Pieszy zawracający na przejściu

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez Mandzior » czwartek 11 kwietnia 2019, 20:38

Witajcie, prawko mam już jakiś czas ale dzisiaj zastała mnie nietypowa sytuacja i sam nie wiem czyj błąd był, a spokoju mi to nie daje, więc aż się tu zarejestrowałem ;)
Otóż, puszczałem pieszego na przejściu, zebra bez sygnalizacji na drodze dwupasmowej, ja jechalem prawym pasem, lewy wolny, pieszy przechodzi, jest już w połowie lewego pasa, ja się przymierzam do ruszenia, a człowiek nagle zawraca, chyba sie mu coś przypomniało, zdążyłem tylko dygnąć autem i wyhamować.
Pytanie, czy ja mam obowiązek czekać aż pieszy opuści przejście na drodze dwupasmowej bez wysepki?
Czy pieszy ma prawo zawrocic?
Z tego co w kodeksie wyczytałem to jest punkt, że nie może się gwałtownie zatrzymać lub zwolnić, ale czy można to interpretować jako zawrócenie się? Czy gdyby nie zrobił tego gwałtownie to byłoby to zgodne z przepisami?

Pozdrawiam
Mandzior
 
Posty: 1
Dołączył(a): czwartek 11 kwietnia 2019, 20:31

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez rafal5757 » sobota 15 czerwca 2019, 22:12

Nie ma obowiązku czekania, aż pieszy opuści przejście. Jednak należy pieszemu ustąpić pierwszeństwa, czyli własnym działaniem nie można spowodować, że pieszy zatrzyma się, zwolni lub przyśpieszy. Pieszy nie może zatrzymywać się na przejściu, zawracać może ale bez zatrzymywania się :)
Havranek - Nauka Jazdy Warszawa
Jazdy doszkalające Warszawa
Avatar użytkownika
rafal5757
 
Posty: 204
Dołączył(a): sobota 06 września 2008, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » sobota 15 czerwca 2019, 23:03

Mandzior napisał(a):Pytanie, czy ja mam obowiązek czekać aż pieszy opuści przejście na drodze dwupasmowej bez wysepki?
Czy pieszy ma prawo zawrocic?


Czekasz tak dlugo az pieszy znajdzie sie na chodniku. Tak jak wspomniales, inna bajka jest, gdy jezdnie rozdzielone sa wysepka wtedy nie musisz !

Na przejsciu dla pieszych piesz yjest swieta krowa i moze robic wszystko co mu do glowy wpadnie, szkoda, te tego klasycznego przypadku nie omowiono na Twoim kursie.


rafal5757 napisał(a):Nie ma obowiązku czekania, aż pieszy opuści przejście. Jednak należy pieszemu ustąpić pierwszeństwa, czyli własnym działaniem nie można spowodować, że pieszy zatrzyma się, zwolni lub przyśpieszy. Pieszy nie może zatrzymywać się na przejściu, zawracać może ale bez zatrzymywania się :)


To jak wkoncu jest bo ajak na razie to sam sobie zaprzeczasz ! :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez rafal5757 » sobota 15 czerwca 2019, 23:39

ks-rider napisał(a):Czekasz tak dlugo az pieszy znajdzie sie na chodniku.


Bzdura, który przepis o tym mówi? jak będą cztery pasy ruchu w jednym kierunku również będziesz czekał, aż pieszy będzie na chodniku?
Havranek - Nauka Jazdy Warszawa
Jazdy doszkalające Warszawa
Avatar użytkownika
rafal5757
 
Posty: 204
Dołączył(a): sobota 06 września 2008, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » sobota 15 czerwca 2019, 23:57

Ja nie bede czekal ale Kursant podczas egzaminu musi ! :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez rafal5757 » niedziela 16 czerwca 2019, 09:11

:help: POMOCY! Widzę, że nie masz bladego pojęcia o szkoleniu oraz przepisach ruchu drogowego.

ks-rider napisał(a):Ja nie bede czekal ale Kursant podczas egzaminu musi !


Możesz podać artykuł, który o tym mówi?

Widzę, że Kolega uważa, że mamy przepisy ruchu drogowego dla osób przystępujących do egzaminu oraz oddzielne dla osób posiadających prawo jady.

