Pierwszeństwo na rondzie ;)

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez mp0011 » poniedziałek 15 kwietnia 2019, 15:37

Pytanie może brzmi dziwnie p tylu latach na tym forum, ale proszę bez podśmiechujek ;)

https://goo.gl/maps/QpcDEneNYym

Jak wygląda kwestia pierwszeństwa autobusu (ciężarówki, śmieciarki, zestawu TIR...), który korzysta z takiego skrzyżowania jak ze zwykłego skrzyżowania, a nie z wyspą? Tzn, autobus nie objeżdża wysepki, tylko po prostu skręca sobie w lewo po niej.

Wjechałem wczoraj na to rondo z zamiarem jazdy prosto. Rowerem, po obwiedni, przepisowo. Ruszałem, więc tempa dużego jeszcze nie miałem (ustępowałem zjeżdżającemu pojazdowi), do sytuacji "kolizyjnej" przejechałem może ćwiartkę.

Wjechałem równocześnie (+/- 2 sekundy) z autobusem, który jechał z naprzeciwka (bez zatrzymywania się). Gdyby autobus jechał normalnie, po obwiedni, problemu by nie było. Gdyby jechał prosto - także. Ale ten skręcał przez wyspę, i to dość mocno ścinając całe skrzyżowanie. I miał ewidentne pretensje że musiał hamować przed rowerzystą jadącym po obwiedni.

Jak to wygląda w kwestii formalnej? Ustępować muszę pojazdom będących na skrzyżowaniu, a wjechaliśmy w zasadzie równocześnie. Chyba, że decydują tu sekundy, a ja mam obserwować kiedy dokładnie autobus przetnie linię wyznaczającą obwiednię ronda...? Trochę bez sensu, bo mam co obserwować... Czy ma tu może zastosowanie przepis z 25.1, skoro autobus korzysta z ronda w sposób inny niż przewidziany przez oznakowanie?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez Cyryl » poniedziałek 15 kwietnia 2019, 17:06

to skrzyżowanie C-12 ze względu na wymiary zewnętrzne pojazdu pokonujesz jak zwykłe skrzyżowanie, więc dostosowujesz się do przepisów określający ruch na zwykłych skrzyżowaniach. dodatkowo jeszcze trzeba uwzględnić kierowców pojazdów osobowych, którzy nie mają pojęcia jak zachowuje się ciężarówka, czy autobus na takim skrzyżowaniu, więc we Wrocławiu się przepuszcza wszystkich. podobnie jak miałbyś zawrócić z prawego pasa.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez mp0011 » poniedziałek 15 kwietnia 2019, 17:16

..bo się właśnie zastanawiałem, czy to wynika z jakichś konkretnych przepisów, czy po prostu "tak się przyjęło". I co jak taki autobus wjedzie na rondo wcześniej i stwierdzi że miał pierwszeństwo...? Na jaki przepis mógłbym się powoływać?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez LeszkoII » wtorek 16 kwietnia 2019, 18:20

Tutaj jest problem, jak potraktować autobus (a jeszcze lepiej zespół albo tramwaj) który jednocześnie znajduje się na wylocie i wlocie małego/mini SoRO: jako wjeżdżającego czy już jako "wjechanego"? Moim zdaniem opcja druga, ale pewności mieć nie mogę, bo przepisy takich detali nie formułują. Generalnie chodzi o to, że SoRO jest chyba jedynym skrzyżowaniem, gdzie nabywa się pierwszeństwo wcześniej go nie posiadając. Stąd trudność w kalkulacji, w którym dokładnie miejscu można mówić o nabyciu pierwszeństwa (wjechaniu). Wjechać można "fizycznie", ale to nie rozwiązuje problemu z racji definicji ustąpienia pierwszeństwa. Stąd lepiej byłoby zamiast definicji ustąpienia pierwszeństwa wprowadzić definicję jego posiadania. Tyle że to skomplikowałoby zasady ruchu i komunikatywność norm prawnych, których adresatami są zwyczajni ludzi (nie-prawnicy).

Jeszcze lepiej gdyby §36 ust. 2 przeredagować tak, by dodatkowo ustalić pierwszeństwo miedzy opuszczającym SoRO a wciąż na nim przebywającym. Obecnie czyni się to przez wykładnię przepisu o zmianie pasa ruchu, co wg mnie jest bardzo naciągane, ale zwyczajowo przyjęte. Powinno być tak, że pierwszeństwo ma zawsze ewakuacja ze skrzyżowania. Innymi słowy, obok relacji {wjeżdżający na SORO}–{znajdujący się na SoRO}, warto dodać relację pierwszeństwa {znajdujący się na SoRO}–{opuszczając SoRO}. Wtedy łatwiej można będzie wydedukować kim jest osoba nabywająca pierwszeństwo (poprzez "znajdowanie się na skrzyżowaniu").

I jeszcze inna sprawa. Czy z można wywodzić z treści przepisu bardzo literalne podejście, tzn. że liczy się miejsce kierującego – czyli tej części pojazdu, na której siedzi kierowca, niezależnie od tego czy pojazd (zespół) jeszcze wjeżdża czy już wjechał.
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7756
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez JAKUB » wtorek 16 kwietnia 2019, 21:46

Autobus (pojazd duży nie mieszczący się na obwiedni) miał pierwszeństwo przed rowerem.
Nie dzieli (jak próbujecie) się tego skrzyżowania, a pojazd jadący po czerwonym polu traktuje się tak jakby jechał po okręgu ronda. Po czerwonym polu zabroniona jest jazda samochodem osobowym i mniejszymi pojazdami (rowerem).
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Pierwszeństwo na rondzie ;)

Postprzez mp0011 » wtorek 16 kwietnia 2019, 22:00

Uzasadnij na podstawie przepisów.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 65 gości