Pytanie o ronda

Tu możecie podzielić się uwagami lub wątpliwościami związanymi z poruszaniem się na drogach

Moderatorzy: dylek, ella, klebek

Pytanie o ronda

Postprzez Michal2 » sobota 22 września 2018, 16:54

1. Czy przecięcie się dwóch dróg gruntowych jest SKRZYŻOWANIEM? Moim zdaniem tak, a jeżeli nie ma tam znaków o pierwszeństwie decyduje reguła "prawej ręki".

2. Czy na rondzie MUSIMY sygnalizować kierunkowskem w lewo, sytuację gdy np. wyjeżdzamy 3 wylotem albo zawracamy? Załóżmy dla uproszczenia, że jest to klasyczne rondo 4-wlotowe o 2 pasach na obwiedni. Według mojego instruktora i podręcznika "Kierowca Doskonały" H.Próchniewicza TAK, według pana Marka Dworaka ("Na drogach" TVP) i podręcznika "Podręcznik Kursanta SPS" już NIE. Ostatnio był taki przypadek, gdy na egzaminie, osoba nie włączyła kierunkowskazu, egzaminator za to ją oblał (pewnie 2 błąd w tej kwestii), po czym osoba egzaminowana odwołała się do sądu a ten... przyznał jej rację, bo w przepisach nie ma JEDNOZNACZNIE powiedziane, że w takich sytuacjach trzeba go włączyć. A wy jak sądzicie?

3. Czy na rondzie można opuszczać je np. z wewnętrznego pasa na obwiedni? Moim zdaniem można, ale trzeba zachować szczególną ostrożność i przepuścić pojazdy jadące prawym pasem. Może to spowodować niestety zatamowanie ruchu (gdy pojazdy suną prawym pasem w nieskończoność).

4. W związku z powyższym, co jak nie mamy możliwości tuż po wylocie poprzedzającym ten, którym chcemy się z ronda wydostać? Np. prawym pasem porusza się sznur samochodów. Mamy stać na swoim wewnętrznym lewym pasie i czekaż aż ten prawy się zwolni (i w ten sposób tamować ruch)? Czy może zrobić rundkę dokoła obwiedni i próbować kolejnym razem? Ale co jak zrobimy np. 10 takich rundek i cały czas nie będziemy mogli zmienić pasa ruchu?
Michal2
 
Posty: 12
Dołączył(a): sobota 22 września 2018, 16:45

Re: Pytanie o ronda

Postprzez Henq » sobota 29 września 2018, 01:17

Michal2 napisał(a):1. Czy przecięcie się dwóch dróg gruntowych jest SKRZYŻOWANIEM? Moim zdaniem tak,
a droga gruntowa "stanowi dojazd do obiektu znajdującego się przy drodze :thumb2: i nagle co się dzieje?
Michal2 napisał(a): jeżeli nie ma tam znaków o pierwszeństwie decyduje reguła "prawej ręki".
w PoRD nie ma nic na temat:
Michal2 napisał(a):reguła "prawej ręki"

w PoRD obowiązują artykuły :spoko: wskażesz który masz na myśli?

Michal2 napisał(a):2. Czy na rondzie MUSIMY sygnalizować kierunkowskem w lewo, sytuację gdy np. wyjeżdzamy 3 wylotem albo zawracamy?
sygnalizujemy:
zmianę kierunku jazdy lub pasa ruchu od zamiaru wykonania manewru do jego zakończenia (manewru - wiem przerasta niektórych to słowo :eek2: - do dzisiaj nie potrafią odpowiedzieć na pytanie czego zamiar sygnalizują )
Dla niektórych na tym forum skrzyżowanie to miejsce gdzie tylko raz zmienia się kierunek jazdy :eek2: więc wjeżdżając na takowe od razu przed wjazdem sygnalizują coś co jest abstrakcją bo auto zmienia kierunek w prawo a oni mrugają w lewo :eek2:
Nie ma nigdzie w przepisach, że zmiany kierunku jazdy dokonuje się na skrzyżowaniu :spoko: nie ma nigdzie w przepisach, że na skrzyżowaniu można zmienić tylko raz kierunek jazdy :mrgreen:
Więc nie! nie musimy sygnalizować na rondzie!
Sygnalizujemy zmianę kierunku jazdy "lub" zmianę pasa ruchu :spoko:

