Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez RossoneriDevil » piątek 23 listopada 2018, 23:42

Dzień dobry,

Chciałbym rozwiać wątpliwości.
Czy ten artykuł 22.4 kodeksu drogowego, ma również zastosowanie, gdy prawy pas, jest bus-pasem i oddziela go linia ciągła?
Ciekawi mnie to, ponieważ, często obserwuję jak samochody jadące bus-pasem, ładują się na środkowy, przejeżdżając przez linie ciągłą, ja natomiast jestem zainteresowany zmianą pasa z lewego na środkowy, kto będzie winny ewentualnej kolizji?
RossoneriDevil
 
Posty: 971
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez JAKUB » sobota 24 listopada 2018, 10:08

http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22799246, ... tobus.html

W obszarze zabudowanym Ty winny , a
kierowca autobusu linowego ... współwinny.

Inne autobusy ( turystyczny, nauki jazdy, tzw. wolny przejazd, ...) winne, a Ty współwinny.
JAKUB
 
Posty: 1281
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez RossoneriDevil » sobota 24 listopada 2018, 12:02

A jeżeli chodzi o osobowe samochody? Bo bardziej mnie to interesuje.
RossoneriDevil
 
Posty: 971
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez waw » sobota 24 listopada 2018, 19:34

Jak linia jest ciągła to bez względu na pojazd winnym będzie zmieniający pas.
waw
 
Posty: 1228
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez szerszon » sobota 24 listopada 2018, 21:49

JAKUB napisał(a):http://moto.pl/MotoPL/7,88389,22799246,chwila-nieuwagi-i-policja-ukarze-cie-mandatem-kiedy-autobus.html


Kiedy autobus ma pierwszeństwo?
Bezwzględny obowiązek ustąpienia pierwszeństwa autobusowi, który włącza się do ruchu z przystanku lub chce zmienić pas obowiązuje jedynie w obszarze zabudowany.
Czy osoba popełniająca taki "artykuł" ma blade pojęcie o przepisach ?
Na świecie są dwa rodzaje ludzi: ci, którzy wierzą w ewolucję i ci, których ona ominęła
Największą wadą internetu i portali społecznościowych jest to, że najwięksi kretyni wyszli z podziemia i zyskali możliwość publicznego wyrażania swoich opinii.
Avatar użytkownika
szerszon
 
Posty: 15589
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03
Lokalizacja: Warszawa

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez Cyryl » sobota 24 listopada 2018, 22:25

mamy autobusowi "umożliwić włączenie się do ruchu" (nie ma tu użytego określenia - udzielić pierwszeństwa) muszą być spełnione trzy warunki:
1. obszar zabudowany,
2. oznaczony przystanek,
3. włączony kierunkowskaz.
przepis mówi poprzez zmniejszenie prędkości lub zatrzymanie się.

ale przepis ten nie daje kierującemu autobusem bezwzględnego pierwszeństwa, który: "może wjechać na sąsiedni pas ruchu lub na jezdnię dopiero po upewnieniu się, że nie spowoduje to zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego."

natomiast we Wrocławiu nie stosuje się z buspasa umieszczonego po prawej stronie jezdni oddzielonym linią ciągłą (takie rozwiązanie widziałem w Warszawie). w takich przypadkach stosuje się linię krawędziową przerywaną. natomiast linie ciągłe oddzielające buspas na torowisku na środku jezdni są powszechne.

linia ciągła jest linią ciągłą i nie wolno jej przekraczać, natomiast jeżeli kierujący przejedzie ją (czego nie powinien robić) i już będzie na środkowym pasie, to musimy udzielić mu pierwszeństwa.
Załączniki
buspas 2.jpg
buspas 1.jpg
Cyryl
 
Posty: 1099
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez JAKUB » sobota 24 listopada 2018, 22:57

Z tymi "liniami ciągłymi " na BUS "spul" to żartujecie...?

