Wyprzedzanie widoczność

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Wyprzedzanie widoczność

Postprzez pawelcomeback2 » środa 06 marca 2019, 14:01

Witam wszystkich,

Sprawa dotyczy wyprzedzania na drodze dwukierunkowej i widocznosci podczas takiego manewru w przypadku gdy pojazd przed nami zaczął już wyprzedzać.

Szkic obrazuje sytuacje
-czerwony pojazd wyprzedzany tj. wolno jadąca koparka
- niebieski pojazd który chwile wczesniej jedzie za koparka
-zielony mój samochód, zielona strzałka to widocznosc przez którą oceniłem ze nic nie nadjezdza z przeciwka

https://zapodaj.net/9debf302e666c.jpg.html

PO takim manewrze zastanawiam się jednak czy przy takiej sytuacji samochód który już wyprzedzał mógl przecież zasłonić mi jakiś rower, czy motocykl który był blisko prawej krawędzi jezdni i nadjezdzął z przeciwka.
Widze na drogach szczególnie teraz gdy poza miastem jezdzi sporo ciągników rolniczych, ze jeden za drugim samochodem podejmuje manewr wyprzedzania.

Moje pytanie brzmi czy powinienem zawsze poczekać aż pojazd przede mną wykona manewr zjedzając na swój pas. Nikt mnie tego nie uczył, widze nie raz jak ktoś się bierze za wyprzedzanie gdy przed nim manewr wyprzedzania wykonuje np cieżarówka gdzie totalnie nic nie widać.

Proszę o opinię
pawelcomeback2
 
Posty: 6
Dołączył(a): środa 17 października 2018, 10:02

Re: Wyprzedzanie widoczność

Postprzez gumik » środa 06 marca 2019, 16:13

pawelcomeback2 napisał(a):PO takim manewrze zastanawiam się jednak czy przy takiej sytuacji samochód który już wyprzedzał mógl przecież zasłonić mi jakiś rower, czy motocykl który był blisko prawej krawędzi jezdni i nadjezdzął z przeciwka.
Zgadza sie!
pawelcomeback2 napisał(a):Moje pytanie brzmi czy powinienem zawsze poczekać aż pojazd przede mną wykona manewr zjedzając na swój pas.
Jesli nie jestes w 100% pewny, czy nic nie jedzie z naprzeciwka i na 100% zdążysz wyprzedzic, to poczekaj. Szkoda zdrowia, a i czasem życia dla tej niedlugiej chwili poczekania.
pawelcomeback2 napisał(a): widze nie raz jak ktoś się bierze za wyprzedzanie gdy przed nim manewr wyprzedzania wykonuje np cieżarówka gdzie totalnie nic nie widać.
No coz, idiotow nie brakuje na drogach. Ciezarowka zdazy zjechac, a wtedy zza niej moze sie wylonic auto na czolowke. Polecam poogladac serie https://polskiedrogi-tv.pl/category/wyprzedzaczpl/ aby sie przekonac jak idiotyczne moze sie okazac wyprzedzanie, kiedy nie jest sie w 100% pewnym co do tego, czy nic nie nadjedzie z naprzeciwka.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Wyprzedzanie widoczność

Postprzez mp0011 » środa 06 marca 2019, 19:04

Art. 24. 1. napisał(a):Kierujący pojazdem jest obowiązany przed wyprzedzaniem upewnić się w szczególności, czy:
1) ma odpowiednią widoczność i dostateczne miejsce do wyprzedzania bez utrudnienia komukolwiek ruchu;
2) kierujący, jadący za nim, nie rozpoczął wyprzedzania;
3) kierujący, jadący przed nim na tym samym pasie ruchu, nie zasygnalizował zamiaru wyprzedzania innego pojazdu, zmiany kierunku jazdy lub zmiany pasa ruchu.


NIE WOLNO rozpoczynać manewru wyprzedzania bez upewnienia się co do widoczności. Nie wolno także wyprzedzać w sytuacji, kiedy pojazd przed nami rozpoczyna manewr wyprzedzania.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Wyprzedzanie widoczność

Postprzez Henq » piątek 08 marca 2019, 22:33

mp0011 napisał(a):Nie wolno także wyprzedzać w sytuacji, kiedy pojazd przed nami rozpoczyna manewr wyprzedzania.
rozpoczyna a nie jest w trakcie.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 79 gości