Michal2 napisał(a):Załóżmy dla uproszczenia, że jest to klasyczne rondo 4-wlotowe o 2 pasach na obwiedni. Według mojego instruktora i podręcznika "Kierowca Doskonały" H.Próchniewicza TAK, według pana Marka Dworaka ("Na drogach" TVP) i podręcznika "Podręcznik Kursanta SPS" już NIE. Ostatnio był taki przypadek, gdy na egzaminie, osoba nie włączyła kierunkowskazu, egzaminator za to ją oblał (pewnie 2 błąd w tej kwestii), po czym osoba egzaminowana odwołała się do sądu a ten... przyznał jej rację, bo w przepisach nie ma JEDNOZNACZNIE powiedziane, że w takich sytuacjach trzeba go włączyć. A wy jak sądzicie?
a tak:
Kierujący pojazdem jest obowiązany zawczasu i wyraźnie sygnalizować zamiar zmiany kierunku jazdy lub pasa ruchu oraz zaprzestać sygnalizowania niezwłocznie po wykonaniu manewru. Chcesz wykonać manewr sygnalizujesz, kończysz wykonanie manewru to kończysz sygnalizację :spoko:
Gdzie zmienia się kierunek jazdy? Albo inaczej co to jest zmiana kierunku jazdy?

Michal2 napisał(a):3. Czy na rondzie można opuszczać je np. z wewnętrznego pasa na obwiedni? Moim zdaniem można, ale trzeba zachować szczególną ostrożność i przepuścić pojazdy jadące prawym pasem. Może to spowodować niestety zatamowanie ruchu (gdy pojazdy suną prawym pasem w nieskończoność).
oczywiście, że można przepis art 22.2.1 obowiązuje na jezdni a nie na SoRO :thumb2: ale przecinając pas ruchu należy przepuścić pojazdy jadące tym pasem :spoko:

Michal2 napisał(a):4. W związku z powyższym...
jakie linie zezwalają nam na zmianę pasa ruchu?
Chociaż LeszkoII twierdzi że na SoRO nie ma wyznaczonych pasów ruchu :hmm:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3083
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pytanie o ronda

Postprzez szerszon » sobota 29 września 2018, 07:05

Dla niektórych na tym forum skrzyżowanie to miejsce gdzie tylko raz zmienia się kierunek jazdy :eek2: więc wjeżdżając na takowe od razu przed wjazdem sygnalizują coś co jest abstrakcją bo auto zmienia kierunek w prawo a oni mrugają w lewo
Dla niektórych, a szczególnie podlewanych skondensowanym nie do pojęcia jest fakt, że nie sygnalizuje się ruchów kierownicą tylko zmianę kierunku jazdy. Tak samo można jechać na wprost bez zmiany kierunku jazdy niekoniecznie w linii prostej (T-18).
Po prostu trzeba odróżnić zmianę kierunku ruchu od zmiany kierunku jazdy. Tylko tyle. Ale do tego trzeba mieć miedzy uszami trochę oleju, a nie siano.
Gdzie zmienia się kierunek jazdy?
Np podczas przejazdu przez skrzyżowanie. O zmianie na skrzyżowaniu nie słyszałem, ani nie czytałem. Może jakiś przepis ?
Z resztą osoba, która nie odróżnia zmiany pasa od jego zajęcia jest kiepskim"autorytetem". :lol:
szerszon
 
Posty: 15837
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03

Re: Pytanie o ronda

Postprzez LeszkoII » sobota 29 września 2018, 19:42

Henq napisał(a):Chociaż LeszkoII twierdzi że na SoRO nie ma wyznaczonych pasów ruchu
W Sączu budują się trzy nowe ronda - wszystkie jednopasowe. Ten trend przyszedł z zachodu, co przewidział swego czasu Dylek. Szkoda że z takim opóźnieniem zapłonu następują rozsądne zmiany.

