazd art 28.3.3 obowiązuje.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 45 gości