Kto ma pierwszeństwo?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyryl » czwartek 21 lutego 2019, 09:44

jeżeli jazda pojazdami samochodowymi jest dopuszczona po poboczu, to pojazdy powinny jechać jak najbliżej krawędzi.
czyli pojazd jaki pokazałem na zdjęciu jedzie nieprawidłowo?
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » czwartek 21 lutego 2019, 09:45

Spory problem widzę w odróżnieniu jazdy poboczem od jego przecięcia czy wjazdu/ wyjazdu.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » czwartek 21 lutego 2019, 10:09

Cyryl napisał(a):jeżeli jazda pojazdami samochodowymi jest dopuszczona po poboczu, to pojazdy powinny jechać jak najbliżej krawędzi.
czyli pojazd jaki pokazałem na zdjęciu jedzie nieprawidłowo?
jeżeli chodzi o ścisłości to P-7x jest przy prawej krawędzi jezdni.

-------------

Ustawodawca nie zabronił jazdy wzdłóż poboczem! Tak jak ma to miejsce w przypadku chodnika, przejścia dla pieszych :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » czwartek 21 lutego 2019, 10:15

Ustawodawca nie zabronił jazdy wzdłóż poboczem! Tak jak ma to miejsce w przypadku chodnika, przejścia dla pieszych
Ponieważ jest pewna grupa pojazdów, które są zobowiązane do jazdy poboczem. Na chodniku zabronił, a rowerem pod pewnymi warunkami zezwolił.
Z ogółu przepisów wynika,że pojazd samochodowy jest obowiązany jechać częścią drogi dla niego przeznaczonej. Nie jest to pobocze.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » czwartek 21 lutego 2019, 11:24

Widzę znów trzeba fahofców nakierować bo z braku argumentów zaczyna się błądzenie ślepego we mgle i pisanie nie na na temat - ale czego się spodziewać :eek2:

Przepis dotyczący poruszania się pojazdów po prawej jezdni jak i jazdy prawym pasem jezdni dotyczy jezdni nie pobocza i dotyczy pojazdów w ruchu na jezdni - widać tutaj braki w rozróżnianiu który pojazd jest uczestnikiem ruchu a który nie jest.

chodnik - część drogi przeznaczoną do ruchu pieszych;
kierującemu pojazdem zabrania się: jazdy wzdłuż po chodniku
ustawodawca wyeliminował jazdę wzdłóż po chodniku

przejście dla pieszych - powierzchnię jezdni, drogi dla rowerów lub torowiska przeznaczoną do przechodzenia przez pieszych
kierującemu pojazdem zabrania się: jazdy wzdłuż po przejściu dla pieszych
ustawodawca wyeliminował jazdę wzdłóż po PDP

pobocze - część drogi przyległą do jezdni, która może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt;
ustawodawca NIE wyeliminował jazdy wzdłóż poboczem!

pojazd na poboczu jest pojazdem poza ruchem drogowym! wyjeżdżając z pobocza na jezdnię włącza się do ruchu!

wyjeżdżając nie teleportując się!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyryl » czwartek 21 lutego 2019, 13:07

Henq napisał(a):...ustawodawca NIE wyeliminował jazdy wzdłóż poboczem!...


czyli samochód widoczny na zdjęciu mogę wyprzedzić z prawej strony?
Załączniki
pobocze.jpg
pobocze.jpg (10.4 KiB) Przeglądane 4052 razy
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » czwartek 21 lutego 2019, 21:57

ustawodawca NIE wyeliminował jazdy wzdłóż poboczem!
Oczywiście,że nie..ale nie wszystkimi pojazdami. Wymienił, które mogą ewentualnie skorzystać z tego dobrodziejstwa.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » piątek 22 lutego 2019, 23:58

Cyryl napisał(a):
Henq napisał(a):...ustawodawca NIE wyeliminował jazdy wzdłóż poboczem!...