Nie pisz więcej bo się pogrążasz!
Ostatnio zmieniony niedziela 16 czerwca 2019, 09:46 przez rafal5757, łącznie zmieniany 1 raz
Havranek - Nauka Jazdy Warszawa
Jazdy doszkalające Warszawa
Avatar użytkownika
rafal5757
 
Posty: 204
Dołączył(a): sobota 06 września 2008, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez gumik » niedziela 16 czerwca 2019, 09:18

Mandzior napisał(a):Pytanie, czy ja mam obowiązek czekać aż pieszy opuści przejście na drodze dwupasmowej bez wysepki?
Nie masz obowiązku. Jeśli pieszy jest w bezpiecznej odległości od Ciebie, to jedziesz dalej.
Czy pieszy ma prawo zawrocic?
Teoretyczne nie ma zakazu wprost. Ale już przedszkolu uczą dzieci, że przejście to nie plac zabaw i żeby przejść możliwie szybko i bez głupich manewrów.
Pewnie możnaby się posiłkować, że takie wchodzenie na przejście nie w celu przejścia przez jezdnię jest niezgodne z przeznaczeniem, czy działaniem powodującym utrudnianie ruchu drogowego. Ale to już bardziej filozoficzne rozkminy. ;)
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez rafal5757 » niedziela 16 czerwca 2019, 09:50

o gumik mądrze napisał :)
Havranek - Nauka Jazdy Warszawa
Jazdy doszkalające Warszawa
Avatar użytkownika
rafal5757
 
Posty: 204
Dołączył(a): sobota 06 września 2008, 22:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » niedziela 16 czerwca 2019, 13:46

gumik napisał(a): Teoretyczne nie ma zakazu. Ale już przedszkolu uczą dzieci, że przejście to nie plac zabaw i żeby przejść możliwie szybko i bez głupich manewrów.


JAk sobie przypomnisz, ze zapomniaels wylaczyc w domu kuchenki czy zelazka to wtedy da sie zrozumiec pewne zachowania.


:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez Henq » niedziela 16 czerwca 2019, 16:07

Art. 13. 1. Pieszy, przechodząc przez jezdnię lub torowisko, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność oraz, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, korzystać z przejścia dla pieszych. Pieszy znajdujący się na tym przejściu ma pierwszeństwo przed pojazdem.

to jest tak jak ze znakiem A-7 skręt w prawo i wjeżdżanie na pas prawy jak na lewym jedzie pojazd. Co jak pojazd zmieni pas? a może! Co jak pieszy zawróci? a może!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » niedziela 16 czerwca 2019, 16:16

[quote="Henq"]
to jest tak jak ze znakiem A-7 skręt w prawo i wjeżdżanie na pas prawy jak na lewym jedzie pojazd. Co jak pojazd zmieni pas?

JAk to co ?

Wymieniam dupowoz na jego koszt ! :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez Henq » niedziela 16 czerwca 2019, 16:43

ks-rider napisał(a):
Henq napisał(a):to jest tak jak ze znakiem A-7 skręt w prawo i wjeżdżanie na pas prawy jak na lewym jedzie pojazd. Co jak pojazd zmieni pas?

JAk to co ?

Wymieniam dupowoz na jego koszt ! :mrgreen:

:wink:
chyba ci się kolego coś pomyliło :hmm: to on jadący główną wymienia na twój koszt :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » niedziela 16 czerwca 2019, 18:31

Henq napisał(a):chyba ci się kolego coś pomyliło :hmm: to on jadący główną wymienia na twój koszt :spoko:

.
Heniu,

plisssssssssssssssssssssssssssssssssssss

1. Mowimy o zmianie pasa ruchu podczas skretu w prawo / lewo na jezdni o kilku pasach ruchu poruszajac sie w tym samym kierunku

2. Niema czegos takiego jak droga glowna, co najwyzej z pierszenstwem :mrgreen:

3. Jezeli ja rozpoczalem na lewym a Ty na prawym i konczysz na lewym to kto jest winien ?

Pomine juz fakt, ze obydwaj jestesmy na drodze z pierszenstwem.

To jak w koncu bedie ? Podczas zmiany pasa ladujesz w moim dupowozie i oczekujesz ze on wymieni
swoj na moj koszt ? :mrgreen:

Takich rzeczy, to nawet w ERA'ze niema ! :mrgreen:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez ks-rider » niedziela 16 czerwca 2019, 18:38

Henq napisał(a):to jest tak jak ze znakiem A-7 skręt w prawo i wjeżdżanie na pas prawy jak na lewym jedzie pojazd. Co jak pojazd zmieni pas? a może! Co jak pieszy zawróci? a może!


Heniu,

dobra, popiol namoja lysine, nie doczytalem, ze o znak ustap pierszenstwa chodzi, reszte masz wyjasnione w moim kolejnym poscie

:spoko:

:wink:
ks-rider
 
Posty: 3786
Dołączył(a): sobota 19 grudnia 2009, 21:47

Re: Pieszy zawracający na przejściu

Postprzez mp0011 » niedziela 16 czerwca 2019, 20:44

A jak się ma zawracanie na przejściu do obowiązku "przejścia na drugą stronę najkrótszą drogą"?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 85 gości