Ja tylko pisałem, że w miejscu gdzie masz punkt kolizyjny "wylot-wlot" trudno mówić o wyznaczonych pasach ruchu w lewo. To są linie prowadzące - podobne miałbyś przy łamanym pierwszeństwie np. w lewo (gdzie droga ma dwa pasy ruchu w każdym kierunku) i jadąc na wprost nie zmieniasz pasa ruchu tylko ewentualnie przecinasz sąsiedni. Gdy ktoś skręca w lewo od prawej krawędzi to następuje bum. Tak samo przecinasz te linie, gdy wjeżdżasz na skrzyżowanie, jak też gdy je opuszczasz. Dlatego trudno mówić tutaj o pasach ruchu w punktach kolizyjnych - dla kierunków innych niż na wprost. Dla Ciebie "na wprost" to zapewne "w kierunku wskazanym na znaku C-12" :-D Linie prowadzące bardzo często się na siebie nakładają tworząc coś na kształt rozjazdów torowisk. Każdy maszynista jedzie swoim "pasem ruchu".
Avatar użytkownika
LeszkoII
 
Posty: 7317
Dołączył(a): niedziela 07 października 2012, 13:53

Re: Pytanie o ronda

Postprzez gumik » środa 03 października 2018, 16:30

Ad 2, 3
Rondo, rondu nie równe. Zależy od oznakownia pionowego i poziomego.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 2010
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pytanie o ronda

Postprzez Henq » środa 03 października 2018, 21:22

LeszkoII napisał(a):wszystkie jednopasowe.
LeszkoII ale ty twierdzisz, że na SoRO nie ma pasów ruchu bo takowe wyznacza się na jezdni :eek2: pytałem w innym wątku więc co w takim razie rozdziela linia przerywana na SoRO? Jaka była twoja odpowiedź?
Więc co teraz mydlisz oczy rondem w Nowym Sączu?

------
gumik napisał(a):Ad 2, 3
Rondo, rondu nie równe. Zależy od oznakownia pionowego i poziomego.

w końcu zmądrzałeś w przeciwieństwie do swojego guru :spoko: to się chwali :thumb2:
więc jednak "ruch okrężny" nie taki "okrężny" np kwadratowy :spoko:
Im lepszy samochód terenowy - tym traktor musi dalej jechać.
Henq
 
Posty: 3083
Dołączył(a): środa 21 listopada 2012, 12:51

Re: Pytanie o ronda

Postprzez gumik » środa 03 października 2018, 21:56

Henq napisał(a):
gumik napisał(a):Ad 2, 3
Rondo, rondu nie równe. Zależy od oznakownia pionowego i poziomego.

w końcu zmądrzałeś w przeciwieństwie do swojego guru :spoko: to się chwali :thumb2:
więc jednak "ruch okrężny" nie taki "okrężny" np kwadratowy :spoko:

Nie wiem o jakim guru mówisz, ale jeśli o Dworaku, to on też prezentuje taki pogląd.
"Krótki prawy zjazdowy" ;-) -> http://www.forum.prawojazdy.com.pl/viewtopic.php?f=3&t=35676&p=408094&hilit=kr%C3%B3tki#p408094
gumik
 
Posty: 2010
Dołączył(a): czwartek 15 września 2016, 18:14

Re: Pytanie o ronda

Postprzez szerszon » środa 03 października 2018, 21:57

Henq napisał(a):
więc jednak "ruch okrężny" nie taki "okrężny" np kwadratowy :spoko:
A strzałki na C-12 wcale po kwadracie nie prowadzą :hmm:
szerszon
 
Posty: 15837
Dołączył(a): sobota 11 lipca 2009, 15:03


Powrót do Sytuacje na drodze

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości