Droga dwupasmowa teren niezabudowany

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Droga dwupasmowa teren niezabudowany

Postprzez mati1947 » wtorek 09 kwietnia 2019, 20:59

Witam,
Ostatnio byłem świadkiem ciekawej dla mnie sytuacji tylko nie mam pojęcia kto miał w tym przypadku pierwszeństwo i kto poniósłby odpowiedzialność. Sytuacja wyglądała następująco : Samochód (A) z prawego pasa rozpoczął manewr wyprzedzania (zmiana pasa na lewy), po wyprzedzeniu kontynuował przez dłuższą chwilę jazdę lewym pasem mimo że prawy był pusty. Zaraz za nim podjeżdżał samochód (B) lewym pasem, gdy samochód (B) miał miejsce na wyprzedzenie samochodu (A) prawym pasem po rozpoczęciu zmiany pasa przez samochód (B) nagle rozpoczął ten sam manewr samochód (A). Mało brakowało a doszło by do stłuczki. Tutaj pytanie kto poniósłby odpowiedzialność, kto miał pierwszeństwo ? Szukałem odpowiedzi lecz jedyne sytuacje jakie znajduję to zjazd na środkowy pas z dwóch pobocznych pasów.
mati1947
 
Posty: 1
Dołączył(a): wtorek 09 kwietnia 2019, 20:45

Re: Droga dwupasmowa teren niezabudowany

Postprzez gumik » środa 10 kwietnia 2019, 15:19

Jeśli B był już na prawym pasie, no to sytuacja jest oczywista. A ustępuje pierwszeństwa przy zmianie pasa.
Jeśli robią to jednocześnie, to nie wiem czy jest jednoznaczna odpowiedź.

Często się zdarza też tak, że ledwo zdąży się wyprzedzić samochód i chce zjechać na prawy pas, a tu nagle z prawej wciska się "Janusz" i Cię wyprzedza. Tak jakby zaczekanie przez 1-2s było dla niego bardzo bolesne. Wykonanie takiego manewru z pewnością jest możliwe tylko wtedy, gdy "Janusz" nie zachowuje odpowiedniej odległości od pojazdu poprzedzającego. Trzeba uważać.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Droga dwupasmowa teren niezabudowany

Postprzez Henq » czwartek 11 kwietnia 2019, 15:21

mati1947 napisał(a):Tutaj pytanie kto poniósłby odpowiedzialność, kto miał pierwszeństwo ? Szukałem odpowiedzi lecz jedyne sytuacje jakie znajduję to zjazd na środkowy pas z dwóch pobocznych pasów.
Ten kto później znajdzie się na pasie. Wszystko zależy gdzie będzie uderzenie.
Policja przeważnie rozstrzyga tak: uderzenie w tył winny B, uderzenie w bok winny A
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Majestic-12 [Bot] i 106 gości