Autobus liniowy, jak mu pasuje, to nawet nie musi skorzystać z BUS pasa, lub skorzystać tylko z dowolnego (oddzielonego linią ciągłą ) odcinka.
RossoneriDevil napisał(a):A jeżeli chodzi o osobowe samochody? Bo bardziej mnie to interesuje.
według art 22.4 - czyli pierwszy pojazd ten z prawej strony. Dotyczy to również autobusu linowego.
JAKUB
 
Posty: 1281
Dołączył(a): sobota 10 marca 2012, 19:53

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez Henq » niedziela 25 listopada 2018, 01:14

JAKUB napisał(a):W obszarze zabudowanym Ty winny , a
kierowca autobusu linowego ... współwinny.

Inne autobusy ( turystyczny, nauki jazdy, tzw. wolny przejazd, ...) winne, a Ty współwinny.
możesz wskazać przepis?
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 2772
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez RossoneriDevil » niedziela 25 listopada 2018, 02:01

Cyryl napisał(a):
linia ciągła jest linią ciągłą i nie wolno jej przekraczać, natomiast jeżeli kierujący przejedzie ją (czego nie powinien robić) i już będzie na środkowym pasie, to musimy udzielić mu pierwszeństwa.

Ok, ale mnie raczej chodzi o ten moment, gdzie w tym samym czasie wjedziemy na ten środkowy, po prostu tamten z prawej zrobi manewr na"cwaniaka" bo zobaczy lukę.
Głownie chodzi mi o poruszanie się w korku, teraz jest słaba widoczność bo ciemno się szybko robi, staram się uważać przy zmianie pasa i raczej unikać tego manewru jeżeli nie jestem pewien, że mogę go bezpiecznie wykonać, ale wiadomo jak to bywa z szybkimi i wściekłymi.
No własnie u nas w warszawce tak to wygląda.
https://www.google.pl/maps/@52.2167719,20.9955351,3a,65.4y,261.27h,88.8t/data=!3m7!1e1!3m5!1stTq0A7lle7S1yGg_mZypKw!2e0!6s%2F%2Fgeo3.ggpht.com%2Fcbk%3Fpanoid%3DtTq0A7lle7S1yGg_mZypKw%26output%3Dthumbnail%26cb_client%3Dmaps_sv.tactile.gps%26thumb%3D2%26w%3D203%26h%3D100%26yaw%3D255.20624%26pitch%3D0%26thumbfov%3D100!7i13312!8i6656?hl=pl
RossoneriDevil
 
Posty: 971
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez Henq » niedziela 25 listopada 2018, 09:26

RossoneriDevil napisał(a):No własnie u nas w warszawce tak to wygląda.
winny łamiący zakaz przejeżdżania i najeżdżania na linie P-2
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 2772
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez mp0011 » poniedziałek 26 listopada 2018, 15:02

Ja się wyłamię - ciągła nie ciągła, dalej jest to zmiana pasa ruchu. A pierwszeństwo ma zmieniający pas z prawego na środkowy nad tym z lewego na środkowy.

A powodów, dla których pojazd znalazł się na buspasie (oprócz cwaniactwa) może być mnóstwo. Mógł np. wjechać na buspas kiedy jeszcze było mu wolno, bo niektóre buspasy działają w określone dni lub godziny. Mógł też źle spojrzeć na zegarek, a przecież nie będzie w takiej sytuacji cisnął buspasem "bo ciągła". Ma prawo - a nawet obowiązek - opuścić buspas nawet przez linię ciągła. Mogła to być też np. taksówka lub pojazd elektryczny, w niektórych miastach dopuszczony do korzystania z buspasa - jechał buspasem, ale teraz skręca w lewo, więc go opuszcza i zajmuje lewy pas. Mógł też wjechać "awaryjnie" uciekając przed kolizją, albo zjechać z powodu awarii na pobocze - przecież nie będzie stał na środku trzypasmowej jezdni.

Nie wieżę także, że skręcający z lewego pasa w żaden sposób nie spojrzał czy z prawego pasa nikt nie wjeżdża, co oznacza że raczej musiał widzieć tamten pojazd sygnalizujący zamiar zmiany pasa ruchu, ale wierzył w swoje pierwszeństwo i zmienił pas pomimo tego. To już samo w sobie jest niezachowaniem szczególnej ostrożności.