czyli samochód widoczny na zdjęciu mogę wyprzedzić z prawej strony?
z prawej strony wyprzedza się kiedy? jak są min dwa pasy ruchu w jednym kierunku w terenie zabudowanym i trzy poza terenem zabudowanym panie instruktor :eek2:
Poza tym to chyba tylko motor by się zmieścił pomiędzy ten pojazd i linie krawędziową, w co i tak wątpię. Zgodnie z zapisami wyprzedza się uczestników ruchu, a pojazd na poboczu chyba jest wyłączony z ruchu :hmm: skoro wjeżdżając z pobocza na jezdnię włącza się do ruchu to wjeżdżając z jezdni na pobocze...? - panie instruktor :spoko:

a teraz kiedy zaczniesz odpowiadać na moje pytania? :hmm:

Mam kolejne czy na poniższej ilustracji rowerzysta ma zwolnić by nie wyprzedzić? na jakiej podstawie?:
Obrazek


Przypomnę bo nadal do niektórych przepisy nie docierają:
Chodnik - ustawodawca definicją wyeliminował jazdę pojazdów, ale i tak można jeździć jedynie wzdłuż zakazane przez konkretny przepis :spoko:
Przejście dla pieszych - ustawodawca definicją wyeliminował jazdę pojazdów, ale i tak można jeździć jedynie wzdłuż zakazane przez konkretny przepis :spoko:
Pobocze - ustawodawca definicją tylko wskazał że ta część drogi może być przeznaczona do ruchu pieszych lub niektórych pojazdów, postoju pojazdów, jazdy wierzchem lub pędzenia zwierząt; a to nie jest eliminacja jazdy poboczem - zakazu nie ma, ani wzdłuż ani w poprzek ani na ukos :eek2:
może być przeznaczona a jest przeznaczona albo obowiązuje to dwie zgoła różne definicje!
Tak samo jak jezdnia i pobocze :lol:
Tak samo jak wjeżdżać i teleportować :lol:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyryl » sobota 23 lutego 2019, 13:03

z egzaminów we Wrocławiu na kat. C, C+E i D, jedziemy ul. Konduktorską - https://www.google.pl/maps/@51.0646501, ... bfov%3D100
jeżeli z przeciwka jedzie jednoślad, pojazd osobowy lub dostawczy mieścimy się, ale jeżeli z przeciwka nadjedzie inny pojazd ciężarowy lub autobus (jest tu linia), to zdający ma zjechać na miękkie pobocze prawymi kołami, zatrzymać się i dopiero ruszyć. jazda, toczenie się po poboczu jest traktowana jako błąd, bo pobocze służy do zatrzymywania się lub postoju pojazdu samochodowego, a nie do jazdy nim.

takie jest stanowisko wrocławskiego WORD, jeżeli masz wątpliwości, możesz skonsultować się z egzaminatorem nadzorującym Lucjanem Górskim - 71/ 774-67-76.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » sobota 23 lutego 2019, 13:38

Cyryl napisał(a):takie jest stanowisko wrocławskiego WORD
Myślę, że nie tylko Wrocławski WORD ma takie stanowisko. Wszak, to wynika wprost z Ustawy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » sobota 23 lutego 2019, 14:21

Cyryl napisał(a):to zdający ma zjechać na miękkie pobocze prawymi kołami, zatrzymać się i dopiero ruszyć.
poczekaj co ma zrobić na to pobocze zjechać? :wow:
czyli nie teleportować :spoko: ma jechać na pobocze więc można wjechać na pobocze no ciekawe ciekawe czyli jedzie poboczem. Nawet widzę fahofiec przytakuje, że można wjechać na pobocze ale jak to wjechać przecież nie wolno sam tak krzyczał przepisy do jezdni podawał :lol: :lol: co za hipokryzja :eek2:

co jest wpisane w karcie oblanego egzaminu?

twierdzisz że toczenie się jednym kołem po jezdni a jednym kołem po poboczu uważasz że to to samo co jechanie poboczem? :wow:

no to pojazd zjeżdża na pobocze w celu zatrzymania i zaparkowania (może?) wjeżdża pod skosem (może?) niestety dziura czy inna puszka leży na poboczu, pojazd przejeżdża wzdłuż poboczem 10m zatrzymuje się parkuje można? jakiś przepis zabrania takiego przejechania 10m? jechał poboczem. Przypominam chodnikiem zabrania konkretny przepis co do pobocza takowego brak!
Pojazd rusza z pobocza, przejeżdża 20m i włącza się do ruchu - wg ciebie nie może, wg fahofca to już w ogóle ma być na jezdni i się na nią teleportować :help:

Czekam na odpowiedzi bo widzę unikasz ich jak ognia.
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » sobota 23 lutego 2019, 14:51

ktoś napisał(a):twierdzisz że toczenie się jednym kołem po jezdni a jednym kołem po poboczu uważasz że to to samo co jechanie poboczem?
Twierdzisz, że toczenie się jednym kołem po chodniku, a jednym kołem po jezdni nie jest tym samym co jazda chodnikiem wzdłuż?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3457
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyryl » sobota 23 lutego 2019, 18:41

co Ty z tym teleportowaniem? za dużo Startreka się naoglądałeś? jakiś uraz z dzieciństwa?

jeżeli na poboczu można zatrzymywać i wykonywać postój pojazdu samochodowego, to trzeba tam wjechać, ale w określonym celu - zatrzymania, względnie postoju, a później wyjechać.
natomiast jazda poboczem jest tylko dla niektórych pojazdów i nie są to pojazdy samochodwe.

to co ja uważam, to jest jedno i dla Ciebie nie ma to znaczenia, a jak jest oceniane przez egzaminatorów, to drugie.
jazda po poboczu nie jest błędem skutkującym przerwaniem egzaminu, więc jeden taki błąd nie może być przyczyną oblania egzaminów.

jak wiele razy napisałeś - nie jest żadnym partnerem do dyskusji dla Ciebie, więc na temat podstawy prawnej tego przepisu skontaktuj się z egzaminatorem nadzorującym. mam nadzieję, że będzie to godny Ciebie dyskutant.
nie masz się czego obawiać, to bardzo sympatyczny gość zawsze chętnie służący radą, opinią.
kontakt podałem.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » sobota 23 lutego 2019, 19:36

Cyryl napisał(a):co Ty z tym teleportowaniem? za dużo Startreka się naoglądałeś? jakiś uraz z dzieciństwa?
raczej alergia na fahofców - "po poboczu się nie jeździ" wiec jak wjechać by zaparkować? jak wjechać by włączyć się do ruchu, jak wjechać z posesji? :wow:

Cyryl napisał(a):jeżeli na poboczu można zatrzymywać i wykonywać postój pojazdu samochodowego, to trzeba tam wjechać, ale w określonym celu - zatrzymania, względnie postoju, a później wyjechać.
czyli pojazd jedzie poboczem jak to tak przecież twierdzicie że nie wolno :hmm:

Cyryl napisał(a):natomiast jazda poboczem jest tylko dla niektórych pojazdów i nie są to pojazdy samochodwe.
w przepisie wyraźnie jest napisane "może być przeznaczona" :spoko: a nie jest zarezerwowana na wyłączność
dlatego ustawodawca nie wyeliminował jazdy poboczem wzdłuż konkretnym przepisem

Cyryl napisał(a):to co ja uważam, to jest jedno i dla Ciebie nie ma to znaczenia,
zdziwiony? od kilku postów zadałem ci kilka prostych pytań, na żadne nie byłeś łaskawy odpowiedzieć, a wybacz na ostatnie odpowiedziałeś, że jednak się jeździ poboczem by zaparkować :eek2:

Cyryl napisał(a):a jak jest oceniane przez egzaminatorów, to drugie.
jazda po poboczu nie jest błędem skutkującym przerwaniem egzaminu, więc jeden taki błąd nie może być przyczyną oblania egzaminów.
wg was łamanie przepisów więc powinien być, rozumie błąd raz dopuszczalny, ale drugi? - egzaminy nie zdany, jakoś jeszcze tyle lat nie trafiłem na wynik egzaminu negatywny za jazdę poboczem. :spoko:

---------

fahofiec napisał(a):Wszak, to wynika wprost z Ustawy.
proszę wskazać takową, tylko bez ogólników :help:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Cyryl » sobota 23 lutego 2019, 21:36

Henq napisał(a):...przecież twierdzicie...


to jakaś pomyłka, ja jestem tylko jeden.

wiem, że żadne argumenty przytoczone przeze mnie nie przekonają Cię ponieważ uważasz mnie za kompletnego nieuka, więc dlatego dałem kontakt, abyś miał z kim porozmawiać jak równy z równym.
Cyryl
 
Posty: 2495
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 95 gości