Kto ma pierwszeństwo?

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez JAKUB » niedziela 03 marca 2019, 09:58

Ja mogę, bo Art 23.1.3) i pkt.2 Prawa o ruchu drogowym, nie zabrania na drodze jednokierunkowej jechać do tyłu (cofać) i 500 m. (do skrzyżowania, łącznie z nim). Jest to sztuka w dzień prawie "cyrkrowa", ale w nocy to i kursant da radę.
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » niedziela 03 marca 2019, 22:13

A to ?
a) sprawdzić, czy wykonywany manewr nie spowoduje zagrożenia bezpieczeństwa ruchu lub jego utrudnienia,
Cofanie 500 metrów ? Można...szczególnie na drodze dwujezdniowej dwukierunkowej z jezdniami jednokierunkowymi. Np na Wisłostradzie. :wink:
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mp0011 » niedziela 03 marca 2019, 23:22

Skoro zakaz cofania wynika z jednokierunkowości jezdni, po co jest powtarzany jako odrebny przepis dla autostrad i dróg ekspresowych...?

I jaki mandat i ile punktów karnych jest za cofanie na jednokierunkowej drodze osiedlowej?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » niedziela 03 marca 2019, 23:32

Bo na jednokierunkowej czasem chcesz zaparkować równolegle, a to wymaga cofania?
Jest różnica między cofaniem, a permanentna jazda do tyłu.

A co to ma do tematu w ogóle?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mp0011 » niedziela 03 marca 2019, 23:46

  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » niedziela 03 marca 2019, 23:52

No i?
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez mp0011 » niedziela 03 marca 2019, 23:59

No i skoro takie pytanie jest na testach na PJ, i odpowiedzią punktowaną jest że wolno cofać, to o co ta dyskusja?
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 2449
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » poniedziałek 04 marca 2019, 00:01

Sam nie wiem co tu zaczelo robic cofanie w tym watku. Niektorzy chyba lubia wysnuwac jakies dziwne wnioski. Cos jak plaskoziemcy.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » poniedziałek 04 marca 2019, 00:21

gumik napisał(a):Cos jak plaskoziemcy.
albo geniusz cytujący przepisy o jezdni dla pojazdów będących na poboczu :eek2:
gumik napisał(a):Sam nie wiem co tu zaczelo robic cofanie w tym watku. Niektorzy chyba lubia wysnuwac jakies dziwne wnioski.
Nie fahofcu od siedmiu boleści, odpowiedź jest prostsza niż ci się wydaje, po prostu:
WOLNO COFAĆ NA JEDNOKIERUNKOWEJ PONIEWAŻ NIE MA ZAKAZU COFANIA NA JEDNOKIERUNKOWEJ!
Pomimo, że droga jednokierunkowa jest przeznaczona do konkretnej jazdy to nie ma zakazu wprost wynikającego z przepisów rozumiesz już?
jak to ktoś kiedyś napisał:
Tomek instruktor Człuchów napisał(a):Myślę,że za dużo Państwo debatują nad tym wątkiem i nie potrzebnie błądzą gdzieś daleko w temacie,przecież w kodeksie ruchu drogowego napisane jest,że zabrania się cofania pojazdem w tunelu, na moście, wiadukcie, autostradzie lub drodze ekspresowej,wiec nie jest napisane,ze zabronione jest cofanie na drodze jednokierunkowej,odpowiedz jest bardzo prosta dozwolone jest cofanie na drodze jednokierunkowej z zachowaniem szczególnej ostrożności i nie utrudniając ruchu innym pojazdom .Pozdrawiam Tomek.


oskbelfer napisał(a):Pewnego pięknego wakacyjnego popołudnia cofałem na drodze jednokierunkowej. Dopadł mnie 2 osobowy patrol policyjny (ale nie drogówka). Pytanie pierwsze jakie padło - to czy widze znak itp....... .
Plicjanci byli z prewencji. Odpowiedziałem grzecznie to co Tomek instruktor zacytował, a policjanci nadal przy swoim - mandat , kolegium, zabranie prawa jazdy, cofnięcie uprawnień instruktora .......
w końcu przez radio zawołali swoich kolegów z drogówki. "Chopaki" przyjechały, "obaczyły sytuacje" przeprosiły za "niebieskich kolegów" i odjechałem.

i kilka innych tematów o braku zakazu cofania na jednokierunkowej!