Moim zdaniem, stosowanie linii ciągłych na buspasie (podobnie zresztą jak na pasie rowerowym czy poboczu) podkreśla zakaz wjazdu pojazdów nieuprawnionych, ale nie uniemożliwia przekraczania w uzasadnionych sytuacjach przez pojazdy uprawnione.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 1594
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez waw » wtorek 27 listopada 2018, 17:05

Pytanie czy w przypadku linii ciągłej zjazd z buspasa, nawet jeśli uprawniony, to czy nie powinno być to równoznaczne z włączaniem się do ruchu. Widząc linię ciągłą użytkownicy drogi mają prawo oczekiwać że nikt jej nie będzie przekraczać.
Problemu by nie było gdyby linie ciągłe były stosowane tylko tam, gdzie zmiana pasów jest niebezpieczna, ale pierdołowatość zarządców drogi niczego nie zmienia.
waw
 
Posty: 1228
Dołączył(a): niedziela 05 lipca 2015, 13:59

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez RossoneriDevil » wtorek 27 listopada 2018, 23:38

mp0011 napisał(a):
Mógł też źle spojrzeć na zegarek,
albo but mu się rozwiązał:) przepraszam nie mogłem się powstrzymać.
Mogła to być też np. taksówka lub pojazd elektryczny, w niektórych miastach dopuszczony do korzystania z buspasa - jechał buspasem, ale teraz skręca w lewo, więc go opuszcza i zajmuje lewy pas.

jeżeli jest to linia p-7b to znalazłem takie wypociny, nie wiem ile one są warte.
https://www.auto-swiat.pl/porady/eksploatacja/linia-odcinajaca-pobocze/41bvs05
Więc może być tak jak piszesz.
A tutaj możliwość opuszczenia pasa, nie wjeżdżając na bus pas, https://www.google.pl/maps/@52.2169608,20.9989175,3a,60y,272.44h,85.39t/data=!3m6!1e1!3m4!1sy4gZI_Ljgy482Pv65jYhZw!2e0!7i13312!8i6656?hl=pl
RossoneriDevil
 
Posty: 971
Dołączył(a): sobota 02 czerwca 2012, 20:05

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez mp0011 » środa 28 listopada 2018, 00:09

Problem jest z tym, że kiedyś malowano te linie buspasów (i pasów rowerowych) jako generalnie ciągłe, zakładając że "ci co mogą i wiedzą" to sobie je przekroczą, jak będzie potrzeba. Obecnie zmieniło się podejście i maluje się ciągłe + przerywane licząc na ich ścisłe przestrzebanie. Niestety, obie wersje występują jednocześnie, czyli w jednym miejscu trzeba jechać "po staremu", a w innym, dosłownie 200m dalej, na sąsiedniej ulicy "po nowemu". Czyli - ta sama linia, a dwa różne zachowania wymagane od uczestników ruchu.

Nie chcę tu wchodzić w dygresję na temat pasów rowerowych, ale wydaje mi się, że w kontekście omawianego przypadku nie ma tu różnicy, a łatwiej mi znaleźć przykłady z okolicy.
  • Zakręt - jazda łukiem, niezależnie od jego promienia, nie jest zmianą kierunku jazdy w rozumieniu UPRD, chyba że znaki stanowią inaczej.
  • Jazda Prosto - oznacza w rozumieniu UPRD jazdę bez zmiany kierunku jazdy, niekoniecznie w linii prostej.
mp0011
 
Posty: 1594
Dołączył(a): poniedziałek 23 marca 2015, 01:15

Re: Pytanie o Art. 22.4 kodeksu drogowego.

Postprzez Cyryl » środa 28 listopada 2018, 07:08

wydaje mi się, że organizator ruchu przewidział (przynajmniej w części przypadków) miejsca w których można wjechać z tego buspasa na jezdnie umieszczając tam linię P-3, co prawda nie ma takiego rozwiązania wszędzie, ale bywa.
Załączniki
z20354492V,Buspas-na-ul--Bernardynskiej.jpg
buspas.jpg
Cyryl
 
Posty: 1099
Dołączył(a): niedziela 01 stycznia 2017, 19:54
Lokalizacja: Wrocław

Następna strona

Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 12 gości