Przypomnę:
Jeżeli coś nie jest zakazane jest dozwolone! Jest to tzw funkcja gwarancyjna prawa!
Nie ma wyraźnego zakazu cofania jednokierunkową!
Nie ma wyraźnego zakazu jazdy wzdłuż poboczem!
Czas w końcu byś zrozumiał przepisy drogowe a nie cytował sobie z palca przepisy nie do tego o czym dyskutujemy!
Mamy tu już jednego pseudoinstruktorka który z polskiego nie błyszczy, prostych słów nie rozróżnia, wystarczy!!!
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez gumik » poniedziałek 04 marca 2019, 00:34

gumik napisał(a):Sam nie wiem co tu zaczelo robic cofanie w tym watku. Niektorzy chyba lubia wysnuwac jakies dziwne wnioski. Cos jak plaskoziemcy.

Zapomniałem jeszcze dodać, że używają terminów z prawa karnego, których sami nie do końca rozumieją.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 3460
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » poniedziałek 04 marca 2019, 00:36

Jeżeli coś nie jest zakazane jest dozwolone!
C-5 nakaz jazdy na wprost. Nie zakazali skręcić w lewo lub w prawo. Mogę ?
Nie ma wyraźnego zakazu jazdy wzdłuż poboczem!
Polecam zapoznać się ze spektrum przepisów, kto może.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » poniedziałek 04 marca 2019, 00:44

gumik napisał(a):Kierujący pojazdem, korzystając z jezdni dwukierunkowej co najmniej o czterech pasach ruchu, jest obowiązany zajmować pas ruchu znajdujący się na prawej połowie jezdni.
Ale pojazd korzysta z pobocza :wow: jakiż to płaskoziemcy teorii nie wymyślą by tylko bronić swoich głupot :wow: :help:

Nulla poena sine lege
"... i jak to się mawia do szkoły matoły, bo osły już poszły."
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez szerszon » poniedziałek 04 marca 2019, 01:27

Henq napisał(a):
Nulla poena sine lege
"... i jak to się mawia do szkoły matoły, bo osły już poszły."

Cytuj:
Jeżeli coś nie jest zakazane jest dozwolone!
C-5 nakaz jazdy na wprost. Nie zakazali skręcić w lewo lub w prawo. Mogę ?
Cytuj:
Nie ma wyraźnego zakazu jazdy wzdłuż poboczem!

Polecam zapoznać się ze spektrum przepisów, kto może.
szerszon
 
Posty: 16316
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez JAKUB » poniedziałek 04 marca 2019, 11:33

wielkibill napisał(a):Witam,

Sytuacja jak na załączonym obrazku, oba pojazdy będące w ruchu, jednocześnie wjeżdżają na pas do skrętu w prawo. Pojazd B wyjeżdża z przystanku autobusowego i zajmuje pas do skrętu w prawo, pojazd A zmienia pas ruchu na prawy. Wszystko dzieje się w tym samym momencie. Kto w tej sytuacji ma pierwszeństwo?

Obrazek
JAKUB
 
Posty: 1406
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Kto ma pierwszeństwo?

Postprzez Henq » poniedziałek 04 marca 2019, 14:28

@up przecież było napisane "pojazd A"
pojazd B jedzie poboczem i wjeżdżając z pobocza na jezdnię włącza się do ruchu, jest ostatni w hierarchii :eek2:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3999
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 58 gości